Zafer Çağlayan Hakkında ABD’de Tutuklama Kararı Kesinleşti

Rıza Sarraf davasına, dün yayınlanan ek iddianameyle ‘sanık’ olarak eklenen eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan için tutuklama kararı verildi.

ABD’de 07 Eylül 2017’de haklarında dava açılan Çağlayan ile birlikte eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Abdullah Happani hakkında da tutuklama kararı çıktı.

ÇAĞLAYAN: ‘AMBARGOYU DELMEK İÇİN KURULAN ŞEBEKENİN ELEMANI’

ABD’nin İran’a karşı uyguladığı ‘ambargoyu delmek için kurulan şebekenin elemanı’ olarak gösterilen Zafer Çağlayan’a, ‘İran ambargosunu delmek için ABD yönetimi yetkililerine yalan söyleme, milyonlarca dolarlık yasa dışı işlemlerle bağlantılı fonları aklama; bu işlemlerin asıl niteliğini gizleyerek çeşitli finansal kurumları aldatma’ suçlamaları yöneltiliyor.

İddianamede eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve öteki sanıkların uluslararası para işlemleri hakkında ‘yalan bildirimde bulundukları’ da ifade ediliyor.

Zafer Çağlayan Hakkında ABD'de Tutuklama Kararı Kesinleşti
ABD’de Zafer Çağlayan hakkında tutuklama kararı

‘MİLYONLARCA DOLARLIK RÜŞVET’

Ayrıca, o dönem Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Çağlayan’ın, ‘ambargoyu delme planının gelirlerinden nakit ve mücevher olarak on milyonlarca dolarlık rüşvet aldığı, öteki sanıkların bu planı uygulamak için attığı adımları onayladığı ve bilinçli olarak planı koruduğu’ belirtiliyor.

Davada şu an ikisi tutuklu olmak üzere 9 sanık bulunuyor.

Öte yandan davanın hakimi Yargıç Richard Berman, davaya Çağlayan’ın da dahil edilmesiyle ‘dosyanın seyrinin değiştiğini’, söz konusu iddianame ile bir devlet kuruluşu olan Halk Bankası’nın ‘kurum olarak öne çıktığını’ ifade etmişti.

Çağlayan’ın Sarraf dosyasındaki kod (Abi)

Zafer Çağlayan Hakkında ABD'de Tutuklama Kararı Kesinleşti

Zafer Çağlayan hakkında ABD’de açılan davanın ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. İddianamede Çağlayan’ın kod adının, Türkçe ‘Abi’ olarak yer aldığı öğrenildi.

ABD’de tutuklu yargılanan Rıza Sarraf davasına ek iddianameyle eski bakan Zafer Çağlayan da sanık olarak eklendi. 53 sayfalık ek iddianamede Çağlayan’ın kod adı, Türkçe ‘Abi’ olarak yazıldı. İddianamede, Çağlayan’ın bakanlığı sırasında Sarraf’tan on milyonlarca dolarlık nakit ve mücevher rüşvet aldığı, İran devleti lehine hizmet sunduğu ileri sürülüyor.

Zafer Çağlayan Hakkında ABD'de Tutuklama Kararı Kesinleşti
Zafer Çağlayan Rıza Sarraf Davasına Sanık Olarak Eklendi

Cumhuriyet Agazetesinden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, Savcılık Çağlayan’ın kod adı olarak ‘Abi kullanırken; bunu iddianamede özellikle Türkçe yazdığı görülüyor. Sarraf ve adamlarının ‘Abi’si olarak kayıtlara geçen Çağlayan’ın kodu Türkçe olarak 53 sayfalık iddianamede tam ’24 kez’ geçiyor.

Dosyada 17-25 Aralık soruşturması kayıtlarına ek olarak ABD savcılığının elinde ‘yüzbinlerce e-mail ve onbinlerce telefon tapesinin’ bulunduğu iddia ediliyor.

CHP’Lİ ÖZCAN: MALVARLIKLARINA EL KOYULABİLİR

Sarraf’la ilgili tüm duruşmaları takip eden CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, “ABD yasalarına göre suç işlerken kullanılan ya da suç işleyerek elde edilen malvarlıklarına devletin el koyma hakkı var. Çağlayan’ın milyonlarca dolar rüşvet ve mücevherat aldığı dosyada iddia ediliyor. Yani suçlu bulunursa Türkiye’de Sarraf’tan rüşvet olarak kabul ettiği öngörülen 700.000 TL’lik saat ve 40 bin euro’luk pianoya da ABD devleti el koyar” dedi.

İddianamenin Çağlayan ile ilgili bölümlerinde Temmuz 2011-Aralık 2013 tarihleri arasında ekonomi bakanlığı yaparken on milyonlarca dolarlık nakit ve mücevher rüşvet aldığı ileri sürülüyor. Ayrıca Çağlayan’ın ‘İran devleti lehine hizmet sunduğu, kara para aklama sistemini diğer üyelerini belli türde aldatıcı işlemlerde bulunmaya’yönelttiği, diğer üyeler tarafından sistemi uygulamak için atılan adımları onayladığı ve sistemi rakiplerden ve denetlemeden koruduğu ileri sürülüyor. Savcılığın bu yorumu suç ortaklığından öte, Çağlayan’ın ‘bizzat bu işe liderlik ettiği ve direktiflerle işlere yön verdiği’ iddiası iddiamaneye yansıyor.

Sarraf davasının hakimi Berman: Zafer Çağlayan’la dosyanın seyri değişti

Zafer Çağlayan Hakkında ABD'de Tutuklama Kararı Kesinleşti
Rıza Sarraf davasının yargıcı Richard Berman

Richard Berman, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da yer aldığı yeni iddianame ile birlikte davanın seyrinin değiştiğini söyledi. Berman ayrıca yeni iddianame ile Halk Bankası’nın öne çıktığını da ifade etti.

ABD’de İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını delmek, banka dolandırmak ve kara para aklamak suçlamalarıyla bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Rıza Sarraf’ın davasında yargılanan Halkbank yöneticilerinden Mehmet Hakan Atilla, dün hakim karşısına çıktı.

Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, müvekkilinin kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini ve suçsuz olduğunu savunduğunu aktardı.

‘HALK BANKASI ÖNE ÇIKIYOR’

Türkiye’nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da suçlandığı yeni iddianame ile dava seyrinin değiştiğini belirten Yargıç Richard Berman, söz konusu iddianame ile bir devlet kuruluşu olan Halk Bankası’nın ‘kurum olarak öne çıktığını’ ifade etti. Berman, Atilla hakkında kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoları delme gibi çok güçlü iddialar olduğunu söyledi.

Savcılık makamı ise, Atilla’ya yöneltilen suçların işlendiğinin aşikar olduğunu, İran ve Türkiye’de üst düzey yetkililerin de bu işlem için koruyucu, kollayıcı rolleri olduğunu ve rüşvet aldıklarını belirtti.

Berman, Atilla’nın davasının 25 Eylül’de devam etmesine karar verdi.

RIZA SARRAF DAVASI ARŞİVİ

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv |  Akademi Portal | Haber

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here