Galatasaray Spor Kulübü’nün ve Türk futbolunun efsane futbolcularından Metin Oktay’ı, vefatının 27. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Erol Sabancı’nın anlattığı olay geçmişte neler yaşandığını gösteriyor

galatasarayin-efsane-ismi-metin-oktayin-olumunun-27nci-yil-donumu
Yazışmaya göre, iş dünyasının darbe ile ilgili değerlendirmeleri

“İş adamlarını çoğu neredeyse havalara uçuyor. Bu havaya uçma halinin nedenini geçmişteki terör olaylarının sonlanması ve belirsizliğin ortadan kalkması kadar geleceğe yönelik vaat edici bir ortamın ortaya çıkması da oluşturuyor.

Devamını Oku

Dolar/TL kuru Erdoğan’ın faiz hakkındaki açıklamalarının ardından 6,50’nin üzerine çıktı

galatasarayin-efsane-ismi-metin-oktayin-olumunun-27nci-yil-donumu

TCMB’nin 14:00’da açıklayacağı faiz kararının öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizle ilgili açıklamalarda bulunması Dolar/TL kurunun 6,50’nin üzerine çıkmasına neden oldu.

Kur 6,35 seviyelerinden işlem görürken dolar TL’ye karşı günlük yükselişini yüzde 2,5’e taşıyarak yükseldi.

Erdoğan, Ankara’da yaptığı konuşmada faizlerin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Piyasalar ise TCMB’den faiz artışı bekliyor.

Erdoğan: Sorunları serbest ekonomi dışına çıkmadan çözüyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Grand Ankara Otel’de düzenlenen TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu) Genel Kurulu’nda konuşuyor.

“Türkiye her zaman tercihini demokrasiden kullanmış bir ülkedir. Serbest seçimlerimizde tereddüde meydan vermeyecek şekilde bunu gösterdik. 24 Haziran seçimlerinde ülkemiz kendilerini yönetecek cumhurbaşkanını ve temsil edecek milletvekillerini seçmiştir.”

“Karşılaştığımız sorunları serbest piyasa dışına asla çıkmadan çözmenin mücadelesini vermeye çalışıyoruz. Kimi ülkelerin serbest piyasa ekonomisine uymadan sorunlarını nasıl çözdüğünü de gayet iyi biliyoruz. Ülkemize yönelik gizli ve açık saldırıların ne demokrasimizdeki eksiklerle ne de ekonomimizle bir ilgisi olmadığını biliyoruz. Bu sürecin en büyük belirleyicisi küresel ekonomik tercihlerin değişmesinden kaynaklanmıştır.”

“Ekonomi yönetimimiz başta olmak üzere ilgili kurumlarımızla gece gündüz çalışıyoruz. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. Dün akşam imzaladım ve resmi gazetede yayımlandı ve şu anda hayata geçiyor. Kamu tarafında ciddi bir tasarrufa gidiyoruz. Geniş bir tasarruf tedbirini hayata geçiyoruz. Kamudaki araçları hem sayı hem nitelik olarak sınırlandırıyoruz. Personel alımında da dikkatli davranıyoruz.”

“Faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır. Merkez Bankası bağımsızdır ya, kendi kararını kendisi alır. Ama bunun dışında özel sektöre ait bankalar var, bu bankalar neye göre hareket ediyor? Onlar da Merkez Bankası’nın kararına göre 50’lere varan faiz uygulaması var. Reel sektördeki yatırımcı yatırımlarını neye göre yapacak? Veyahut yeni bir yatırıma başlayabilir mi? Faiz denilen sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız.”

“Enflasyon sebeptir, faiz neticedir diyorsan bu işi bilmiyorsun arkadaş. Faizin oranını sen tespit edersin, enflasyon o akışta kendi oluşur. Enflasyon oranını bankalar belirler mi, soruyorum? Merkez Bankası’nın bugüne kadar enflasyon oranlarını tutturduğunu hiç görmedim. Tahminler tutmadığı için bakarsınız enflasyon oranlarını yeniden revize edersin, 16 yıldır bu işin içindeyiz. Bu yüksek faizleri düşürelim diyorum ben de.”

Meteoroloji uyardı: İstanbul’da şiddetli yağış bekleniyor

galatasarayin-efsane-ismi-metin-oktayin-olumunun-27nci-yil-donumu

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü, yaptığı uyarıda öğle saatlerinden sonra İstanbul’da görülecek sağanak yağışın akşam saatlerinde şiddetini artıracağını belirterek sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olaylara karşı önlem alınması gerektiğini söyledi.

“Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün öğle saatlerinden sonra İstanbul’da yerel olarak görüleceği tahmin edilen sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların, akşam saatlerinden sonra etkisini arttırması ve yarın (Cuma) öğle saatlerine kadar kuvvetli (21-50 kg/m2), kuzey ve doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Döviz ile kira sözleşmesi yapılamayacak

galatasarayin-efsane-ismi-metin-oktayin-olumunun-27nci-yil-donumu

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre bundan sonra Türkiye’de yerleşik kişilerin menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak belirlenemeyecek.

“Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”a göre kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

galatasarayin-efsane-ismi-metin-oktayin-olumunun-27nci-yil-donumu

Merkez Bankası faiz artıracak mı?

galatasarayin-efsane-ismi-metin-oktayin-olumunun-27nci-yil-donumu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün toplanıyor.

Türk Lirası’nın Amerikan Doları’na karşı değer kaybının son dönemde hızlanması ve enflasyonun yükselişine devam etmesi bu toplantıyı önemli kılıyor.

PPK, 24 Temmuz’daki toplantısında faizleri değiştirmeme kararı almıştı.

PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17,75 düzeyinde sabit tutmuştu.

Ancak piyasa oyuncuları ve ekonomistler faiz artışı bekledikleri için bu kararı sürpriz olarak değerlendirmişti.

Merkez Bankası Haziran ayındaki toplantıda ise gecelik borç verme faizini yüzde 18,75’ten yüzde 19,25’e çıkarmıştı.

Piyasalar, Merkez Bankası’ndan faiz artışı beklerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek faiz karşıtı tutumu buna bir engel olarak görülüyor.

‘Temel amaç fiyat istikrarı’

TCMB, en son olarak yaptığı açıklamada enflasyon ile ilgili gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiğini belirtti.

“Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir” denilen açıklamada şu ifade kullanıldı:

“Daha önce yapılan iletişimle de uyumlu olmak üzere, son gelişmeler dikkate alınarak Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.”

Merkez Bankası’nın bu açıklaması, Perşembe günü faizleri artıracağına dair beklenti oluşturdu.

Ancak artış oranının ne kadar olacağı merak ediliyor.

TL’deki değer kaybı ve enflasyon

Enflasyon, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yıllık olarak Ağustos ayında yüzde 17,90’a çıktı.

Bu son 14 yılın yeni zirvesi anlamına geliyor.

Bu verilerle Türkiye en yüksek enflasyona sahip gelişen ülkeler arasında Arjantin’in ardından ikinci sırada kalmaya devam etti.

Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon hedefi ise hâlâ yüzde 5 seviyesinde bulunuyor.

TL’deki değer kaybı enflasyondaki artışın başlıca nedeni olarak görülüyor.

Türk Lirası’nın, yılın başından beri dolara karşı değer kaybı yüzde 40’ı buldu.

200-725 baz puan artış beklentisi

Bütün bu gelişmeler TCMB’nin faiz artışına dair beklentileri artırdı.

Reuters, haberinde piyasaların Perşembe günkü toplantıdan faizde yüzde 4 artış, önümüzdeki yıl sonuna kadar ise faizlerin yüzde 30’a varmasını beklediğini kaleme aldı.

Reuters anketine göre TCMB’nin Eylül ayı PPK toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 200 ile 725 baz puan arasında değişen bir oranda artırması bekleniyor.

Reuters’ın 11 kurumun katılımı ile yaptığı ankette tahminler geniş bir bantta değişiklik gösterirken, beklentilerin yoğunlaştığı bir oran bulunmuyor.

Buna göre bir katılımcı Eylül’de 225 baz puan, iki katılımcı 300 baz puan, bir katılımcı 325 baz puan, iki katılımcı 425 baz puan, iki katılımcı 500 baz puan, bir katılımcı 575 baz puan, bir katılımcı 650 baz puan, bir katılımcı ise 725 baz puan artış bekliyor.

‘Güvenilirliğini kazanmalı’

Societe Generale’den analist Phoenix Kalen, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 20,75’e çıkarak ana politika enstrümanı haline dönüştürülmesini bekliyor.

Çünkü uzun zamandır fonlama Merkez Bankası’nın yüzde 19,2 olarak belirlediği gecelik borç verme faizi üzerinden yapılıyor.

Kalen, böyle bir kararın piyasa beklentilerini boşa çıkarsa ve TL’de yine düşüşün görülmesine yol açsa da en azından politika yapıcıların önceliklerinin belirlenmesinde etkili olacağını söylüyor.

New York merkezli ekonomi haberleri ajansı Bloomberg anketine katılan 23 kişinin tahminlerinin medyanına göre ise TCMB’nin 325 baz puan faiz artışı yaparak bir haftalık repo faizini yüzde 21’e çekmesi bekleniyor.

Morgan Stanley raporunda, enflasyonun Aralık ayında zirveye çıkarak yüzde 20,7’ye yükselmesini beklediğini, o yüzden TCMB’nin para politikasını mali istikrar kaygılarına göre ayarlaması gerektiğini belirtti.

Banka raporunda TCMB’nin 425 baz puan artışına giderek faizi yüzde 22’ye çıkaracağını öngörüyor.

JP Morgan ise raporunda güvenilirliğini geri kazanması gerektiğini söylediği TCMB’den 500 baz puan artış bekliyor.

Büyüme kaygıları

TCMB’nin faiz artırmasının önündeki en büyük engel olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek faize karşı olması gösteriliyor.

Türkiye’nin büyüme odaklı bir ekonomi politikası izlemesi, faiz artışının talep edilmemesine yol açıyor.

TCMB’nin bugün faiz kararını açıklaması öncesi Erdoğan’ın Ankara’da yaptığı konuşma bu yöndeki kaygıları artırdı.

Erdoğan, “Faiz denilen sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız. Bu yüksek faizleri düşürelim diyorum” dedi.

Dolar/TL kuru bu açıklamanın üzerine günlük olarak yüzde 2,5 yükselerek 6,50’yi aştı.

Bu durum geçmiş dönemlerde piyasalarda Merkez Bankası’nın bağımsızlığına yönelik kaygıları artırarak Türk varlıklarında satış dalgalarının yaşanmasına yol açtı.

Türkiye, 2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü.

İlk çeyrek büyümesi de yüzde 7,4’den 7,3’e revize edildi.

Buna göre ilk yarı büyümesi yaklaşık olarak yüzde 6,3 oranında gerçekleşti.

 


 

Sosyal medya’da bizi takip edin…

Twitter | Facebook | Pinterest |  Akademi Portal  

ANA SAYFA YouTube Akademi Portal Youtube Dergi

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Mekanı cennet olsun, Galatasaray’a böyle bir insan gelmez dicem ama basit kalcak. Futbol camiasına böyle bir insan bir daha asla gelmez diyorum. Nurlar içinde yat büyük insan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here