Candy Crush Friends saga gibi yapımlar, seri üretim yapan bir fabrikada, sihirli bir değneğin dokunuşuyla üretilmiyor.

Yeni bir Candy Crush oyunu yıllar süren sıkı bir çalışmanın ürünü. Tasarımcılardan bilgisayar proğramcılarına, oyunları test edenlerden farklı dillere uyarlayanlara kadar pek çok kişi bu sürece dahil oluyor.

Elimizden bırakmadığımız yeni Candy Crush vesilesiyle oyunun yapımcısı King’e bu tatlı bulmacaların tasarım sürecinin perde arkasında neler yaşandığı soruldu.

Ama öncelikle oyuna yeni başlayanlar ev yani başlayacak olanların işine yarayacak bir tüyo paylaşalım.

‘Ahtapot avında başarılı ol’

Beşinci seviye itibarıyla düzenli olarak, ahtapotları serbest bırakmanız gereken bölümlerle karşılaşıyorsunuz. Bu turkuaz renkli canlıların çoğu hapsedildikleri blokların ardından görülebilirken, yedinci seviye ve sonrasında bazıları görüş açının tamamen dışında kalıyor.

 

 

Candy Crush'ın en tatlı sırları: yeni bir Candy Crush oyunu
Gizli ahtapotları bulabilmenin yolu nedir biliyor musun? Blokların kıpırdamasını beklemek.

Ancak bir süre beklediğinizde hangi bloklarda ahtapot olduğunu görebiliyorsunuz. Hafifçe kıpırdayan blokları gözden kaçırmamaya çalışın, yumuşakçalar sınıfına giren bu çekingen canlılar işte o kıpırdayan blokların arkasına saklanıyor.

‘Animasyon sürprizi’

King ekibi bu sürprizin Candy Crush Firiends Saga‘ya son anda dahil etmiş. Ekranın altındaki karaktere hareketsizken dokunduğunda, eğlenceli ve küçük bir animasyonlar karşılaşıyorsun.

‘Tatlı sırlar’

İngiliz şarkıcı Seal ve duygusal parçalar seslendiren İsveç’li sanatçı Tommy Körberg’in Candy Crush ile ne ilgisi olabilir?

Her iki isimde Candy Crush Saga ve Firiends Saga‘nın geliştirici ekiplerinin çok sevdiği şarkılara imza attı.

App Store’da yayınlanan her Candy Crush Saga güncellemesinin ardından, geliştirici ekip kutlama yaparken Seal’ın Kiss From A Rose parçasını çalıyor. Friends Saga’nın piyasaya çıkmasıyla ise ekip içinde yeni bir gelenek doğmuş.

Oyunda bulunan küçük kasabanın ışıkları, mevsime ve günün saatine göre değişiyor.

(Bu özellik, oyundaki küçük sürprizlerden biri.)

Tommy Körberg’in seslendirdiği, ismi Türkçe’de ışık şehri anlamına gelen Stad i ljust de bu sebebple ekibin vazgeçemediği parçalardan biri haline gelmiş.

İki parçayı da Apple Music’de dinleyebilirsin. Özellikle Stad i ljus’ü mutlaka keşfetmenizi tavsiye ederiz. Gerçekten muhteşem bir balat.

 »Kiss from a Rose

»[i] Stad i ıjust[/i]

‘Karakter tasarımı’

İlk Candy Crush oyunundaki üç karakter, geliştirici ekibinin üç üyesinden esinlenerek tasarlanmış. Örneğin ilk oyunun “Choco Rio Grande” bölümünde karşımıza çıkan Mksika şapkalı ve neşeli köstebek Mario karakteri, oyunun tasarımcısı Mario Santos Romos’tan ilham alınarak oluşturulmuş

Candy Crush'ın en tatlı sırları: yeni bir Candy Crush oyunu

Candy Crush Saga’nın “Sour Salon” bölümündeki Organist’in de benzer bir hikayesi var. Bu karakter düzgün saç kesimi, gözlükleri ve çıplak ayaklarıyla, oyunun synthesizer ve elektronik müzük tutkunu sanat yönetmeninden ilham alıyor. Ice Cream Caves bölümünün yıldızı Shiba Inu için ise tasarım ekinbinin küçük köpeği yuni esin kaynağı olmuştur.

Candy Crush'ın en tatlı sırları: yeni bir Candy Crush oyunu


 

  

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here