İnstagram Kullanma Kılavuzu

Dünya’nın en rağbet gören sosyal mecralarından birisi olan İnstagram’da ne nasıl yapılır? bir çok kullanıcının bu sorunun içeriğine erişemediğini farzedersek, Kullanıcıların bu uygulamayı çok verimli kullanamadığını görmüş oluruz. Şimdi gelin bir göz atalım…

Bir Hesap ve Kullanıcı Adı Oluşturma

Uygulamadan bir Instagram hesabı oluşturmak için:

App Store (iOS) veya Google Play Store’dan (Android) Instagram uygulamasını indirin.

Uygulama yüklendikten sonra, Instagram‘ı açmak için simgesine dokunun.

E-posta adresi veya telefon numarasıyla kaydol’a dokunun ve ardından e-posta adresinizi veya cep telefonu numaranızı (onay kodu gerektirir) girin ve İleri’ye dokunun. Facebook hesabınızla kaydolmak için Facebook ile Giriş Yap’a da dokunabilirsiniz.

E-posta veya telefon numarasıyla kaydolurken, bir kullanıcı adı ve şifre oluşturun, profil bilgilerinizi doldurun ve ardından Bitti’ye dokunun. Facebook ile kaydolurken, henüz giriş yapmadıysanız Facebook hesabınıza giriş yapmanız istenecektir.

Bilgisayardan bir Instagram hesabı oluşturmak için:

instagram.com adresine gidin.

E-posta adresinizi girin, bir kullanıcı adı ve parola oluşturun veya Facebook hesabınızla kaydolmak için Facebook ile Giriş Yap’a tıklayın.

Bir e-posta adresiyle kaydolurken, Kaydol’a tıklayın. Facebook ile kaydolurken, henüz giriş yapmadıysanız Facebook hesabınıza giriş yapmanız istenecektir.

E-postayla kaydolursanız, e-posta adresinizi doğru girdiğinizden ve yalnızca sizin erişebildiğiniz bir e-posta adresi seçtiğinizden emin olun. Çıkış yapar ve şifrenizi unutursanız, Instagram hesabınıza tekrar giriş yapabilmek için e-posta hesabınıza erişmeniz gerekecektir.

Hesabınızı güvende tutmak hakkında daha fazla bilgi alın.

[toggle title=”Hesabınızı güvende tutmak için yapabileceğiniz şeyler” state=”close” ]

Güçlü bir şifre seçin.

En az altı rakam, harf ve noktalama işaretinin (! ve & gibi) birleşimini kullanın.

Şifreniz internette kullandığınız diğer şifrelerden farklı olmalıdır.

Özellikle Instagram’dan bu yönde bir mesaj görürseniz, şifrenizi düzenli olarak değiştirin.

Otomatik güvenlik kontrolleri esnasında Instagram bazen başka sitelerden çalınmış olan giriş bilgilerine ulaşabilir. Instagram’ın şifrenizin çalınmış olabileceğini tespit etmesi durumunda Instagram ve diğer sitelerdeki şifrelerinizi değiştirmeniz, hesabınızı güvende tutmanıza ve gelecekte hesabınızın bir başkasının eline geçmemesine yardımcı olur.

Şifrenizi tanımadığınız ve güvenmediğiniz birine asla vermeyin. Ek bir hesap güvenliği önlemi olarak iki faktörlü kimlik doğrulamasını açın. E-posta hesabınızın güvende olduğundan emin olun. E-postalarınızı okuyabilen bir kişinin Instagram hesabınıza da erişme ihtimali vardır. Tüm e-posta adreslerinizin şifrelerini değiştirin ve hepsinin birbirinden farklı olduğundan emin olun.

Başkalarıyla paylaştığınız bir bilgisayarı veya telefonu kullandıktan sonra Instagram’dan çıkış yapın. Tarayıcı penceresini kapatsanız bile oturumunuzdan çıkış yapılmayacağından, genel kullanıma açık bir bilgisayardan giriş yaparken “Beni Hatırla” kutusunu işaretlemeyin. Üçüncü taraf uygulamalarına izin verirken dikkatli olun. İki faktörlü kimlik doğrulaması nedir? Nasıl kullanırım?

İki faktörlü kimlik doğrulaması, bir güvenlik özelliğidir.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını açıkken bilinmeyen bir cihazdan Instagram’a her giriş yaptığınızda kullanıcı adınızın ve şifrenizin yanı sıra bir SMS güvenlik kodu veya bir yedek kod girmeniz istenir.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak için: Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki (iOS) veya (Android) simgesine dokunun

Ekranda aşağı inin ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’na dokunun   Güvenlik Kodu Gereksin’e dokunarak açık konuma getirin.

Hesabınızda doğrulanmış bir telefon numarası kayıtlı değilse, bir telefon numarası girmeniz istenir. Telefon numarasını girdikten sonra İleri’ye dokunun.

Size bir kod gönderilecek. Bu kodu girip İleri’ye dokunun. Not: İki faktörlü kimlik doğrulamasını açtıktan sonra, hesabınızın yedek kodlarına erişebileceksiniz. İki faktörlü kimlik doğrulamasıyla giriş sürecinde SMS güvenlik kodunuz size ulaşmazsa, bir yedek kod kullanarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Yedek kodlar hakkında daha fazla bilgi alın. İki faktörlü kimlik doğrulamasını kapatmak için: Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki (iOS) veya (Android) simgesine dokunun

Ekranda aşağı inin ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’na dokunun

 Güvenlik Kodu Gereksin’e dokunarak kapalı konuma getirin Görüntülenen mesajın en altından Kapat’a dokunun

İki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmak için Instagram hesabınızda doğrulanmış bir telefon numarasının olması gerektiğini unutmayın. İki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak için girdiğiniz telefon numarası, hesabınızın doğrulanmış telefon numarası olur.

[/toggle]

 

[toggle title=”Yedek kod nedir? Nasıl kullanırım?” state=”close” ]

İki faktörlü kimlik doğrulamasını açıkken bilinmeyen bir cihazdan Instagram’a her giriş yaptığınızda kullanıcı adınızın ve şifrenizin yanı sıra bir yedek kod veya bir SMS güvenlik kodu girmeniz istenir.

Bağlantı veya SMS iletim sorunlarından dolayı SMS güvenlik kodu gönderilemiyorsa, iki faktörlü kimlik doğrulaması sürecini bir yedek kod kullanarak tamamlayabilirsiniz.

Hesabınızın yedek kodlarını içeren bir liste almak için:

1) Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki  (iOS) veya  (Android) simgesine dokunun

2) Ekranda aşağı inin ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’na dokunun

3) Yedek Kodlar Al’a dokunun Mevcut yedek kodlarınızı iptal etmek ve yeni kodlar almak için:

1) Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki (iOS)   veya (Android)   simgesine dokunun

2) Ekranda aşağı inin ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’na dokunun

3) Yedek Kodlar Al’a dokunun

4) Yeni Kodlar Al’a dokunun

Yedek kod listesine erişmek veya yeni bir liste almak için Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerektiğini unutmayın. Instagram’a giriş yaptığınızda kodların hazır bulunması için kodları kopyalamanız, ekran görüntülerini almanız veya başka bir yolla kaydetmeniz gerekir

[/toggle]

 

[toggle title=”Hesabımı nasıl silerim?” state=”close” ]

Hesabınızı sildiğinizde, profiliniz, fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız, beğenileriniz ve takipçileriniz kalıcı olarak silinir. Biraz ara vermek istiyorsanız, bunun yerine hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz.

Hesabınızı sildikten sonra aynı kullanıcı adıyla tekrar kaydolamazsınız veya o kullanıcı adını başka bir hesaba ekleyemezsiniz. Silinen hesapları yeniden etkinleştirmemiz de mümkün olmayacaktır.

Hesabınızı kalıcı olarak silmek için:

1) Hesabını Sil sayfasına gidin. Instagram internet sitesine giriş yapmadıysanız, öncelikle giriş yapmanız istenir. Hesabınızı Instagram uygulamasının içinden silemezsiniz.

2) Hesabını neden siliyorsun? sorusunun yanındaki açılır menüden bir seçim yapın ve şifrenizi tekrar girin. Hesabınızı kalıcı olarak silme seçeneği, sadece menüden bir sebep seçtiğinizde görünür.

3) Hesabımı kalıcı olarak sil’e tıklayın veya dokunun. Farklı bir hesabı silmek istiyorsanız, Hesabını Sil sayfasının sağ üst köşesindeki kullanıcı adına tıklayın, kullanıcı adının yanındaki simgesine  dokunun/tıklayın ve Çıkış Yap’ı seçin. Silmek istediğiniz hesapla tekrar giriş yapın ve yukarıdaki talimatları izleyin. Güvenlik nedenleriyle, bir hesabı sizin için silemiyoruz. Hesabınızı silmek için hesabınıza giriş yapabiliyor olmalısınız.

Şifrenizi veya kullanıcı adınızı hatırlayamıyorsanız, giriş yapmakla ilgili bazı ipuçlarına bakabilirsiniz.

[/toggle]

[toggle title=”Şifremi unutursam ne yapabilirim?” state=”close” ]

Şifrenizi hatırlamıyorsanız, e-posta adresinizi, telefon numaranızı veya Facebook hesabınızı kullanarak yenileyebilirsiniz. Bu şekilde şifrenizi yenileyemezseniz, daha fazla yardım almak için Instagram uygulamasını açın.

E-posta adresinizi, telefon numaranızı veya Facebook hesabınızı kullanarak şifrenizi yenileme

Şifrenizi yenilemek için ilk olarak Instagram uygulamasını açın. Giriş ekranında, Giriş Yap kısmı altında Giriş yapmayla ilgili yardım al seçeneğine dokunun.

Buradan:

Android’de: Kullanıcı Adı veya E-posta Kullan, SMS Gönder veya Facebook ile Giriş Yap’ı seçtikten sonra bilgilerinizi girin ve ekrandaki talimatları izleyin.

iOS’ta: Kullanıcı Adı veya Telefon’a dokunun. E-posta adresinizi, kullanıcı adınızı veya telefon numaranızı girdikten sonra, Giriş Bağlantısı Gönder seçeneğine dokunun.

Kullanıcı adınızı bilmiyorsanız neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi alın. Giriş yapmayla ilgili daha fazla yardım alma E-posta adresinizi, telefon numaranızı veya Facebook hesabınızı kullanarak şifrenizi yenileyemiyorsanız, uygulama üzerinden daha fazla yardım alabilirsiniz:

1) Mobil cihazınızda Instagram uygulamasını açın

2) Giriş ekranında, Giriş Yap kısmı altında Giriş yapmayla ilgili yardım al seçeneğine dokunun

3) Diğer seçenekler için: Android’de:

1) Kullanıcı Adı veya E-posta Kullan’a dokunduktan sonra kullanıcı adınızı veya e-postanızı girin

2) Sağ üstteki  simgesine dokunun

3) Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin iOS’ta:

1) Kullanıcı adınızı veya e-postanızı girin

2) Giriş Bağlantısı Gönder’in altında yer alan Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin

[/toggle]

[tabs type=”horizontal”][tabs_head][tab_title]Hesabımı bulamıyorum ya da kullanıcı adımı bilmiyorum.[/tab_title][/tabs_head][tab]

Kullanıcı adınızı girdikten sonra hesabınızı bulamıyorsanız:

Tekrarlanan karakterlerden oluşuyorsa, kullanıcı adınızı doğru girdiğinizden emin olun

Kullanıcı adınızı girerken @ sembolünü kullanmayın

Hesabınız başkasının eline geçtiğinden dolayı kullanıcı adınızın değiştirildiğini düşünüyorsanız:

Instagram’dan, hesap bilgilerinizin değiştirildiğini bildiren bir e-posta alıp almadığınızı kontrol edin

Bir arkadaşınızdan profilinizi ziyaret etmesini ve geçerli kullanıcı adınızın ekran görüntüsünü almasını isteyin

Hesabınızın başkasının eline geçtiğinden kuşkulanıyorsanız neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi alın.

Instagram hesabımın bir başkasının eline geçtiğini düşünüyorum.

Instagram hesabınıza giriş yapabiliyorsanız Hesabınızın başkasının eline geçtiğini düşünüyorsanız ve yine de hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, hesabınızı güvende tutmanıza yardımcı olması için şunları yapabilirsiniz:

Şifrenizi değiştirin veya kendinize bir şifre yenileme e-postası gönderin 

Şüpheli üçüncü taraf uygulamaların hesabınıza erişimini iptal edin 

Ek bir güvenlik önlemi olarak iki faktörlü kimlik doğrulamasını açın 

Instagram hesabınıza giriş yapamıyorsanız

Hesabınıza erişemiyorsanız, Instagram uygulaması üzerinden daha fazla yardım alabilirsiniz:

1) Mobil cihazınızda Instagram uygulamasını açın

2) Giriş ekranında, Giriş Yap kısmı altında Giriş yapmayla ilgili yardım al seçeneğine dokunun

3) Diğer seçenekler için: Android’de:

1) Kullanıcı Adı veya E-posta Kullan’a dokunduktan sonra kullanıcı adınızı veya e-postanızı girin.

Kullanıcı adınızı bilmiyorsanız neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi alın.

2) Sağ üstteki  simgesine dokunun.

3) Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin. Not: Hesabınızın başkasının eline geçmesi sonucunda kullanıcı adınızın veya e-postanızın değiştirildiğini düşünüyorsanız, hem kullanıcı adınız hem de e-postanızı kullanarak bu adımları tekrar uygulayabilirsiniz.

Android’de:

1) Kullanıcı Adı veya E-posta Kullan’a dokunduktan sonra kullanıcı adınızı veya e-postanızı girin. Kullanıcı adınızı bilmiyorsanız neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi alın.

2) Sağ üstteki  simgesine dokunun.

3) Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin. Not: Hesabınızın başkasının eline geçmesi sonucunda kullanıcı adınızın veya e-postanızın değiştirildiğini düşünüyorsanız, hem kullanıcı adınız hem de e-postanızı kullanarak bu adımları tekrar uygulayabilirsiniz.

iOS’ta:

1) Kullanıcı adınızı veya e-postanızı girin. Kullanıcı adınızı bilmiyorsanız neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi alın.

2) Giriş Bağlantısı Gönder’in altında yer alan Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin. Not: Hesabınızın başkasının eline geçmesi sonucunda kullanıcı adınızın veya e-postanızın değiştirildiğini düşünüyorsanız, hem kullanıcı adınız hem de e-postanızı kullanarak bu adımları tekrar uygulayabilirsiniz.

[/tab][/tabs]

 

Değerli okuyucularımıiz; Buraya eklenmesini istediğiniz bir makale var ise lütfen sayfanın yorum kısmından bize belirtiniz. Örneğin: (Instagram Kullanma Kılavuzu) gibi. Ne nasıl yapılır, gibi.

İnstagram hakkında daha fazla bilgiye ve desteğe ihtiyaç duyarsanız bize ulaşınız.

İnstagram hesabı için mavi tık almak istiyorsanız.

İnstagram’da organik (doğal) takipçi edinmek ve paylaşımlarınızın organik olarak kullanıcılara erişmesini ve bu kullanıcılar tarafından da beğeni almasını istiyorsanız bize lütfen ulaşınız.

Diğer Blog İçerikleri

[email protected]

 

[divider]

 

 

 

 

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here