Başımızın arka tarafında, ense kökünde iki taraflı yeralan oksipital sinirler; boyun sinirlerinin 2. ve 3. dalından kaynaklanır.

Bu sinirler başın tepe kısmından ense köküne kadar olan hislerden sorumludur. Eğer ki oksipital sinirler bası altında ise ya da travmaya maruz bırakıldıysa; ense kökünden başlayan ve yukarıda kafanın üzerine uzanan ağrı, karıncalanma ve elektrik şok benzeri hissiyat şikayeti ile karşımıza çıkabilir.

Oksipital ağrının nedeni nedir?

Birçok vaka altta yatan neden olmaksızın karşımıza çıkarken bazen boyunda sinir sıkışması,artrit veya kafa travması gibi problemler sonrası da gelişebilir. Bazı vakalarda kaslardaki gerginlik bile sinir basısına neden olabilir.

Ne sıklıkta karşımıza çıkar?

Oksipital nevralji nadir görülür. Buna rağmen diğer baş ağrısı ve migren olgularında oksipital sinirin atak sırasında etkilenmiş olması daha sıktır.

Tanı nasıl konulur?

Tanı kriterleri

Oksipital sinir dağılımı boyunca ataklar arasında ağrılı ya da ağrısız olabilen ani batıcı ağrı
Sinir üzerinde hassasiyet
Sinir üzerine uygulanan lokal anestezik ile ağrının geçmesi

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Fizik tedavi, ısı uygulama, medikal, RF ile termokoagülasyon, stimulasyon, cerrahi dekompresyon.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALE

ESANSİYEL TREMOR

Esansiyel Tremor nedir?

Herkesin hayatında bir dönem karşılaştığı el titremesinin gözden kaçan nedenlerinden biri olan Esansiyel Tremor nedir?

Oksipital nevralji: Oksipital ağrının nedeni nedir?

Titreme anlamına gelen tremor birçok hastalık ile birlikte görülebilir. Hareketle değişimine, postürle (yer çekimine göre ) ilişkisine ve hızına göre sınıflandırılır. Fizyolojik (normal) ve patolojik (bir hastalığın eşlik ettiği) olmak üzere iki ana gruba ayırabiliriz.

Fizyolojik tremor nedir?

Fizyolojik tremor; stres, anksiyete,yorgunluk, kan şekeri düşüklüğü, soğuk ve kafein tüketimi sonrası herkesin başına gelebilecek geçici bir titreme halidir.

Tremor hangi hastalıklarla birlikte görülebilir?

Parkinson Hastalığı, Esansiyel Tremor(ET), Ortostatik Tremor, Beyincik rahatsızlıkları, Periferik Nöropati ve Alkol yoksunluğunda karşımıza çıkabilir.

Esansiyel tremor nedir? Ne sıklıkla karşımıza çıkar? Hangi yaş grubunda sık gözlenir?

Esansiyel Tremor toplumda en sık görülen hareket bozukluğu tipidir. Kadın ve erkeği eşit oranda etkiler. Sıklıkla 60 yaş üzerinde ortaya çıkar ve yüksek oranda (%70) ailesel geçiş gösterir. Günlük hayatta çevremizde sık karşılaştığımız fakat ‘Onun babası da (annesi, kardeşi teyzesi ….) titrerdi’ denilen ve tedavisi olduğu pek bilinmeyen ailesel geçişli bir hastalıktır. Yeni Esansiyel tremor tanısı koyulmuş hastaların %5 ‘ini 20 li yaş grubu oluşturur.

Esansiyel tremor neden oluşur? Hangi bulgularla başlar? Tanı nasıl konulur?

Vücudun bir yarımını etkileyen tremor; karşı taraftaki beyin derin yapılarının (Talamus) fazla çalışmasından dolayı ortaya çıkar. Esansiyel tremor kol ve ellerde sıklıkla tek taraflı olarak başlar. Hastalık ilerledikçe baş, ses, dil veya bacaklar da etkilenebilir. Essansiyel tremor %70 oranında ailesel geçiş gösterir. Bu hasta grubunda ayrıca alkol kullanımı ile semptomların düzeldiği gözlenir.

Parkinson hastalığındaki tremor ile karışır mı?

Özelllikle yaşlı hastalardaki titremeler parkinson hastalığı ile esansiyel tremor arasında kafa karışıklığına yol açabilir. Esansiyel tremorda bir amaca yönelik yer çekimine karşı hareket halindeyken titreme tetiklenirken, parkinson hastalığında istirahat halindeyken para sayma hareketi şeklinde görülen hareketler tipiktir.

Esansiyel Tremor tedavisi nedir?

Bulguya yönelik tedavi uygulanır. İlk tedavi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile kontrol edilemeyen hastalarda cerrahi tedavi önerilir. Cerrahi tedavi seçenekleri beyin derin yapılarına lezyon oluşturma veya elektriksel stimulasyon uygulanmasıdır. Günümüzdeki en güncel tedavi yöntemi derin beyin stimulasyonu denilen beyin derin yapılarına elektrod yerleştirilmesi olan beyin pili ameliyatıdır.

OP.DR. Gülsah Özturk Kimdir?

Op. Dr. Gülşah Öztürk – Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı

Tıp eğitiminin 7 ayında Julius Maximilian University of Würzburg da bulunmuş, 2008 yılında Uludağ üniversitesi tıp fakültesinden mezun olmuştur. Beyin ve Sinir Cerrahisindeki uzmanlık eğitiminin bir yılında Marmara Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisinde, 1 ayında Johns Hopkins University Hospital Neurological Surgery Department , Baltimore ‘da bulunmuş olup Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden uzmanlığını almıştır.

OP.DR. Gülsah Özturk’ün biyografisi,eğitimleri,ödülleri ve daha fazlası için tıklayın

 

Sağlık


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here