Babacan ve Akşener görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi

Seçim ittifakı, hükümet sistemi ve son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yeni anayasa” çağrısının tartışıldığı bir süreçte, iktidar ve muhalefet bloğunu oluşturan siyasi partiler arasında arka arkaya görüşme trafiği yaşandı.

Ziyaretlerin ana gündem konusu ise Erdoğan’ın “yeni anayasa” çıkışı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa taslağı konusunda birlikte çalışma yapmayı planladığı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşürken, muhalefet cephesinde de dört ayrı görüşme yapıldı.

Siyasi partiler arasındaki görüşme trafiği, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın, bir süre önce kendisini ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaretiyle başladı.

Görüşmede iki partinin de savunduğu ve üzerinde çalıştığı parlamenter sistem önerileri ele alınırken bu konuda bir “diyalog” mekanizmasının oluşturulması benimsendi.

Görüşme sonrasında iki genel başkan açıklama yaptı, soruları yanıtladı.

Akşener: Sıfırdan anayasa, ikinci cumhuriyet anlamı taşır

Cumhurbaşkanı rdoğan’ın “yeni anayasa” çağrısı ile ilgili soru üzerine Akşener, iktidar ve iktidara destek veren siyasi parti sözcülerinin farklı farklı açıklamalar yaptığına işaret etti.

Erdoğan’ın anayasa önerisinin içeriğini bilmediğini belirten Akşener, “yeni anayasa” kavramına ise dikkat çekici bir yorum yaptı:

“‘Yeni anayasa’ dediğiniz zaman sıfırdan bir anayasa yapmak gibi bir iddia ise o zaman ikinci cumhuriyetin kuruluşu anlamını taşır ki bunun cevabını almamız gerekiyor. Anladığım kadarıyla Sayın Erdoğan bunu söyledi, arkada herhangi bir hazırlık yok.

“Yine bir yün yumağı attılar. İnsanları bu işe dolaştırıp gariban çiftçinin, bebeğine mama alamayan kadının, siftah yapamayan esnafın derdinin konuşulmadığı yeni bir süreç olarak okuyorum.”

Babacan: Zaten uymuyorsunuz

Ali Babacan ise Anayasa Mahkemesi’nin CHP’li Enis Berberoğlu ile ilgili ilk hak ihlali kararına alt mahkemenin uymamasını anımsatarak, şu görüşleri dile getirdi:

“Yeni anayasadan bahsedenler mevcut anayasaya saygılı olmalı. Oysa şu andaki yönetim uymuyor. Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını bağlayıcı olarak kabul etmiyor. Alt mahkeme, Anayasa Mahkemesinin kararına uymayınca Cumhurbaşkanı ‘Uymayabilir’ dedi. Böylece mahkemenin cesareti nereden aldığını öğrendik.

“Hükümet, anayasanın kendileri için bağlayıcı olduğunu ortaya koymalı. Zaten uymuyorsunuz. Gerektiğinde anayasanın dışına çıkıyorsunuz, değiştirmekle niye uğraşıyorsunuz?”

Akşener-Davutoğlu görüşmesi

Ardından, İYİ Parti lideri Meral Akşener, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nu evinde ziyaret etti.

İYİ Parti’den yapılan açıklamada iki genel başkanın gündemdeki konular hakkında görüştüğü belirtilirken başka bir detay paylaşılmadı.

Babacan ve Akşener’in görüşmesine iki partiden üst düzey siyasetçiler de eşlik etti

Kılıçdaroğlu: Yeni anayasaya uyacağını nereden bileceğiz?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da daha önce kendisini ziyaret eden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret etti. Görüşmede, ülke sorunlarının ele alındığı belirtilirken, Erdoğan’ın yeni anayasa önerisine ilişkin de görüş alışverişinde bulundu.

Görüşme sonrasında soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı önce “var olan anayasaya uymaya”çağırdı:

“Bu tartışmayı başlatabilmeniz için öncelikle var olan anayasaya uymanız gerekir. Biz mevcut anayasaya uymayan bir kişinin davetine nasıl güveneceğiz? Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının uygulanmadığı bir ülkedeyiz biz.

“Hak arama ve adalet kavramı üzerinden yeni bir düşünceyi, zihniyet değişikliğini gerçekleştirmek zorundayız. Erdoğan bunu kabul eder mi? Edeceğini sanmıyorum. Biz yeni bir anayasaya inanıyoruz; bunun için güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz.

“Hakkımı arayacağım bir makam olmalı. Bunları tek kişiye indirgerseniz ve o kişi beni hedef alırsa ben o zaman hakkımı arayamam.”

Karamollaoğlu ise partisinin bir anayasa taslağı hazırlığı içinde olduğunu belirterek, “Bizim, önümüzde hafta ilk taslağımız hazır olur diye ümit ediyorum. Görüş bildiririz mutlaka” dedi.

Bahçeli ile Erdoğan arasında ‘yeni anayasa’ çağrısının ardından ilk görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni anayasa konusunda birlikte çalışma yürütecekleri mesajı verdiği MHP lideri Devlet Bahçeli’yi makamında kabul etti.

Muhalefet liderleri Erdoğan'ın 'Yeni anayasa' çağrısını nasıl yorumladı?
Bahçeli ve Erdoğan

Yaklaşık 1 saat süren görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı ancak siyasi kulislerde görüşme, “yeni anayasa” konusunda yapılan görüş alışverişi olarak yorumlandı.

İki liderin Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu’yu protesto eylemlerini de ele aldığı sanılıyor.

DP’den Yeniden Refah Partisi’ne ziyaret

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı ziyaret etti. Ziyaretin “üçüncü ittifak” arayışı çerçevesinde mi yapıldığı merak konusuydu.

Gazetecilerin sorusu üzerine Fatih Erbakan, üçüncü ittifakı konuşmak için erken olduğunu belirtti.

Erbakan, yeni anayasanın uzlaşı içinde yapılması gerektiğini belirterek, parlamento dışındaki partilerin de mutabık kalacağı bir anayasa çalışması yürütülmesini istedi.

Uysal: Demokrasi istiyoruz

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da Türkiye gündeminin son derece gerilimli olduğunu, Türkiye’nin işleyen demokrasi ve hukuka gereksinimi olduğunu ifade etti. Anayasa değişikliğinin büyük bir toplumsal mutabakatla yapılması gerektiğini vurgulayan Uysal, “Biz bu süreçte iyi niyetimizi korumak istiyoruz. Anadolu tabiriyle ‘Yürüyüşlerine bir bakacağız’. Türkiye’ye milletimize neler teklif ediyorlar?” dedi.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın