Yangınlarda son durum: 5 ilde 14 yangın devam ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,Antalya, Muğla, Aydın, Isparta ve Denizli’de toplam 14 yangının sürdüğünü açıkladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu ise Manavgat ilçesine bağlı Kızıldağ ile Alanya ilçesine Güzelbağ mahallelerinin, yangınlarda en riskli mahalleler olduğunu bildirdi.

Bakan Pakdemirli: 5 ilde 14 yangın devam ediyor

Yangınlarda son durum

Sekiz gündür devam eden orman yangınları beş ilde etkili:

Yangınlarda son durum: 5 ilde 14 yangın devam ediyor

  • Muğla: Milas ilçesi Kıyıkışlacık-Gürçamlar bölgesinde gece başlayan yangın söndürülebilmiş değil. Yangının bölgedeki termik santrale doğru ilerleyişinin önü kesilmeye çalışılıyor. Yangının müdahalelere rağmen Kazıklı Koyu’na doğru ilerlediği belirtildi. Çökertme, Bozalan ve Türkevleri’nde günlerdir devam eden yangınlara Kıyıkışlacık’ta başlayan orman yangını da eklendi.
  • Antalya: Yangınlar iki noktada devam ediyor. Manavgat ve Gündoğmuş ilçelerindeki yangınlar, havadan ve karadan müdahalelerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Manavgat merkez ve Demirciler mevkisindeki evler de tahliye edildi. Öte yandan Manavgat’ta bir kişi yangınlarla ilgili olarak ‘kasten orman yakma’ suçlamasıyla tutuklandı.
  • Denizli: Buldan ilçesinde çıkan yangın gece saatlerinde kontrol altına alınmıştı. Ancak yangının rüzgarın etkisiyle yeniden güçlendiği belirtiliyor. Söndürme çalışmaları bu bölgede de devam ediyor.
  • Isparta: Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangınına müdahaleler devam ediyor. Yangın henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, Isparta’daki yangının bugün kontrol altına alınmasının beklendiğini söyledi.
  • Aydın: Karacasu ilçesindeki orman yangınına müdahale sürerken Bozdoğan ilçesindeki yangın kontrol altına alındı.

 

Marmaris Belediye Başkanı Oktay, Delikyol’daki yangınla ilgili son durumu anlattı: “Müdahale etmesi gerekenler etmediği için köylüsü, vatandaşı, yangını söndürmek için mücadele veriyor. Yönetilemiyor”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, sosyal medyadan Delikyol’daki yangınla ilgili son durumu paylaştı.

” Turgut mahallesi Delikyol mevkiinde gece saat 2, akşamüstü da buraya gelmiştim. müdahale edilmesi yönünde görüşmelerimiz olmuştu. Ancak maalesef ki müdahale etmesi gerekenlerin müdahale etmemesinden kaynaklı gecenin bu saatinde arkamda gördüğünüz şekliyle köylüsü, vatandaşı, yangını kendisi söndürmek için canhıraş mücadele veriyor. Yönetilemiyor. Gerçekten şu saat itibarıyla artık o kadar net ortaya çıktı ki, yönetilemiyor. Vatandaş kendi canını hiçe sayarak kendi ormanını, kendi doğasını, kendi toprağını korumak için yukarı tırmanıyor görüyorsunuz.


Antalya Büyükşehir Belediyesi: Yılkı atları ile büyükbaş ve küçükbaş hayvanların yaşadığı, alageyiklerin de üreme bölgesi olan Eynif’te yangın devam ediyor

Yangınlarda son durum: 5 ilde 14 yangın devam ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu, Manavgat ilçesine bağlı Kızıldağ ile Alanya ilçesine bağlı Güzelbağ mahallelerinin, devam eden orman yangınlarda en riskli mahalleler olduğunu duyurdu.

Manavgat’ta Kızıldağ Mahallesi’nin devamı olan Eynif Mahallesi’nde de yangınların devam ettiğini bildiren belediye, alanın yılkı atları için doğal bir bölge olduğunu aktardı.

Yılkı atlarının dışında, vatandaşların her yıl Ekim ayında geri almak üzere Mart ayı başlarında büyük ve küçük baş hayvanların bu bölgeye bıraktığını belirten belediye, “Şu an yangın nedeniyle hayvanların nerde olduğu belli değil” dedi.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların başında kimse olmadığının altını çizen Antalya Büyükşehir Belediyesi, Eynif’in alageyikler için de üreme noktası olduğunun altını çizen vurguladı.

Belediyenin aktardığına göre veteriner ekipleri şu anda tedavi, bakım ve nakil işlemleri için bu sahada. Ancak alanın sarp olması ve esen poyraz rüzgarı çalışmaları zorlaştıracak.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here