İdlib’deki saldırının ardından yaşanan sıcak gelişmeleri aktardığımız canlı anlatım sayfamıza hoş geldiniz

İdlib’de 33 Türk askerinin hayatını kaybetmesinin ardından yoğun bir diploması trafiği yaşandı. Ankara’dan ve dünyadan art arda açıklamalar geldi. İşte Cuma günü yaşanan İdlib trafiği:

İdlib
Suriye’de bir şehir

İdlib veya İdlip, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan ve aynı isimli yönetim bölgesinin merkezi olan şehir. Halep’e 60 km uzaklıktadır.Bulunduğu ilin Türkiye’ye de toprak komşuluğu vardır. Bu nedenle Hatay ve Kilis gibi güney illerle benzerlikler gösterir.

Alan: 23 km²
Rakım: 451 m (1.479 ft)
Ülke: Suriye


Cuma günü yaşanan İdlib’le ilgili gelişmeler:

TSİ 23:30 – HDP’den İdlib’le ilgili ortak kınama açıklaması

HDP, TBMM’deki ortak kınamaya neden katılmadığına ilişkin bir açıklama yaptı. HDP grup başkanvekilleri Fatma Kurtalan ve Saruhan Oluç tarafından yapılan açıklamada, “Suriye’deki yanlış politikaların sahibi olan iktidar ittifakı ile hiçbir şey olmamış gibi İdlib felaketini birlikte kınamayı doğru bulmuyoruz” denildi. HDP, İdlib’de hayatını kaybeden gençlerin ailelerine başsağlığı dileyerek meclisin tüm taleplere rağmen olağanüstü toplanmadığına da işaret etti.


TSİ 23:15 – İdlib’de bir Türk askeri daha hayatını kaybetti

Türkiye Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, İdlib bölgesindeki Türk askerlerine Şam rejimine bağlı güçler tarafından Cuma akşamı düzenlenen saldırıda bir askerin hayatını kaybettiği, iki askerin de yaralandığı duyuruldu. Twitter üzerinden açıklama yapan Bakanlık, rejim hedeflerinin vurulmaya devam ettiğini de vurguladı.


TSİ 22:30 – Dört partiden ortak tepki, AB Komisyonu Başkanı ile görüşme

TBMM’de AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti ortak bir açıklamayla İdlib’de 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı. Bu arada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da Erdoğan’ın Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. Görüşmede, Suriye’de rejimin İdlib’de düzenlediği saldırıların ve insani krizin ele alındığı belirtildi. Erdoğan’ın da Suriye krizinde uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söylediği vurgulandı.


TSİ 22:25 – Guterres: Tırmanışın kenarından geri adım atın

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’de 33 Türk askerinin öldürülmesiyle tırmanan şiddeti, yaklaşık dokuz yıldır süren savaşın “en endişe verici anlarından” biri olarak nitelendirdi ve muhalefetin son kalesi olan İdlib’de “durum tamamıyla kontrol dışına çıkmadan” derhal ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu. BM Güvenlik Konseyi’nin İdlib’deki son gelişmeleri görüşmek üzere yapacağı acil oturum öncesi basına konuşan Guterres, “Derhal harekete geçilmezse, gerginliğin tırmanma riski her an artıyor ve her zaman olduğu gibi en büyük bedeli siviller ödüyor” dedi. Sivillerin korunması yönündeki çağrısını yineleyen BM Genel Sekreteri, ilgili kişilere “basit bir mesajı” olduğunu söyledi: “Gerginliğin tırmanmasında geri adım atın.”


TSİ 21:55 – Gözlemevi: 31 Suriyeli asker öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), 31 Suriyeli askeri öldürdüğü bildirildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verdiği bilgiye göre, TSK’nın insansız hava araçları ve topçu saldırıları İdlib’in güney ve doğu bölgelerindeki Suriye ordusu mevzilerini hedef aldı. Gözlemevi, bu saldırılarda en az 27 rejim askerinin öldüğünü, dört askerin de komşu Halep eyaletindeki mevzilere yönelik topçu ateşiyle öldürüldüğünü bildirdi.


TSİ 20:30 – Erdoğan, Merkel ve Trump’la görüştü

Ankara’da Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın İdlib’le ilgili olarak bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri belirtildi. Açıklamada, Erdoğan ve Trump’ın İdlib’de yaşanan büyük insanlık dramının önüne geçilmesi için ilave adımların vakit kaybetmeden atılması konusunda mutabık kaldıkları ifade edildi. Erdoğan’ın “İdlib’de Soçi Muhtırası ile belirlenen alanın rejim unsurlarından temizlenmesi konusunda kararlılığını” da ilettiği aktarıldı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise “İki lider, Suriye rejimi, Rusya ve İran rejiminin, daha fazla masum sivil öldürülmeden ve yerinden edilmeden saldırılarını durdurmaları konusunda hemfikir” ifadesine yer verildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel de, İdlib’de Türk askerlerine düzenlenen “hunharca” saldırıyı kınadığını açıkladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel’in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyuran Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert, Merkel’in Suriye rejimi ve destekçilerin operasyonlarına son vermeleri çağrısında bulunduğunu da belirtti. Merkel ve Erdoğan’ın İdlib’deki güncel gelişmeleri ve bölgeyi terk etmek zorunda kalanların içindeki insani durumu ele aldıkları kaydedildi.


TSİ 19:35 – Kremlin: Putin ve Erdoğan görüşecek

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart ya da 6 Mart’ta Moskova’da görüşeceklerini açıkladı. Putin ve Erdoğan, İdlib’te 33 Türk askerinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve Kremlin’den yapılan açıklamada görüşmeyle ilgili olarak “Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde iki liderin İdlib’deki gerilimin azaltılması ve Suriye’nin kuzeyinde durumun normale dönmesi için ek önlemler alınması gerekliliği konusunda mutabık kaldığı” belirtilmişti.


TSİ 19:15 – Türkiye’den Rusya’ya ateşkes çağrısı

Anadolu Ajansı, “Türk heyetinin Ankara’da görüştüğü Rus heyetine derhal sürdürülebilir ateşkes, gerginliğin azaltılması ve rejimin Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesi gerektiğini ilettiğini” duyurdu. Rusya’da gelen heyet Ankara’da Çarşamba gününden beri İdlib’le ilgili temaslarda bulunuyor.


TSİ 18:50 – BM Güvenlik Konseyi acil toplanıyor

BM Güvenlik Konseyi’nin 33 Türk askerinin hayatını kaybetmesinin ardından tansiyonun yükseldiği İdlib’de gelişmeleri görüşmek üzere toplanacağı açıklandı. Alman haber ajansı dpa’nın edindiği bilgilere göre Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD’nin de aralarında olduğu bir grup ülkenin girişimiyle düzenlenecek olan olağanüstü oturuma Türkiye ve Suriye’nin temsilcilerinin de katılması bekleniyor. Türkiye, Türk askerlerinin hedef olmasının ardından NATO ve uluslararası toplumdan yardım talebinde bulunmuştu.


TSİ 18:40 – İngiltere ve Fransa’dan Türkiye’ye İdlib desteği

İngiltere, İdlib’de 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili olarak Şam rejimini ve Rusya’yı kınadı. Saldırıyı “pervasız ve vahşice” olarak nitelendiren İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “bu saldırının Rusya ve Şam rejiminin İdlib’de yürüttüğü operasyonların pervasız ve vahşice bir karakter taşıdığının bir kanıtı olduğunu” söyledi. Raab, Londra’nın Suriye rejimine yönelik sert yaptırımlar uygulanması için bastıracağını da sözlerine ekledi. Fransa’dan da Türkiye’ye dayanışma mesajı geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, “Şam rejimi ve destekçisi Rusya’nın insan hakları hukukunu bir kez daha ihlal etmesini kınadığını” belirtti. Le Drian, Rusya’nın Türkiye ile İdlib’de tansiyonu düşürmek için Türkiye ile görüşmesi ve Suriye’de dokuz yıldır devam eden çatışmaların son bulması için de siyasi bir sürecin mümkün kılınması gerektiğini vurguladı.


TSİ 18:10 – Rus ve ABD’li askeri yetkililer görüştü

Rus haber ajansı Interfax’ın Rusya Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberine göre Rusya ve ABD’nin askeri yetkilileri, İdlib vilayetinde tırmanan gerginliği görüştü. Haberde görüşmenin içeriği ile ilgili ayrıntı verilmedi.


TSİ 17:00 – Putin’le yüz yüze görüşme

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin’in İdlib kriziyle ilgili olarak gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde iki liderin yüz yüze görüşmeyi kararlaştırdıklarını söyledi. Kremlin de görüşmesiyle ilgili olarak “Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde iki liderin İdlib’deki gerlimin azaltılması ve Suriye’nin kuzeyinde durumun normale dönmesi için ek önlemler alınması gerekliliği konusunda mutabık kaldığı” açıklamasını yapmıştı.


TSİ 16:15 – AB’den “şiddeti sonlandırın” çağrısı

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Suriye’deki taraflara şiddeti sonlandırma çağrısı yaptı. Çatışmaların yaşandığı bölgelerde “korkunç insani bir acının” yaşandığına işaret eden Stano, yaşanan gerginliğin tehlikeli olduğunu ve askeri çatışmaların ivedilikle bitirilmesi gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de İdlib’de 33 Türk askerinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından yaptığı açıklamada, bölgede süregelen gerilimin derhal durdurulması gerektiğini vurgulamıştı.

 

Türkiye, TSK unsurlarına İdlib’de rejim güçlerince düzenlenen hava saldırısında 33 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Esad’ın “saldırının bedelini ağır” ödeyeceğini ifade etti.


Şu ana kadar neler yaşandı?

27 Şubat’ta İdlib’de TSK’ya yönelik düzenlenen hava saldırısında 33 askerin hayatını kaybettiği açıklandı. Açıklamayı yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, yaralı 32 asker arasında hayati tehlikesi bulunanların ise olmadığını bildirdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen olağanüstü güvenlik zirvesi altı saatlik bir toplantının ardından sona erdi, herhangi bir açıklama yapılmadı. CHP’den TBMM’ye olağanüstü toplantı çağrısı, MHP’den de saldırıya kınama ve hükümete destek geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin arkasındayız” açıklaması gelirken, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Tüm taraflar, bu çok tehlikeli durumun daha da kötüleşmesini engellemeli” şeklinde konuştu. Gelişmeleri canlı anlatımımızda takip edebilirsiniz:


TSİ 05:33

Göçmenler Yunanistan sınırına yürüdü

Türkiye’nin AB’ye gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı aldığı yönündeki açıklamalardan sonra Edirne’de bir grup göçmen Yunanistan’a gitmek için sınıra yürüdü.

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) bildirdiğine göre Edirne’ye gelen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 300 göçmen, haberin duyulmasının ardından gece yarısı Yunanistan’a geçmek üzere sınıra doğru yürüyüşe geçti.

Göçmenlerin Suriye, İran, Irak, Fas, Pakistan uyruklu olduğunu belirten ajans, İdlib’deki saldırının ardından kendi aralarında haberleşerek Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye geldiklerini belirtti.


TSİ 5:25

Oktay: Esad, saldırının bedelini ağır ödeyecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı. Oktay, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın tarihe savaş suçlusu olarak geçeceğini ve “saldırının bedelini ağır” ödeyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ayrıca, “Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak üzere İdlib’de bulunan askerlerimize düzenlenen alçakça saldırıda şehit olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Başımız sağ olsun” ifadesini kullandı.


TSİ 04:55

Akşener: Kapalı oturumun olmasında fayda var

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Basın mensuplarına konuşan Akşener, “Ben devletimizin bugün itibarıyla başı durumunda olan sayın Cumhurbaşkanı’yla bir görüşme yaptım. Ben aradım ve sadece bilgi aldım, dolayısıyla paylaşmam doğru olmaz.” dedi. Akşener, CHP’nin İdlib konusunda TBMM’yi kapalı oturumla toplantıya çağırmasına ilişkin olarak, “Olmasında fayda var” diye konuştu.

 


TSİ 04:36

Akar ve komutanlar Suriye sınırına gitti

AA: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Suriye sınırına gitti.


TSİ 04:23

Guterres: Derin kaygı ile takip ediyorum

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres sözcüsü aracılığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada Genel Sekreter’in Suriye’nin kuzeybatısında artan şiddet ve Türk askerlerinin hava saldırısı ile öldürülmesini “derin bir kaygı” ile takip ettiği aktarıldı. Guterres ayrıca Suriye’de derhal ateşkes çağrısında bulundu.


TSİ 04:11

MHP’den saldırıya kınama ve hükümete destek

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) saldırıya ilişkin bir kınama mesajı yayınladı. Açıklamada “Rusya Federasyonu bizim tarafımızdan malum olan menfur ve meşum yüzünü bir kez daha göstermiş, Türkiye’ye karşı beslediği gizli husumeti ifşa etmiştir” ifadesiyle Moskova hedef alındı.

MHP ayrıca Şam yönetimini de “Katil Esad cinayet ve rezaletleriyle resmen düşman kampa yerleşmiş, nefretin ve şiddetin yegane failine dönüşmüştür” sözleriyle kınadı.

Açıklamada ek olarak MHP’nin hükümetin alacağı tüm siyasi ve askeri kararlara destek olacağı ve destekleyeceği belirtildi.


TSİ 03:45

Hatay Valisi, ölen asker sayısının 33’e yükseldiğini açıkladı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İdlib’deki hava saldırısında ölen asker sayısının 33’e yükseldiğini bildirdi. 32 askerin yaralı olduğunu belirten Doğan, hastanelerdeki yaralı askerlerin hayati tehlikesinin bulunmadığını kaydetti.


TSİ 03:39

ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye’nin arkasındayız

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye’ye destek açıklaması geldi. Reuters’in haberine göre, bakanlığın açıklamasında, “NATO üyesi Türkiye’nin yanında duruyor ve Esad rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerin bu menfur saldırısını derhal durdurma çağrımızı sürdürüyoruz” denildi.


TSİ: 03:23

Güvenlik zirvesi sona erdi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen olağanüstü güvenlik zirvesi altı saatlik bir toplantının ardından sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Savunma Bakanı Akar ve kuvvet komutanlarının katıldığı zirvenin ardından ilk aşamada resmi bir açıklama yapılmayacağı duyuruldu.


TSİ 03:14

Çelik: Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu alçak saldırıyı hakettiği şekilde cevaplandırmaktadır

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter üzerinden bir dizi mesaj yayınladı. Çelik açıklamasında, saldırılara ilişkin Ankara’nın Şam’a “hakettiği şekilde” yanıt vereceğini ve hesap soracağını belirtti.


TSİ 03:10

Stoltenberg: Tüm taraflar, bu çok tehlikeli durumun daha da kötüleşmesini engellemeli

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında gerçekleşen telefon görüşmesi hakkında Anadolu Ajansı muhabirine bilgi verdi.

AA’nın haberine göre Stoltenberg, “Tüm taraflar, gerginliği azaltarak bu çok tehlikeli durumun ve bölgedeki korkunç insancıl koşulların daha da kötüleşmesini engellemeli” vurgusunu yaptı.

Stoltenberg ayrıca, Suriye yönetimi ve destekçisi Rusya’nın İdlib’de ayrım yapmaksızın süren hava saldırılarını kınayarak, saldırılara son vermelerini istedi.


TSİ 03:04

CNN Türk: Suriye’ye yönelik obüs atışı başladı

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinden gelişmeleri takip eden CNN Türk muhabiri, Suriye’ye yönelik obüs atışının başladığını aktardı.


TSİ 02:14

Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Robert O’Brien ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.


TSİ 02:05

CHP’den TBMM’ye olağanüstü toplantı çağrısı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İdlib’deki saldırı sonrası kısa bir açıklamada bulundu. “Türk ordusu TBMM’nin ordusudur, onlarca şehidimiz varken TBMM’nin buna sessiz kalmasını beklemememiz gerekir. Bu nedenle CHP olarak konuyu görüşmek üzere yarın TBMM’yi kapalı oturumla toplantıya çağırıyoruz.” diyen Öztrak, “Bugün soru almayacağım çünkü soruları cevaplaması gereken başkaları” dedi.

 


TSİ 02:00

Hatay Valisi, 29 Türk askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İdlib’deki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına rejim güçlerinde saldırı düzenlendiğini, saldırıda 29 Türk askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Vali Doğan, çok sayıda yaralı bulunduğunu, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğunu kaydetti.

Yaralıların kan ihtiyacı bulunmadığını da belirten Vali Doğan, askerlerin tedavilerine başlandığını da duyurdu. Hatay Valisi Doğan ilaveten, hastanelerin çevresinde yığılma yaşanmaması için çağrı da yaptı.


TSİ 01:20

Altun: Askerlerimizin kanı yerde bırakılmayacak

İdlib’de TSK mensuplarının uğradığı saldırı sonrası Cumhurbaşkanlığı’nda olağanüstü bir güvenlik toplantısı düzenlendi.

İki saat kadar süren toplantıdan sonra Anadolu Ajansı’na bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Şam yönetimine verilecek karşılığı “Namlusunu, askerlerimize doğrultan gayrı meşru rejime misliyle mukabele edilmesi kararlaştırılmıştır” sözleri ile dile getirdi.

Sözlerine devam eden Altun, “Kahraman askerlerimizin kanı yerde bırakılmayacak, Suriye sahasında devam eden faaliyetlerimiz, bayrağımıza uzatılan eller kırılana dek sürecek” dedi.


TSİ 01:00

Reuters: Türkiye sığınmacıların Avrupa’ya geçişini durdurmayacak

Reuters haber ajansı, ismini açıklamadığı bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde Suriyeli sığınmacıların Avrupa ülkelerine geçişlerine Ankara’nın engel olmayacağını bildirdi.

İdlib vilayetinde yaşanan son çatışmalar sonrasında Türkiye’nin büyük bir sığınmacı akımı dalgasına hazırlandığını belirten yetkili, güvenlik güçlerinin Avrupa ülkelerine giriş yapmaya çalışan Suriyeli sığınmacıları geri döndürmeyeceğini belirtti.

Ajansa konuşan aynı yetkili son gelişmeler ışığında sahil güvenlik güçleri ile diğer sınır polislerinin geçiş yapmaya çalışan sığınmacılara müdahale etmeyeceğini söyledi.


TSİ 00:56

Türkiye’den NATO’ya çağrı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştüğü kaydedildi.

CNN Türk yayınına telefonla bağlanan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, NATO’ya çağrıda bulundu. Çelik, “Bir NATO ülkesi saldırıya uğradı. NATO’nun somut olarak görevini yerine getirmesi gerekir” dedi.


TSİ 00:50

AP Raportörü: AB güvenilir müttefik

İdlib saldırısı sonrası Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Türkiye’ye destek veren bir açıklama yaptı. Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayan Amor, Suriye’de hedef alınan Türk askerleriyle ilgili üzüntüsünü paylaştı ve mülteciler konusundaki gelişmelerle ilgili endişelerini dile getirdi.

AP üyesi Amor, Rusya’yı kastederek “AB, Türkiye’nin yeni güçlü dostlarından çok daha güvenilir. Tek taraflılığı terk edin, sonuç vermiyor” ifadesini kullandı.


TSİ 00:49

ABD’li senatörden uçuşa yasak bölge çağrısı

Öte yandan İdlib vilayetinde artan çatışmalar ve yaşanan sivil ölümleri ile ilgili olarak ABD’li Senatör Lindsey Graham’dan da bir açıklama geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’a hitaben konuşan Graham, sivil ölümlerinin önüne geçmek adına Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulması çağrısında bulundu.

“Dünya, eli kolu bağlı oturmuş, İdlib’in Esad, İran ve Ruslar tarafından yok edilişini izliyor” diyen Trump’ın da parçası olduğu Cumhuriyetçi Parti üyesi olan Senatör, “ABD liderliğinde, dünyanın İran, Rusya ve Esad’ı geri püskürtmesi durumunda geri adım atıp Suriye’deki savaşı bitirecek müzakerelerin yolunu açacaklardır” ifadesini kullandı.


TSİ 00:40

Hatay Valisi, 22 Türk askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) mensup askerler Suriye’nin İdlib vilayetinde Perşembe akşamı saldırıya uğradı. Hatay Valisi Rahmi Doğan, 22 askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.


TSİ 00:25

ABD NATO Büyükelçisi: Geçmişin ve geleceğin müttefikiyiz

Yaşanan gelişmeler üzerine ABD’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kay Bailey Hutchison, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kimi güvenilir dost olarak görmesi gerektiğine ilişkin bir açıklama yaptı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan umarım bizim geçmişlerinin ve geleceklerinin müttefiki olduğumuzu görecektir” ifadesini kullanan Hutchison, “Rusya’nın ne olduğunu ve şu anda ne yaptığını görüyorlar” şekline konuştu.

ABD NATO Büyükelçisi ayrıca Washington’ın, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerinden vazgeçmesi gerektiği yönündeki çağrılarını da bir kez daha tekrar etti.


TSİ 00:24

Kılıçdaroğlu: Yüreğimiz dağlandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İdlib saldırısını “yüreğimiz dağlandı” sözleri ile dile getirdi.


TSİ 00:05

İdlib’de TSK’ya saldırı: Dokuz ölü

Suriye’nin İdlib vilayetinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına bir saldırı gerçekleştirildi.
İlk resmi açıklamayı Hatay Valisi Rahmi Doğan yaptı. Doğan, İdlib’deki TSK unsurlarına karşı yapılan saldırının Suriye rejim güçleri tarafından gerçekleştirildiğini ve ilk belirlemelere göre dokuz Türk askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı.


İdlib Haberler Arşivimize Burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz..

Suriye haberleri

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here