Anasayfa / Manşet / 7 Adımda Tatilde Dijital Olarak Güvende Kalmanın Yolu
7 Adımda Tatilde Dijital Olarak Güvende Kalmanın Yolu

7 Adımda Tatilde Dijital Olarak Güvende Kalmanın Yolu

7 Adımda Tatilde Dijital Olarak Güvende Kalmanın Yolu

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, Kurban Bayramı tatilinin siber suçlular için fırsat olarak değerlendirildiği uyarısında bulundu…

Akkoyunlu, yaptığı açıklamada, 10 günlük Kurban Bayramı tatili için “Özel günler, siber suçlular tarafından fırsat olarak değerlendiriliyor” uyarısında bulundu.

Akkoyunlu, bu dönemde internetten ulaşan özel bayram mesajları ve “imkansız” teklifler konusunda uyanık olmaya çağırdı. “Veri ve fotoğraflarınızı kurban etmeyin” diyen Akkoyunlu, dijital olarak güvende kalmak için 7 öneride bulunuyor.

  • USB aygıtları ve diğer hafıza kartlarını virüslere karşı kontrol edin: Tatil döneminde seyahatler artıyor. Dolayısıyla film ve fotoğrafların depolandığı, paylaşıldığı USB hafıza kartlarının kullanımı da artıyor. Bu tür taşınabilir bellekleri kullanmadan önce güncel bir virüs tarayıcı ile tarayın. Ayrıca USB belleği takınca virüslerin bulaşabilmesine sebep olan AutoRun (otomatik çalıştır) özelliğini devre dışı bırakın.
  • istem yamalarını ihmal etmeyin: İşletim sisteminde oluşan açıklar, siber suçlular tarafından önemli bir virüs bulaştırma aracı olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle bilgisayarınızdaki güncelleme uyarılarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin.
  • Seyahate çıkmadan önemli verilerinizi mutlaka yedekleyin ve güvenli bir ortamda saklayın. Böylece bilgisayarınız, tabletiniz veya telefonunuz çalındığı ya da kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.
  • İmkansız tekliflere aldanmayın! Kullanıcıların ilgisini çeken “Bedava’, “Kazandınız” gibi mesaj ve e-maillere karşı uyanık olun. Gerçek olamayacak kadar güzel görünen tekliflere itibar etmeyin! 3 bin liralık telefon, 200 liraya teklif ediliyorsa, o tekliften uzak durun.
  • Ortak Wi-Fi noktalarından, gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayın Güvenliği kuşkulu kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayın. Özel bilgileriniz başkaları tarafından görüntülenebilir.
  • Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonunuz için her zaman güncel bir antivirüs yazılımı kullanın.
  • Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın: Fırsat buldukça bilgisayarınızı, tabletinizi olası virüs bulaşmalarına karşı online tarayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Filmlerdeki alt yazılardan bilgisayarlar nasıl hacklenir?

7 Adımda Tatilde Dijital Olarak Güvende Kalmanın Yolu

Filmlerdeki alt yazılardan bilgisayarlar nasıl hacklenir? Check Point Software Technologies şirketinin açıklamasına göre, bu tür güvenlik açıkları VLC, Kodi, Popcorn Time ve Stremio medya oynatıcılarında bulundu. Şirketin yetkililerinden Omri Herşovici, Gazeta.Ru’ya açıklamasında, “Virüs taşıyan altyazıların güvenlik sistemlerini geçerek otomatikman milyonlarca cihaza ulaştırılabildiğini tespit ettik. Bunun sonucunda hackerler, virüs kapan cihaz …

Devamını Oku »

 

 

‘WannaCry’ fidye yazılımını önlemenin yolları nelerdir?

7 Adımda Tatilde Dijital Olarak Güvende Kalmanın Yolu

WannaCry’ fidye yazılımını önlemenin yolları nelerdir? Rusya dahil yaklaşık 100 ülkedeki siber saldırıda kullanılan ‘WannaCry’ fidye yazılımını etkisiz hale getirmek için bir çözüm buldu. AFP’ye konuşan siber güvenlik araştırmacısı WannaCry yazılımını engelleyebilecek bir ‘acil anahtarı’ bulduklarını açıkladı. ‘HERKES YAZILIMINI HIZLI ŞEKİLDE GÜNCELLEMELİMalwareTechBlog ismiyle Twitter‘da paylaşım yapan araştırmacı yaptığı keşfin …

Devamını Oku »

 

 

Hassas bilgilerinizi gizlemek 

Evinizde ya da ofisinizde bir kasa bulundurmakla ilgili sorun, cebinizde bir tane bulundurmanın sözünü bile etmeyelim, fazla göze çarpma eğiliminde olmasıdır. Birçok insanın şifreleme kullanarak kendilerini suçlu duruma düşürmek konusunda mantıklı endişeleri vardır. Veri şifrelemenin meşru …

Devamını Oku »

 

Okul tatilinde dijital virüslerden uzak durmanın 7 yolu

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET; tüm anne, baba ve öğrencileri huzurlu ve keyifli bir yaz tatili için dijital cihazlarda güvenliği elden bırakmamaya çağırıyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, dikkat edilmesi gereken konuları 7 başlık altında topladı.

 

Bilgisayar, tablet ve telefon başında daha çok zaman geçirilecek. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, huzurlu bir tatil için tüm anne-babaları ve öğrencileri, dijital dünyada seyahat ederken dikkatli olmaya çağırdı ve alınması gereken önlemleri sıraladı.

Verilerinizi yedekleyin!

Ödevler ve ders notları kaybolmasın. Verilerinizi yedekleyerek güvenli bir ortamda saklayın. Böylece bilgisayar veya tabletinizde yer alan okulla ilgili ödevler, yazılar ve notlar, cihazınız bozulduğu veya kaybolduğu zaman da ulaşılabilir halde olur.

USB aygıtları virüse karşı kontrol edin!

Filmlerin kaydedildiği ve belgelerin paylaşıldığı taşınabilir bellekler, virüslerin yayılmasına neden olabiliyor. Tatilde de çok kullanılacakları için güncel bir virüs tarayıcı ile taratmak faydalı olur.

Online oyun oynayın ama sakın oyuna gelmeyin!

Siber suçlular, dijital oyunlar yoluyla zararlı yazılım bulaştırmayı severler. Bundan korumanın yolu ancak güncel ve lisanslı bir antivirüs veya internet güvenliği yazılımıyla olabilir.

Antivirüs programı, dijital dünyaya her gün salınan 350 bini aşkın yeni virüs ve truva atı gibi zararlı yazılımlara karşı kalkan görevi görür. Bu arada ESET dahil, bazı önde gelen antivirüs yazılımları Oyun Modu (Gamer Mode) sağlayarak hem oyun performansının düşmesini engeller, hem de güvenlik sunar:

https://www.eset.com/tr/home/products/smart-

security-v9/

Sistem yamalarını ihmal etmeyin

Eğer sisteminizi güncel tutmuyorsanız, pek çok tehlikeye de açık bir hedef olduğunuzu bilmelisiniz. Windows, Adobe Reader, Flash, iTunes ve benzeri uygulamaların güncellemelerini yakından takip etmeli ve bunları güncel tutmalısınız. Güncelleme, online güvenliğiniz için temel teşkil eder.

Bedava şeyler güzel ama tehlikeli olabilir

İnternette ‘kazandınız‘, ‘bedava‘, ‘ücretsiz‘, ‘100 kişi arasından size çıktı‘ gibi sizi tıklamaya teşvik eden web siteleri ve pencerelere temkinli yaklaşın. Siber suçlular, hem arama motorlarında hem de Facebook gibi sosyal medya kanallarında, kullanıcıların ilgisini bu şekilde çekmeyi iyi biliyor. Bu tür linklerden korunmak için her gördüğünüz linke doğrudan tıklamak yerine öncelikle bu linkin gerçekten ilgili kişiden geldiğine emin olmaya çalışın.

Ebeveyn kontrolü yazılımları kullanın

Pek çok güvenlik yazılımı firması özelliklerine göre ücretli ya da ücretsiz olarak indirilebilen aile koruma, filtreleme ya da ebeveyn kontrolü yazılımları sunuyor. Bu tür yazılımlarla aileler, pek çok kategorideki web sitelerine erişimi engelleyebiliyor.

ESET Mobile Security, ESET Internet Security ve ESET Smart Security Premium yazılımları da bu tür ebeveyn koruması (Parental Control) özellikleri sunuyor.

Ölçüyü kaçırmayın, arada dijital detox yapın, yaptırın

Dijital cihazların çok uzun süreli kullanımı, bir süre sonra odaklanamama sıkıntısı doğurabilir, ki bu da güvenlik riski oluşturur. Sık sık ara verin, verdirin. Ayrıca cihazlarınızın cazibe düzeyini indirin.

Akıllı telefonun parlak renkli ekranını, siyah beyaz veya griye dönüştürerek, buna başlayabilirsiniz. Bu arada İlkokul çocuklarının günde 45 dakika, ortaokul öğrencilerinin 1 saat, liselilerin ise 2 saatten fazla dijital cihazla geçirmemeleri tavsiye ediliyor.

ESET, tüm dünyayı sarsan WannaCry saldırılarına karşı Microsoft sistemlerinizin açıklara karşı güvenli olup olmadığını kontrol eden bir denetleyici yayınladı.

Bilgisayarınızı hemen kontrol edebilirsiniz:

https://help.eset.com/eset_tools/

ESETEternalBlueChecker.exe
Your computer is safe yazısı çıkıyorsa, güvendesiniz. Sorun varsa şu adımları takip edin:

https://www.eset.com/tr/about/press/

articles/article/wannacrya

 

 

Twitter  Facebook  Pinterest  Akademi Portal Arşiv   Akademi Portal  Haber

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *