Ekrem İmamoğlu: “Beni kulübün yetkilisi aradı, bu konuda tehdit unsurları var, maça gelmesi doğru değildir dedi. Kamuya bu süreci açıklayacak olan kulüp yetkilisini arayan kişidir”

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu, Esenler Kazım Karabekir Mahallesi semt pazarına yaptığı ziyaret sırasında gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, yazar Nagehan Alçı’nın kaleme aldığı, hafta sonu derbi maçlarına gitmemesi için kulüp yetkililerini bir bakanın aradığı iddialarına yanıt verdi.

Habertürk yazarı ve gazeteci Nagehan Alçı, bugünkü köşe yazısında CHP’nin İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı Ekrem İmamoğlu’nun kendisini aradığını kaleme almıştı.

Alçı, yaptığı telefon konuşmasında İmamoğlu’nun hafta sonu derbi maçlarına gitmemesi için Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerine bir bakandan tehdit telefonu geldiğine yönelik sözlerine yer vermişti.

“Tek derdiniz İstanbul’daki seçim sonuçlanmasın, sonuçlanmayınca ne elde edeceksiniz? Seçimden endişe eden bizdik, süreçten endişe eden bizdik, seçimlerin adil olması konusunda tereddüt eden bizdik; siz tüm yetkililer sahaya çıktınız devlet tüm önlemleri aldı, endişe etmeyin dediniz. YSK bu konuda son noktayı koymak zorundadır, artık bizim güvenimizi sarsmaya başlamıştır bu süreç. YSK vazifelidir, milli bir sorumluluğu vardır. Ya demokrasi sürecine katkı sunacaklar ya da çok kötü bir iz bırakacaklar.”

“Son yılların en barışçı maçını izledik. Hem de Fenerbahçe ve Galatasaray maçında, insanlar bize sadece sevgi ve coşku gösterisinde bulundular. Bunu gören çok sayıda insan amigoluk yapar, ama ben bu durumdan tevazu ve mahcubiyet çıkardım. Görev ve sorumluluk duygumu artırır işime bakarım. Beni bir kulübün yetkilisi aradı, bu konuda tehdit unsurları var, maça gelmesi doğru değildir. Ben de dedim ki hayır kardeşim, eğer böyle bir süreç varsa sorumlusu siz değilsiniz, orası kamuya açık bir alan, benim maça gitmeme kimse engel olamaz, eğer bir sorun tespiti varsa beni arasın. Şimdi siz benden bunun ismini açıklamamı bekliyorsunuz, ben açıklamam, kendisi yaptığı şeyi açıklasın, ben cevabını veririm. Kamuya bunu açıklayacak olan kulüp yetkilisini arayan kişidir. Niye yaptığını açıklasın, ben cevabımı veririm. Daha fazla da açıklama yapmam, ben bu maçlara gitmeye devam edeceğim. Ben bu milletin oy vererek seçtiği belediye başkanıyım.”

Ekrem İmamoğlu

İstanbul Maltepe’de oyların yeniden sayımına başlandı

İmamoğlu: “Beni kulübün yetkilisi aradı, bu konuda tehdit unsurları var, maça gelmesi doğru değildir dedi

Maltepe’de son durum: 576 sandıkta oy sayımı yeniden başladı

İstanbul Maltepe’de 400 sandıkta yapılan oy sayımının tekrarlanması kararının ardından bu sabah 12 sandık kurulu yerine 2 kurulla sayım yeniden başladı. Toplamda 576 sandık sayılacak.

Gazeteci Barış Yarkadaş ise CHP’nin oyların yeniden sayımına yaptığı itirazın bu sabah YSK toplantısında ele alınacağını söyledi.

İstanbul’da oy sayımının sürdüğü tek ilçe olan Maltepe’de oy sayımı sabah saatlerinde yeniden başladı.

Oy sayımı, 12 sandık kurulu yerine, iki kurulla yapılıyor. Sayılan sandıkların 400’ünü AKP ve MHP’nin itirazları üzerine yeniden sayım kararı verilen sandıklar oluşturuyor. Maltepe’de toplam 1089 sandık bulunuyor.

Maltepe’de AKP ve MHP’nin yaptığı itirazları dün değerlendiren ilçe seçim kurulu, oy sayımı süresince getirilen ilave kurulların sayımlarının iptaline ve bu oyların yeniden sayımına karar verdi.

Gazeteci ve eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) dilekçe vererek, 100 yeni kurul oluşturulmasını talep ettiğini yazdı. Yarkadaş, YSK’nın TSİ 10:00’da başlayan toplantısında CHP’nin itirazını ele alacağını ifade etti.

CHP’nin itiraz dilekçesinde “İlçe Seçim Kurullarının, yeniden sayım yapılan terminallerdeki sayımları iptal etmesi ve terminallerin kapatılması ve yenisinin kurulmaması kararı hukuken yanlıştır” ifadeleri yer aldı.

CHP: Seçim güvenliğini tehlikeye atıyor

CHP’ye göre, bu süreçten sonra terminallerdeki sayımlara itiraz etmek, YSK’nın sayımların bir an önce sonuçlandırılması amacına aykırı bir durum ve hem torbaların sürekli açık kalmasına neden olma hem de hakkın kötüye kullanılması sonucunu doğurma riski taşıyor. Ana muhalefet partisi, bu durumun seçim güvenliğini tehlikeye attığını savunuyor.

İstanbul Maltepe’de yeniden oy sayımı, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Maltepe’deki ilçe seçim kurulları geçtiğimiz günlerde, sayımı hızlandırmak için mevcut iki kurul sayısını yükseltmişti.

İlçe Seçim Kurulu son olarak Cuma günü, 12’ye çıkarılan kurul sayısını da artırmak istemiş, bunun kendilerine yazılı olarak tebliğ edilmediğini belirten AKP ve MHP’liler görevli hâkime tepki göstermişti.

Tartışmanın arbedeye dönüşmesi üzerine polis salona girerek olaya müdahale etmiş, oyların sayım süreci durdurulmuş, Cumartesi sabahı ise tekrar başlamıştı.

Pazar akşam saatleri itibariyle Maltepe’deki 1089 sandığın 900’den fazlası sayılmıştı.

İlçe seçim kurullarının verdiği bu karar öncesi, sayımların bugün bitmesi bekleniyordu.

CHP’nin itirazı kabul edilmezse yüzlerce sandık iki kurul tarafından sayılacak

CHP, itirazında Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nun kararının tam kanunsuzluk hali taşıdığını söyledi. CHP’nin karara yönelik itirazının kabul edilmemesi durumunda yüzlerce sandığın iki kurul tarafından yeniden sayılması bekleniyor.

Bu durumda sayım sürecinin Pazartesi günü tamamlanmayacağı düşünülüyor.

Bu arada AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Pazar günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi talebiyle yapılacak olağanüstü itiraz için hazırlıkların büyük oranda tamamlandığını, dilekçe ve belgelerin “çok kısa zaman içinde” YSK’ya teslim edileceğini duyurdu.

Partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım’ın ise bugün AKP İstanbul İl Başkanlığı’nda bir açıklama yapması bekleniyor.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimleri ardından İstanbul’un tüm ilçelerinde geçersiz oyların, bazılarında ise tüm oyların yeniden sayımına karar verilmişti.

İstanbul’da yapılan itirazlar ardından yapılan yeniden sayım süreçlerinde sadece Maltepe’deki sayım tamamlanmamış durumda.

YSK’nın İstanbul’daki büyükşehir belediyesi seçim sonuçlarıyla ilgili kararını vermesi için Maltepe’de sayımın sona ermesi ve birleştirme tutanaklarının tamamlanması bekleniyor.

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here