Anasayfa / Manşet / Dolar Ne Olacak: Dolarda Düşüş Devam Eder mi? Uzman Cevaplıyor
Dolar Ne Olacak: Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

Dolar Ne Olacak: Dolarda Düşüş Devam Eder mi? Uzman Cevaplıyor

Dolar Ne Olacak: Dolarda Düşüş Devam Eder mi? Uzman Cevaplıyor

NİŞANTAŞI Üniversitesi Ekonomi Masası Direktörü Murat Tufan, “Kurda ara ara yukarı yönde hareket yaşanma potansiyeli olsa da 3,50 üzerinde kalıcı olunmadığı ve FED tarafından olası faiz artışına yönelik sert mesajlar gelmediği sürece kısa vadeli yönde aşağı olmasını bekliyorum” dedi.

Murat tufan ayrıca doların 3.40’ın altına gerilemesine ilişkin açıklamada bulundu.

Önümüzdeki hafta kur üzerinde etkili olacak gelişmeler olduğunu aktaran Tufan, “Bugün beklentilerin üzerinde açıklanan sanayi verisi sonrası gözler haftaya açıklanacak Türkiye 2. Çeyrek büyüme rakamında olacak. Bu verinin de beklentileri karşılaması durumunda TL primli seyrine devam edebilir. Ayrıca TCMB’nin haftaya Perşembe yapacağı para politikası toplantısından çıkacak mesajlar TL varlıkları üzerindeki oynaklığı yükseltebilir” diye konuştu.

“FED’İN MESAJLARI ÖNEMLİ”

Dünkü Avrupa Merkez Bankası Eylül ayı toplantısının dolar üzerindeki etkilerine ilişkin ise Tufan şunları söyledi:

“Banka, faiz oranlarında ve mevcutta devam eden varlık alım programında bir değişiklik yapmadı. Ancak AMB Başkanı Mario Draghi’nin varlık alım programından çıkış stratejilerine yönelik şahin tonda mesajları sonrası Euro güçlendi ve dolar endeksi zayıf görüntüsüne devam etti. Son dönemde FED üyeleri tarafından acıkmalar, zayıf ABD dataları, jeopolitik gerginlik vb. gelişmeler dolar endeksini son yılların en düşük seviyesi olan 91’e taşıdı. Tüm bu gelişmeler TL gibi gelişmekte olan ülke para birimlerini yıllık periyotta destekliyor. Yurt içi tarafta özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası ekonomi alanında alınan tedbirler hızla meyvesini vermeye devam ediyor. Alınan tedbirler sonrası büyüme rakamlarının yukarı yönde revize edilmesi, düşen işsizlik oranı vb. makro gelişmeler TL’yi ayrıca destekliyor. Yıllık yaklaşık yüzde 3’ün üzerinde dolara karşı değer kazanan TL, bu kazançların devam ettirmesi için 3,40 psikolojik destek seviyesine geldik. Ancak bu seviyenin altında kalıcı olunması durumunda teknik analizin bize işaret ettiği bölge 3,40 -3,35 bandı şeklinde özetleyebilirim. Kurda ara ara yukarı yönde hareket yaşanma potansiyeli olsa da 3,50 üzerinde kalıcı olunmadığı ve FED tarafından olası faiz artışına yönelik sert mesajlar gelmediği sürece kurda kısa vadeli yönde aşağı olmasını bekliyorum.”

İLGİLİ HABER

Metal ürünleri ihracatında yüzde 17 artış gösterdi

Dolar Ne Olacak: Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Ağutos ayı sektör ihracat rakamlarını açıkladı.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatı yüzde 17’lik bir büyüme ile 623 milyon doları buldu. Bu rakamların ihracatçıyı ümitlendirdiğine değinen İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Rıdvan Mertöz, “2017 yılında geçen seneye göre Şubat ayı dışında sürekli artış kaydeden sektör ihracatı Temmuz ayında yüzde 30 artışla rekora imza atmıştı. Türkiye geneli ihracat artışının yüzde 11,9 oranında gerçekleştiği Ağustos ayında, sektörümüzün yüzde 17’lik bir büyüme ile gerçekleştirdiği 623 milyon dolarlık ihracat, genel ihracat büyümesinin üzerinde seyreden sektörümüzü hedefleri doğrultusunda umutlandırdıö dedi. Sektörün 2017 yılında yakaladığı büyüme ivmesine dikkat çeken Rıdvan Mertöz “Ocak-Ağustos dönemi ihracatına bakıldığında toplamda 4 milyar 505 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği görüldü. Bu dönemde metal ürünleri ihracatı miktar bazında yüzde 6,2, değer bazında ise yüzde 10,8 arttı. Sekiz aydaki sektör ihracatında ilk 10 ülke, Almanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Irak, Romanya, Bulgaristan, Polonya, İspanya, ABD olarak sıralandı. Alt sektörler bazında bakıldığında ise birliğimiz bünyesinde ilk 8 aylık süreçte gerçekleştirdiği 1 milyar 273 milyon dolarlık ihracat ile alüminyum sektörümüz birinci sırada yer aldı”dedi.

UR-GE PROJELERİ ETKİLERİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADI

Daralan ihracat pazarlarını çeşitlendirmek ve ihracatçılara yeni pazarlar açmak için Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirilen UR-GE projelerinin ihracat rakamlarına yansımaya başladığını da vurgulayan Mertöz, şunları söyledi; “Sektör ihracatı, alternatif pazarlarda ciddi bir artış kaydetti. Özellikle birliğimizin bu pazarlara yönelik çalışmaları ve 2018 planlarındaki UR-GE projeleri faaliyetlerinde yer verdiğimiz alternatif pazarlarda yaşanan bu gelişmelerin ihracatçının motivasyon ve başarı ivmesini artıracağına inanıyorumö diye konuştu. Birlik olarak son dönem faaliyetlerinde özellikle Güney Amerika’ya odaklandıklarını belirten Mertöz, “İhracat rakamlarımıza baktığımızda da ne kadar doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz. Orta ve Güney Amerika bölgesinde ise miktarda yüzde 38,5 ve oranda yüzde 24 artış kaydedildi. Asya ülkelerine gerçekleştirdiğimiz ihracatta da çok ciddi bir büyüme ivmesi yakaladık. Asya kıtasına ihracat değerde yüzde 39,3, miktarda ise yüzde 47,4 artış gösterdi. Özellikle Çin yüzde 111 ile Güney Kore de yüzde 49 değerinde artış göstererek ön plana çıktı” dedi.

Paranomi.net

 

 

 

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv |  Akademi Portal | Habe

ANA SAYFA | Haber | Dünya | Bilim | Teknoloji | Sağlık-Yaşam

Dergi | Eğitim | Tanıtım | Shop | Video News | Paranomi

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *