AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçimlerinde organize usulsüzlük yapıldığı iddiasını yineledi ve “CHP yaptı demiyorum, onları itham etmiyorum ama bu iş CHP’nin işine yarasın diye yapıldı” diye konuştu. CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, AKP’li yetkililerin ‘kamu kurumlarını aldatmaya çalıştıkları’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz: Kabul edelim, bizim de bir parça kusurumuz olabilir

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Ankara’da basın toplantısı düzenleyerek İstanbul’da 31 Mart seçiminden sonra yaşanan süreci anlattı:

“İlçe Seçim kurulları nezdinde AK Parti lehine düzeltilen oy sayısı 5594. Geçersiz oyların tamamı sayıldı, bir de maddi hata düzeltilmesi yoluyla neleri düzeltebileceğimize kafa yorduk, tüm sandıkların sayımı anlamında sadece yüzde 10’una tekabül eden bir sayım gerçekleşti. Bu önemli. 16 Nisan’dan sonra artık durdu çünkü çok az sandık sayılıyor.”

“13 bin 908 bugün oy farkı. Daha 1 Nisan’da CHP 29 bin 408 oy farkıyla biz öndeyiz diye açıkladı. YSK da 27 bin 789 gibi bir rakamla CHP’nin önde olduğunu gösteriyordu. Bizim iddiamız da bizim önde olduğumuz şeklindeydi. Daha sandıkların yüzde 10’unun sayıldığını göz önüne aldığımızda bizim tezimizin haklılığını ortaya koyuyor.”

 

“Peki hiçbir şey olmadıysa sandıkta bu nasıl bu kadar oy aşağı düştü AK Parti’nin lehine? Kabul edelim, bizim de bir parça kusurumuz olabilir. Fakat ortada kanunun dışına çıkan ve bizim kesinlikle fark edemeyeceğimiz, denetleyemeyeceğimiz, seçimden önce, seçim günü fark edemeyeceğimiz bir takım kanunsuz işlemler yapıldı diyoruz.”

“Kesinlikle partilerin denetimine müsait olmayan alanda bir şeyler oldu. En fazla da sandık başkanlarına ilişkin hususu dikkate alarak söylüyorum. Bu çok önemli bir nokta. Bu işi baştan sona CHP kurguladı, bu usulsuzlüğü yaptı iddiasında değilim. Ama bu oldu ve biz belgeleriyle ortaya koyuyoruz. Eğer biz bu sistmi ayıklayamazsak, bundan sonraki seçimlere ilişkin herkesin kafasında soru işareti kalır. CHP ne yaptı demiyorum, onları itham etmiyorum ama bu iş CHP’nin işine yarasın diye yapıldı.”

“Kesinlikle partilerin denetimine müsait olmayan alanda bir şeyler oldu. En fazla da sandık başkanlarına ilişkin hususu dikkate alarak söylüyorum. Bu çok önemli bir nokta. Bu işi baştan sona CHP kurguladı, bu usulsuzlüğü yaptı iddiasında değilim. Ama bu oldu ve biz belgeleriyle ortaya koyuyoruz. Eğer biz bu sistmi ayıklayamazsak, bundan sonraki seçimlere ilişkin herkesin kafasında soru işareti kalır. CHP ne yaptı demiyorum, onları itham etmiyorum ama bu iş CHP’nin işine yarasın diye yapıldı.”

“Biz seçim sistemine güveniyoruz”

“Bu, İstanbul seçiminin sonuçlarının ne olacağından çok daha önemli bir meseledir. Biz seçim sistemine, seçim mevzuatına da güveniyoruz. Burada olan seçim mevzuatının dışına çıkmaması gereken birilerinin, ya kendilerinin çıkması ya da onların çıkmasına sebebiyet veren birilerinin oralarda varlığıdır. Bunu ayıklamak hepimizin boynunun borcudur. “

“Normalde 31 bin 280 sandık var, bir başkan bir üye dolayısıyla 62 bin 560 kamu görevlisi görevlendirmemiz gerekirdi. Ama bunların 19 bin 623’ü kamu görevlisi değil. Kamudan ihraç edilenler var 12 kişi, görevden uzaklaştırılan ve emekli olanlar var, askeri personel var, 32 kişi biz tespit ettik, belki daha fazla var. Bunlar asker değil, bahçıvan, şoför, hademe. Bunlara sandık başkanlığında görev vermişler, taşerondan kadroya geçenler, belediye işçi olanlar var, işsiz olanlar var, e şimdi oldu mu? 19 bin 623 sandık başkanı ve resmi memur üye sayısından bahsediyorum. Bu, tam kanunsuzluk anlamına gelmez mi?”

“Bir arkadaş bir örnek olarak verdi. Ben valiliğe gittim, güvenlik sebebiyle silah ruhsatı amak istedim. Valinin imzası diye oradaki hademe imzaladı, emniyet güçleri beni çevirince valinin imzalamadığı ortaya çıktı. Bu durumda ruhsat iptal edilir, silah elinden alınır. O kişi valinin imzaladığını biliyor, vali adına başkası imzalıyor ve bu, ancak polis çevirince ortaya çıkıyor. Şimdi CHP ‘ruhsat var ne yapalım?’ diyor. Ama imza yanlış biri tarafından atılmış. CHP’nin yaptığı tamamen bu. Bu imzanın iptal edilmesi ve yeniden ruhsat işlemi için başvurulması gerekir, yani seçimin yeniden yapılması için iptal edilmesi gerekir diyorum.”

“Mühürsüz sayım döküm cetvellerinden adedi 5 bin 388’dir. 694’ü imzasız, 214 tanesi boş olarak sisteme girilmiştir, 419’unda sayı ve rakam yok. Bir seçimde bu kadarının olması mümkün müdür? Bu bizim tespit ettiklerimiz, bizim göremediklerimiz de var. Yaklaşık 10 bin sayım döküm cetveli sorunlu yani.”

“Her ileri sürülen doğru olmayabilir, siz ileri sürersiniz, yetkili makamlar araştırır ve karar verir”

“Kısıtlılar, ölüler, cezaevi seçmeni meselesi… Bir CHP’li yetkili diyor ki tamam da kısıtlıların oy kullandığını nereden biliyorsunuz? Biz zaten YSK bunu araştırsın diye ileri sürüyoruz. Her ileri sürülen doğru olmayabilir. Siz şüphelendiğiniz şeyi ileri sürersiniz, araştıracak makamlar araştırır ve karar verir.”

“Hem cezaevinde hem dışarıda seçmen. 236 kişinin yerleşim yeri cezaevi. Kanunen olması mümkün değil bunun. CHP diyor ki bunlar şartlı salıverilmiş kişiler. Biz diyoruz ki, bakalım böyle mi, değil mi. “0 bin 290 cezaevi seçmeni oy kullanmış. Onların yerine de ou kullanılmış olabilir iddiamız, kısıtlıların yerine de olabilir. Onu biz bilemeyiz, YSK açıp sandıkları bakacak. 4 yerde de böyle oldu, iddia ortaya atıldı, baktılar ki kullanılmış. Biz burada niye demeyelim, bundan daha doğal bir şey olabilir mi?”

Ali İhsan Yavuz
AKP Genel Başkan Yardımcısı 

“Velev ki İstanbul’u biz almış olsaydık bile bunları yakaladıktan sonra bunları bu derece takip etmek hepimizin boynumuzun borcuydu”

“Biz CHP’nin bu işin içinde olmadığını düşünmek istiyoruz. CHP de tavrıyla bu işin içinde olmdığını göstersin istiyoruz. Ama CHP sadece İstanbul’u almanın heyecanı içinde o da ayağına kurşun çıkıyor.. Neden? Seçim güvenliği herkese lazım. Cumhur İttifakı yüzde 52 oy aldı. Seçimden önce kimse sorsak, bu kadar olmaz diyordu. Bazıları en azından. Dolayısıyla bu seçimden çok yüksek oy almış bir partiyiz. 52 günde 104 miting yaptı sayın cumhurbaşkanımız. Ama biz diyoruz ki velev ki İstanbul’u biz almış olsaydık bile bunları yakaladıktan sonra bunları bu derece takip etmek hepimizin boynumuzun borcuydu. Kayıt dışı aktörler var, bu iş organizeli bir iş. Ben, birileri, bu işi şaibe altında bırakalım, seçim sistemini sorgulanır hale getirelim diyen, Türkiye’yi geçmişten beri bölmeye çalışan, başkalarının tetikçiliğini yapmaya çalışan unsurlar da bu işin içinde. Yarın CHP’ye de dönecekler.”

Yavuz, “İddia edilen usulsüzlüklerin arkasında FETO var mı?” sorusuna, “Bizim elimizdeki verilere baktığımızda YSK sisteminden kaynaklanan bir şey görmedik. Sandık başındaki işlerden kaynaklanan ve o verilerin sisteme yanlış girilmesinden kaynaklanan şeyler var. FETO unsurları meselesini net bir şekilde konuşalım. Ben aslında size birkaç şey gösterebilirim. 12 kişi FETO’den ihraç edilen bu sandık başında rol almıştır. FETO’dan ihraç edilenlerin yakınları sandık başında rol alamaz mı dediler. Bunu da düşünelim diyorum. FETO’den ihraç edilenlerin birinci derece yakınları var. Sosyal medya hareketliliğine baktığımızda, bu işler onların aktif şekilde rol aldığını gösteren işaretlerle dolu. 12 kişi var, yüzlerce binlerce kişi var diyorum. Sonraki süreçteki yaklaşımlar, tarzlar var.” cevabını verdi.

“Yapılan usulsüzlüklerin ilçelerde de yapılmasına rağmen neden sadece il belediyesi için seçimlerin iptali başvurusu yapıldığına dair soruya da “Biz büyükşehir belediye seçimlerine odaklandıklarını fark ettik ve oraya yöneldik. Başka yerlerde de bu oranda da görseydik oraya da yönelirdik. Başka ilçelerde yapılmış ama bu oranda büyükşehirde var. İlçelerde de bir şey yok demiyoruz, var. Bu sandık başkanları ilçe belediye oylarına dönük de yapılan işte sandık başkanı var. Ama ilçelerde seçim sonuçlarını etkileyecek bir emare görmedik diyoruz. Sonuca etki edecek kadar olan büyükşehirde olandır diyoruz. Eğer ilçelerle ilgili iddiaları da varsa onları da getirsinler” dedi.

Bu haberi gelişmeleri için tıklayın

Haberler – Seçim 2019


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here