Dijital verilerin depolanmasının ya da transferinin her yeni yöntemi; söz konusu bilgilerin kaybedilmesinin, çalınmasının ya da tahrip edilmesinin birçok yeni yolunu beraberinde getirmeye eğilimlidir.

Yılların emeği; hırsızlık, anlık dikkatsizlik, bilgisayar donanımlarına el konulması sonucunda ya da sadece dijital depolama teknolojisi doğası gereği kırılgan olduğundan bir anda ortadan kaybolabilir. Bilgisayar destekli çalışan profesyoneller arasında yaygın bir deyiş vardır: “Bu, verilerini kaybedip kaybetmeyeceğin sorunu değil; ne zaman kaybedeceğin sorunudur.”

Öyle ise bu sizin başınıza geldiğinde, güncel bir yedeğe ve iyi test edilmiş geri yükleme araçlarına sahip olmanız çok önemlidir. Bir yedekleme sisteminin öneminin size hatırlatıldığı gün, genelde, bir yedekleme sistemine sahip olmaya ihtiyaç duyduğunuz günün ertesi günüdür.

Etkili bir yedekleme politikası oluşturmak, her ne kadar güvenli bilgisayar kullanımının en temel unsuru olsa da göründüğü kadar kolay değildir. Etkili bir yedekleme politikası oluşturmak, bir dizi nedenden dolayı planlama sırasında önünüze ilave engeller çıkarabilir: Özgün verileri ve yedekleri farklı fiziksel konumlara kaydetme gerekliliği, yedeklerin gizli tutulmasının önemi, her biri kendi taşınabilir depolama aygıtına sahip olan ve birbirleriyle bilgi paylaşan farklı insanlar arasında koordinasyonun güçlüğü… Yedekleme ve dosya kurtarma taktiklerine ek olarak, bu bölüm iki özgül araca işaret etmektedir, Cobian Backup ve Recuva.

Senaryo:

Elena Rusça konuşulan bir ülkede, bölgedeki yasa dışı ağaç kesiminin hangi boyutlara ulaştığını göstermek için fotoğrafların, videoların, haritaların ve öykülerin sunumuna dayanan bir web sitesi oluşturmaya başlamış bir çevrecidir. Yıllardır ağaçların kesimi hakkında belgeler, medya dosyaları ve coğrafi bilgiler toplamaktadır ve bunların birçoğu çalıştığı STK’nin ofisindeki Windows işletim sistemli eski bir bilgisayarda depolanmaktadır. Bu bilgiler çevresinde bir web sitesi tasarlarken, bu bilgilerin korunmasının önemini fark etmeye başlar. Özellikle her şeyi web sitesine kopyalamadan önce bilgisayarının zarar görme ihtimali onu endişelendirir. Kurumunun diğer üyeleri de bu bilgisayarı zaman zaman kullanmaktadır. Çalışmasını içeren klasörü biri yanlışlıkla silerse bu klasörü nasıl kurtarabileceğini öğrenmek istemektedir. Yeğeni Nikolai’dan bir yedekleme stratejisi geliştirmek için yardım ister.

Yazı içersinde siyah harici renkler, içersin de asıl bilgi bankası şablonunun anlatımları barınmaktadır..
Bir yazıyı okuyor iken karşınıza çıkabilecek renklendirilmiş yazılar sizi sonuca götürecek linkleri barındırmaktadır. Örnek: Hangi şablon dan bahsediyorsunuz? ayrıca (bkz)

Küçük bir Dipnot: eğer önemli verilerinizi yanlışlıkla sildiniz yada sisteminiz çöktü verileriniz gitti ise

Veri kurtarma hizmetleri ücretsiz danışma hattını Buradan arayabilirsiniz

Veri kurtama işleminde tüm cihazlardan veri kurtarılabilmektedir/iPhone İcloud’da dahil..

Ödüllü bir soru?
Aşağıdaki Dönen Dünya Logosu Kimin İmzasının Tanımıdır?
Cevapları doğru bilen 5 kişi ye sürpriz bir hadiyemiz olacaktır.
Ancak vereceğiniz doğru cevabın bir başkası tarafından da taklit edilebilme olasılığı, aynı cevabı yazabilme olasılığına dayanarak, yorumunuzu paylaşım altına cevaplarınızı ise sayfanın altında yardım geri bildirim butonunu tıklayarak bize direkt olarak gönderebilirsiniz. cevapları gönderirken isim soy isim iletişim numaranızı yazmayı
unutmayınız…

Bu bilginin alındığı kaynağın İmza Tanımı : >>>

donen_dunyanın_Koşan_İnsanı

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

4 YORUMLAR

  1. Ödül için yorumlarınızı ve cevaprınızı yazmadan önce (Paylaşılan http://goo.gl/fz6kC7) yazıyı sosyal medya,facebook & twitter gibi sosyal mecralarda bir kez herkese açık paylaşmayı unutmayın..

  2. Cobian Backup – Yedekleme için bir FOSS aracı. Cobian’in en son sürümleri kapalı kaynaklı ve ücretsizdir, ama önceki sürümleri FOSS’tur.

    Backup ve recuva nın tanımlarına ise Terimler ve Sözlüğü kısmından ulaşamadım. Çünkü yok. Ücretsiz danışma hattına ulaşmak için tıkladığımda ise sayfa bulunamadı uyarısı veriyor.

    Veriler bir yerde hayatımızın anlamı. Nasıl Elena için ağaçlar konusunda edindiği bilgiler ve tasarladığı web sitesi hayatı anlam taşıyorsa bizim için de öyle olmalı.

    Bunun için yedekleme stratejisini bilmek gerek. Bilirseniz verilerinizin kaybolma riskini azamiye indirgemiş ve rahatlamış olacaksınız zira…

Comments are closed.