WhatsApp kullanıcılarına zorunlu tuttuğu veri paylaşımı güncellemesi sonrası milyonlarca kişiyi kaybetti. Ocak ayının ilk üç haftasında Signal 7.5 milyon, Telegram ise 25 milyon yeni kullanıcı kazandı.

Dünya genelinde 2 milyar kişi tarafından kullanılan WhatsApp, alınan güncelleme kararı sonrası kan kaybetmeye devam ediyor.

The Guardian‘da yer alan habere göre popüler mesajlaşma uygulaması kullanıcılara zorunlu tutulan yeni güncellemenin ardından milyonlarca kullanıcısını rakiplerine kaptırdı.

İngiltere’de parlamento komitesinden yapılan açıklamalara göre Signal 7.5 milyon, Telegram ise 25 milyon yeni kullanıcı kazandı. İki mesajlaşma uygulaması da yeni kullanıcılarını Ocak ayının ilk üç haftasında getirdi.

Güvenli mesajlaşma uygulaması Signal, 6 Ocak’ta İngiltere’de ilk binde bile değilken, 9 Ocak’ta ülkede en çok indirilen uygulama oldu.

WhatsApp kaç kullanıcıyı kaybettiğini kesin olarak açıklamıyor. Ancak İngiltere verilerine bakıldığında WhatsApp en çok indirilen uygulamalar sırasında sekizden 23’e geriledi.

WHATSAPP’IN ZORUNLU GÜNCELLEMESİ

Facebook‘un sahibi olduğu WhatsApp kullanıcılara dair verilerine ilişkin bir güncelleme yaptı. Şirket ilk olarak 8 Şubat itibariyle yeni güncellemeye onay vermeyenlerin WhatsApp‘ı kullanamayacağını belirtti. Başta Hindistan olmak üzere bu karar milyonlarca kullanıcının tepkisini çekti. Şirket yeni gelişmeleri kullanıcılara daha iyi anlatabilmek amacıyla onay tarihibi 15 Mayıs’a erteledi.

WhatsApp işletme hesaplarıyla iletişime geçen kullanıcıların verilerin işleneceğini duyurmuştu. Şirket kişisel konuşmaların görülmeyeceğini ancak işletmelere kullanıcılarını daha iyi tanıma şansı verileceğini aktarmıştı.

Şirket gelen tepkiler sonrası yaptığı açıklamalarda kişisel iletişimde uçtan uca şifrelemenin devam edeceğini belirtse de kullanıcı kaybetmeye devam ediyor.

 

WhatsApp veri gizliliği: WhatsApp uygulamasını silmek çözüm mü?

Hükümetler sosyal iletişim için aynı rolü oynayacak birden fazla uygulama sağlayarak vatandaşlarını korumazsa, kendimizi şu anda olduğundan daha kötü ve daha tehlikeli bir durumda büyük teknoloji şirketlerinin insafına bırakacağız

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın, mahremiyeti ihlal eden yeni koşullar getirmesinin ardından mesajlaşma devi WhatsApp‘ı tiye alışı oldukça dikkat çekiciydi.

Telegram şirketi Twitter‘daki resmi hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşımda ünlü ‘ölüm (tabut) dansı’ video klibini yayımladı.

Söz konusu videonun ön kısmında uluslararası tartışmalara neden olan yeni WhatsApp politikaları için onay talep eden bir form bulunuyor. Devamını oku

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here