Gerd Müller, “İslam Almanya’ya ait değildir” diyen İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in şeklindeki sözlerine karşılık “Radikal İslam, Almanya’ya ait değildir” dedi.

Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Gerd Müller, İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in “İslam, Almanya’ya ait değildir” şeklindeki açıklamasına mesafe koydu. Passauer Neue Presse gazetesine konuşan Müller, Seehofer’in açıklamasının toptancı bir yaklaşım olduğunu vurgulayarak Almanya’da dinlerin bütünlük ve barış içinde yaşadığını belirtti.

Bakan Müller, “Hukuk düzenimizi inkâr eden Şeriat temelli radikal İslam’a ise Almanya’da yer yoktur” dedi. Müller, radikal akımlarla aralarına sınır koymanın Müslümanlara ve cemaatlerine düşen bir görev olduğunu da sözlerine ekledi.

Muhalefetten Seehofer’e eleştiri

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer’in açıklamasına Berlin’de muhalefetten de eleştiriler gelmeye devam ediyor.

Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner, haber dergisi Spiegel’e yaptığı açıklamada “Seehofer’i başlattığı tartışmalarla değil, göç, sınır dışı etme ve entegrasyon alanlarındaki çalışmalarıyla ölçeceklerini” söyledi.

Lindner, hükümetin görevdeki ilk 100 gününü tamamladığında söylenenleri değil, yapılanları değerlendireceklerini dile getirdi.

Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Robert Habeck de Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada “Seehofer’in bakanlığının hakkını veremediğini ve görevinin yasaları, özgürlüğü ve Alman Anayasasını korumak olduğunu, din özgürlüğünün de Anayasada yer aldığını” söyledi.

Habeck, din özgürlüğünü sınırlayıcı ifadelerin gereksiz, hatta tehlikeli olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABER

Koalisyon ortakları arasında “İslam” tartışması

İçişleri Bakanı Seehofer’in “İslam Almanya’ya ait değildir” sözleriyle koalisyon ortakları CDU ve CSU arasında başlayan tartışma sürüyor. CSU’lu Dobrindt, partisinin bu konudaki görüşünü değiştirmeyeceğine işaret etti.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in “İslam Almanya’ya ait değildir” şeklindeki sözleri koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) arasında görüş ayrılığı yarattı.

Alman Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble, İslam’ın Almanya’nın bir parçası olduğunun artık kabul edilmesi gerektiğini dile getirdi. CDU’lu politikacı Schäuble, Funke Medya Grubu’na verdiği mülakatta, “Tarihini gidişine engel olamayız. İslam’ın artık Almanya’nın bir parçası haline gelmesi durumuyla herkesin yüzleşmesi gerekiyor” dedi. Schäuble, ancak Müslümanların da, Müslüman gelenekleriyle şekillenen bir ülkede yaşamadıklarının bilincinde olması gerektiğini vurguladı.

Ancak CSU Alman Meclis Grubu Başkanı Alexander Dobrindt ise Focus dergisine yaptığı açıklamada, “İslam Almanya’ya ait değildir” sözünü tekrarladı. “İslam Almanya’ya ait” sözünün göçmenlere yanlış bir mesaj olacağını belirten Dobrindt, bu sözün “uyuma engel” olduğunu savundu. Göçmenlerin topluma uyum sağlaması gerektiğini vurgulayan Dobrindt, bu ülkede Almanları karşılarına alarak yaşamamaları gerektiğini ifade etti.

“CSU tutumundan vazgeçmeyecek”

Dobrindt, bu konuda CDU ile sürekli tartışıp tartışmayacaklarına ilişkin bir soru üzerine de, CSU’nun görüşünün belli olduğunu söyledi. Dobrindt, “CSU görüşünü değiştirmeyecek, ne de olsa halkın çoğu İslam’ın Almanya’ya ait olmadığını düşünüyor” sözleriyle yanıt verdi.

Dobrindt, bu tartışma ile toplumda bölünmeye yol açtıkları şeklinde eleştirilere ise itiraz etti. Dobrindt, “Önemli bir çoğunluğun düşüncesini dile getirenler bölünmeye yol açmaz, tam aksine birleştirici olurlar” dedi.

CDU yönetimi, Bavyera eyaletinde sonbaharda yapılacak seçimlere kadar CSU’nun uzlaşmaya yanaşmayan bu tutumunu sürdüreceğini tahmin ediyor. Kardeş partisi CDU’ya göre daha muhafazakar bir çizgi izleyen CSU’nun sadece Bavyera eyaletinde teşkilatları bulunuyor.

İçişleri Bakanı Seehofer’in göreve başlamasından birkaç gün sonra “İslam’ın Almanya’ya ait olmadığını” söylemesi tartışmalara yol açmış, Başbakan Angela Merkel de Seehofer’in bu sözüne itiraz etmişti. Almanya’da yaklaşık 4,5 milyon Müslüman yaşıyor.

“Camilere ülke dışından gönderilen mali desteğe son verilsin”

CDU’lu Sağlık Bakanı Jens Spahn ise Almanya’daki Müslümanlar ve İslam’a ilişkin tartışmada, camilerin finansmanına dikkat çekti. Spahn, Rhenische Post gazetesine yaptığı açıklamada, “Eğer İslam Almanya’ya ait ise camilerin ülke dışından finansmanına ve tek kelime Almanca konuşmayan imamların Almanya dışından gönderilmesi uygulamasına son verilmeli” dedi.

“Almanya’da Türk ve Arap çok sayıda cami cemaati olmasına rağmen, neredeyse hiç Alman cemaat” yok diyen Spahn, “Eğer camilerdeki cemaat ülke dışından gelen etkilerden bağımsız olabilirse, ancak o zaman uyumun başarıya ulaşacağını” belirtti.

Almanya’da özellikle Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve bu kuruluşa bağlı camiler Türkiye’den mali destek alıyor iddiasıyla eleştiriliyor.(dw)

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here