En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs’ta doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin Güney kesimine yaptığı “ortak komite” teklifini memnuniyetle karşıladıklarını duyurdu.

Kuzey Kıbrıs lideri Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Temsilciliği aracılığıyla, Rum lider Nikos Anastasiadis’e hidrokarbonlar konusunda ortak bir komite kurulması yönünde yeni bir öneri sundu.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Akıncı, öneriyi Rum lider Anastasiadis’in önceden incelemesine ve iki liderin baş başa görüşmelerinde birlikte değerlendirebilmelerine olanak sağlamak amacıyla, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs İyi Niyet Misyonu’nda koordinatörlük görevi yapan Sergiy Illarionov aracılığıyla bugün iletti.

Açıklamaya göre öneri iki toplumdan eşit sayıda üyenin katılımıyla oluşacak komitenin BM gözetiminde olmasını, ayrıca AB’nin de gözlemci olarak yer almasını içeriyor.

Ortak komitenin yapısı, hedefleri ve çalışma yöntemini belirleyen öneri, ayrıca bir fon oluşturulmasını ve fondan nasıl yararlanılacağı gibi detayları da kapsıyor.

Dışişleri Bakanlığı: Memnuniyetle karşılıyoruz ve tam destek veriyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, “Bu işbirliği önerisini memnuniyetle karşılıyor ve tam destek veriyoruz” denildi.

Açıklamada, önerinin Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların, “Ada’nın eşit ortakları olarak, eşit haklara sahip oldukları hidrokarbon kaynakları konusunda, gelir paylaşımı dahil işbirliği yapmalarını ve bu kaynaklardan eşzamanlı olarak birlikte yararlanmalarını öngörmektedir” ifadeleri yer aldı.

Önerinin, “iki taraf arasında yeni bir işbirliği dönemi başlatacağı, bölgesel barış, istikrar ve işbirliğinin gelişimine katkıda bulunacağı ve Kıbrıs meseleninin çözümü için de uygun bir zemin yaratacağı” vurgulandı.

Açıklamada, BM, AB ve garantör ülkelere sözkonusu işbirliği önerisine destek vermeleri çağrısında bulunuldu.

Türkiye’nin Fatih ve Yavuz sondaj gemilerini Kıbrıs açıklarına göndermesi ve geminin Kuzey Kıbrıs’ın ruhsat verdiği bölgelerde doğalgaz aramalarına başlaması, Rum kesiminin yanı sıra Avrupa Birliği, Yunanistan, İsrail, Mısır ve ABD’nin tepkisiyle karşılaşmış durumda.

Güney Kıbrıs ve Yunanistan, sondaj faaliyetlerinin Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinin ihlâli olduğunu söylüyor.

Avrupa Birliği de bu konuda Yunanistan ve Kıbrıs’ı destekliyor. Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, hafta içi yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği Kıbrıs’ın arkasındadır. Türkiye’yi AB üyesi ülkelerin egemenliğine saygılı olmaya çağırıyoruz. Avrupa Konseyi gelişmeleri yakından izlemeye devam edecektir” dedi.

Reuters haber ajansı da hafta içinde, AB’nin “yasa dışı” olarak nitelendirdiği doğalgaz arama çalışmaları nedeniyle, Ankara’ya yaptırımlar uygulamaya hazırlandığını bildirdi.

Reuters’ın aktardığı AB yaptırım taslağına göre, Türkiye ile AB arasında yürütülen Kapsamlı Hava Taşımacılık Anlaşması müzakereleri durdurulacak.

Türkiye ile üst düzey temaslar askıya alınacak.

AB Konseyi, birliğin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu’ndan, Türkiye’ye aktarılan üyelik öncesi AB fonlarını 2020 yılından itibaren azaltmasını talep edecek.

Ajansa konuşan bir AB diplomatı, sondaj faaliyetlerine karışan kişilere yönelik yaptırımlar hedeflendiğini de söyledi.

Ajans, taslak metnin Pazartesi günkü AB Dışişleri Bakanları toplantısından sonra açıklanmasının hedeflendiğini bildirmişti.

Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi nasıl başladı?

Son dönemde giderek artan gerginliğin geçmişi, 2000’li yılların başına, yani Doğu Akdeniz’de zengin doğalgaz kaynaklarının yer aldığına ilişkin bilimsel öngörülerin ortaya çıkmaya başladığı döneme dayanıyor.

2010’dan itibaren Doğu Akdeniz’de zengin hidrokarbon yataklarının keşfedilmesi ve uluslararası büyük enerji şirketlerinin bölgeye akın etmesiyle birlikte gerginlik daha da arttı.

Kıbrıs Cumhuriyeti, 2002’den itibaren Doğu Akdeniz’de başta Mısır olmak üzere diğer kıyıdaş ülkeler Lübnan, Suriye ve İsrail ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmaları yapmaya başladı.

Türkiye ise bu anlaşmaların Kıbrıs Türkleri ve Türkiye’nin haklarını çiğnediği gerekçesiyle konuyu BM’ye taşıdı ve kendi münhasır ekonomik bölge haritalarını BM nezdinde onaylattı.

Türkiye’nin BM nezdinde itirazlarına rağmen Kıbrıs, 2007’nin başında 13 adet arama sahası ilan etti ve büyük petrol şirketlerine ruhsat verme aşamasına geçti. Buna karşılık olarak Türkiye, Doğu Akdeniz’de kendi ekonomik bölgesinde Kuzey Kıbrıs’ta adanın kuzeyi ve doğusunda belirlediği bölgelerde TPAO’ya arama ruhsatları verdi.

Kıbrıs’ın 13 parselinden 1, 4, 5, 6 ve 7 no’lu parsellerin bir bölümü, Türkiye’nin TPAO’ya ruhsat verdiği bloklarla kesişiyor. 3 no’lu parsel ise Kuzey Kıbrıs’ın TPAO’ya verdiği ayrıcalıklı alan ile çakışıyor.

Doğu Akdeniz’deki İhtilaflı Parseller

En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi
Kaynak: Kıbrıs Tarım,Çevre ve Kırsal Gelişim Bakanlılığı & TPAO

ABD, Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırıyor

Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin Türkiye’ye sevkiyatının ardından ABD’den ilk karşı hamle geldi. ABD Temsilciler Meclisi, Güney Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını düzenleyen yasayı kabul etti.

En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi

ABD Temsilciler Meclisi, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını düzenleyen yasayı kabul etti. Demokrat Parti Milletvekili David Cicilline tarafından ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasal düzenleme, 253 lehte, 171 aleyhte oy ile kabul edildi. ABD Senatosu’nda da onaylanan yasanın imza için ABD Başkanı Donald Trump’a gönderileceği belirtildi.

ABD Senatosu ile ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan yasa, Güney Kıbrıs’a belli ön koşullar çerçevesinde silah ambargosunun kaldırılmasını öngörüyor. Yasaya göre; Rum yönetimi, Rusya’ya ait savaş gemilerinin limanlarını kullanmasına izin vermeyecek.

Tasarı sahibi Menendez, Anastasiadis ile görüşmüştü

ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunun kaldırılmasını öngören tasarıyı Kongre’ye sunan Demokrat Partili Senatör Bob Menendez, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatına kısıtlama getiren önerinin de sahibiydi.

Amerika’nın Sesi’nin 16 Nisan tarihli haberine göre Menendez, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne silah ambargosunun kaldırılması yasa tasarısını sunduktan sonra Kıbrıs’a giderek Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmüştü.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ABD ambargosu,1987’den beri uygulanıyordu.


Altı soruda S-400 krizi

Türkiye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini neden satın aldı? ABD neden endişeli? NATO ne diyor? İşte altı soruda Türkiye’yi dış politikada zorlayan S-400 krizi:

En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi

Türkiye ve ABD arasında krize neden olan Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin sevkiyatına başlandı. S-400’lerin Türkiye’ye konuşlanmasını kendisine yönelik bir tehdit olarak gören ABD, yaptırım hazırlığında. Washington, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmakla ve ekonomik yaptırımlarla tehdit ediyor. S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin diğer NATO müttefikleri de endişeli. İşte altı soruda S-400 krizi:

1. S-400 füzeleri ne tür bir savunma sistemi?

S-400 hava savunma sistemi, İkinci Dünya Savaşı sonrası Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen ve daha sonra Rusya tarafından moderleştirilen S-200 ve S-300 modellerinin devamı. Modele adını veren 400 rakamı ise füzelerin kilometre olarak ulaştığı menzili ifade ediyor. Rusya’da devlete ait Almaz-Antey adlı silah firması tarafından üretilen S-400’ler Rus ordusu tarafından 2007 yılından bu yana kullanılıyor. Esnek bir yapıya sahip olan S-400 sistemi beş dakikada kurulabiliyor ve havadan gelen her tür tehdide karşı da yanıt verebiliyor. S-400 bataryaları, bir komuta merkezi, radar istasyonları ve her birinde dört füze bulunan 12’ye kadar başlıktan oluşuyor. Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da dört adet S-400 sistemi bulunuyor. Suriye’de bulunan iki S-400 bataryası da Tartus ve Hmeymim’deki Rus üslerini koruyor. Bu arada Almaz-Antey de ABD’nin yaptırım listesinden bulunan Rus firmalarından biri.

2. Türkiye neden S-400 sistemine ihtiyaç duyuyor?

NATO üyesi Türkiye’nin kendine ait bir hava savunma sistemi şimdiye kadar bulunmuyordu. Ankara’nın talebi üzerine Suriye’den gelebilecek muhtemel tehditlere karşı 2013 yılında Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana’ya NATO’ya ait Patriot hava savunma sistemleri konuşlandırılmıştı. ABD, Almanya ve Hollanda’ya ait Patriotlar görev süreleri sona erdikten sonra ülkelerine geri döndü. İspanyol Patriotlarının 2015’ten beri İncirlik’te, İtalya’nın SAMP-T’lerinin de 2016 yılından bu yana Kahramanmaraş’ta görev yapmaya devam ettikleri belirtiliyor. İtalyan ve İspanyol sistemlerinin hava sahasının yüzde 30’unu koruduğunu savunan Ankara, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin ardından ise yeni bir güvenlik konseptine yoğunlaştı. Kendi hava savunma sistemine sahip olmak isteyen Ankara, bununla ilgili ABD ve Rusya ile görüşmelere başladı. Ankara’nın gündeminde ABD’nin hava savunma sistemi Patriotları da satın olmak vardı. Ancak ABD’den kabul edilebilir bir teklif almadığını gerekçe gösteren Ankara, S-400 sisteminde karar kıldı. Reuters haber ajansına konuşan bir NATO yetkilisi, Türkiye’nin S-400 satın almak istemesinin arkasında jeopolitik stratejilerin de yattığına dikkat çekti. Adını vermek istemeyen yetkili, Rusya ve Türkiye’nin bu milyarlık anlaşma üzerinden ortaklıklarını derinleştirmeyi istediğini söyledi. Yetkiliye göre, iki ülke Suriye’nin kuzeyinde de birlikte çalışmak istiyor. ABD’nin bölgedeki önemini yitirdiğini Türkiye’nin gördüğünü belirten NATO yetkilisi, ayrıca Rus doğal gazı ve Türkiye’nin enerji ihtiyacının da bu işbirliğinde rol oynadığını vurguladı.

En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi
NATO ülkeleri Türkiye’nin S-400 satın almasından rahatsız

3. Batı ülkeleri neden endişeli?

ABD ve diğer NATO müttefikleri, Türkiye’de konuşlandırılacak S-400 sistemi üzerinden Rusya’nın NATO uçaklarıyla ilgili önemli bilgileri toplamasından endişe ediyor. Washington, bunu özellikle yeni savaş jetleri F-35’lerin güvenliği açısından büyük bir tehdit olarak görüyor. S-400’lerin NATO sistemleri ile uyumlu olmadığını söyleyen diğer NATO ülkeleri de S-400’lerin Türkiye’de konuşlanmasını hava savunmalarını tehlikeye atacağı görüşünde. Türkiye’nin bu sistemi satın alması Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşması olarak da değerlendiriliyor.

4. NATO’dan S-400 kriziyle ilgili neden pek birşey duyulmuyor?

Prensipte her NATO ülkesi ne tür silahlar satın alacağına kendi karar verebiliyor. S-400 krizini daha çok ikili ilişkilerle ilgili bir mesele olarak gören NATO, bu sorunun ittifaka taşınmasını istemiyor. Ancak NATO’nun Türkiye’nin S-400 satın almasından rahatsız olduğu bir sır değil. Nitekim NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin S-400 satın alması ile ilgili endişeli olduğunu defalarca dile getirdi. Stoltenberg, Mayıs ayındaki Türkiye ziyareti sırasında bir NATO ortağının bir diğerine yaptırım uygulamasından kaçınılması gerektiğini ifade etmişti. Stoltenberg, S-400’lerin sevkiyatından sonra bu sistemin Türkiye’de kurulmamasının bir çözüm olabileceğini söylemişti. Türkiye’ye ara çözüm olarak bu sistemi başka bir ülkede kurulması da önerildi. Ancak Türkiye bu çözüme sıcak bakmıyor.

En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi
Türkiye’ye yönelik yaptırımları içeren tasarı ABD Kongresine sunulmuştu

5. Türkiye şimdi hangi yaptırımlarla karşı karşıya?

ABD, Türkiye’deki S-400’ler üzerinden F-35 tipi savaş uçakları ile ilgili Rusya’nın casusluk faaliyetlerinde bulunmasından endişe ediyor. Türkiye’yi ekonomik yaptırımlarla tehdit eden Washington, sevkiyattan vazgeçmemesi durumunda Türkiye’nin Temmuz ayı sonunda F-35 programından çıkarılacağını da açıklamıştı. Türkiye’ye ekonomik yaptırımların dayanağı ise ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA). Bu yasa, Rus silah sektörü ile ticaret yapan kişi ve kuruluşları hedef alıyor. Yasa uyarınca ABD, ilgili kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulayabiliyor. ABD’de bu yasaya dayananılarak Türkiye’ye yönelik bir yaptırım tasarısı hazırlandı. Gayrimenkul işlemlerinin yasaklanması, ithalat-ihracat izinlerinin sınırlandırılması, döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması, ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi ve yaptırım kapsamına alınan kişilere vize kısıtlaması gibi toplam 12 maddelik bir yaptırım listesi bulunuyor. ABD’nin muhtemel yaptırımlarının Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyor. Türkiye’yi hedef alan yaptırım listesi şu anda ABD Kongresi’nde. Tasarı konusunda Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında da görüş birliği bulunuyor.

6. S-400 krizinde Almanya’nın tutumu ne?

Alman hükümeti, Türkiye’nin S-400 satın almasıyla ilgili defalarca eleştirel açıklamalar yaptı ve Berlin’de Türkiye’nin kararından dönmesi umuldu. Alman hükümeti sözcüsü Steffan Seibert, Mayıs ayı sonunda konuyla ilgili yaptığı son açıklamada, Türk hükümetinin Rus hava savunma sistemi alma niyetinin, NATO ittifakı içerisinde uzun süredir eleştirel bir şekilde tartışılmakta olan bir konu olduğunu söylemişti. Seibert ayrıca “NATO için askeri gücünü birlikte işlerlikle kanıtlaması önemlidir” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Almanya’dan Türkiye’ye yönelik bir yaptırım açıklaması gelmedi.


Fitch Türkiye’nin notunu bir kez daha düşürdü

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB’den BB-’ye düşürdü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, ülkenin kredi notunu indirmesine gerekçe olarak Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasını gösterdi.

En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin notunu bir kez daha düşürdü. Böylece not görünümü halihazırda yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında bulunan Türkiye’nin notu BB’den BB-‘ye geriledi.

Fitch Ratings’den yapılan açıklamada not görünümü “olumsuz” olarak değerlendirilerek, ülkenin notunun daha da düşürülebileceğinin sinyalleri verildi.

Türkiye’nin notunun bir derece daha düşürülmesinde Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın “Merkez Bankası’nı hükümetin faiz oranlarına ilişkin talimatlarını yerine getirmemekle eleştiren” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınması gösterildi. Halihazırda zarar görmüş olan güvenilirliği daha da zedeleyen bu hamlenin “ülkenin şiddetle ihtiyaç duyduğu yabancı yatırımı da tehlikeye sokabileceği” ve “gittikçe kötüye giden ekonomik sonuçları olabileceği” belirtildi.

Bağımsızlık prensibiyle işleyen merkez bankalarına yapılan siyasi müdahaleler ülkelerin yatırım güvenilirliğini etkileyen faktörlerin başında geliyor. Erdoğan’ın yanı sıra, Amerikan Merkez Bankası FED’i mütemadiyen “ne yaptığını bilmemekle” itham eden ABD Başkanı Donald Trump da bu nedenle sıkça eleştiriliyor.


Seks hayatınızı yemek tercihlerinizle iyileştirebilir misiniz?

En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi

Bazıları doğru gıdaların yatakta fark yarattığına inanır

Bir gıdanın libidoyu, cinsel gücü veya seksten alınan zevki artırdığına yönelik bir kanıt ortaya çıksa, o gıda muhtemelen yok satardı.

Dengeli beslenme, aktif bir hayat tarzı ve iyi bir akıl sağlığı seks hayatınıza olumlu katkı yapar. Peki afrodizyak etkisi yapan gıdalarla seks hayatınızı iyileştirmeniz mümkün mü? Afrodizyak etkisi yapan doğal gıdalar var mı?

Mutluluk hormonu endorfinin salgılanmasını tetikleyen gıdalar genellikle sağlıklı bir seks isteği, zenginlik ve başarı ile eşleştiriliyor ve “libido artırıcı” olarak görülüyor.

Bu gıdaların afrodizyak etkilerine dair tarihi bilgilere ve bilimsel teorilere bakıp bu gıdaların seks hayatınızı iyileştirip iyileştiremeyeceğini inceledik.

İstiridye yemek gerçekten işe yarar mı?

İstiridyenin afrodizyak olduğu fikri antik Yunan aşk tanrıçası Afrodit’le ilişkilendiriliyor

Tarihin en ünlü çapkını olarak görülen Casanova’nın kahvaltıda 50 istiridye yediği söylenir.

Fakat istiridye ile şehvet artışı arasında bir bağlantı kanıtlanamadı. Öyleyse bu söylentiler neden kaynaklanıyor?

Efsanelere göre Yunan aşk tanrıçası Afrodit beyaz bir köpükten ‘doğarak’ denizden çıkmıştı. Bu nedenle eski çağlarda deniz ürünlerinin afrodizyak olduğuna inanılırdı.

Yine de istiridyeseverlere güzel bir haberimiz var: İstiridyelerde yüksek oranda çinko bulunuyor ve çinko testosteron üretiminin ana yapı taşı konumunda.

Araştırmalar, çinkonun erkeklerde kısırlık tedavisine yardımcı olabileceğini ve sperm kalitesini artırabileceğini gösteriyor.

Çinko alabileceğiniz diğer kaynaklar ise şöyle:

 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Kırmızı et
 • Çekirdekler (balkabağı, haşhaş, susam gibi)
 • Kabuklu yemişler (kaju ve badem gibi)
 • Baklagiller (bezelye ve fasulye gibi)

Siyah çikolata sizi daha iyi bir aşık yapar mı?

En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi
Bilim insanları bitter çikolata yemenin aşık olmuş gibi hissettirdiğini söylüyor

Araştırmacılara göre siyah çikolata, insanın ilk aşık olduğunu hissettiği kafayı yaşamasını sağlayan ve “aşk kimyasalı” olarak bilinen feniletilamin (PEA) salgılanmasına yol açıyor.

İlişkilerin ilk birkaç ayında salgılanan PEA, insanlara mutluluk veren dopamin hormonunun salgılanmasını sağlarken beynin haz merkezlerini de uyarıyor.

Çikolatadaki PEA oranı çok düşük ve yiyerek alındığında aktif kalıp kalmadığı bilinmiyor.

Kakaoda da triptofan denilen bir amino asit bulunuyor. Triptofanın kan dolaşımını artıdığı ve serotonin salgılattığına inanılıyor.

Peki çikolata ile seks arasındaki bağlantı ne zaman kuruldu?

Muhtemelen 16 yüzyılda.

O dönemde kaşif Hernan Cortes, Maya ve Aztek imparatorluklarıyla savaşmış ve günümüz Meksikası sınırlarının neredeyse tamamını Kastilya Krallığı sınırlarına katmıştı.

Kendisinin çikolata gören ilk Avrupalı olduğu tahmin ediliyor.

Kralına yazdığı mektupta Mayaların kakaolu bir karışım içtiğini, bunun “yorgunluğu alıp dinçlik verdiğini” anlatmıştı.

Kastilyalılar çikolataya Mayaların atfetmediği özellikler atfetmiş olabilir fakat kesinlikle afrodizyak olduğuna dair bir kanıt bulunmuyor.

Acı yemek seks hayatınızda da yakıcı bir etki gösterir mi?

Acı yemek metabolizmayı ve kalp atışını hızlandırır

Acı kırmızı biberlerde kapsaisin adlı bir madde bulunur. Bu madde de mutluluk hormonu endorfinin salgılanmasını sağlayarak “acı kafası” yaşamanıza yol açar.

Metabolizmanızı ve kalp atışınızı hızlandırır. Bunlar seks sırasında da yaşanan şeylerdir.

Her ihtimale karşı acı biberlerle uğraştıktan sonra elinizi yıkamayı unutmayın!

Alkol kolaylaştırıcı mı, zorlaştırıcı mı?

Alkol utangaçlığınızı azaltabilir ama abartmamaya dikkat etmek lazım

Alkol insanların kısıtlamalarının azalmasını rahat hissetmelerini sağlıyor. Bu da arzuyu artırabilir ama Machbet’in de sarhoşken söylediği gibi alkol “arzuyu artırırken performansı azaltıyor.”

Çok fazla alkol içmek kadınlarda da erkeklerde de hissi azaltıyor ve zamanla seks isteğini düşürüyor. Aşırı kullanımda iktidarsızlığa da yol açabiliyor.

Dahası, bar gibi kokmanız karşınızdakinde cinsel heyecan uyandırmaz!

İktidarsızlık riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?

Bitkilerin gücünü almak için meyvelere yumulun

Meyve ve sebzelerde bulunan aromatik pigment bileşikleri olan flavonoidler, erkeklerde iktidarsızlık riskini azaltma özellikleri gösteriyor.

Bir araştırmaya göre flavonoidlerin bir türü olan ve yaban mersininde bulunan antosiyanin ile turunçgillerde bulunan bir diğer türü, iktidarsızlığı önleme potansiyeli taşıyor.

Genel olarak daha fazla meyve yiyen erkeklerde iktidarsızlık oranı yüzde 14 azalırken bunu flovonoid açısından zengin meyveler ve egzersizle desteklemek, riski yüzde 21 azaltıyor.

Meyvelere yumulma zamanı!

Bazı araştırmacılar Akdeniz usulü beslenmenin ereksiyon sorunlarını azalttığını ve cinsel fonksiyonun daha uzun süre korunmasını sağladığını söylüyor. Bu beslenme türünde tahıl, meyve, sebze, baklagiller, kabuklu yemişler ve zeytinyağı baskın konumda.

Antosiyanin alabileceğiniz diğer besinler arasında ise şunlar yer alıyor:

 • Kiraz ve vişne
 • Böğürtlen
 • Kuşüzümü
 • Yaban mersini
 • Ahududu
  -Bazı üzüm türleri
  -Patlıcan
  -Kırmızı lahana

Bir bakışta afrodizyaklar

En Çok Okunan Haberler: Kıbrıs açıklarında doğalgaz krizi
Romalıların Venüs adını taktığı Afrodit denizde doğmuştu. Bu nedenle deniz ürünleri afrodizyak olarak görüldü

Afrodizyaklar üç kategoriye ayrılabilir:

 • Libidoyu artıranlar
 • Cinsel gücü artıranlar
 • Cinsel hazzı artıranlar

Bu gıdaların başarısını ölçmek zor olduğu için insanlar üzerindeki etkileri kanıtlanabilmiş değil.

Bilimsel olarak kanıtlanmış tek afrodizyak olgunlaşmış ve çürümüş meyvelerin kokusu… Ve bu koku yalnızca erkek sineklerde işe yarıyor.

Cinsel sağlık alanında uzmanlaşmış Dr. Krychman, insanların “işe yarayacak” düşüncesiyle afrodizyak yediğini ve onlar işe yarıyorsa gerisinin önemli olmadığını söylüyor.

Afrodizyak olarak adlandırılan gıdaların çoğu sağlıklı gıdalar ama yine de bitki özü olarak satılan hapları alırken dikkatli olmak gerekiyor, özellikle üzerinde yeterli açıklamaların olduğu bir etiket yoksa ve “mucize ilaç” olduğu iddia ediliyorsa.

Sağlık sorunları

Eğer seks isteğiniz azsa, bunun altında bir sağlık sorunu yatıyor olabilir. Bu yüzden her zaman doktorunuza danışın.


 

  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here