luslararası Para Fonu (IMF) Dış İlişkiler Direktörü Gerry Rice, Türkiye’nin Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) ve YEP’te açıklanan makroekonomik öngörüleri not ettiklerini söyledi.

Haftalık basın toplantısında, bir gazetecinin Türkiye’ye ilişkin sorusunu yanıtlayan Rice, “Yapılan açıklamaları ve öngörüleri not ettik. Bu öngörüleri ve Türk otoritelerin hedeflerini başarmalarını destekleyecek önlemleri daha ayrıntılı değerlendireceğiz.

Bunu, Türkiye için daha önce 4. Madde kapsamında yayınladığımız raporda yaptığımız öneriler ışığında gerçekleştireceğiz” dedi.

Rice ayrıca, Türkiye için makroekonomik öngörülerini, önümüzdeki birkaç hafta içinde yapılacak IMF Yıllık Toplantısı sırasında açıklanacak olan “Dünya Ekonomik Görünüm” raporu çerçevesinde güncelleme sürecinde olduklarını da ekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Planı (YEP) kapsamında, 2019’da enflasyon hedefinin yüzde 15 ve büyüme hedefinin de yüzde 3.3 olarak belirlendiğini açıklamasıyla gerileyen dövizler yeniden YEP öncesi düzeylerine döndüler.

Erken işlemlerde;

YEP öncesi 6.19 lira olan dolar 6.2733 liraya kadar yükseldikten sonra, 6.27 – 6.28 aralığına döndü.
YEP öncesi 7.27 lira olan euro 7.3976 liraya kadar yükseldikten sonra 7.40 – 7.41 lira aralığına döndü.
YEP öncesi 8.18 lira olan sterlin 8.3199 liraya kadar yükseldikten sonra 8.32 – 8.33 lira aralığına döndü

YEP’te En Büyük Sorumluluk İhracatçılara Düşüyor

Uluslararası Para Fonu IMF'den Türkiye Açıklaması Geldi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) gerçekleştirilecek yatırımların sonucu olarak, “en büyük sorumluluğun ihracatçılara düştüğünü” söyledi.

Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendiren Gülle, “İçinden geçtiğimiz bu sıkıntılı günleri, hep birlikte daha çok çalışarak, daha fazla ihracat yaparak aşacağız. TİM olarak ihracat hedeflerimiz ve ihracat pazarlarında gelişmeler konularında teknik çalışmalarına dahil olduğumuz Yeni Ekonomi Programı metninde sıklıkla ihracata vurgu yapılmasından son derece büyük mutluluk duyduk” dedi ve ekledi:

“Bu yıl hedefimiz 170 milyar doları aşmak. 2019 için belirlenen 182 milyar dolar mal ihracatı hedefini de yakalayacağımıza söz veriyoruz.

“İç talebimizde bir yavaşlama var. Bunu ikinci çeyrek büyüme rakamlarımızda görmeye başladık. Önümüzdeki aylarda da bu süreç devam edecek.

“Ancak, bu dönemden çıkışımızın kilidi daha çok ihracat yapmaktır. 2018 yılında net ihracat, büyümeye ciddi bir pozitif katkı verecek.

Gelecek yıl da bu devam edecek. 2019 yılında ekonomik büyüme beklentisinin yüzde 2.3’e gerilemesi her ne kadar alıştığımız bir durum olmasa da; bu büyümenin net ihracatın pozitif katkısı ile gerçekleşecek olmasından memnunuz.”
Yeni Ekonomi Programında gerçekleştirilecek yatırımların sonucu olarak en büyük sorumluluğun ihracatçılara düştüğünü belirten Gülle, şöyle konuştu:

“TİM olarak nitelikli büyümenin ve cari açığı azaltmanın en sağlıklı yolunun katma değerli ihracat olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu anlamda, özellikle ihracata için desteklerin yeniden yapılandırılması, yeni Pazar, yeni ürün ve yeni ihracatçı hedefleri konulması, cari açığımızda büyük pay sahibi olan ileri teknoloji, enerji, petro-kimya, ilaç sanayii gibi sektörlerde önceliklendirilecek yatırımlar; ihracatımızın 2019 ve 2020 yıllarında da artışını sürdüreceği konusunda bizlere güven verdi.”

“Yeni Ekonomi Planı ile ihracat artışımız devam edecek”

“Sayın Bakanımızın açıkladığı gibi büyüme, cari açığın azaltılması, işsizliğin düşürülmesi gibi makroekonomik koşullarımızı iyileştirecek her adım ihracat üzerine kurulacak” diyen Gülle, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye’de ihracatçı sayımız da, ihracatımızın niteliği de artmaya devam edecek. Öngörülerimiz 2018 yılında 170 milyar dolar üzerinde bir ihracat rakamı yakalayacağımız yönünde. 2019 yılında da YEP kapsamında yapılacak düzenlemelerin, bize ihracat artışımızı devam ettirme konusunda yeni imkanlar sunacağını düşünüyorum.”

Ekonomi haberleri


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here