YSK, İstanbul’da seçimlerin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verdi

Kurul seçimlerin iptaline yönelik kararını, AKP’nin sandık kurullarının oluşumuna yönelik itirazı üzerine 4’e karşı 7 oyla aldı. Yeni seçim tarihi 23 Haziran. CHP Merkez Yönetim Kurulu olağanüstü toplandı. Ekrem İmamoğlu, “Her şey çok güzel olacak, hiç umudunuzu yitirmeyin” dedi. Dolar/TL kuru karar sonrası 6,15’e kadar yükseldi.

İmamoğlu: 22:30’da açıklama yapacağım

SON DAKİKA
İmamoğlu: Her şey çok güzel olacak, umudunuzu yitirmeyin

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK’nın seçimi iptal kararı konusunda resmi açıklamayı bekleyeceğini söyledi ve “her şey çok güzel olacak” dedi.

YSK’nın resmi açıklamasını bekleyeceğim. Her şey çok güzel olacak. Hiç umudunuzu yitirmeyin. Birileri yanlış yapacak, eksik yapacak, çok kötü işlere karışacak ama biz hep beraber umudu taşıyacağız.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel: Millet iradesinin ayaklar altına alındığı, hukukun hiçe sayıldığı bu düzen ne demokratiktir ne de meşrudur; bu düpedüz diktatörlüktür

CHP Parti Meclisi ve tüm CHP milletvekilleri, yarın saat 10’da Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkez’de toplanacak.

https://twitter.com/onursaladiguzel/status/1125439633645555712

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş: İstanbul’da da hak yerini bulacak

İstanbul’da yerel seçimin yenilenmesi kararının ardından Dolar/TL kuru 6,15’e çıktı

YSK’nın İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi kararı vermesinin ardından Dolar/TL kuru 6,1528’e kadar çıktı.

TSİ 19:51 itibarıyla kur yüzde 2,23 yükselişle 6,0990 seviyesinden işlem görüyor.

CHP milletvekili Bekaroğlu: Bu karar rezalettir, hukukun katlidir

YSK’nın iptal kararına tepki gösteren, CHP milletvekili Mehmet Bekaroğlu YSK’nın kararı icin “Bu bir rezalettir, hukukun katlidir. Türkiye demokrasisi büyük bir darbe almıştır.” dedi.

AA: İstanbul seçimleri yenilenecek

Bloomberg: Kamu bankaları Dolar/TL kurunun 6’yı aşması sonrası 400 milyon dolarlık satış yaptı

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, iki piyasa uzmanına dayandırdığı haberinde Dolar/TL kurunun 6.00 seviyesini aşması sonrası Pazartesi günü kamu bankaları üzerinden 400 milyon dolardan fazla satış yapıldığını iddia etti.

AKP YSK Temsilcisi Recep Özel: Mazbata iptal kararı da alındı

Dokuz ana başlık altında itirazda bulunmuştuk. Bunlardan özellikle sandık kuruları başkanlarının kamu görevlisi olmadığı hakkındaki iddialarımızda çok ısrarlıydık. Yaklaşık 6.500 sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmadığını tespit etmiştik. 13 bin civarında sandık kurulunun memur üyesinin olmadığını… Sayım döküm cetvellerinin boş ve imzasız olduğuna yönelik iddialarımız vardı. Kurul bu ikisi noktasında kararını verdi.

Herkes hür iradesiyle karara katılır, karar yeter sayısı nedir, ona göre karar alınmıştır. Herkes hukuki görüşüne göre karar verdi.

Mazbata iptal kararı da alındı, seçimin 23 Haziran’da yapılması kararı alındı. Tekrar sandık kurulları oluşacak ve oy pusulaları tekrar basılacak. 7 Temmuz’a tekabül eden tarih öne alınarak 23 Haziran’a çekildi. Milletimizin vereceği karara yine saygı duyacağız, bir şaibe vardı, biz şaibesiz bir seçim olmasını istiyoruz, yine milletin hakemliğine gidiyoruz.

Seçmen kütükleri yenilenmiyor, aynı seçmen listeleriyle seçime gidiyoruz. Yerleşim yeri cezaevi olanlar çıkarılacaktır, seçmen kütüklerinden bunlar çıkarılacak. Sadece büyükşehir belediye seçimleri iptal oldu, Maltepe ve Büyükçekmece seçimleri ile ilgili karar alınacak.

Recep Özel
AKP YSK Temsilcisi

Yorum:

Hukuksuzluk, AKP Tarafında tam gaz devam ediyor…
Seçimlerin yenilenmesi Türkiye Ekonomisinde kapanmaz çatlaklara yol açıp yabancı yatırımcıyı Türkiye’den uzak tutacak Bu seçimlerin yenilenmesi Erdoğan hükümetinin boğazına kadar bataklığa saplanması demektir.
Rezalet karar.

Haber


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here