Sayfa /2 

 

Kemal Sunal’ın ailesi, oyuncunun filmlerinden telif alamıyor

Türkiye’nin ünlü sinema oyuncusu Kemal Sunal’ın ailesi sanatçının televizyonlarda yayınlanan filmlerinden telif alamadıkları gerekçesiyle açtıkları davayı kaybetti.

CNN Türk’ün haberine göre Sunal’ın oğlu Ali Sunal, kızı Ezo Sunal ve eşi Gül Sunal, Hülya Koçyiğit ve Selim Soydan çiftine ait Gülşah Film’e dava açarak Kemal Sunal’a ait 36 filmin sinema gösterimleri dışında yıllarca televizyon kanallarına satıldığını ve şirketin maddi gelir elde etmesine karşın kendilerine telif ödenmediğini savundu.

Gülşah Film ise filmlerin 1995’ten önce çekildiğini ve bu tarihten önce kanunda herhangi bir düzenleme olmadığını belirterek davanın reddini istedi. Mahkeme önce Sunal ailesine 850 bin liralık tazminat verilmesine hükmetti. Dava daha sonra Yargıta’ya taşındı ve Yargıtay Gülşah Film’i haklı buldu.

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ile görüştü

Gündem'den önemli gelişmeler haber özetleri ve başlıklar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i kabul etti.

Akar’ın, Jeffrey’i kabulünde, Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı ve YPG’nin bölgedeki varlığından duyulan rahatsızlığın ifade edildiği öğrenildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin korunması için Türkiye tarafından sergilenen kararlılık vurgulanmış ve bölücü terör örgütünün bölgeyi tamamen terk etmesinin gerekliliği ifade edilmiştir” denildi.

UFO değil, ABD ordusuna ait gizli casus uçağı

Gündem'den önemli gelişmeler haber özetleri ve başlıklar

Kuzey Karolina üzerinde uçtuğu görülen esrarengiz cismin ABD ordusunun resmi envanterinde bulunmayan gizli bir casus uçak olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

UFO meraklıları ve komplo teorisyenleri, ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinin Charlotte kentinde gökyüzünde uçtuğu görülen esrarengiz cismin, ABD ordusunun resmi envanterinde bulunmayan gizli bir casus uçak olduğu iddiasında bulundu.

Charlotte kenti yakınlarında UFO (Tanımlanamayan Uçan Cisim) gördüğünü ve fotoğraflarını çektiğini iddia eden Javion Hill, gördüklerini ” Eve dönüş yolunda eşim ile telefonla konuştuğumuz sırada hortuma benzer bir şeyin üzerime geldiğini gördüm ve sonrasında eşime göstermek için bulutların resmini çektim. Fakat, aniden bir şeylerin normal olmadığını fark ettim. Sonrasında arabayı kullandığım sırada o cismin çekebildiğim kadar çok resmini çekmeye başladım” sözleriyle anlattı.

Olay anı sırasında çektiği fotoğrafları Facebook’ta yayınlayan Hill, “Daha önceden UFO’ların varlığına inanmıyordum ta ki o ana kadar” yorumunda bulundu.

Fotoğraflarda, ağaçlık bir bölgenin üzerinde uçtuğu görülen cismin dikdörtgen olduğu ve kenarları boyunca yanıp sönen ışıklar olduğu görülüyor.

UFO meraklıları ve komplo teorisyenleri, gizemli cismin, resmi olarak bulunmayan bir uçak olan TR-3B olarak bilinen karmaşık bir casus uçağından başka bir şey olmadığını ileri sürüyor.

KUZEY CAROLİNA, EN FAZLA UFO GÖRÜLEN EYALETLER LİSTESİNDE 10. SIRADA

Ulusal UFO Gözlem Merkezi’nin raporuna göre, Kuzey Karolina, 50 eyalet arasında en çok UFO olabileceği düşünülen cisim ve ışık görülen ilk 10 eyalet listesinde yer alıyor.

Kerry anılarını yayımladı: Esad’dan Netanyahu ve Obama’ya gizli teklif

Gündem'den önemli gelişmeler haber özetleri ve başlıklar

Obama’nın 2013-17 yılları arasındaki Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye savaşının başlamasından bir yıl önce, Esad’ın, Obama ve Netanyahu’ya gizli mektup ilettiğini öne sürdü. Kerry, Suriye liderinin teklifinin, İsrail’in Golan’ı iadesi karşılığı Hizbullah’a desteği kesmeyi içerdiğini ima etti.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın 2013-17 yılları arasındaki Dışişleri Bakanı John Kerry’nin anılarının bugün yayımlanmasıyla Suriye savaşı ve Ortadoğu barış sürecinin perde arkasındaki bazı pazarlıklar su yüzüne çıkmaya başladı.

İsrail’in Haaretz gazetesinin kitaptan yaptığı alıntılarda, Kerry’nin Suriye savaşına ve Devlet Başkanı Beşar Esad’a geniş yer ayırdığı gözlendi.

‘HER GÜN DÜŞÜNÜYORUM’

Eski ABD Dışişleri Bakanı, ”Her gün ekstradır” (Every Day is Extra) başlıklı anı kitabında Suriye’den ‘Obama yönerimden geride kalan açık bir yara’ diye söz ederken ”Her gün bu meseleyi düşünüyorum” dedi.

ESAD’LA İLK GÖRÜŞME 2009’DA

Suriye savaşının 2011’de başlamasının öncesinde, 2010 yılında Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İsrail’le barış yapma konusunda gizli teklif ilettiğini aktaran Kerry, birçok kez biraraya geldiği Esad’la ilk uzun görüşmesini 2009 yılında Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı sıfatıyla Şam’ı ziyaret ettiğinde gerçekleştirdiğini belirtti.

YALANCILIK SUÇLAMASI

”İlk görüşmemizde (2007’de) İsrail’in bombardıman düzenlediği Suriye’nin nükleer santrali konusunda kendisine kafa tuttum. Bunun nükleer bir tesis olduğu ayrıntılı şekilde kamuoyunun bilgisine sunulmuştu. Tartışma götürür yanı yoktu” diyen Kerry, ‘Esad’ın bu olguları baş başa kaldıklarında bile inkar ettiğini’ ifade etti:

”Esad gözümün içine bakıp bana bunun nükleer tesis olmadığını söyledi, başka şeylerden konuşurkenki duygusu ve tonlamasıyla söyledi. Aptalca bir yalandı, kesinlikle kabul edilemezdi, ama hiç tereddüt etmeksizin yalan söylüyordu.”

‘HER ŞEY MÜZAKERE EDİLEBİLİR’

Esad’ı İran bağlantılı Lübnanlı Şii örgüt Hizbullah’a verdiği destekle ilgili de sıkıştırdığını dile getiren Demokrat Partili siyasetçi, Suriye Devlet Başkanı’nın ”Her şey müzakare edilebilir” karşılığını vererek İsrail’le müzakereler çerçevesinde politika değişikliğine gidebileceğinin işaretini verdiğini ileri sürdü.

‘GÖRÜŞMEDE MEKTUP FİKRİ DOĞDU’

İsrail başbakanları İzak Rabin, Şimon Peres, Ehud Barak, Ehud Olmert ve Benyamin Netanyahu’nun 1990’lardaki dönemlerinde İsrail ile Suriye arasında barış anlaşmasına varma girişimlerinin başarısızlığa uğradığını hatırlatan eski ABD’li bakan, buna rağmen o dönemde Esad’ın İsrail’le anlaşmaya varmakla ilgilendiğini kaydetti.

”İsrail’e 1967’de kaybedilen Golan Tepelerini geri kazanma umudu üzerinden İsrail’le ciddi barış müzkarelerine oturabilmek için ne yapmak gerektiğini sordu” diyen Kerry, şöyle devam etti:

”Ona dedim ki, eğer ciddiyseniz, özel bir teklifte bulunmalısınız. O da bana bunun nasıl bir teklif olması gerektiğini sordu. Düşüncelerimi paylaştım. Başdanışmanına Esad’dan Başkan Obama’ya şeklinde bir mektup taslağı yazma talimatını verdi.”

‘ÇOK ŞEYE RAZI GELEBİLİRDİ’

Esadın mektupta Obama’dan İsrail’le yeniden barış görüşmelerine geçilmesini desteklemesini istediğini ve ”Suriye İsrail’in Golan’ı iadesi karşılığı bir dizi adım atmaya isteklidir” dediğini aktaran Kerry, ”Babası Hafız Esad Golan’ı geri alma girişiminde başarısız olmuştu, dolayısıyla Golan karşılığı yapmaya razı olacağı çok şey vardı” değerlendirmesini yaptı.

MEKTUBU ÖNCE NETANYAHU, SONRA OBAMA GÖRDÜ

Ertesi gün Şam’dan İsrail’e uçan ve Esad’ın mektubunu Netanyahu ile paylaşan Kerry, ”Esad’ın bu kadar ileri gitmeye, daha önce razı geldiğinin önemli ölçüde ötesine geçmeye istekli olmasına şaşırdı” dedi.

GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER TALEBİ

Ardından Esad’ın mektubunu Washington’a götüren Kerry, Obama yönetiminin Esad’dan ne kadar ciddi olduğunu göstermesi için hem ABD hem de İsrail’e yönelik güven artırıcı önlemleri devreye sokmasını istediğini belirtti.

KAÇ HAYAL KIRILDI BEYAZ SARAY’IN GÖNLÜNDE?

Güven artırıcı önlemlere Hizbullah’a silah transferlerinin kısman durmasının da dahil olduğunu aktaran Kerry, Esad’ın vaatlerini tutmayarak Obama yönetimini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti:

”Esad’ın Hizbullah’la ilgili kendisine durdurmasını söylediğimiz davranışları aynen devam ettirdiğini duyuyordum. Hayal kırıklığı vericiydi, ama şaşırtıcı değildi.”

Ancak İsrail-Suriye barış müzkarelerini Netanyahu ”Şartlar uygun değil” gerekçesiyle reddetmişti.

Obama’nın ilk döneminde Suriye’yi kıyamet yerine çeviren Hillary Clinton’dan sonra ikinci dönemindeki dışişleri bakanı olan Kerry, kitabın devamında Esad’dan son derece olumsuz ifadelerle söz etti.

‘KENDİ HALKINI GAZLAYIP ÖLDÜRDÜ’

”Aranızda bir metre mesafe varken suratınıza yalan söyleyebilen bir adam, kendi halkını gazlayıp öldürdükten sonra dünyaya kolaylıkla yalan söyleyebilir” iddiasına bulunan Demokrat Partili siyasetçi, 2013 yazında Şam’ın Doğu Guta bölgesine kimyasal saldırı iddiaları üzerinden Esad suçlandığında Obama yönetimi içinde yürütülen tartışmaları da ayrıntılarıyla aktardı.

2013’TE SURİYE’YE SALDIRIDAN OBAMA NASIL ÇARK ETTİ?

Obama’nın daha önce yapmış olduğu ”Kimyasal saldırı kırmızı çizgimizdir” açıklaması uyarınca kendisinin ve önde gelen ulusal güvenlik yetkililerinin çoğunun Esad’a askeri saldırıyı savunduğunu, ama Obama’nın tereddüt ettiğini ve olası saldırının Kongre’den ezici destek almayacağını anlayınca geri adım attığını nakleden Kerry, Kasım 2016 başkanlık seçimlerinin ardından Obama’nın koltuğu Donald Trump’a devretmeye hazırlandığı döneme geldiğinde Suriye defterini şu sözlerle kapattı:

SURİYE’NİN YARALARINI SARMAK

”Suriye’yi kurtarma amaçlı diplomasi ölmüştü ve Suriye’nın yaraları açık kalmıştı. Onları nasıl sarmış olabilirdik ve hala dünya onları nasıl sarabilir, her gün bunu düşünüyorum.”

‘Burada çok avukat dövdük, sizi de dövelim mi?’

Kanal D’de yayınlanan habere göre, İstanbul Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir komiser, bir şüphelinin ifadesine katılmak isteyen kadın avukatı önce copla darp etti, ardından silah doğrulttu. Avukatın şikayeti üzerine komiser dahil 4 kişi açığa alındı.

Emrullah Erdinç’in haberine göre, Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Araştırma Büro Amirliği’ne gelen bir kadın avukat, gözaltına alınan bir şüphelinin ifadesine katılmak istedi. Kadın avukat ifadeye katılamadan iddiasına göre, amirin şiddetiyle karşılaştı.

Sigara içmek için avluya çıkan avukat, bir banka oturdu. Bu sırada çaprazındaki bankta oturan polis merkezinden sorumlu komiserle, karşılıklı sohbet etmeye başladılar. Ardından da avukatın iddiasına göre bir anda konu karakolda dayağa geldi. Avukata, “Burada çok avukat dövdük, sizi de dövelim mi?” diye soran komiser, sonrasında da emrindeki polislerden sopa getirmelerini istedi.

‘SİLAHLA ATEŞ ETTİ’

Birkaç dakika sonra bir polis tarafından iki sopa getirildi. Kanal D’deki görüntülere göre, komiser ikisini alarak kontrol etti. Daha sonra sopanın birini polise geri veren komiser, diğeri ile de polis merkezinin içinde kadın avukatın eline vurmaya başladı. Bununla da yetinmeyen komiser, bu kez de polislere içeriden silah getirmelerini söyledi. Hemen getirilen tabancayı alan komiser, silahın namlusunu kontrol etti. Hazneye mermiyi veren komiser, iddiaya göre ateş etti. O anlarda kamera görüntüsüne yansıyan bir polisin, silahın sesinden kulaklarını tıkadığı görüldü.

AÇIĞA ALINDILAR

Komiserin içeri girmesiyle, silah, avludaki klimanın üstünde kaldı. Bu sırada karakolun bir temizlik görevlisi silahı alarak, namlunun ucunu yine avukata çevirdi. Kadın avukat ise korkudan içeriye kaçtı. Ardından da bir polis memuru temizlik görevlisinden silahı alarak ortalıktan kaldırdı. Saatler sonra müvekkilinin ifadesine katılan avukat, daha sonra polis merkezinden ayrıldı.

Soluğu savcılıkta alan avukat, yaşadıklarını savcıya anlatarak Bayrampaya Asayiş Büro Amiri’nden ve yardımcılarından şikayetçi oldu. Başlatılan soruşturma kapsamında sorumlu komiser dahil 4 kişi açığa alındı.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here