Cari açık Temmuz’da 1.81 milyar dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Temmuz 2020 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.

Cari işlemler hesabı Temmuz’da 1 milyar 817 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari işlemler açığı 14 milyar 941 milyon dolar oldu.

Cari işlemler hesabı, geçen yıl Temmuz ayında 1.99 milyar dolar fazla vermişti.

Resmi rezervlerde de Temmuz ayında 1 milyar 283 milyon dolar net azalma gerçekleşti.

 

Dolar/TL güne 7,46 seviyesinden başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 7,4600 liradan, avro 8,8320 liradan güne başladı.
Serbest piyasada 7,4580 liradan alınan dolar, 7,4600 liradan satılıyor. 8,8300 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 8,8320 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 7,4280 lira, avronun satış fiyatı ise 8,8410 lira olmuştu.

 


 

Ödemeler dengesi 1.8 milyar dolar açık verdi

Ekonomi: Dolar/TL güne 7,46 seviyesinden başladı

Türkiye’nin cari işlemler hesabı, temmuzda 1 milyar 817 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 14 milyar 941 milyon dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Temmuz 2020 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı.

Buna göre, Temmuz 2019’da 1 milyar 990 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı döneminde 1 milyar 817 milyon dolar açık gerçekleşti. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 14 milyar 941 milyon dolar oldu.

Bu gelişmede, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin temmuzda geçen yılın aynı ayına kıyasla 4 milyar 617 milyon dolar azalışla 288 milyon dolara ve ikincil gelir dengesi kaynaklı net girişlerin 55 milyon dolar düşüşle 80 milyon dolara gerilemesi etkili oldu.

Öte yandan, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 425 milyon dolar azalarak 1 milyar 853 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Geçen yılın temmuz ayında 5 milyar 349 milyon dolar fazla veren altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 2 milyar 95 milyon dolar fazla verdi.

Birincil gelir dengesi kaynaklı net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 440 milyon dolar azalarak 332 milyon dolar oldu.


 

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, ağustos ayında kartlı ödeme tutarı 102 milyar TL’ye yükselirken, kartlarla yapılan her 5 ödemenin 2’si banka kartlarıyla gerçekleşti.

Ekonomi: Dolar/TL güne 7,46 seviyesinden başladı

BKM, ağustos ayına ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre, ağustos ayı sonunda Türkiye’de 72,6 milyon adet kredi kartı, 176 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2019 yılının ağustos ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6’lık, banka kartı sayısında ise yüzde 11’lik artış görülüyor.

Toplam kart sayısı ise 248,6 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artış gösterdi.

Kartlı ödemelerde yüzde 22 artış görüldü

BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile ağustos ayında toplam 101,6 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 83,8 milyar TL’si kredi kartlarıyla ödenirken, 17,8 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı.

Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartıyla yapılan ödemelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 44 olurken, kredi kartıyla yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 18 olarak gerçekleşti. Toplam kartlı ödemeler büyümesi ise yüzde 22 oldu.

Her 5 kartlı ödemeden 2’si artık banka kartlarıyla gerçekleşiyor

Geçmişte maaş kartı olarak adlandırılan ve sadece para çekmek için kullanılan banka kartları günümüzde ödemelerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bugün internetten yapılan ödemelerden simit, kahve, ulaşım gibi mikro ödemelere kadar tüm ödemelerde banka kartlarının kullanıldığı görülüyor.

Geçen ay banka kartlarıyla 225 milyon adet ödeme yapılırken toplam ödemelerin yüzde 37’sinde banka kartları kullanıldı. 10 yıl önce her 10 kartlı ödemeden 1’i banka kartlarıyla gerçekleşirken, bugün gelinen noktada her 5 kartlı ödemeden 2’si artık banka kartlarıyla yapılıyor.

Kartlı ödemelerin en hızlı arttığı sektör elektronik eşya oldu

Kartlı ödemelerde, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış yüzde 78 ile “elektronik eşya” sektöründe gerçekleşti.

Yapı malzemeleri” yüzde 49, “mobilya/dekorasyon” yüzde 33, “market-gıda” yüzde 28 ve “sağlık/kozmetik” sektörü yüzde 27 büyüme ile kartlı ödemelerde en fazla artış görülen diğer sektörler arasında yer aldı.


 

Türkiye’nin doğal gaz tüketimi yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 24,3 milyar metreküpe geriledi. Konutlardaki doğal gaz tüketimi ise yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlere bağlı olarak evde kalma sürelerinin uzamasıyla yüzde 2 artış gösterdi.

Ekonomi: Dolar/TL güne 7,46 seviyesinden başladı

AA muhabirinin Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) raporundan derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ocak-haziran dönemindeki doğal gaz ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 düşüşle 22,5 milyar metreküp oldu. İthalatın 12,2 milyar metreküpü boru hatlarıyla, kalan kısmı ise sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olarak gerçekleştirildi.

Boru hatlarıyla en fazla doğal gaz ithalatı Azerbaycan’dan yapılırken, bu ülkeyi Rusya ve İran takip etti. Türkiye’nin toplam 10,3 milyar metreküplük LNG ithalatında ise Katar ve Cezayir ilk sırada yer aldı.

Türkiye’nin bu yılın ilk yarısındaki doğal gaz tüketimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalışla 24,3 milyar metreküp oldu. Toplam gaz tüketiminin yüzde 43,9’unu konutlar oluşturdu. Konutların doğal gaz tüketimi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artış gösterdi. Söz konusu artışta, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler etkili oldu.

Sanayideki gaz tüketimi düştü

Tüketimin yüzde 24,4’ünü sanayi, yüzde 18,1’ini elektrik santralleri ve kalan yüzde 13,6’sını diğer sektörler yaptı. Sanayinin gaz tüketimi geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 4,8 azalışla 5,9 milyar metreküp oldu. Bu düşüşte de mart-haziran döneminde salgın nedeniyle uygulanan tedbirler etkili oldu.

Ocak-haziran döneminde Türkiye’de hane başı doğal gaz tüketimi 675 milyon metreküp oldu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 düşüş gösterdi.

Avrupa başkentleri doğal gaz fiyat kıyaslamasına göre, konut doğal gaz satış fiyatının en pahalı olduğu şehir kilovatsaat başına 21,79 avro/cent ile İsveç’in başkenti Stokholm olurken, en ucuz doğal gazı kullanan kilovatsaat başına 1 avro/cent ile Ukrayna’nın başkenti Kiev oldu. Ankara kilovatsaat başına 2,40 avro/cent satış fiyatıyla Kiev’in ardından ikinci sırada yer aldı.

Türkiye’de söz konusu dönemde doğal gaz kullanan toplam abone sayısı 16 milyon 820 bin 878’e ulaştı. Yılın ilk yarısında 327 bin yeni abone sisteme dahil oldu.

Aktif doğal gaz kullanıcı sayısı ise bu dönemde 1 milyondan fazla artarak 53,3 milyona yükseldi.

Abone alımları artış eğiliminde

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, özellikle mart-haziran döneminde alınan tedbirlerin konut tüketiminin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine neden olduğunu ifade etti.

Konut tüketimindeki artışta doğal gaz genişleme yatırımlarının kesintisiz devam etmesinin de etkili olduğunu kaydeden Arslan, “Vatandaşlarımız temiz ve verimli bir yakıt olması sebebiyle doğal gazın bir an önce evlerine ulaşmasını istiyor ancak dönüşüm maliyetlerinin yüksek olması, bazı bölgelerde doğal gaza geçişi zorlaştıran bir unsur haline geliyor. Vatandaşlarımızın doğal gaz dönüşümlerini kolaylaştıracak seçenekleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile görüşüyoruz.” diye konuştu.

Arslan, yılın ilk yarısında salgın nedeniyle abone alımlarının azaldığına da işaret ederek, “Normalleşme süreciyle beraber abone alımlarında yılın ikinci yarısında hızlı bir artış trendi olduğu görülüyor.” dedi.


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here