Darbe Gecesi Erdoğan’ı Koruyan Polisler FETÖ’den Tutuklandı

15 Temmuz gecesi Marmaris’te Erdoğan’ı koruyan polislerin bir kısmının FETÖ’den tutuklandığı ortaya çıktı.

Davanın görüldüğü mahkemenin başkanı Baştoğ, “Sanıklara sizinle çatışmaya giren polislerin bir kısmı da FETÖ’den tutuklandılar, Su o kadar bulanık ki” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldırı düzenleyen Özel Kuvvetler ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timlerinde görevli, 1’i firari 37 darbeci askerin de aralarında bulunduğu 43’ü tutuklu 47 sanığın yargılanması Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürüyor. Dünkü duruşma öncesi, özel harekat polisleri çatılarda konuşlanırken, çevik kuvvet tarafından da çevrede güvenlik önlemleri alındı.

‘BIRAKIN ATEŞ ETMEYİ, SİLAHI ELİME BİLE ALMADIM’

Darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli binbaşı olan sanık Şükrü Seymen, dün yarım kalan esas hakkında savunmasına bugün devam etti. Binbaşı Seymen, “İddianamede, helikoptere ateş ettiğim yer alıyor.

İddianamede doğru olan kısım, güvenlik güçlerinin helikoptere ateş ederek Haldun Gülmez’i (yüzbaşı) yaralamasıdır.

Sahilde diz çökmüş bir şekilde cep telefonuyla pilotla görüştüm.

Bizi öldürmek kastıyla ateş eden polisler için yanımdakilere, ‘Onlarla işimiz yok, karşılık verdirmeyin’ emrini verdim.

Bırakın ateş etmeyi, silahım bile elimde değildi. Tanıklardan birisinin ifadesinde, polislerin bize karşı kimyasal silah kullanılacağı yönünde iddiası var” dedi.

‘Su o kadar bulanık ki’

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ ise, “Helikopterden sivil halka nasıl ateş edildiği ortadadır. Polislerin hangi psikoloji ile davrandığını bilemeyiz. Ayrıca sizinle çatışmaya giren polislerin bir kısmı da FETÖ’den tutuklandı. Su o kadar bulanık ki” dedi.

Suikast girişimi davasının sanığı: ‘Maç 90 dakika’ notunu ben yazmadım

(15.08.2017)

Darbe Gecesi Erdoğan'ı Koruyan Polisler FETÖ'den Tutuklandı

Muğla’da görülen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi davasında esas hakkındaki savunmasını yapan sanıklardan eski Yüzbaşı Öztürk, cezaevinde üzerinde bulunan “Maç 90 dakika” notunu kendisinin yazmadığını iddia etti.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin öldürüldüğü saldırıya ilişkin davanın sanıklardan Özel Kuvvetler mensubu eski Yüzbaşı Mehmet Öztürk, bilirkişi ve balistik inceleme raporlarına rağmen polisleri kendilerinin öldürmediğini savundu.

Muğla Adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda görülen davanın dördüncü duruşmasının dördüncü oturumunda, mahkeme heyeti sanıklardan Öztürk’ün esas hakkındaki savunmasını dinledi.

BAŞKA BİR GRUP GELEREK ÇATIŞMAYA GİRDİ’

Öztürk, tanık ifadelerine göre Marmaris’teki oteller bölgesinde kendilerinden önce başka bir grubun gelerek çatışmaya girdiğini iddia etti.

Mahkemede açıklanan bilirkişi ve balistik inceleme raporlarına rağmen polis memurları Nedip Cengiz Eker ve Mehmet Çetin’i kendilerinin öldürmediğini öne süren Öztürk, “Nedip Cengiz Eker, polislerin otel üzerinden açtıkları ateş sonucu şehit olmuş olabilir. Bizim daha aşağı seviyeden ateş ederek Eker’i şehit etmemiz mümkün değil. Eker’in bıçakla şehit edildiğini düşünüyorum” diyerek çelişkili beyanlarda bulundu.

Okunan otopsi raporları ile mahkemede dinlenen bilirkişinin beyanlarında, Eker’in ateşli silah yaralanmasına bağlı olarak öldürüldüğü ve mermi çekirdeğinin vücudunda kaldığı net bir şekilde ortaya konulmuştu.

Öztürk, koruma polislerinden Çetin’in ise kendilerinden önce gelen tim tarafından sırtından vurularak öldürüldüğünü ileri sürdü.
Sanık, çatışma sırasında Marmaris’teki iş yerleri, evler ve araçlarda meydana gelen hasarları da polislerin yaptığını iddia etti.

‘SON DEĞİL BAŞLANGIÇ OLDUĞUNA İNANIYORUZ’

Mehmet Öztürk, soruşturma kapsamında tutuklu bulunduğu Sincan 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda, aynı suçlardan tutuklu bulunan ve kendisi gibi suç tarihine kadar asker olarak görev yaptığı anlaşılan bir başka sanığa göndermeye çalışırken yakalandığı, “Komutanlarım, tekrar günaydın. Bir önceki mesajımız kısa düştü. Sizin attığınız gayet iyiydi. Biz malum 15 Temmuz’da Marmaris’e giden gruptaydık. Başımızda Şükrü Binbaşı vardı, 23 kişiydik (ÖK+MAK). Kısacası Allah bizi o kadar kalabalık bir polis grubunun içinden sağ salim çıkardı. Ayrıca 15 gün süren arazide aç ve susuz bırakmadı. Hiç olmadık yerlerde su kuyuları çıktı karşımıza. Şimdi gitsek bulamayacağımızı düşünüyoruz. Sonuçta buradayız. 19 Ağustos’tan bu yana. Toplam 18 gün nezaret, sorgu filan… 15 Temmuz’un bir son değil bir başlangıç olduğuna inanıyoruz. Sürecin bu şekilde devam etmeyeceği ortada. Maç 90 dakika. Henüz bitmedi. Şaka bir yana sizin sesinizi duyduk, çok sevindik. Bir önceki odamıza (c-13) göre burası çok iyi. Kıymetini bilmeye ve hakkını vermeye çalışacağız. Mesajlaşmaya devam” ifadelerini içeren not kağıdının kendisine ait olmadığını iddia etti.

‘FETÖ’CÜ KRİTERLERİNE UYMUYORUM’

Nottaki el yazısının kendisine ait olmadığını öne süren Öztürk, şunları söyledi:

“Benim olduğu iddia edilen yazıyla benim yazım yan yana konulduğunda bilimsel bir incelemeye gerek olmadan benim yazım olmadığı anlaşılacaktır. Cezaevinde tutulan tutanakta ‘Mehmet Öztürk’ün kaleme aldığı değerlendirilmektedir.’ deniliyor. Cezaevi kurumu tarafından bana kurulan bir kumpas. Kontrol sırasında ele geçirildiği söyleniyor, nerede, ne zaman ele geçirildiği belirtilmemiş. Uzman bilirkişinin inceleme yapmasının talep ediyorum. Eğer bu yazıyı yazdıysam bile bu mahkemeyi ilgilendirdiğini düşünmüyorum. Ben orada dava açılırsa hesap veririm.”

“Kaçınılmaz bir hatayla böyle bir olaya düşürüldüm.” diyen Öztürk, FETÖ’cü kriterlerine uymadığını ve FETÖ ile bir bağlantısının olmadığını savundu.

 

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv |  Akademi Portal | Haber

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here