Facebook,Instagram & Audience Network’te yayınlanan reklamlar,reklamınızda kullanılan görsel metni miktarını kontrol eden bir inceleme sürecine tabidir.

Bu incelemeye dayalı olarak, daha fazla yazı içeren görsellere sahip reklamlar daha az kişiye gösterilir. Bu ne demek?

Peki bu ne anlama geliyor?

Bazı reklam görsellerinin istisna olarak değerlendirilebileceğini unutmayın. Örneğin, kitap kapakları, albüm kapakları ve ürün görselleri genellikle istisna olarak değerlendirilir.

Reklamımın istisna kapsamına alınıp alınmayacağını kontrol et

Facebook: “Bazen, reklamınızda metin gerektiren bir görsel kullanmanız gerekebileceğini anlıyoruz. Bu nedenle, görseliniz istisna kapsamında kabul edilebilir.”

Kitap Kapakları ve Albüm Kapakları

Facebook Reklamlarında Görsellerde Yazı Kullanma
Facebook

Ürün Görseli

Facebook Reklamlarında Görsellerde Yazı Kullanma
Resim: Facebook

Facebook Not: “Ürün görsellerinde logoların yakınlaştırılmış görsellerine izin vermiyoruz. Görselinizde ürünün tamamı gösterilmelidir.”

Oyunlar

Facebook Reklamlarında Görsellerde Yazı Kullanma
Resim: Facebook

Etkinlik Posterleri

Facebook Reklamlarında Görsellerde Yazı Kullanma
Resim: Facebook

Bu örneklere ek olarak çizelgeler ve grafikler, dergi ve gazete kapakları, film ve TV programı posterleri de istisna olarak kabul edilebilir.

Not: “Koşul ve şartlar gibi” hukuki metinler de (reklamınızdaki ürün için geçerli olduğundan) istisna kapsamındadır.

Görsel metninin onaylanmayabileceği örnekler

 • Yazılardan oluşan logolar – Yazılardan oluşan tüm logolar, boyutuna veya yerleşimine bakılmaksızın metin olarak kabul edilir
 • Filigran – Zorunlu veya firmanın marka kurallarına uygun olsa bile filigranlar metin olarak kabul edilir
 • Sayılar – Tüm sayılar metin olarak kabul edilir

 

[toggle title=”Kılavuz: Reklam performansındaki sorunları giderme” state=”close” ]

Reklamlarınızdan istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, bu kılavuz şu durumların nedenini anlamanıza yardımcı olabilir: 

 • Bu duruma neyin sebep olabileceği
 • Konuyla ilgili olarak neler yapabileceğiniz

Bu makale belirli bir reklamın performansıyla ilgili sorunlara neyin sebep olduğunu tam olarak gösteremese de olası sebepleri açıklayabilir, hangilerinin alakalı olduğunu anlamanızı sağlayacak araçlara yönlendirebilir ve gerçekleştirebileceğiniz eylemlerle ilgili tavsiyeler verebilir. Makalede hem yetersiz performans hem de beklenmeyen performans dalgalanmaları yer almaktadır. 

Sorununuz reklamınızın hiç yayınlanmamasıysa, başlamadan önce aşağıda yer alan ve reklamlarınızın yayınlanmamasına sebep olan performans dışı sorunlara hızlıca göz atmanız faydalı olabilir: 

 • Reklam onaylanmadı. Oluşturduğunuz her reklamı göstermeye başlamadan önce ilkelerimize uyduğundan emin oluruz. Reklamınız onaylanmamışsa düzenleyebilir ve yeniden gönderebilirsiniz.
 •  Durdurulmuş reklam. Kampanyanız, reklam setiniz veya reklamınız durdurulmuşsa gösterilmez. Reklamınızı nasıl tekrar başlatacağınızı öğrenin. 
 • Harcama sınırına geldiniz. Hesap harcama sınırı oluşturup bu sınıra ulaşırsanız reklamlarınızı göstermeyi durdururuz. Kampanya harcama sınırı oluşturup bu sınıra ulaşırsanız o kampanyadaki tüm reklamları göstermeyi durdururuz. Bu reklamları tekrar göstermeye başlamamızı istiyorsanız hesap harcama sınırınızı ya da kampanya harcama sınırınızı değiştirin veya sıfırlayın. 
 •  Plan. Reklamınızın ileri bir tarihte yayınlanmak üzere planlanmış olmadığından emin olun. Reklamınızı sadece sizin seçtiğiniz zaman aralığı boyunca gösteririz. Şimdi yayınlanmaya başlaması için planınızı değiştirin. 

Sorun bunlar değilse teklif stratejinizi, hedeflemenizi ve/veya kreatifinizi düzenlemenizi tavsiye ederiz. Sıradaki bölümlerde bunu nasıl yapacağınızı açıklayacağız. 

[/toggle]

 

[toggle title=”Performansla ilgili sorun türleri” state=”close” ]

Performans sorunlarını sınıflandırmanın iki genel yolu vardır: 

 • Reklam setleri veya kampanyalar yeterli miktarda harcama yapmıyor. Bu durum reklamınızın açık artırmada rekabetçi olmadığı veya hedef kitlenizde yeterince sonuç olmadığı için reklamlarınızı yayınlamayı durduracağımız veya tutarlı şekilde yayınlayamadığımız anlamına gelir.
 • Ücretler çok yüksek. Reklamlarınız tutarlı şekilde yayınlanıyor olabilir ancak her bir optimizasyon olayınızın ortalama ücreti, reklamlarınızdan sürekli olarak kâr elde edebilmeniz için çok yüksektir. 

Performansı artırmak için yapabileceğiniz değişiklikler 

Performansı artırmak için deneyebileceğiniz üç önemli değişiklik türü mevcuttur: 

 • Teklif stratejisi. Teklif stratejinizin rekabetçi olmaması, yeterince açık artırma kazanmanıza ve bütçenizin tamamını harcamanıza engel olur. Teklif stratejinizin gereğinden fazla esnek olması, sürdürülebilirliği olmayan ücretler ödemenize sebep olabilir. Tüm bu sorunlara karşı neler yapabileceğinizi aşağıda açıklayacağız. 
 • Hedefleme. Hedef kitlenin fazla dar olması, bütçenizi harcama şansınızı azaltabilir. Yüksek kaliteli bir hedef kitle, harcamanızı artırabilir ve optimizasyon olayı başına ödediğiniz ücreti azaltabilir.
 •  Kreatif. Görenlerin ilgisini çekmeyen bir reklamın bütçesi harcanmayabilir ve/veya optimizasyon olayı başına ücreti daha yüksek olabilir. Not: Yayını ve ücretleri istikrarlı hale getirmek için yeterli sayıda optimizasyon olayı toplayamaması sebebiyle dönüşümler için optimize edilmiş reklam setleri de zaman zaman düşük performans gösterebilir. En iyi uygulamalar kılavuzlarımızdan dönüşüm kampanyalarının performansını iyileştirmeye yönelik özel tavsiyeler alabilirsiniz. Ancak yine de, bu kılavuzdaki tavsiyeler dönüşüm kampanyalarıyla alakalıdır. 

Harcamayı artırma amaçlı teklif stratejileri 

Açık artırmaları kazanamazsanız reklamınızı gösteremeyiz. Sizin için teklif edebileceğimiz tutarı artırmak daha rekabetçi olmanın tek yolu olmakla kalmayıp doğrudan kontrol gücüne de sahip olabileceğiniz güçlü bir yoldur. Bunu yapmanın üç yolu vardır:

 • Teklif üst sınırı olmadan en düşük ücret teklif stratejisine geçin. Bu teklif stratejisini kullanmıyorsanız buna geçiş yapmayı deneyin. Bu strateji, bütçenizin tamamını harcamak için gereken tutarda teklif vermemize olanak tanır. Ayrıca yayını iyileştirmenin ve bütçenizin tamamını harcamanın en basit yoludur. Özellikle ücreti sonuca dayalı bir temelde kontrol etmek yerine bütçesinin tamamını harcamaya önem veren pek çok reklamveren için iyi performans gösterir.
 • Teklif üst sınırı kullanıyorsanız bu sınırı artırın. Bu durum sizin için daha yüksek teklif vermemize olanak tanıyacağından yayını artırma olasılığı yüksektir. Artışınızı yapın, sonuçları izleyin ve gerekirse tekrar düzenleyin. Teklif üst sınırınızı bulabileceğiniz ve sonrasında sürekli olarak uygulayabileceğiniz en uygun tutar değil, izlenmesi gereken ve sonuçlara dayalı bir özellik olarak görmeniz gerekir.
 •  Ücret hedefi kullanıyorsanız bu hedefi değiştirin. Ücret hedefiniz çok düşük olursa (rekabetçi olmazsa) performans sorunlarıyla karşılaşma olasılığınız artar. Bu durumda ücret hedefinizi artırın. Tutarlı bir şekilde yayın elde edebileceğiniz mümkün olan en düşük ücreti hedefleyin. 
 • Düşük bir olasılık olmakla birlikte, ücret hedefiniz çok yüksek olduğu ve bu hedefe ulaşacak ücrette sonuç bulamadığımız için performans sorunlarıyla karşılaşma olasılığınız da vardır. Bu durumda, ücret hedefinizi azaltmak yayını iyileştirebilir. 

Ücretleri azaltma amaçlı teklif stratejileri 

Optimizasyon olayı başına ücretiniz fazla yüksekse ve teklif sınırı olmadan en düşük ücret teklif stratejisini kullanıyorsanız, bir teklif sınırı ekleyin veya hedef ücrete geçiş yapın. Bu sayede optimizasyon olayı başına ücretiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Teklif sınırını veya hedef ücreti kullanmanıza rağmen ücretleriniz hâlâ yüksekse, belirlediğiniz değeri düşürün. Teklif sınırınızın çok düşük olması ya da ücret hedefinizin çok düşük veya yüksek olması halinde yayın miktarınızın azalabileceğini aklınızda bulundurun. 

Harcamayı artırmaya veya ücretleri düşürmeye çalışırken, yaptığınız değişikliğin sonuçlarını sürekli olarak izleyin ve gerekirse tekrar değişiklik yapın. Yaptığınız değişiklik öğrenme aşamasını sıfırlayacak kadar yüksekse başka bir değişiklik yapmadan önce sona ermesini bekleyin. 

Çok dar veya yeterince alakalı olmayan hedefleme 

Hedefleme değişiklikleri üzerinden performansı iyileştirmeye çalışırken deneyebileceğiniz iki genel hedefleme stratejisi vardır:

 • Hedef kitlenizin kalitesini artırmak
 • Hedef kitlenizi genişletmek 

Bu iki strateji birbirini hariç tutmak zorunda olmadığından ikisi arasında bir denge bulmaya çalışmanız faydalı olabilir. 

Hedef kitlenizin kalitesini artırmak 

Hedef kitlenizin kalitesini artırmak, sonuçları bulmamızı ve reklamlarınızın alaka düzeyini artırmamızı kolaylaştırır. Böylece açık artırmada rekabet edebilirsiniz. Demografik kriterleri kullanarak hedef kitlenizin kalitesini artırmak istiyorsanız kendinize şöyle sorular sorun:

 • Müşterilerim nerede? Yerel bir işletmeyseniz veya ürünlerinizi yalnızca belirli yerlere gönderebiliyorsanız, ülkenin tamamı gibi geniş bir bölgeyi hedeflemeyin. İşletmenizin çevresindeki bölgeyi veya ürün gönderebileceğiniz bölgeleri hedefleyin.
 •  Müşterilerim kimler? Müşterilerinizin paylaştığı temel özelliklerinin neler olduğunu düşünün. Çoğunluğu yaşlı mı yoksa genç mi? Belirli bir cinsiyet ağırlıkta olabilir mi? Nerelerde yaşıyor olabilirler? 
 • Müşterilerim hangi dilleri konuşuyor? Facebook reklam metinlerinizi başka dillere çevirmez, bu nedenle uygun dil hedefleme seçeneklerini kullanarak hedeflediğiniz kitlenin reklamınızı okuyabileceğinden emin olun.
 •  Belirli bir hedefleme türünde Facebook’tan daha iyi bilgi sahibi miyim? Her durumda bunu bilmek zor olabilir ancak bizde olmayan bilgiye sahip olduğunuzu düşündüğünüzde, reklamlarınızı gösterecek en iyi kişileri bulmamıza yardımcı olmak için bu bilgileri hedefleme aracılığıyla bize iletmelisiniz. Bir konuyu Facebook’tan daha iyi bildiğinizi düşünmüyorsanız, bunu hedefleme kriterlerine eklememelisiniz. Facebook yayın sistemi hedeflemeniz ne kadar geniş olursa olsun, reklamlarınızı optimizasyon olayı sağlama olasılığı en yüksek kişilere göstermeye çalıştığını aklınızda bulundurun. Bu nedenle, yayın sistemimizi kısıtlayan hatalı bilgilere dayalı hedefleme seçenekleri, performansa yardımcı olmaktan ziyade zarar verebilir.
 • Stratejik olarak hariç tutma da yapacak mıyım? Ek hedefleme kriterleri dahil etmek faydalı olabilir ancak hariç tutma imkanınızı da göz ardı etmeyin. Bunu yapmak, doğru insanlara daha hızlı odaklanmamıza yardımcı olabilir.
 •  Bana yol göstermesi için Hedef Kitle İstatistikleri’ni kullanacak mıyım? Kimi hedefleyeceğinizden gerçekten emin olmasanız da optimizasyonu sadece Facebook’un yayın sistemine bırakmak istemiyorsanız, Hedef Kitle İstatistiklerini kullanın. Hedef kitlenizle ilgili olarak hedeflemenizde ve kreatifinizde ayarlamalar yapmanıza yardımcı olabilecek alakalı bilgiler edinebilirsiniz.

 Müşteri bilgilerinden faydalanmak istiyorsanız hedeflemenizin kalitesini artırmanız gerekir:

 •  Özel Hedef Kitle oluşturun.Özel Hedef Kitleleri kullanarak reklamlarla işletmenizle daha önce etkileşimde bulunmuş insanları hedefleyebiliriz. Facebook uygulama ve hizmet ailesinde içeriklerinizle etkileşimde bulunmuş, internet sitenizi ziyaret etmiş, mobil uygulamanızı kullanmış ve/veya müşteri listenizde bulunan kişileri hedef kitlenize ekleyebiliriz.
 •  Benzer hedef kitle oluşturun. Düşük performans gösteren reklam setinizde zaten bir Özel Hedef Kitle kullanıyorsanız hedef kitleniz doygunluğa ulaşmış olabilir (yani hedef kitlede yer alan insanlar artık reklamlarınıza yanıt vermiyordur). Söz konusu hedef kitlenin başarısını artırmak için bu hedef kitleyi kaynak hedef kitlenizdeki kişilere benzeyen insanlar bulan bir benzer hedef kitle için kaynak olarak kullanmayı göz önünde bulundurun.

Hedef kitlenizi genişletmek 

Hedef kitlenizin büyüklüğü fark etmeksizin reklamlarınızı her zaman reklam setinizin optimize edildiği eylemi gerçekleştirme olasılığı en yüksek olduğunu düşündüğümüz kişilere gösteririz. Bu nedenle iyi bir sebebiniz olmadıkça hedeflemenizi kısıtlamamak genellikle iyi bir uygulamadır (yukarıya bakın). Kimi hedefleyeceğinizden tam olarak emin değilseniz ve bir Özel Hedef Kitle kullanamıyorsanız geniş bir hedef kitleyle başlayın, reklamlarınıza kimlerin yanıt verdiğini görün, elde ettiğiniz bilgilere dayalı olarak hedef kitlenizi daraltın ve diğer değişiklikler için performansı izleyin. 

Not: Hedeflemede yapılan tüm değişikliklerin öğrenme aşamasını sıfırladığını unutmayın. Bir değişikliği ne kadar etkili olduğuna karar vermeden ve/veya başka bir değişiklik yapmadan önce sona erene kadar beklemenizi tavsiye ederiz. 

Hedef kitlenizi genişletmek istiyorsanız:

 • Ürün veya hizmetinizin gönderilebileceği veya kullanabileceği her konumu hedeflediğinizden emin olun. İşletmenizin yakınındaki kalabalık alanları bulmanıza ya da reklamlarınızı dünya çapında veya bölgesel olarak yayınlamanıza yardımcı olması için hedefleme sistemimizin özelliklerinden faydalanın. Bunu yapmak kampanyalarınızın erişimini büyük ölçüde artırarak kampanyalarınıza yeni (ve potansiyel olarak daha iyi) bir grup sonuç elde etme şansı sağlayabilir.
 • Hedeflemeyi genişletme özelliğini kullanın: Bu özellik, size daha iyi sonuçlar getireceğini düşündüğümüz durumlarda ilgi alanlarına dayalı hedeflemenizi genişletmemize olanak tanır. (Bu özellik şu anda tüm pazarlama amaçları için kullanılamamaktadır.)

Her biri için daha büyük hedef kitlelere sahip olmak amacıyla reklam setlerini birleştirin. Kampanyanızda çok sayıda benzer reklam seti bulunması açık artırma çakışmasına (reklam setleriniz aynı açık artırmada yer aldığından bir tanesi kaldırmamız gerektiği anlamına gelir) veya her bir reklam setinde çok az veri bulunmasına (genellikle tutarlı bir yayın sağlamak için haftada yaklaşık 50 optimizasyon olayına ihtiyacımız vardır) yol açabilir. Düşük performans gösteren reklam setleriniz benzer hedef kitleleri hedefliyorsa veya aynı sonuç için optimize edilmişse bu reklam setlerini ve bütçelerini birleştirmeyi göz önünde bulundurun. Bu işlem yayını artırmaya yardımcı olur.

 Açık artırma çakışmasının performans sorunlarına yol açıp açmadığını öğrenmek veya hedef kitle çakışması aracını kullanarak hedef kitlelerinizin ne kadar çakıştığını önceden kontrol etmek için Yayın İstatistikleri’ne göz atın (bu makalede daha fazla bilgi alabilirsiniz).

Otomatik reklam alanlarını kullanın.

 • Reklamlarınızı Facebook uygulama ve hizmet ailesinin tamamında yayınlayabiliriz ve bu durumdan faydalanmanızı tavsiye ederiz. Otomatik reklam alanları hedef kitlenizde yer alan kişileri daha fazla yerde bulmamıza yardımcı olur ve reklam setinizi daha fazla (ve potansiyel olarak daha iyi) sonuç sağlayacak şekilde yayınlar. Reklam seti oluştururken otomatik reklam alanlarını seçerek reklamlarınızı mevcut tüm reklam alanlarında yayınlamamızı ve en iyi sonuçları bulmamızı sağlarsınız. Böylece yayını artırabilir ve ücretleri kontrol edebilirsiniz.
 • Gereksiz hedefleme kısıtlamalarını kaldırın. Reklam seti oluşturma akışının “Detaylı Hedefleme” kısmında Hedef Kitleyi Daralt veya Daha Da Daralt seçeneğini kullandıysanız bu ilgi alanlarını normal “Dahil Et” kısmına taşımayı göz önünde bulundurun. Bu durum, insanların hedef kitlenize dahil edilebilmesi için kriterlerinizin tamamı yerine bir tanesi karşılaması gerektiği anlamına gelir. * İnsanları gereksiz yere hariç tutuyorsanız bu kısıtlamayı da kaldırın.

Özel Hedef Kitle veya benzer hedef kitle kullanıyorsanız bunların üstünde ilave bir hedefleme kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Yaş veya cinsiyet hedeflemenizi genişletmek az da olsa anlam ifade ediyorsa genişletin. Örneğin: Ürününüzle ilgilenme olasılığı en yüksek yaş grubunun 30 yaş altı insanlar olduğunu düşündüğünüz için yalnızca bu grupta yer alan kişileri hedeflediğinizi varsayalım. Bu yalnızca bir tahminse ve reklamlarınız iyi performans göstermiyorsa yaş aralığını genişletmek faydalı olabilir. Ürününüzle ilgilenen insanların büyük çoğunluğu 30 yaş altında olsa dahi bu yaşın üzerinde çok sayıda kişi bulabiliriz. 

Hedef kitlede etki uyandırmayan kreatif 

Hangi reklamları göstereceğimize karar verirken reklamveren değerine ek olarak kullanıcı değerini de göz önünde bulundurduğumuz için hedef kitlenizde etki uyandıran kreatiflere sahip olmak reklam performansının önemli bir bileşenini oluşturur. Kreatifinizi optimize etmenize yardımcı olacak iki ürünümüz vardır: 

 •  Dinamik kreatif. Her bir gösterimden en iyi sonucu almak üzere test edeceğimiz ve yapılandıracağımız kreatif bileşenlerini bize sunmanızı sağlar
 •  Reklam alanı varlık özelleştirmesi. Her bir reklam alanı için özelleştirilmiş varlıklarla tek bir reklam seti kullanmanızı sağlayarak gerekli reklam seti sayısını azaltır

 Ayrıca, kreatifinizde nitel iyileştirmeler yapmanızı sağlayacak kaynaklarımız vardır: — Kreatifler için en iyi uygulamalar 

 • Kreatif Merkezi
 • Reklamlar Kılavuzu

 

[/toggle]

 

 

Özet

Reklamınızla ilgili sorunun bu kısıtlamaların birkaç tanesinden birden kaynaklanması da mümkündür. Birbiriyle ilişkili olarak hepsi üzerinde düşünmenizi tavsiye ederiz. Örneğin harika bir kreatifiniz olduğundan eminseniz bu kreatife yanıt verecek bir hedef kitleyi hedeflemiyor olabilirsiniz. Diğer taraftan, doğru hedef kitleyi hedeflediğinizden eminseniz bu hedef kitlenin dikkatini çekecek doğru kreatife sahip olmayabilirsiniz. (Hedef Kitle İstatistikleri, hedeflemenizi ve kreatifinizi düzenlemek için kullanabileceğiniz ve yanıt verme olasılığı daha yüksek bir hedef kitle bulmanıza veya mevcut hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek faydalı bir araçtır.) Hangi reklamları göstereceğimize karar verirken reklamverenlerin yanı sıra kullanıcıların değerini de göz önünde bulundururuz. Dolayısıyla hedeflemeniz ve kreatifiniz en az teklif stratejiniz kadar önemlidir. Hedeflemeniz uygunsa ve kreatifiniz alakasıyla rekabet üstünlüğü kazanırsınız. Reklamınızı gören insanlar reklamı beğenmezse dezavantaja sahip olursunuz.

Ayrıca, kreatifinizin ve hedeflemenizin doğru olduğundan eminseniz hedef kitlenizin kreatifinizi görebilmesi için teklif stratejinizi değiştirmeniz gerekebilir. Diğer taraftan, teklif stratejinizi değiştirecek bütçeye sahip değilseniz hedeflemenizi ve/veya kreatifinizi düzenlemek rekabet gücünüzü artırmanın başka güçlü bir yoludur.

 

[toggle title=”Dalgalanma veya beklenmeyen performansın sebepleri” state=”close” ]

Reklamınızda herhangi bir değişiklik yapmamanıza rağmen reklamınızın performansı zaman zaman değişiklik gösterir. Bu kısımda, bu durumun neden gerçekleştiğinden bahsedecek ve sizi asıl nedeni tespit etmenize yardımcı olacak araçlara yönlendireceğiz. 

Dalgalanma veya beklenmeyen performansla karşılaştığınızda şunları göz önünde bulundurmak önem taşır: 

 • Reklamlarınız çok sayıda reklamverenin erişmek istediğiniz aynı insanlara erişmek için rekabet ettiği dinamik bir pazar yerinde yer alır. Dolayısıyla reklamınızda herhangi bir değişiklik yapmamanıza rağmen reklamınızın performansı değişiklik gösterebilir. Bazen rekabet artarak daha az sayıda ve/veya daha pahalı sonuçlara yol açabilir. Bazen rekabet azalarak daha fazla sayıda ve/veya daha uygun maliyetli sonuçlar sağlayabilir.
 •  Reklamınız ilk kez veya önemli bir düzenlemenin ardından yayınlanmaya başladığında performansta dalgalanma meydana gelme olasılığı yüksektir. Reklam setinizin yayınını ve ücretleri istikrarlı hale getirmeye başlamak için minimum miktarda veriye ihtiyaç duyarız (genellikle yaklaşık 50 optimizasyon olayı). Bu verileri elde etmeden önceki dönemi “öğrenme aşaması” olarak adlandırırız. Aşağıda bunu daha detaylı olarak açıklayacağız.
 •  Hiçbir reklam sonsuza kadar yüksek performans sergileyemez. Hedef kitlenizle en alakalı olabilecek bir reklam oluştursanız dahi kişiler bu reklamı yeteri kadar gördükten sonra etkisi azalacaktır. Yayınlama hızı nedeniyle, en düşük ücret teklifi stratejisini kullanan bir reklamın bütçesini önemli ölçüde artırırsanız ücretler de artacaktır.

Ne kadar fazla kontrole sahip olmayı seçerseniz, düzenlemeler yapmak için performansınızı o kadar yakından izlemeniz gerekir. Reklam oluşturma akışında reklam performansınızın belirli bileşenleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanıza veya bu bileşenleri sizin için kontrol etmesi amacıyla Facebook yayın sistemini kullanmanıza olanak tanıyan çeşitli noktalar vardır. Örneğin teklif üst sınırı olmayan en düşük ücret teklifi stratejisi, sistemimizin otomatik olarak bütçenizin tamamını harcamayı denemesi için gerekli tutarda teklif vermesini sağlar. Bu seçeneği kullanmak, ücretleriniz üzerinde sahip olduğunuz bazı kontrollerden vazgeçmeniz karşılığında yönetime harcadığınız zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Teklif üst sınırı eklerseniz ücretleriniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz ancak teklif üst sınırını ayarlayarak performansı sürdürmek için reklam setini yönetmeye daha fazla zaman harcamanız gerekir. 

Dalgalanma veya beklenmeyen performansı anlamanıza yardımcı olacak iki aracımız vardır:

 • Yayın İstatistikleri
 • Öğrenme aşaması 

 

[/toggle]

 

Yayın İstatistikleri

Yayın İstatistikleri, hedef kitlenizin tükenmeye başlayıp başlamadığını, benzer hedeflemeden dolayı reklam setlerinizden bazılarının birbiriyle rekabet edip etmediği veya açık artırma rekabetinin artıp artmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Bu sorunlar, yukarıda belirtilen diğer sorunlar gibi doğrudan sizin kontrolünüzde olmamakla birlikte, birbiriyle bağlantılıdır ve bunları ortadan kaldırmak için de aynı stratejileri kullanabilirsiniz.

Öğrenme aşaması

Öğrenme aşaması, yayınınızı ve ücretleri istikrarlı hale getirmek için ihtiyaç duyduğumuz verileri ne kadar daha toplayacağımızı gösterir. Bunu, Reklam Yöneticisi’nin “Yayın” sütununda gösteririz. Reklam yayınınızın bu aşamasında önemli düzenlemeler yapmamanızı tavsiye ederiz. Diğer bir deyişle, öğrenme aşaması sırasında performanstan memnun değilseniz yukarıda belirttiğimiz hiçbir stratejiyi kullanmamanızı tavsiye ederiz. Öğrenme aşaması sona erene kadar bekledikten sonra (reklam setiniz yaklaşık 50 optimizasyon olayı elde ettiği veya yeterli sayıda olay elde edemediği için sona erer) topladığınız bilgiler doğrultusunda performansı değerlendirebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Özet

Reklam performansını değerlendirmek ve iyileştirmek üzere değişiklikler yaparken kullanabileceğiniz genel bir açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz:

1.Reklam setinizi oluşturduktan veya önemli düzenlemeler yaptıktan sonra öğrenme aşaması sona erene kadar bekleyin.

2.Öğrenme aşaması sona erdiğinde, ulaşmaya çalıştığınız hedefe bağlı olarak performansınızı değerlendirin.

3.Performanstan memnun değilseniz Yayın İstatistiklerini kontrol edin.

Memnunsanız, sonuçlarınızı izlemeye devam edin ve gerektiğinde bu kılavuza tekrar başvurun.

4.Yayın İstatistikleri sorununuzu tespit etmenize yardımcı olursa değişiklikler yaparken bu istatistikleri bir kılavuz olarak kullanın.

Olmadıysa, sorununuzun harcanan bütçe tutarı (yetersiz yayın) veya ücretlerle ilgili olup olmadığını belirleyin.

5.Neyi iyileştirmeye çalıştığınızı aklınızda tutarak hangisinin en etkili olacağına ve en çok hangisinde esneklik sahibi olacağınıza göre teklifinizi, hedeflemenizi ve/veya kreatifinizi düzenleyin.

6.Değişiklikleriniz öğrenme aşamasını sıfırlıyorsa öğrenme aşamasının sona ermesini bekleyin ve tekrar değerlendirin.

Facebook: “Araçlarımızı kullanarak sonuçlarınızı izliyorsanız, uygun değişiklikleri yapıp etkisini göstermesi için fırsat verirseniz başarılı olabilirsiniz.”

 

[toggle title=”Ek bilgiler” state=”close” ]

Bütçe değişiklikleri reklam performansını iyileştirebilir mi?

Genellikle hayır. Bütçenin performansı etkileyebildiği tek durum bütçenin teklif üst sınırınızdan veya ücret hedefinizden en az 5 kat fazla olmadığı durumlardır. Bu durum reklam setinizin haftada en az 50 optimizasyon olayı elde etmek için uygun koşullara sahip olmadığı anlamına gelir. Bütçeniz teklif üst sınırınızdan veya ücret hedefinizden en az 5 kat fazla değilse bütçeyi artırın. Aksi takdirde, bütçe değişikliği performansı etkilemez.

Facebook reklamlarınızdaki sorunları yine de gideremiyor musunuz? 

Facebook reklamlarınızdaki sorunları yine de gideremiyor musunuz? Kaynaklar sayfamıza giderek daha fazla destek alın. 

[/toggle]

Kaynakça: Facebook

Diğer Blog İçerikleri

[divider]

 

 

 

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here