CHP İl Başkanlığı, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını TSİ 16:00’da Çağlayan Adliyesi’nde alacağını açıkladı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter hesabından mazbatayı almak için yolda oldukları mesajını paylaştı.

Ekrem İmamoğlu mazbatasını alıyor, devir teslim 18.00’de

Resmi olmayan sonuçlara göre CHP’den İstanbul büyükşehir belediye başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almak üzere İstanbul İl Seçim Kurulu’nun bulunduğu Çağlayan Adliyesi’nde.

CHP’li milletvekilleri ve il yöneticileri ile İYİ Partililer de Çağlayan Adliyesi’nde Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almasını bekliyor

Saat 18.00’de Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasında tevir teslim töreni olacak.

İmamoğlu, mazbatasını alacağını Twitter hesabı üzerinden de duyurdu:

CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, AKP’nin olağanüstü itiraz başvurusuna 5 maddelik açıklamayla yanıt verdi.

CHP’nin YSK temsilcisi Yakupoğlu’ndan AKP’nin itirazına yanıt: 2014’te aynı itirazların fazlasını YSK’ye sunduk

Yakupoğlu’nun, AKP’nin itiraz dilekçesindeki iddialara verdiği yanıtlar:

  • YSK bugüne kadar 298 S.K. 7. ve 8. maddelerinde sayılan oy kullanamayacak veya seçmen olamayacak kişilerin, seçim sonuçlarını etkileyecek sayıda oy kullanmaları ve bu sayının seçim sonucundan fazla olması dışında, seçmen listelerine müdahale ederek, seçim iptal kararı vermedi ve an itibariyle vermiyor. Bunlar, silah altındaki erler ve erbaşlar, askeri öğrenciler, hükümlüler, kısıtlılar ve kamu hizmetlerinden yasaklılar. YSK, kanun koyucu yerine geçerek, bunlara tutukluları ekleyemez.
  • YSK, sandık kurulunun kanuna aykırı oluşması durumunda; yapılmış olan iş ve işlemlerin usulüne uygun olmaları halinde sandık sonucunun iptaline karar vermedi (önceki kararlara atıf).
  • Tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlülerin oy kullanmalarını YSK tarihinde ilk kez bu seçimde yasakladı. Şimdi bu yasaklama kararına dayanarak cezaevi listesinde yer alan kimi kişilerin, kendi adreslerindeki seçmen listelerinde de isimlerinin yer aldığını ileri sürmek, Adalet Bakanlığı ve YSK Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nü suçlamaktır. Zira cezaevi seçmen listeleri, siyasi partilerle paylaşılmaz ve itiraz hakkı yoktur. Bu sebeple oy verme gününden üç gün öncesine kadar seçim takvimine göre 28 Mart 2019 tarihinde YSK, tüm cezaevi seçmen listelerini Adalet Bakanlığı verileri ile yeniledi. 28 Mart 2019 tarihindeki cezaevi seçmen listeleri, Adalet Bakanlığı tarafından yüksek seçim kuruluna verilen listelerdir. Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu fatura kesilemez.
  • Ölen seçmenler, en son 23 Mart 2019 tarihinde seçmen listesinden düşürüldü. Bu tarihten oy verme gününe kadar ölenler seçmen listesinde doğal olarak yer aldılar. Son bir haftada ölenler yerine oy kullanıldıysa AK Parti sandık kurulu üyesi veya müşahidinin, bir tane dahi itirazı varmı ki, seçimin iptali gerekçesi gösteriyorlar.
  • YSK, tutuklulara oy kullandırmama kararını, tarihinde ilk kez 298 S.K. 7. maddesine aykırı olarak 8 kabul 3 aykırı oyla kabul etti. Bunun anlamı, AK Parti’nin, yasama organı yerine YSK’yı koymak isteyerek, tutukluların seçmen olmadıklarını ve tıpkı kısıtlılar veya hükümlüler gibi oy kullanmaları ve seçim sonucunu etkilemeleri durumunda seçimi iptal ettirmek. Bunu ilk kez Keskin (Kırıkkale) itirazı üzerinden getirdiler. YSK bu konuda karar vermedi. Ama ısrarla tekrar getiriyorlar.
  • Biz tüm olağanüstü AK Parti itiraz gerekçeleri ve daha fazlasını, 2014 yılında YSK’ya yaptık ve iddiaları bizzat Yüksek Kurula ben sundum.

CHP’li Kaftancıoğlu, ‘resmi kurumları aldatmaya çalıştıkları’ gerekçesiyle AKP’lilerden şikayetçi oldu

CHP: Ekrem İmamoğlu mazbatasını 16:00'da alacak

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’da seçim sonuçlarına ilişkin itiraz sürecinde gerçeğe aykırı açıklamalarla resmi kurumları aldatmaya çalıştıkları gerekçesiyle AK Partili Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Büyükçekmece İlçe Başkanı Murat Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal ve Büyükçekmece Gençlik ve Spor İlçe Müdür Vekili Oktay Şahin hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kaftancıoğlu Çarşamba Sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi’ne gelerek suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti.

Suç duyurusunda AKP’li yetkililer hakkında “gerçeğe aykırı beyanlarla resmi kurumları aldatmaya çalışması, basın yoluyla hakaret, iftira, basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, alenileşmemiş belgeleri kanuna aykırı şekilde temin edip resmi yazışmalarda kullanması” suçlarından kamu davası açılmasını talep etti.

CHP’li Kaftancıoğlu: AA bizden veri istedi de vermedik mi?

CHP: Ekrem İmamoğlu mazbatasını 16:00'da alacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un “CHP neden seçim sonuçlarıyla ilgili yeni sisteminden verileri açıklamadı?” sorusuna CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu verdi. Twitter hesabından açıklama yapan Kaftancıoğlu, basın toplantısıyla açıkladıklarını belirtti, “AA bizden veri istedi de vermedik mi?” diye sordu.

 

Haberler- Yerel Seçim 2019


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here