Vücudu yağlanmaya karşı koruyabilen Defnegiller familyası

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre Dünya nüfusunun 3’te biri obezite sorunuyla boğuşuyor, İngiltere veya Ortadoğu’da bazı ülkelerdeyse nüfusun yarısından fazlasında fazla kilo sorunu bulunmakta.

Tahminlere göre 2025’e kadar fazla kilosu olan kişilerin sayısı 2.7 milyara, obezite sorunu olan kişilerin oranıysa yüzde 17’ye ulaşacak. Bu nedenle uzmanlar, ilaçla tedavi veya diyet uygulama yöntemleriyle aşırı kilolardan kurtulma yöntemleri geliştirmeye çalışıyor.

Fırat Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kazım Şahin ve ekibi, obezite sorununun tarçında bulunan polifenollerin antioksidan özelliği sayesinde ortadan kaldırılabileceğini tespit etti.

Bu sonuca varmadan önce bilimciler, fareleri kullanarak gerçekleştirdiği deneyde üç ay boyunca bir grubu yağ oranı yüksek çok kalorili yiyeceklerle, diğer grubu ise sıradan yiyeceklerle besledi. Her grupta farelerin yarısına tarçın özü verildi.

Deney, tarçının yağlı yiyeceklerle beslenen farelerin üzerinde olumlu etki yaptığını gösterdi. Farelerin ağırlığı ortalama olarak yüzde 10 azaldı, yağ tabakası ise, aynı yiyeceklerle beslenip tarçın almayan kardeşlerine göre yüzde 30 oranında inceldi. Bu grubunun kanında da daha az kolesterol ve daha çok antioksidana rastlandı.

Bu sonuçlara dayanarak Prof.Dr. Şahin ve ekibi, tarçının sadece mutfakta değil, küresel obezite sorunuyla mücadelede tedavi amacıyla da kullanılabileceğini öne sürdü.

Tarçın’ın Faydaları neler?

Yetiştirildiği Yerler

Tarçın tropik ülkelerde yetiştiğinden Türkiye’de ancak botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Günümüzde başta Endonezya, Malezya, Madagaskar, Brezilya ve Jamaika’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Toplanması ve Saklanması:

2-5 yaşındaki Tarçın fidesinin gövdesi yerden 50cm yukarıdan kesilince bitkinin kütüğünden yetiştiği yöreye ve toprağa göre şıvgınlar çıkar. Bu şıvgınların kabukları soyulur. Kabukların dışındaki mantarsı kabuk atılarak iç kabuklar iç içe geçirilerek kurumaya bırakılır.

Bilinen Bileşimi:

  • Başlıca bileşenu uçucu bir yağ olan sinnamik aldehit’tir.
  • Tarçın’ın Bilinen-Bilinmeyen Faydaları:
  • Kan dolaşımını geliştirip hızlandırır.
  • İştah açıcıdır.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Mide bulantıları ve kusma refleksini bastırır.
  • Hafif doku ve damar büzücü özelliği nedeniyle diyareyi kesici ve peklik vericidir.
  • Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.

Kullanım Şekli:

Tarçın tozundan 1 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.


Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here