Uyarı: Çocuklar dijital ortamdan uzak durmalı

Dijital ortamlar 3 yaşından küçük çocuklara zarar verebiliyor. Uzmanlar, yeni nesil teknolojik aletlerle vakit geçiren çocuklarda otizm belirtisi görülebileceğine dikkat çekiyor. Çocuklara rol model olan anne-babalara da fazlasıyla görevler düşüyor.

Televizyon başta olmak üzere Akıllı telefonlar ve tabletler:

Dijital ortamla 3 yaşından önce tanışan çocuklarda otizm belirtilerinin görülebildiğini söyleyen Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural, “Dijital ortamla uzun süre temas eden çocukların algılarında gecikme olabiliyor, konuşmalarında gecikme olabiliyor, otizme benzer davranışlar oluşabiliyor. O yüzden çocukları bu cihazlardan uzak tutmak gerekiyor” dedi.

Uzmanlar, yeni nesil elektronik aletlerin çocukların beyin gelişimine zarar verebileceğini söylüyor.

Dijital ortamın en ciddi tehlikesinin algı zayıflığı olduğunu dile getiren Prof. Vural, “Çocuklar dijital dünyayla bu kadar temas haline geçtiği zaman arkadaş aramıyorlar, etraflarında arkadaş olmuyor, arkadaşları tamamen kullandıkları tabletler ve bilgisayarlar oluyor” diye konuştu.

Uyarı:  Çocuklar dijital ortamdan uzak durmalı

ANNE-BABALAR ROL MODEL OLUYOR

Çocukların 3 yaşından sonra da dijital dünya ile temas süresinin kısıtlı olması öneriliyor.

Buna göre bilgisayar veya tabletle geçirilen süre 1 saati geçmemeli

Elektronik aletlerle zaman geçiren anne ve babaların davranışlarının da çocuk için belirleyici olduğuna vurgu yapan Vural, “Anne ve baba çocuğa rol model oluyor. Bir yemek yiyorsunuz, annenin, babanın, herkesin elinde bir telefon, çocuklar yan tarafta tabletle oynuyor. Anne-babaların da bu dijital dünyayla haşır neşiri azaltması lazım. Kitap okusunlar, dışarı çıksınlar” ifadelerini kullandı.

Günümüzde her evde bir elektronik ya da dijital cihaz mutlaka var, özellikle küçük çocuk olan evlerde modemlerinizin Wi-fi leri bebeklere çok fazla zarar verebilir, sırası ile cep telefonları aşırı derece de manyetik alan ve sinyal yayabilmekte.

Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here