Koronavirüs aşısı CoronaVac Türkiye’de gönüllüler üzerinde de denenecek

Sağlık Bakanlığı, Çin merkezli Sinovac firması tarafından üretilen Covid-19 aşısı CoronaVac’ın gönüllüler üzerinde de deneneceğini açıkladı. 18-59 yaş arası olanlar ve daha önce koronavirüse yakalanmayanlar gönüllü olabilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “15 Eylül’de ülkemizde Faz 3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Covid-19 aşısı, sağlık çalışanlarından sonra gönüllü vatandaşlar üzerinde de uygulanmaya başlıyor” denildi.

18-59 yaş arası olanlar ve daha önce koronavirüse yakalanmayanlar, https://covid19asi.calismasi.info adresinden veya 0850 811 18 80 telefon numarasını arayarak gönüllü olabilecek.

Covid-19 aşısının uygulamaları Türkiye’de 12 şehirde 25 merkezde sürüyor.

Sağlık Bakanlığı, aşının ilk etapta 726 gönüllü sağlık çalışanı üzerinde denendiğini duyurdu.

Bakanlık, aşılanan sağlık çalışanlarının güvenlilik verileri olumlu olarak değerlendirildiği için aşının gönüllüler üzerinde de denenmesine karar verildiğini kaydetti.

“Aşılamanın devam eden aşamalarında her 500 gönüllüde ara değerlendirme raporları hazırlanıyor. 6 Kasım tarihinde 518 kişi ile hazırlanan ara güvenlilik raporuna göre, aşının önemli bir yan etkisinin bulunmadığı tespit edildi. En sık görülen yan etkiler yorgunluk (%7,5), baş ağrısı (%3,5), kas ağrısı (%3), ateş (%3) ve enjeksiyon yerinde ağrı (%2,5) olarak raporlandı. Bağımsız veri izleme komitesi, ara güvenlilik raporunu eldeki verilerle değerlendirmesinde aşının güvenliliği ile ilgili çekinceleri olmadığını bildirdi.”

Sağlık Bakanlığı

WHO: Yeniden pandeminin merkezi olan Avrupa’yı çok zor bir 6 ay bekliyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Direktörü Hans Kluge, Avrupa’da son bir haftada 29 binden fazla kişinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kluge, yeniden alınan sıkı önlemler ve sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte yeni vaka sayılarının azalmaya başladığını da sözlerine ekledi.

Birçok Avrupa ülkesi, ekim ayının ortasından bu yana, bahar aylarında uyguladığı kısıtlamaları yeniden yürürlüğe soktu.

Bugüne kadar Avrupa’da 15 milyon 738 bin 179 vaka tespit edildi. Covid-19 kaynaklı can kaybı ise 354 bin 154’e ulaştı.

Bölgesel olarak Avrupa’dan daha fazla vaka ve ölüm bildiren tek kıta, Amerika oldu.

Vakaların ve ölümlerin büyük çoğunluğu İngiltere, Rusya, Fransa, İspanya, İtalya ve Almanya’da görüldü.

En fazla can kaybı 53 bin 870 kişinin öldüğü İngiltere’de, en fazla vaka da 2 milyon 115 bin 717 kişiyle Fransa’da görüldü.

Dr. Kluge, dünya genelindeki vaka sayılarının yüzde 28’inin, can kayıplarının ise yüzde 26’sının Avrupa’da olduğunu söyledi.

Son dönemde özellikle İsviçre ve Fransa’yla ilgili kaygılarının arttığını, bu iki ülkede yoğun bakım doluluk oranının yüzde 95’in üzerine çıktığını belirten Kruge, “Avrupa bir kez daha, bu kez ABD ile birlikte pandeminin merkezi haline geldi” dedi:

“Her 17 saniyede bir insan ölüyor. Aşı çalışmalarında gelişme var. Tünelin ucunda ışık göründü ama çok zor bir altı ay Avrupa’yı bekliyor.”

İltihaplı eklem romatizması ilacı, ağır Covid hastalarının tedavisinde ‘işe yarayabilir’

İltihaplı eklem romatizması (romatoid artrit) için kullanılan tocilizumab adlı ilacının, ağır Covid-19 hastalarının tedavisinde faydalı olabileceği belirtiliyor.

İngiltere ve Hollanda’dan araştırmacılar, elde edilen ilk sonuçlar için “kesinlikle çok iyi” değerlendirmesi yaptı.

Elde edilen sonuçlara güvendiklerini ifade eden araştırmacılar bu nedenle ilacın denemelerine devam etmediklerini, ancak ilacın hastanın hayatta kalması ile ilgili kesin etkilerinin hala hesaplanmakta olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, bir yandan da tüm veriler açıklanıncaya değin ilaç konusunda temkinli olmak gerektiği uyarısında bulunuyor.

Tocilizumab, bağışıklık sistemini hedef alıyor. Bazı Covid-19 hastalarında bağışıklık sistemi aşırı yüklenme yapıyor ve koronavirüsten ziyade bağışıklık sisteminin bu tepkisi ölüme yol açıyor.

Denemeler Londra’daki Imperial College Üniversitesi, İngiltere Yoğun Bakım Araştırma Merkezi ve Hollanda’nın Utrech Üniversitesi tarafından yapıldı ve solunum cihazına bağlanmış ağır Covid-19 hastalarına odaklandı.

303 hasta üzerinde yapılan ilk denemeler, bağımsız gözlemcilerin ilacın işe yaradığını gösteren yeterli veriye ulaşıldığını bildirmesi üzerine iki gün önce sona erdi.

Ancak sonuçların yorumlanması karmaşık bir süreç.

Zira sonuçlar, hastaların durumunda bir iyileşme olduğunu gösteriyor, ancak hayatta kalma oranı ve yoğun bakımda geçirilen zamanla ilgili istatistiksel verilerin de netlik kazanması gerekiyor.

Doktorlar ilacın etkili olduğunu biliyor ama hastanın hayatta kalmasına mı yoksa sadece iyileşme sürecini hızlandırmasına mı yaradığını belirlemek zaman alacak.

Imperial College’dan Prof. Anthony Gordon, “Bunu henüz bilmiyoruz, ikisine de yarayacağını umuyoruz” diyor.

Sonuçların “çok cesaret verici” olduğunu söyleyen Gordon, tocilizumab ilacının “bakımda standart haline gelebileceğini” belirtiyor.

Henüz resmi olarak yayımlanmamış verilerle ilgili kesin değerlendirmelerin haftalar alacağı belirtiliyor.

Damardan verilen ilaçla tedavi masrafının 650-1300 dolar civarında olması bekleniyor.

Steroidler, Covid-19 hastalığına yakalanmış kişilerin hayatını kurtarabileceği kanıtlanmış tek ilaç grubu. Covid tedavisinde yaygın kullanılan deksametazon da bir steroid ve bağışıklık sistemini yatıştırıcı etkide bulunuyor.

Tocilizumab da bu karmaşık sistemin belli kısımlarını hedef alıyor.

Utrech Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yoğun bakım uzmanı Dr. Lennie Derde, “Bu kesinlikle çok iyi bir sonuç. Salgının başlamasından sonraki birkaç ay içinde, ağır hastalar için etkili ikinci bir ilaca sahip olmak görülmemiş bir durum” değerlendirmesinde bulunuyor.

Diğer uzmanlar ihtiyatlı

Ancak diğer uzmanlar, kesin sonuçlar inceleninceye kadar temkinli olmak gerektiği konusunda uyarıyor.

Deksametazonun koruyucu olduğunu gösteren Oxford Üniversitesi araştırma ekibinde yer alan Prof. Peter Horby, “Bu cesaret verici bir sonuç ve daha odaklı anti-enflamautar ilaçların da işe yarayabileceğine işaret ediyor” diyor.

Tocilizumab denemelerinden şimdiye dek elde edilen sonuçların karma özellik taşıdığını; dört kontrollü denemenin ikisinden negatif, ikisinden de pozitif sonuç alındığını belirten Horby, ayrıntılı sonuçları dört gözle beklediğini ifade ediyor.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here