Sıcak havanın hamileleri olumsuz etkilediğini belirten Jinekolog Serhat Ünal, anne adaylarını uyardı: Hem kendinizi hem de bebeğinizi güneşten koruyun. Denize girdiğinizde 10-15 dakika yüzüp hemen gölgeye sığının.

Aşırı sıcak havanın olumsuz etkilerine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Serhat Ünal, hamilelerin güneşten korunması gerektiğini söyledi.

Gebelikte vücudun sıvı ihtiyacının artacağını belirten Ünal, anne adaylarına şöyle seslendi: “Günde en az 2-3 litre sıvı alımı şarttır. Bol su, taze meyve suları, az yağlı ayran ve et, süt, yoğurt, peynir gibi temel protein kaynaklarının da az yağlı olarak tüketilmesine özen gösterilmelidir. Güneşten sakınmaları çok önemli, güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşlenmemek, direkt güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamak gerekir. Gün içerisinde ne zaman dışarı çıkılacaksa bol koruyucu faktörlü krem sürmeleri, gerekirse koruyucu güneş gözlüğü, şapka takmalarını öneriyoruz.”

DENİZDE YÜZÜN AMA GÜNEŞLENMEYİN

Özellikle bebeğin aşırı ısıya maruz kalmamasının önemine değinen ve bunun, bebekte anomali riski doğurabileceğine vurgu yapan Ünal, “Aynı zamanda güneş radyasyon etkisi çok önemli, yani gebelere deniz kenarına gidin, güneşlenin diyemeyiz. Yüzün ama havuzların hastalıkların yayıldığı önemli alanlardan biri olduğunu unutmamak gerekir. Denizin dezenfektan özelliği bulunduğundan, bulaşıcı hastalıkları havuzda daha kolay kapmak mümkün. Bu yüzden havuz yerine deniz tercih edilebilir. Havuz tercih edilecekse de sürekli denetlenen havuzlar tercih edilmelidir. Hamile bayanlar 15-20 dakika gibi kısa süreli denize girip tekrar gölgelik alanları tercih edebilirler” diye konuştu.

 

 

İLGİLİ HABERİ OKUYUNUZ..

Yaz hamilelerine 10 öneri

Yaz aylarındaki ısı artışı herkesi etkilese de bu durumdan en çok hamileler muzdarip oluyor. Sıcak basmaları, ayaklarda yanmalar, alerjik problemler, bulantı ve kusmalardaki artış, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açıyor.

Sıcak havanın hem hamilenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilememesi için Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan önerilerde bulundu. Dr. Tekcan’ın yazı, serin ve sağlıklı geçirmek isteyen gebelere tavsiyeleri şöyle:

1) Dışarıda yapmanız gereken işleri, güneş ışınlarının az etkili olduğu sabah ve akşam saatlerinde yapmayı tercih edin.

2) Sıcaklık 32 dereceyi aştığında, bir fan veya klimalı ortamlarda bulunun.

3) Açı renkli, pamuk, keten ve ipekten oluşmuş kıyafetler kullanın.

4) Vücudunuzun sıvısız kalmaması için bol bol sıvı tükettin. Az sıvı tüketimi gebelikte sık rastlanan; idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık ve hemoroid sıkıntılarında artmaya neden olur. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu erken doğum ve düşük tehdidi gibi pek çok probleme neden olabilir. Normal şartlarda bir gebenin 2 litre su tüketmesi gerekir. Yazla birlikte her saat başı 250-300 cc su tüketilmesi gerekmektedir. Elektrolit ve mineral kaybını azaltmak için sodyumu azaltılmış soda içilebilir. Aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınmak gereklidir.

5) Sıcakla birlikte artan ödemle mücadele etmek için tuz alınımını en aza indirin. Ama tümüyle kesmeyin. Çünkü sizin ve bebeğinizin tuz ihtiyacı vardır. Ayaklarınızdaki şişliği azaltmak için soğuk su banyoları ile birlikte ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin.

6) Güneş ışınlarından ve güneşten korunun. Gebelikte artan hormonlar nedeniyle ciltte hassasiyet, kuruluk ve lekelenmeler sık gözlenir. Güneşe çıkarken en az 30 faktörlü güneş kremleri kullanın. Bunlar lekeleri önleyeceği gibi, güneşin zararlı etkilerinden sizi korumaya yardımcı olur. Güneşlenirken gölgede ve tercihen üzerinde bir t-shirt ile güneşlenmeyi önermekteyiz. Kuruyan cildiniz için duştan sonra nemlendirici kremler kullanın.

7) Sıcak basmalarını engellemek için, sık sık ılık duş alın. Yanınızda taşıyacağınız spreyilli sular serinlemenize yardımcı olur. Soğuk yoğurt ve sütten yapılmış meyveli içecekler de serinlemenize yardımcı olur.

8) Güneşte dışarıya çıkılacaksa veya akşam yemeklerinde ekşili gıdalar, barbekü soslar içeren gıdalar gibi reflüyü arttıran gıdalardan uzak durun. Ayrıca akşamları aşırı kalorili ve ağır gıdalardan yerine daha hafif ve hazmı kolayları tercih edin ve yedikten sonra en az bir saat yatağınıza gitmeyin. Bu rahat uyumanıza da yardımcı olacaktır.

9) Sık sık şekerleme yapın. Ayrıca kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız, mutlaka yardım alın.

10) Egzersiz yaparak hızlı kilo alınımını sınırlayın. Egzersiz terciklerini yüzme, yürüyüş ve bisiklete binme yönüne kullanabilirsiniz. Fırsat yaratıp yüzün. Yüzme ile vücudunuzun adeta tüm kaslarını çalıştırabilir, aynı zamanda psikolojik bir rahatlama da sağlayabilirsiniz. Yüzme için denizi ve hijyenik durumundan emin olduğunuz havuzları kullanabilirsiniz.

İLGİLİ BİR DİĞER HABERİ OKUYUNUZ…

Hamilelik, değişen fizyolojiye ayak uydurma açısından her kadın için zor bir dönem ancak bir de yaz aylarına denk geliyorsa, anne adayının işi daha da zorlaşıyor. Çünkü sıcak hava hamileleri daha çok etkiliyor.

Değişen fizyoloji nedeniyle kadınların hamilelik döneminde çok dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Erhan Karaalap, bu dönemde kilo artışıyla beraber vücut ısısı ve ödemin de arttığını, akciğer kapasitesinin azaldığını söyledi.

Bu nedenle gebeler için sıcaktan korunmanın büyük önem taşıdığını aktaran Dr. Karaalp, sıcak ve nemli yaz aylarını sorunsuz atlatmaları için anne adaylarına şu önerilerde bulundu:

D VİTAMİNİ İÇİN SAĞLIKLI GÜNEŞLENİN

“Özellikle yaz döneminde hamilelerin, D vitamini kaynağı olan güneşten mutlaka faydalanmaları gerekiyor. Ama güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamak büyük önem taşıyor. Sıcaklarda sentetik olmayan ince pamuklu, açık renkli kıyafetler tercih edilmeli. Ciltte güneş lekelerinin oluşmaması için ise yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalı. Ayrıca güneşli havalarda şapka takmak da hamilelerin dikkat etmesi gereken noktalardan.

SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT!

Hamilelikte vücudun artan sıvı ihtiyacı yaz döneminde daha da belirgin hale geliyor. Bu nedenle hamilelerin özellikle sıcak yaz günlerinde günlük sıvı alımını arttırması gerekiyor. Hamileler, dışarı çıkarken yanlarında mutlaka su bulundurmalı ve günde en az 10-12 bardak su tüketmeliler. Taze meyve suyu, probiyotik özellikli kefir, çorba, az şekerli komposto, limonata, ayran gibi sıvılar mineral dengesinin korunmasını ve su tüketiminin desteklenmesini sağlıyor. Gerekli olan sıvı ihtiyacı karşılanmaz ise hamilelikte zaten daha sık olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, hemoroid, erken doğum veya düşük tehdidi, oligohidramnios (bebeğin amnion suyunun normalden azlığı), rahim içi gelişme geriliği gibi birçok istenmeyen durumla karşılaşma riski de artıyor.

YAĞLI YİYECEKLERDEN KAÇININ

Hamileler yaz aylarında az yağlı ve az tuzlu yiyecekler yemeli, kızartmalar ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalıdır. Bu tarz bir beslenme, vücutta sıvı kaybına neden olur. Bunun için salata, zeytinyağlı sebze yemekleri daha çok tüketilmeli. Et, süt, yoğurt, peynir gibi temel protein kaynaklarının da az yağlı olmasına özen gösterilmeli. Ayrıca hamilelikte her zamankinden daha riskli olan besin zehirlenmelerine de dikkat edilmeli. Besin zehirlenmeleri sıcak havalarda daha sık görülüyor. Bu durum normal insanlar için genelde hayati risk taşımazken hamileler açısından daha risklidir. Açıkta uzun süre beklemiş sütlü gıdalarda ve etlerde kolayca mikrop üreyebileceği unutulmamalı, bilinmeyen gıdalar tüketilmemeli, olabildiğince dışarıda yemek yemekten kaçınılmalı.

YÜRÜYÜŞ PSİKOLOJİNİZİ RAHATLATIR

Yaz aylarında hamileler için en çok önerilen sporlar uygun saatlerde hafif tempolu yürüyüş ve yüzmedir. Spor yapmak için kendinizi yormanıza gerek yok. Beklenmeyen şeyler yaşanmasına izin vermeyin. Eşinizle birlikte yapacağınız sabah ve akşam yürüyüşleri hem el ve ayaklarda ödem oluşmasını azaltıyor hem de psikolojik açıdan çok fayda sağlıyor.

YÜZME, BULANTI VE KUSMALARI AZALTIR

Yüzerken mikrop kapma ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali göz ardı edilmemeli. Denizin dezenfektan özelliği düşünüldüğünde, havuzdan daha kolay mikrop ve bulaşıcı hastalık kapmak mümkün. Havuz yerine deniz tercih edilmeli. Havuz tercih edilecekse de hijyen ve bakımından emin olunan sürekli denetlenen havuzlar özellikle kalabalık olmayan zamanlarda kullanılmalı. Sabah erken saatlerde yüzme, hamileliğin ilk 3 aylık dönemdeki bulantı ve kusmaları azaltmada olumlu yönde etkilidir ve günün kalan kısmının daha rahat geçirilmesine yardımcı oluyor. İkinci ve üçüncü 3 aylık dönemlerde ise eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasında büyük rol oynuyor. Spor sonrası terlemeyle beraber nemli kalan bölgelerde mantar ve enfeksiyonlarda artış olabilir. Bu nedenle sık duş almak ve iyi kurulanmak gerekiyor.

UZUN SÜRE HAREKETSİZ KALMAYIN

Yaz aylarında en sık sorulan soruların arasında ”Seyahat edebilir miyim?” yer alıyor. 34. gebelik haftasına kadar araç ile ya da kabin basıncı ayarlanmış uçak ile seyahatlerde hiçbir sakınca yoktur. Sadece dikkat edilmesi gereken önemli nokta uzun süre hareketsiz kalan bacaklarda ödem gelişebilme ve damarlarda pıhtı oluşma riskidir. Bu ihtimali göz ardı etmek için varis çorabı kullanmalı, her 2 saatte bir mola verilmeli ya da uçak içinde dolaşılmalıdır.”

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın