İçerik üretme hikayenizi veya ortak amacınızı paylaştığınız bir video seçin ya da hazırlayın. Daha sonra bunu kanal fragmanınız olarak kullanın

Böylece, yeni izleyiciler sizi yakından tanıyabilir ve YouTube videoları üretme konusunda neden tutkulu olduğunuzu daha iyi anlar.

Bu sayfada Youtube’da istikrarlı bir şekilde büyümeyi ve akabinde gelir elde etmeyi amaçlayan kişiler için özel eğitimler ve Youtube’un çok fazla bilinmeyenlerine ve püf noktalarına değineceğiz.

Youtube Herkes için bir şeyler sunuyor

Youtube'da nasıl para kazanılır: Youtube eğitimleri ve Bilinmeyenler

İster yeni başlıyor ister kanalınızla daha büyük başarılara imza atmak istiyor olun, İçerik Oluşturucu Akademisi sunduğu ücretsiz online kurslar ve dersler sayesinde mükemmel videolar hazırlamanıza, kanalınızı büyütmenize, gelir elde etmenize ve topluluğunuzla daha yakından bağ kurmanıza yardımcı olur.

Rehberli dersler ve size özel seçilen kurslarla kanalınızı büyütün.

360 derece çekim

360 derecelik videolar ve sanal gerçeklik videoları çekmek heyecan verici olsa da tek kamerayla birden çok lens kullandığınız için biraz karmaşık gibi görünebilir. Daha başarılı bir çekim için bu önerilere kulak verin!

VR videoları ve 360 derecelik videolar için 360 derece çekim yapmak, sıradan bir çekimden fazlasıdır. Bütün sahneyi kontrol etmeniz gerekir. Sanal gerçeklik (VR) videoları ve 360 derecelik video (360), izleyiciyi videonun merkezine koymak için tasarlanmıştır. Bu yüzden her sahnede izleyicileri nasıl yönlendireceğinizi ve her yönde neler görebileceklerini düşünmeniz gerekir. Bu derste 360 derece çekime dair bazı öneriler ve teknikler bulunuyor. Bu ortamın hızla değiştiğini ve bunların katı kurallar olmadığını unutmayın. 360 derece çekim için bazı genel parametreler bulunsa da bu teknoloji durmadan gelişiyor. Bu yüzden deneysel çalışmalara yönelip yeni şeyler üretmekten kaçınmayın.

VR videosu veya 360 derecelik video deneyimini bir şekilde izleyici için “cazip” hâle getiren içerik oluşturucular başarıya ulaşıyor. İzleyicilerinizin kendi istekleriyle hareket edemeyeceğini, ancak etrafa bakabileceğini unutmayın. Ses, ışıklandırma ve hatta oyuncuların bakışları sayesinde izleyicilere ipuçları verebilir, onları sahneyi kolaçan etmeye teşvik edebilirsiniz. Oluşturduğunuz ortamı keşfetmeleri için bir sebep olsun. Onları ödüllendirin. Etrafa bakmak için bir sebep yoksa videonuzun 360 derecelik açıyla çekilmesinin gerekip gerekmediğini tekrar düşünün.

360 derece çekime başlamadan önce kendinize şu soruları sorun:

  • İzleyiciler videonun neresinde? Nasıl bir rol oynuyorlar?
  • Oldukları yerde duruyorlar mı? Neden duruyorlar? Bu da hikayenin bir parçası mı?
  • İzleyicilerin dikkatini aksiyona çekmek için ne tür ipuçları ekleyebilirsiniz?

Bu teknoloji yeni olduğundan, izleyiciler videonuzun 360 derece açıyla keşfedilebileceğinin farkında olmayabilir. Bu nedenle videonuzun başında bunu belirtmenizi öneririz. Videoda bunu dile getirmenin dışında, videonun başlığına ve açıklamasına “360” ifadesini ekleyebilir veya izleyicilerinize nasıl keşfe çıkılacağını göstermek için videoya ok resimleri koyabilirsiniz.

Kamerayı insanların yerine koyun

360 derece çekim için en az iki lensin bulunduğu özel bir kamera türü kullanılır. İzleyici, videoyu kameranın arkasından değil, aksiyonun tam ortasından izleyeceği için çekim kadrajınızı biraz daha farklı şekilde ayarlamanız gerekebilir.

360 derece çekim sırasında kamerayı insan yerine koyabilirsiniz. Örneğin, 360 derecelik kamerayı elinizde tutuyorsanız izleyici kendisini King Kong’un avcundaki minicik bir insan gibi hissedebilir. Kamerayı yere koyarsanız izleyici yeri görecek ve kendini on beş santim boyundaymış gibi hissedecektir. Kamerayı oturan veya ayakta duran bir insanın göz hizasına gelecek şekilde konumlandırmak daha doğal bir etki yaratır.

İşte size 360 derece çekime hazırlanırken yararlanabileceğiniz birkaç öneri:

Kamerayı hareket ettiriyorsanız hızlanma veya yavaşlama olmadan, sabit bir şekilde hareket ettirmelisiniz. Başka yönlere dönmeden, sabit bir çizgi hâlinde ilerlemek en iyisidir. Kamerayı mümkün olduğunca döndürmeyin, kaydırmayın, eğmeyin, sallamayın. Aksi takdirde, izleyicilerin midesi bulanabilir.

Kameranızı tripod veya monopod üzerinde sabitlemenizi öneriyoruz.

Çok da kontrolcü olmadan izleyicileri bakmaları gereken yere yönlendirin. Sözlü talimatlar da verebilirsiniz, ama ışıklandırma veya ses efektleriyle deneyler yapmaya ne dersiniz?

İzleyicilere yeni konuma alışmaları için zaman tanıyın. Yani sahneleri çok sık değiştirmeyin. Her bir sahnede izleyicinin gözünün bağı çözülüyor gibi düşünün. Elbette bir an durup “Neredeyim ben?” diye düşünecektir. Her bir sahneyi keşfetmenin ne kadar süreceğini hesaba katın, daha sonra sıradaki yere geçin.

Görüntü birleştirme

Farklı kameralardan ayrı kayıtlar alındığında, eksiksiz ve etkileyici bir dünya oluşturmak için görüntüler “birleştirme” denen bir işlemle bir araya getirilir. Önceleri birleştirme işlemi post prodüksiyon aşamasında elle yapılıyordu. Ancak kameralar bu işlemi kendi kendine yapacak şekilde geliştirildi.

Birden çok kameradan alınan görüntüleri bir araya getirdiğinizde, her bir çekimin kenarlarının oluşturduğu birleştirme çizgilerini görürsünüz. Bu çizgiler sorunlara yol açabilir. Örneğin, birleştirme çizgisinin geçtiği yerden yürüyen birinin görüntüsü bozuk olabilir. Birleştirme çizgileri, 360 derece çekimde kaçınılmaz olsa da bunlardan kurtulmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçları sunuyoruz:

*Sahneyi, birleştirme çizgilerini hesaba katarak düzenleyin. Belirli kameralar için nerelerde birleştirme çizgisi oluştuğuna dikkat edin. Oyuncuların tek bir lensin görüş açısında yer almasını, birleştirme çizgilerine denk gelmemesini sağlayın.

  • Birleştirme çizgilerini saklayabileceğiniz yerler var mı? Mesela perde veya halı desenleri.
  • Birleştirme çizgileri kameranın ne kadar yakınında olursa o kadar göze batar. Bu nedenle ilgi çekecek nesneleri birleştirme çizgisinin yakınına yerleştirmemeye dikkat edin.
  • Kameraman konusunda dikkatli olun. Doğrudan görüş açısında olmasın veya çekime hazırlansın, kayıt tuşuna bassın, sonra köşeye saklansın.

Ses ve spot prodüksüyonu

Ses, gerçekçi ve etkileyici bir deneyim oluşturmak için en önemli unsurlardan biridir. 360 derece çekim yapmaya alıştıktan sonra ambisonik veya “uzamsal” bir mikrofon satın almayı düşünebilirsiniz. Bu cihazlar bütün yönlerden gelen sesleri kaydeder, sonra bu sesleri videonuzdaki belirli görsellere bağlar. Böylece izleyici bir arabanın yaklaştığını görmekle kalmayıp duyar.

Tek seferde birden çok lensle çekim yaptığınız için VR videolarının ve 360 derecelik videoların post prodüksiyon aşaması karmaşık olabilir. Ancak ortaya çıkan eser; yaratıcılığınızı ve tutkunuzu güncel, yenilikçi bir yolla ortaya koyduğunuz, deneysel bir videodur.

Deneyin

360 derece video çekimi için tam olarak nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Önce 360 derece çekime uygun bir video fikrinde karar kılın. İzleyicilerinizin dikkatini ne çeker? Onları bir sahneden öbürüne nasıl yönlendirebilirsiniz? Her bir sahne için izleyicinin rolünü ve kameranın konumunu belirleyin. Ekibinizin kimlerden oluşacağına karar verin (oyuncular, editörler, post prodüksiyon ekibi vb.) Kimlerin 360 derece çekim deneyimi olmalı? Bütün bu bilgilerin ışığında prodüksiyonunuz için bir bütçe ve çalışma planı oluşturabilir misiniz?

Birleştirme çizgisi nedir?
Oyuncu bir sahneden öbürüne ilerlediğinde oluşan çizgi. ❌

360 derecelik videonun post prodüksiyonu için zaman çizelgesi. ❌

İki kamera lensinin kenarlarının birleştiği yer. ✅

360 derecelik kameranızı gökyüzüne doğru hareket ettirdiğinizde görünen çizgiler. ❌

 

İzleyicilerinizi 360 derecelik videonuzu keşfetmeye nasıl teşvik edebilirsiniz?

Bir nesneyi vurgulamak için metin veya resim yer paylaşımları ekleyerek. ❌

Bir oyuncunun, izleyicinin gitmesini istediğiniz yere dikkatle bakmasını sağlayarak. ❌

Videonuzdaki belirli bir yeri vurgulamak için ses efektleri kullanarak. ❌

Yukarıdakilerin tümü. ✅

Kamerayı çarpıcı bir yoğunlukla hareket ettirirseniz izleyiciye heyecan verici bir deneyim yaşatırsınız.

Doğru. ❌

Yanlış. ✅ (Evet! Kamerayı çok hızlı hareket ettirirseniz izleyicinin midesinin bulanabileceğini sakın unutmayın.)

Bu sayfadan sonra 2. eğitime geçmek için bu sayfanın altına yerleştireceğimiz linki bekleyin.


 

Sosyal medya’da bizi takip edin…

Twitter | Facebook | Pinterest |  Akademi Portal  

ANA SAYFA YouTube Akademi Portal Youtube Dergi

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here