HABERLER / Dünya haberleri

 

Gündem'den önemli gelişmeler haber özetleri ve başlıklar

İBB, ‘Martı projesi’ olarak bilinen ‘Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi’ projesinin iptal edildiğine dair iddiaları yalanladı. Yapılan açıklamada, projenin karayolu trafik akışını yeraltına almaksızın yeniden düzenleneceği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kabataş Martı projesinin iptal edildiğine dair çıkan haberler hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kabataş Meydan Düzenlemesi iptal edilmemiştir, en kısa sürede İstanbullulara hizmet vermeye başlayacaktır” denildi.

İBB yetkililerince yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi (Martı) projesinde iptal söz konusu değildir. Proje karayolu trafik akışını yer altına almaksızın yeniden düzenlenecektir. Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi en kısa sürede tamamlanarak İstanbulluların hizmetine sunulacaktır.”

İran: İdlib’deki teröristleri en az sivil zayiatla temizlemeye çalışacağız

Gündem'den önemli gelişmeler haber özetleri ve başlıklar

Suriye’de muhaliflerin elinde kalan son yerleşim birimi olan İdlib’de Suriye yönetimini destekleyen İran, militanların en az sivil zayiatla bölgeden temizlenmesi için çalışacaklarını açıkladı.

Devlet televizyonuna konuşan Zarif “İdlib’deki durum hassas. Bizim çabamız, teröristlerin İdlib’den çıkarılmasının en az sivil zayiatla gerçekleşmesini sağlamak yönünde” dedi.

3. havalimanının toplu taşıma ihalesini Altur-Havaş-Free kazandı

Gündem'den önemli gelişmeler haber özetleri ve başlıklar

İstanbul Yeni Havalimanı’na 150 otobüsle 18 hat üzerinden yapılacak seferleri hangi işletmenin alacağıyla ilgili bugün düzenlenen ihale, kapalı teklif usulü arttırma ile yapıldı. Yolcu taşıma ihalesini Altur-Havaş-Free Turizm konsorsiyumu kazandı.

İlk etabı 29 Ekim’de açılacak İstanbul Yeni Havalimanı’na 150 otobüsle 18 hat üzerinden yapılacak seferleri hangi işletmenin alacağıyla ilgili bugün düzenlenen ihaleye Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak’ın da sahibi olduğu Altur Turizm de girdi.

İhaleye, birisi üçlü konsorsiyum üç teklif verildi.

Altur Turizm, Havaş ve Free Turizm konsorsiyum olarak teklif verirken, Platform Turizm ve Sarılar Turizm de ayrı ayrı teklif verdiler. İhale Komisyonu Sarılar Turizm’in teklifini geçersiz saydı.

İhaleye davet edilen firmalardan Turex Turizm’in Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Celal kalkan, maliyetleri çok yüksek buldukları için teklif vermediklerini söyledi. İhaleye davetli katılan İstanbul Halk Ulaşım da teklif vermedi.

Yeni havalimanı yolcu taşıma ihalesini Altur-Havaş-Free Turizm konsorsiyumu kazandı.

Haberler / Politika

Şam: ABD ile müttefikleri IŞİD ve Nusra’ya silah veriyor

Gündem'den önemli gelişmeler haber özetleri ve başlıklar

Rusya ile Suriye’nin İdlib operasyonu hazırlıkları üzerinden ABD ile söz düellosu kızışırken Suriye Dışişleri’nden bir açıklama geldi: ABD ile müttefikleri Ukrayna gibi üçüncü ülkeler üzerinden IŞİD ve Nusra’nın silah tedariğini sağlıyor.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD ile müttefiklerini IŞİD ve Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi gibi terörist örgütlere silah tedarik etmekle suçlarken, bunun Ukrayna gibi üçüncü ülkeler üzerinden gerçekleştiğine dikkat çekti.

Bakanlığın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Müsteşarlığından yapılan açıklamada şöyle denildi:

‘BALKAN ÜLKELERİ, DOĞU AVRUPA, UKRAYNA’

”ABD ile müttefiklerinin Doğu Avrupa ülkeleri, Ukrayna ve Balkan ülkeleri gibi üçüncü tarafları kullanmak suretiyle devasa miktarda silah ve mühimmat tedariği yaparak Nusra ve IŞİD’i ateşlediği aşikar.”

‘ÜRDÜN’DEKİ LİMAN ÜZERİNDEN’

Uluslararası terörizmi çökertmekte Suriye’nin ilerleme kaydettiğini, ancak dış oyuncuların eylemleriyle bu zafere köstek olduklarını söyleyen müsteşar, ‘tek bir seferde yüzlerce ton silahın Ürdün’ün limanından Suriye’nin güneyindeki teröristlere gönderildiği’ bilgisini paylaştı.

‘KARABORSA ZENGİNİ’

”ABD terörist gruplara silah tedarik ediyor. Bunun için aracılar kullanıyor ve yasadışı silah ticaretinin karaborsasında önemli bir rol oynuyor” diyen müsteşar, şu vurguyu yaptı:

‘YASADIŞI SİLAH TİCARETİ BİTERSE’

”Yasadışı silah ticaretiyle Suriye’de teröristlerin eylemlerini devam ettirmesi arasında çok güçlü bir bağlantı var.”

‘ELDE KANIT ÇOK’

Daha önce Suriye hükümet güçlerinden Kuneytra’nın Maalaka ve Haşeb kasabalarındaki depolarda büyük miktarda silah ve diğer askeri teçhizat stokları bulduğu açıklaması gelmişti.

GERİYE SADECE İDLİB KALDI

Yabancı ülkelerin desteklediği cihatçıların silahlarını ateşlemesiyle 2011’de başlayan Suriye savaşında ibre, 2015’te Şam’ın çağrısıyla Rusya’nın müdahil olmasından beri Suriye hükümetinden yana döndü.

2017 sonunda IŞİD’e karşı zafer ilan eden Suriye hükümetinin ülkede tam kontrolü sağlamasının önünde tek engel olarak Türkiye sınırında Nusra ile müttefiklerinin elindeki İdlib kaldı.

KÜRTLERLE MÜZAKERE MASASINDALAR

Diğer yandan Suriye hükümeti, ülkenin kuzeydoğusunu kontrol eden ve tek taraflı özerklik ilan eden Kürtlerle öncelikle müzakere mamasında çözüm arıyor.

HDP’li Bilgen: İttifak yapma heves ve hırsımız yok

Gündem'den önemli gelişmeler haber özetleri ve başlıklar

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, yerel seçimlerle ilgili, “Bizim baştan ittifak yapma heves ve hırsımız yok ama aynı şekilde toplumdaki beklentiyi de yok sayma, görmezlikten gelme gibi bir hakkımız yok” dedi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Bilgen, bazı partilerin yerel seçimlerde ittifak yapacağına ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Bizim baştan ittifak yapma heves ve hırsımız yok ama aynı şekilde toplumdaki beklentiyi de yok sayma, görmezlikten gelme gibi bir hakkımız yok. Bütün siyasi partiler toplumun beklentisini, talebini gözetmek zorundadır.”

Bilgen, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin düzenleme yapılması taleplerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Bu teklif hangi parti tarafından getirilirse getirilsin olumlu buluyoruz. Türkiye’de sosyal güvenlik sistemi yanlış yerden okunduğu için çözüm de yanlış yerden geliştirilmeye çalışılıyor. İnsanların mezarda emekliliğinin çalışma, yaşam hakkıyla hiçbir izahı olamaz. Çok açık haksızlık var. Ekonomik ve sosyal haklarla ilgili açık bir ihlal var. Sosyal güvenlik sorunlarının nerede açık verdiğini, sistemin neden sürdürülemez olduğunu başka yerde aramak gerekiyor. Yani insanların çalışma süreleri dolmuşsa yaş haddinden kaynaklı olarak emelilik haklarından mahrum bırakılmalarını hiçbir surette doğru bulmuyoruz.”

[divider]

Sosyal medya’da bizi takip edin…

Twitter | Facebook | Pinterest | Haber  YouTube

Akademi Portal Youtube Dergi

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here