CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: “İktidarın derdi rantı üzerinden siyaset yapmaya alıştığı İstanbul’u bırakmamak, devletin çalışanlarına ürettirdiği sahte kâğıtlarla sandıkta kaybettiği seçimi masa başında çalmak”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul’daki seçimlerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

“Oyların hızlı sayılmasını engellemek için AKP ve MHP temsilcileri akıl almaz yollara başvuruyor. Hatta işi sayım yerinde kavga ve karmaşa yaratma noktasına getiriyorlar. Hâkimler de bunu tutanaklara geçirdi. Şimdi soruyorum, 1 Nisan sabahı oylar yeniden sayılsın diye ortalığı birbirine katanlar ne oldu da bu oyların sayılmasını engelliyor? Bunların derdinin oyların sayılması olmadığı çok net gözüküyor. Maltepe’de sayım gecikmeye başlayınca bizim talebimizle sayım terminal sayısı 2’den 12’ye çıkarılmıştı ve bu terminallerde yeniden sayım hakim ve parti temsilcilerinin denetimi ve gözetimi altında yapılıyordu. Ancak AKP ve MHP’nin derdi yeniden sayım değil, süreci uzatmak. Bu yüzden YSK temsilcileri bunu aksatmak için dün akşam yine çaba içindeler. Terminallerdeki sayımın durdurulmasını ve yapılmış olan sayımın yeniden yapılmasını talep ettiler. 400 kadar sandıkta sayım yapılmış, bunu görmezden gelin, bunu yeniden sayalım dediler.”

“İlçe seçim kurulu tarafından Maltepe’de alınan karara bakıyoruz nasıl alınmış diye memur üyeler AKP ve MHP’li üyelerle birleşmişler, 5’e karşı 2 oyla bu kararı almışlar. Şimdi burada bir şey hatırlatmak istiyorum, oy sandıklarında şöyle böyle usulsüzlük yapıldı diyorlardı, sandık kurulları da böyle oluşuyor işte. Memurlar iktidar partileriyle hareket ediyor, dolayısıyla bugüne kadar öne sürülen sandıklarda o şu bu yapıldı hile yapıldı iddialarının hiçbiri doğru değil.”

“Maltepe’de yeniden sayılması istenen halihazırda sayılmış olan 400 kadar sandık vardır. Bunların yeniden sayılmasını istemek işi yokuşa sürmektir. Saray ittifakının gerçek hedefinin oyların sayılması olmadığını ortaya koymaktadır. Şimdi de biz itirazımızı yaptık, kurul bugün kararımızı görüşecek. İktidar oyların sayılmasını istemiyor. İktidarın derdi rantı üzerinden siyaset yapmaya alıştığı İstanbul’u bırakmamak. İktidarın derdi İstanbul seçimlerini bahane ederek ekonomik krizi unutturmak. Devletin çalışanlarına ürettirdiği sahte kâğıtlarla sandıkta kaybettiği seçimi masa başında çalmaktır.”

“Oy namustur dokundurtmayız, kazandığımız seçimi de kimseye çaldırtmayız. İstanbul büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’dur, nokta. YSK da daha fazla iktidarın şımarıklığına izin vermemelidir. Bu husus ekonomik krizi daha da derinleştirmektedir. Hata yapmayın, bir an önce şu İstanbul seçimlerini gündemden çekin. Bu tür belirsizliklere artık ekonominin hali kalmamıştır.”

Türkiye İstanbul seçimleri ile uğraşırken;
İşsizlik %14,7 ile 2009 Şubatından beri en yüksek seviyeye çıktı.
Genç işsizlik oranı bir yılda 6,8 puan artarak %26,7 ile rekor kırdı.
Son bir yılda 872 bin yurttaşımız işinden oldu.Resmi işsiz sayısı 4,7 milyona çıktı.Türkiye yanıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here