İlk Cinsel İlişkide neye dikkat edilmeli

İlk deneyimin bırakacağı iz, doğal olarak kadının sonraki cinsel yaşamının temelini oluşturuyor. Bu süreci doğal yaşamak ya da sorunlu hale getirmek ise büyük oranda çiftlerin elinde…

Sayfayı özellikle, ilk kez cinsel ilişki yaşayacak kızların çok dikkatli okumalarını tavsiye ediyorum.

Bu sayfada yazanları, size acı tecrübe olmadan kimse anlatamaz, ancak dikkatli okumanız doğrultusunda doğru bilgileri doğru şekilde uygulayabilirsiniz…

Unutmayın, hiç bir yazı, hiç bir nasihat yaşananları veya yaşanabilecek olanları size gerçekte tam olarak asla anlatamaz.

Sorularınızı sayfanın alt kısmına isim belirtmeden yorum olarak bırakmanız durumunda yine size yorum olarak Cinsel Sağlık Uzmanımız tarafından cevaplanacaktır.

Sağlıklı bir cinsel yaşam dileğiyle

Cinsel Sağlık uzmanı ve yaşam koçu Dr. Alp Arzuoğlu

Sorularınız ve sorunlarınız için bana çekinmeden direkt olarak yazabilirsiniz.

Mail: [email protected]

Hangimiz ilk cinsel deneyimimizi yaşarken heyecanlanmadık ya da korkudan tir tir titremedik ki?

Haksız da değildik aslında! Çünkü kafamızda cevabı olmayan bir sürü soru ve kulaktan dolma bilgilerle birçoğumuz ilk ilişkimizi yaşadık. İşte bunlardan yola çıkarak ilk cinsel ilişki ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını sizler için aldık.

İlk ilişkide mutlaka kanama oluyor mu?

 İlk cinsel iişkide kanamanın olmaması, kültürümüzde kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul ediliyor. Bu çok yanlış bir düşünce! Çünkü her kadının anotomik yapısı birbirinden farklı.
Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnek oluyor ki penis içeriye girdiğinde, vajina giriş bölgesi yeterince “ıslanmış” ve “kayganlaşmamışsa” kızlık zarı yırtılmadan kalıyor. Bu duruma, her 100 genç kızdan birinde rastlanabiliyor. Bazı kadınlarda ise kızlık zarının damarları zayıf olduğu için zar yırtılmasına rağmen kanama gerçekleşmeyebiliyor.

G noktası nerededir?
G noktası sadece kadınlara özgü bir erojen bölge midir?
Penis gerçek büyüklüğüne ne zaman ulaşır?
Penisin normal büyüklüğü nedir?
Uzunluk mu önemlidir genişlik mi?
Prezervatif kullanırken bebek yağı kullanılmalı mı?
Kadınlar da boşalır mı?
İspanyol seksi nedir?

kızlık zarı çok kalın olursa?

Bazı durumlarda cinsel birleşme ilk ve sonraki birkaç denemede gerçekleşemiyor. Bunun en sık görülen nedeni, sanıldığı gibi kızlık zarının kalın olması değil; genç kadının kendini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesi! Bu durumda kadın kendini gevşetemiyor ve vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılı kalıyor. Vajina giriş bölgesinde yeterince “ıslanma” ve “kayganlaşma” sağlanamadığı için penis, vajinanın girişinde yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşmakta güçlük çekiyor.

İlk Cinsel İlişkide neye dikkat edilmeli
Kizlik Zarı Çok Kalın Olursa?
——————————————————–

Erkek de genç kadının canının yandığını hissettiğinde, belli bir süre sonra girişimden vazgeçiyor. Ender görülen bir neden de kızlık zarının gerçekten kalın olması. Jinekoloji kliniğine “ilk ilişkiyi başaramama” nedeniyle başvuran kadınların bir kısmının özgeçmişinde arka arkaya yapılan ve sonuçsuz kalan ilişki girişimleri yatıyor. Bu sorun karşısında bazen kızlık zarı ufak bir cerrahi müdahaleyle doktor tarafından açılıyor.

Kanama ortalama ne kadar sürer?

Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en geç yarım saatte duruyor. Ancak bazen yırtık, kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebiliyor. Bu durum genellikle ön sevişmenin yetersiz olmasına rağmen yapılan girişimden kaynaklanıyor. Çoğu zaman erkek, kadının ağrı duymasına duyarsız kalarak girişimi sürdürüyor. Tabii bunun sonucunda, olması gerekenden daha büyük bir yırtık oluşuyor.

Geniş bir yırtık oluştuğunda ise kanama ya şiddetli bir şekilde hemen başlıyor ya da ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam ediyor. Yapılan jinekolojik muayeneden sonra yırtığın oluşumuna göre lokal anestezi veya genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durduruluyor. Görüldüğü gibi tamamen doğal bir olay olması gereken ‘ilk cinsel birleşme’ bazen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’na başvurulmasını gerektirebiliyor.

Kadınlarda Vajinal Akıntı: Vajina’da Vajinit Akıntının Nedenleri

Lütfen yorumlarınız ile bu sayfayı destekleyiniz…

Yorum yapmak ve yorumlarda soru sormak:

Yorumlarınızda sorulan tüm sorularınız uzman tarafından dilerseniz yorumunuza cevaben dilerseniz

[email protected] mail adresinden cevaplanacaktır.

Ancak yorumlarınızda sorulan sorular başka bir okuyucu tarafından okunması diğer kullanıcıların var olan şikayetlerini bizimle paylaşmasını sağlayacak ve bir başka okuyucuya daha katkı sağlamış olacaksınızdır.

Yorum yaparken gerçek isminizi kullanmayınız, yorum yapabilmek için gireceğiniz e-posta adresleriniz kayıt altına alınmaz… üçüncü şahıslar ile paylaşılamaz…

 

Peki her ilişki başarıyla sonuçlanıyor mu?

İlk deneyim, ilişkiye ne kadar hazır olunursa olunsun, kadın ve erkek ne kadar istekli olursa olsun, her zaman ‘başarıyla’ sonuçlanmayabiliyor. İlk denemede, gerçek anlamda bir ilişkide bulunmayı başarabilenlerin sayısı yalnızca yüzde 20 civarında. Çoğu ilişkide kadından veya erkekten kaynaklanan nedenlerle ilk deneme yarıda bırakılıyor ve daha sonra yeniden denenmek üzere erteleniyor.

Kadından kaynaklanan en önemli neden; ağrı duyma korkusuyla kendini kasması; yani ‘vajinismus’. Erkekten kaynaklanan en önemli neden ise partnerine ağrı veya zarar verme korkusu yüzünden ilişkiyi yarıda bırakması. Bu sorun karşısında ne yapılması gerektiğine gelince… Öncelikle ilk denemenin başarısızlıkla sonuçlanmasının o kadar ender görülen bir durum olmadığı bilinmeli ve endişeye kapılmadan denemeler sürdürülmeli. Unutmayın, başarının kriterim kızlık zarının bozulması değil, her iki tarafın cinsel ilişkiden memnun kalmaları oluşturuyor.

Peki genel olarak Hangi sorunlarla karşılaşılıyor?

Kadın için ilk cinsel ilişki deneyimi oldukça önemli. Kadın kendini hazır hissetmediğinde; uyarılamama, çok geç uyarılma, orgazm olamama ya da çok geç orgazm olma gibi sorunlar yasayabiliyor. Bunda şaşılacak bir şey yok aslında! Çünkü kadının ilk deneyimi, anatomik bir bariyer olan kızlık zarının aşılması nedeniyle kanamayı ve beraberinde az da olsa ağrıyı getiriyor. Hazırlıksız ve uygun olmayan koşullarda, özellikle de bu konudaki sorumluluğunu ihmal eden bir erkekle beraber yaşanan ilk deneyim, kalıcı psikolojik etkiler de yaratabiliyor.

Peki ya Erkek, Erkek nasıl davranmalı?

Kadının ilk ilişkisi, aynı zamanda erkeğin de ilk ilişkisi olabiliyor. Erkeğin “başarıya” aşırı odaklanması, beraberinde “başarısızlık” getirebiliyor. Doğal bir cinsellik yaşanmasında temel kriter, erkeğin kızlık zarını aşması değil, erkek ve kadının birbirlerine cinsel anlamda yakınlaşmaları. Eşler birbirlerini ne kadar severlerse sevsinler cinsel yakınlaşma farklı bir kavram. Yakınlaşmanın tamamlanmağı, kadının kendini iyi ve hazır hissetmesi için, erkek, gerekli toleransı tanımalı. İlk cinsel deneyimde seçilecek mekan da önemli. Özellikle evli olmayan çiftler için ‘yakalanma’ korkusunun yüksek olduğu bir mekan seçilmesi, ilk birlikteliği korkulu bir deneyime dönüştürebiliyor.

Prezervatif kullanılmalı mı?

İlk cinsel deneyimde doğum kontrolüne dikkat edilmesi çok önemli. Dolayısıyla çiftlerin ilk ilişkiden önce bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurup yöntem belirlemelerinde yarar var. Bunun mümkün olmadığı durumlarda en ideal yöntemse, prezervatif kullanılması. Ayrıca bulaşıcı hastalıklara karşı tek etkili yöntemin prezervatif olduğu unutulmamalı, îlk ilişki sırasında prezervatifin yırtılma riski biraz daha yüksek. Bu riskin azaltılması için eczanelerde satılan kayganlaştırıcı jetlerden yararlanılabilir.

Başarılı bir cinsellik istiyorsak…

Kızlık zarı, genç kızların yüzde 90’ından fazlasında nispeten ince ve esnek bir mukoza parçosı yapısında. Kızlık zarının yırtılmasında ağn hissedilmemesi ya da az hissedilmesi için öneriler:

Kadın

 • Partnerine hazır olduğu ya da henüz hazır olmadığı mesajım net olarak verebilmeli
 • Ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi eline almalı
 • Korkusunu açık ve net olarak dile getirmeli
 • Ağrı duyma korkusuyla kendini kasmamalı
 • Ağrı hissettiğinde bunu çekinmeden ifade edebilmeli

Erkek

 • Yumuşak davranmalı ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı
 • Kadının kendisinden farklı olan doğasını kabul etmeli
 • Kadının ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini gözönünde bulundurmalı
 • Partnerinin gevşemesi ve rahatlaması için elinden geleni yapmalı, sabırlı olmalı

Kadın ve Erkek

 • Ön sevişmeyle bölgede yeterli ıslaklık sağlanmalı
 • İkili ilişkilerde cinsellikle ilgili konuşmak tabu olmaktan çıkmalı. Yaşıyorsak, bu anne-babamızın yaşadığı cinsellik sayesinde olmuştur!
 • İlk cinsel deneyimleri konusundaki endişelerini ve beklentilerini paylaşabilmeli
 • Hem doğum kontrol yöntemi hakkında bilgi almak hem de ilk ilişki konusunda görüş almak için doktora başvurmalı

Rahat bir mekan seçimi rahatlamak ve odaklanmak adına daha iyi sonuçlar verebilir, Ama en önemlisi ise başarıya odaklanmak yerine zevke odaklanmayı unutmamak…

15 Temmuz 2017’de  güncellenmiştir…

[divider]

                  

 

 

 

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here