ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, döviz gibi görülen ve çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan Bitcoin gibi kripto para birimlerinin SEC tarafından kontrol edilmeyeceğini açıkladı

Clayton, CNBC’ye verdiği röportajda, çoğu ICO’nun (Initial Coin Offering) menkul kıymetler sattığını belirterek, bir projenin değerini temsil eden herhangi bir kripto para birimine veya ICO’ların çoğunluğuna özel bir muamele gösterilmeyeceğini belirtti.

Clayton, “Kripto para birimleri, dolar, euro veya yen gibi mutlak dövizlerin yerine geçen sanal paralardır. Bu birimler menkul kıymetler olarak görülemez” dedi.

Bununla birlikte Clayton, herhangi bir girişime yapılan ve bir kripto para biriminin değerini etkileyen yatırımların menkul kıymetler kategorisinde yer aldığını ve bu nedenle söz konusu kripto para birimlerinin SEC kuralları altında düzenleneceğini vurguladı.

Clayton’ın açıklaması çoğu Amerikan ve küresel kripto para birimleri borsasının, söz konusu birimlerin yatırımının gerçekleşebilmesi için SEC’e başvurup lisans almaları gerektiğini ortaya koydu.

Clayton sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bir dijital varlığa yatırım yapılması amacıyla paramı veriyorum; bu kişi ya bana paramın karşılığını veriyor ya da benim paramın ikincil bir piyasada başkasına satıyor. Bu bir menkul kıymetlerdir ve biz bu menkul kıymetlerin teklifini ve satışını düzenliyoruz.”

İlgili haber

7- Haziran

BitCoin Kripto Para: Bitcoin 7,500 Doların Üzerine Çıktı

Clayton: Döviz Gibi İşlem Gören Kripto Para Birimlerini Kontrol Etmeyeceğiz

Kripto para birimleri piyasalarının en yüksek hacimli kripto para birimi Bitcoin 7,500 doların üzerine çıktı.

Toplam 11,216 adet piyasada işlem gören 1,644 adet kripto para biriminin oluşturduğu
piyasanın belirleyicisi Bitcoin son 24 saatte yüzde 2.74’lük bir artışla 7,637 dolara yükseldi.

Bitcoin 130 milyar 434 milyon dolarlık piyasa hacmiyle piyasanın yüzde 37.8’ini oluştururken, listenin ikinci sırasında yer alan Ethereum son 24 saatte yüzde 3.84’lik bir artışla 609,14 dolara, Ripple ise yüzde 3.44’lük bir artışla 0.67 dolara yükseldi. Devamını oku

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here