ABD Başkanı Donald Trump, Kanada’daki G-7 zirvesine gitmeden önce basına yaptığı açıklamalarda G-7 zirvesinin Rusya olmadan yapılmasının doğru olmadığını ve müzakere masasında Rusya’nın da olması gerektiğini söyledi.

ABD’nin neredeyse her ülke ile dış ticaret açığı verdiğini söyleyen Trump, “Bunu düzelteceğim. Ve zor olmayacak” dedi ve şunları söyledi:

“Tüm bu ülkeler ABD’nin dış ticaretinden fayda sağladılar. Avrupa Birliği bize uzun bir süredir adaletsiz davranıyor ticaret konusunda. Neredeyse her ülke ile dış ticaret açığı veriyoruz. Bunu düzelteceğim. Ve inanın bu o kadar zor olmayacak. Anlaşmaları yaptığımızda tekrar birbirimizi seveceğiz.”

“Rusya bu toplantıda olmalıydı. Neden Rusya’sız yapıyoruz bu toplantıyı? Beğenseniz de beğenmeseniz de G-7 eskiden G-8’di. Bence Rusya’nın geri çağırılması lazım çünkü müzakere masasında Rusya da olmalı.

“Kanada bize çok adaletsiz davranıyor. Eğer sadece kongreden geçebilecekse bir anlaşma yaparım. Ben Obama değilim.

“İran artık farklı bir ülke. Artık gözleri Akdeniz’de değil.”

İLGİLİ DİĞER HABER

Donald Trump: Muhammed Ali’yi affedebilirim


Trump, Perşembe günü ‘arkadaşım’ dediği Muhammed Ali ile bir fotoğrafını koymuştu

ABD Başkanı Donald Trump, “askere gitmeme” suçundan ötürü hüküm giyen ancak daha sonra Yüksek Mahkeme tarafından aklanan ünlü boksör Muhammed Ali’yi affetmeyi düşündüğünü söyledi.

2016’da hayatını kaybeden Muhammed Ali, 1967 yılında Vietnam Savaşı’na katılmayı reddettiği için hüküm giymiş ancak 1971 yılında bu karar Yüksek Mahkeme tarafından bozulmuştı.

Beyaz Saray’dan G7 zirvesine doğru yola çıktığı sırada gazetecilere konuşan Trump, af ile ilgili olarak “Muhammed Ali’yi düşünüyorum. Başkalarını da ciddi bir şekilde düşünüyorum” dedi.

Muhammed Ali’nin avukatı Ron Tweel ise yaptığı açıklamada, “Trump’ın duygularını anlayabiliyoruz ancak af gereksiz” dedi.

Ünlü boksör, eski başkan Jimmy Carter’ın 1977 yılında askere gitmeyenler için çıkardığı genel af kapsamına da girmişti.

En son büyükanneyi affetti

ABD Başkanı Donald Trump’ın adaletsiz bir şekilde muamele gören hükümlüleri de içerecek şekilde 3 bin kişiyi affetmeyi düşündüğü belirtiliyor.

Trump en son olarak, şiddet içermeyen uyuşturucu suçu nedeniyle ömür boyu hapis yatan 63 yaşındaki büyükanne Alice Johnson’ı affetmişti.

Johnson’ın durumu Kim Kardashian’ın Trump’a konuyu aktarmasından sonra gündeme gelmişti.

Trump, daha önce televizyon programcısı Martha Stewart ile eski Illinois valisi Rod Blagojevich’i affetti.

ABD Başkanı, 2016 seçimlerine Rusya’nın etkisi üzerine sürdürülen bir soruşturma kapsamında kendisini de affedebileceğini söylüyor.

Tüm haberler

 [divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Haber  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here