Rusya Helikopterleri, Ka-32 tipi çok amaçlı helikopterlerinin Türkiye’ye ilk kez ihraç edileceğini açıkladı.

Ka-32 tipi helikopterler, şehir şartlarında, ulaşması zor dağlık ve orman arazilerde etkili bir şekilde faaliyet gösteriyor. Ayrıca bu helikopterler ulaşması zor noktalara iniş yapabiliyor.

Ka-32А11ВС tipi yangın helikopteri

Ka-32А11ВС tipi helikopter, yangın söndürülmesi için kullanılan yaklaşık 40 farklı donanıma sahip. Helikopter, gökdelenlerin son katlarında, petrol ve doğalgaz sanayi tesislerinde çıkan yangınlara müdahale edebiliyor.

Ka-32А11ВС tipi arama-kurtarma helikopteri

Arama-kurtarma çalışmalarında kullanılan Ka-32А11ВС tipi helikopter yoğun türbülans ve fırtına şartlarında uçuş yapabiliyor.

Ka-32А11ВС tipi helikopterlere modern yoğun bakım tıbbi modüller de yerleştirilebiliyor. Bu sayede yaralılar taşıma esnasında da youğun bakıma alınabiliyor. 

Polis ve özel servislerin çalışmalarını desteklemek amacıyla Ka-32А11ВС tipi helikopterlere gözetleme, takip ve hoparlör özellikli sistemler kurulabiliyor. Ayrıca bu tip helikopterler hava çıkarma kuvvetlerinde görev yapan askerleri de taşıyabiliyor.

İlgili haberler

Rusya, Türkiye’ye ilk kez Ka-32 helikopterleri ihraç ediyor

Rusya Helikopterleri, Ka-32 tipi çok amaçlı helikopterlerinin Türkiye’ye ilk kez ihraç edileceğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Sekiz Ka-32 tipi helikopterin yurtdışına sevkiyatı konusunda yeni sözleşmeler imzalandı. Bu sözleşmeler çerçevesinde Türkiye ve Tayland’a ilk kez Ka-32 helikopterleri sevk edilecek” dendi.

Şirketin açıklamasında sözleşmelerle ilgili daha fazla detay verilmedi.

İSTİHBARAT OPERASYONLARINDA KULLANILIYOR

Ka-32’ler arama-kurtarma, yüksek irtifalı montaj işleri, yangın söndürme, yük taşıma, hasta taşıma, devriye ve istihbarat operasyonlarına destek amacıyla kullanılıyor.

Rus Kamov şirketinin tasarımı olan Ka-32’leri iki pilot, bir uçuş mühendisi olmak üzere üç mürettebat uçuruyor. Toplam 4 ton su kapasitesine sahip Ka-32, taşıdığı ‘bambi’ adı verilen sepetle suyu alarak yangın söndürüyor. Maksimum kalkış ağırlığı 12 ton olan helikopter, saatte 270 kilometre hıza çıkabiliyor. Menzili ise 980 kilometre.

5 bin metre irtifaya kadar çıkabilen Ka-32’ler, aralarında Türkiye’nin olduğu birçok ülkede yangın söndürme operasyonlarında kullanılıyor. Ka-32 helikopterleri ayrıca dağlık ve ormanlık alanlarda da faaliyet gösterebiliyor.

Pavlenko, Türkiye ile Rusya arasındaki helikopter mühendisliği alanındaki işbirliğine ilişkin sorulara yanıt verdi.

Türkiye ile ortak çıkarlara dayalı işbirliği gerçekleştirildiğini belirten Pavlenko, şunları söyledi: “Şimdilik önümüzde ürünlerimizin satışını arttırma, yeni helikopter modellerini uluslararası pazara tanıtma, satış sonrası hizmetleri geliştirme gibi görevlerimiz var. Kullanıcıların ürünlerimizden memnun olması, çalışmalarımızla ilgili endişe duymamaları için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bunlardan biri de Türkiye. Türkiye’de çalışmalar gerçekleştirdiğimiz bir merkezimiz var.”

Pavlenko, “Türkiye ile aktif şekilde temas kuruyoruz. Türkiye, işbirliğimizi arttırmamız gereken ülkelerden” diye de ekledi.

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here