Amerikalı rahip Andrew Brunson, serbest kalması sonrası İzmir’de kendisini bekleyen uçağa bindi

Brunson eşiyle birlikte özel uçakla Türkiye’den ayrıldı.

Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, havaalanında gazetecilere müvekkili Brunson’ın Almanya’ya gittiğini iki gün bu ülkede kaldıktan sonra Amerika’ya geçeceği bilgisini paylaştı.

Amerikalı rahip Brunson’ın hakim karşısına çıktığı İzmir’deki davada mahkeme Brunson hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası vermis, ancak aldığı ceza tutuklu ve cezaevinde bulunduğu süreye sayılmıştı. Böylece serbest kalan Brunson’ın hakkındaki yurtdışı yasağının da kalmasıyla birlikte Amerika’ya dönmesinin önü açıldı.

Rahip Brunson, mahkeme kararı sonrası evine gitti, eşyalarını topladı. Sonrasında da eşi Norine Brunson’la birlikte Adnan Menderes Havalimanı’na gitti. Brunson çifti kendilerini bekleyen uçağa binerek Türkiye’den ayrıldı.

Yabancı Basın Yoğun İlgi Gösterdi

“PKK ve FETÖ terör örgütleri için casusluk yaptığı” iddiasıyla gözaltına alınan ve tutuklanarak önce hapse konulan, daha sonra 25 Temmuz’daki son duruşmada ev hapsine alınan Amerikalı rahip Brunson mahkemede yaptığı savunmada, masum olduğunu söyledi ve beraatini istemişti.

Davaya Türk ve yabancı basın yoğun ilgi gösterdi. Brunson, sabah erken saatlerde çok yoğun güvenlik önlemleri altında, ondan fazla koruma aracı ve güvenlik görevlisinin eşliğinde evinden alınarak mahkeme salonuna getirildi.

Mahkeme salonunda duruşmayı gün boyunca Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı da takip etti.

“Amerika Taviz Vermedi”

Dün Amerikan NBC Televizyonu’nda yer alan bir haberde, Amerikalı ve Türk yetkililer arasında Rahip Brunson’un bugün mahkeme tarafından serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varıldığı iddia edilmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise “Benim haberdar olduğum bir anlaşma yok” demişti.

Bloomberg’e konuşan Amerikalı bir yetkili, Beyaz Saray Türkiye’ye Brunson’ın serbest kalması için herhangi bir taviz vermedi” dedi. Brunson krizi sebebiyle Türk yetkililere getirilen yaptırımların akıbetinin ne olacağı şu aşamada belirsiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da rahip Brunson’ın serbest bırakılmasıyla ilgili anlaşma iddiaları üzerine Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, kendisinin de yargıya müdahale etme hakkı olmadığını söyledi.

Brunson’ın Avukatı: “Keşke tutuksuz yargılansaydı”

Duruşma sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, kararı temyize götüreceklerini söyledi.

Halavurt, “Bugün tanık ifadelerini dinleyince ‘dağ fare doğurdu’ gibi bir şey oldu. Müvekkilimizin bu kadar mağdur edilmesi, Türkiye’nin mağdur edilmesine gerek yoktu. Keşke tutuksuz bir şekilde yargılansaydı. Karar biraz süratli oldu, biz yine hazırlığımızı yapmıştık, olabileceğini tahmin ediyorduk. Zaten ertelenmesi gereksizdi” dedi.

‘Brunson’ın Tahliyesi Türkiye ve ABD’nin İletişimini Kolaylaştıracaktır’

Amerikalı Rahip Brunson’ın tahliye kararı gergin olan Türk-Amerikan ilişkilerini ne yönde etkileyecek? Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlter Turan yaşanan son gelişmeleri Amerika’nın Sesi için yorumladı.

Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasının ilişkileri zedeleyen sembolik bir meselenin ortadan kalkması açısından önemli olduğunu belireten Prof. Dr. Turan, diğer sorunların halen masada olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. İlter Turan, “Türkiye ve Amerika arasında muhtelif sorunlar var ve bunlar sembolik de değil. Amerika’nın YPG’ye verdiği destek, milli güvenlik gerekçesiyle Türkiye’den yapılan ithalata yüksek vergiler getirilmesi gibi sorunlar yerinde duruyor. Dolayısıyla ilişkilerde yine pürüzler olacaktır ama en azından duyguları harekete geçiren ve tarafların birbirini kötü niyetle suçlayabileceği bir mesele ortadan kalkmış oldu. Bu da iletişimin kolaylaşmasına sebep olacaktır. Türkiye’ye yapılacak bir takım jestler Amerikan yönetimi tarafından savunulabilecektir. Buna karşılık Türkiye’nin de Amerikan yönetiminin bazı isteklerine olumlu yaklaşması beklenebilir” dedi.

Amerikan yasalarına ve hukukun işleyişine göre bu davanın uzun sürdüğünü anlatan Prof. Dr. İlter Turan, Türkiye’de adalet işleyişinin yavaş olduğunu ancak bu davanın göreceli olarak daha hızlı işlediğini söyledi. Prof. Dr. Turan, “Bu dava olağan bir dava olsaydı çok daha uzun sürerdi” dedi.

Muhalefet Brunson Kararına Tepkili

Brunson eşiyle birlikte özel uçakla Türkiye’den ayrıldı

Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın serbest kalmasına muhalefet cephesinden tepki geldi. Kamuoyundaki Brunson kararına yönelik tepkilere karşı ilk resmi açıklama ise, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından Twitter aracılığıyla yapıldı. Altun, ilk mesajıyla “Bugün Andrew Brunson hakkında verilen mahkeme kararı Türkiye’nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, Türkiye’de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur” görüşünü savundu.

Altun, ABD Başkanı Trump’ın konuya yaklaşımına da tepki göstererek, “Ne yazık ki hatırı sayılır bir süredir Türkiye’nin bağımsız yargısı Amerikan yönetimince baskı altına alınmaya çalışılmış, ülkemiz çeşitli yaptırım tehditlerine maruz bırakılmıştır… ABD başkanı Donald Trump’a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır” diye yazdı.

Bu arada Brunson kararı sonrasında Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefon görüşmesi yaptığı da duyuruldu.

Muhalefet: “ABD’nin baskısıyla karar çıktı”

Cumhurbaşkanlığı’nın yargı bağımsızlığını vurgulayan açıklamasına rağmen muhalif kesimler Brunson kararına tepkili.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve emekli diplomat Ünal Çeviköz, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Beklenen sonuç olduğunu düşünüyorum, hiç şaşırmadım. ABD yaptırım yoluyla belirli konularda Türkiye’ye çözüm dayatabileceğini anlamış durumda görünüyor” dedi. Cumhurbaşkanlığı’nın bugünkü kararı “yargı bağımsızlığıyla” açıklamasını ise gerçekçi bulmadığını da belirten Çeviköz, “ABD de Türkiye’de yargı bağımsızlığı olduğunu düşünmüyordu ve zaten yaptırımlarla sonuç almaya çalıştılar. Bugünkü karar alma şekline bakıldığında da hem ABD’de de hem de uluslararası toplumda Türkiye’de yargı tarafından bağımsız hareket edilemediği görüşü pekişecektir” diye konuştu.

İyi Parti’nin resmi Twitter hesabından isim vermeksizin Erdoğan’ın bugüne kadar Brunson konusuna ilişkin açıklamalarına göndermede bulunularak, “Ajan demedim, ajans demedim” tweeti paylaşıldı.

HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç da, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD arasında gizli anlaşma yapıldığı yönünde yaygın inancı destekleyici bir gelişme yaşandığını vurgulayarak, ABD’deki medya kuruluşu NBC’nin dün itibariyle Brunson’ın serbest kalacağını duyurmuş olduğuna dikkat çekti. NBC’nin haberinden hareketle “Halkbank’ın cezasını indirme gibi pazarlıklar yapılmış olabileceğini” kaydeden Oluç, “Brunson hakkındaki bugünkü karar, yargının geldiği durumun içler acısı olduğunu gösteren son örnek olmuştur. Mesela ‘gizli tanıklar’ denilerek saçma ifadelerle insanlara yönelik suçlamalar yapılmasıyla sağlıklı yargılama yapılamayacağı bir kez daha görülmüştür. Ancak Cumhurbaşkanlığı’nın iddia ettiği gibi de yargı kesinlikle bağımsız bir karar almamıştır. Yargı Saray’a bağımlı ve taraflıdır. Saray’ın talepleri doğrultusunda karar alınmaktadır. Bu davanın açılması, gizli tanıkların getirilmesi de ve bugünkü karar da bağımsız değildir” dedi.

Ekonomide dövizde düşüş beklentisi de tepkiye yol açtı

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da, ekonomideki beklenti açısından Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Brunson’ın serbest kalışı çerçevesinde gerçekçi beklentiler ortaya konulmadığı görüşünü aktardı. Yılmaz, “Bu karar açıklanmadan önce piyasada ve sosyal medyada ortaya çıkan bir takım yanlış haberler zaten fiyatlandırmaya yansımıştı. Ancak karar açıklandıktan sonra çok fazla bir etkisi olmadı. Şu anda da döviz kurunda yukarıya yeniden tırmanış başladı. Reel ekonomideki tablo olduğu yerde duruyor. Sorunlara gerçekçi çözüm bulunması gerekir. Bankacılık sistemi ve reel sektördeki sorunlarımızda hiçbir değişiklik olmadı” dedi.

Brunson’ın gidişiyle Amerikan doları kurunda düşüş ve ekonomide iyileşme olacağı beklentisi sosyal medyada da farklı tepkilere yol açtı.

Ekonomist Mustafa Sönmez, “Brunson komedisi bitti. ABD ile gerilim ve krizdeki rolü de bitti mi? Eğer öyleyse, 5,85 TL’likmiş etkisi, şimdi yeniden 6 TL ve üstüne çıkabilir, çıkmaktadır. Kriz ABD ile gelmedi, yılların beceriksizliğinin, hatalarının ürünüdür, aşılması da yılları bulacaktır; hem de ne bedelle!” görüşünde. Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Özgür Demirtaş da, “Brunson da serbest bırakıldığına göre şimdi asıl ekonomik problemlere odaklanabiliriz!” mesajını yazdı.

Erdoğan ne demişti?

Rahip Brunson’ın yargı sürecinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye–ABD ilişkilerinde “pazarlık” iddialarına da neden olan açıklamaları gündemdeydi. ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisinden Brunson’ın serbest bırakılmasına sıkça tepki gösteren Erdoğan, 2016 yılındaki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen’in ABD’de yaşadığını hatırlatarak, “Bizden papazı istiyor. Bir papaz da sizde var. Üstelik bizdeki yargılanıyor, sizdeki yargılanmıyor. Sizdekini bize verin biz de size verelim” demişti. Erdoğan, Brunson’ın terör örgütleriyle bağlantılı olarak yargılandığını da vurgulayarak, “Bu fakir bu görevde olduğu sürece sen o teröristi alamazsın” diyerek de Trump’a tepkisini göstermişti.

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here