Uluslararası Af Örgütü Boğaziçili öğrencilerini Yalnız Bırakmadı

Uluslararası Af Örgütü, Boğaziçi Üniversitesi’nde Türkiye’nin Afrin’de yürüttüğü askeri operasyona karşı eylem düzenledikleri için gözaltına alınan 11 öğrencinin serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Gözaltına alınan öğrencilerin Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü askeri operasyona karşı barışçıl muhalefeti, barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğü hakları kapsamında korunmaktadır ve hem iç hukuk hem de uluslararası hukukun güvencesi altındadır” denildi.

Af Örgütü, hükümetten gözaltındaki öğrencilerin hepsinin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep etti. Öğrencilerin herhangi bir idari yaptırıma maruz kalmaması ve üniversite öğrenimlerini sürdürebilmesi de ayrıca güvence altına alınması istendi.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından gözaltılar devam etti

Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart’ta Afrin harekâtına katılan askerler için lokum dağıtan öğrencilere, başka bir grup öğrenci “İşgalin ve katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açarak tepki göstermişti. İki öğrenci grubu arasında kısa süreli gerginlik yaşanmıştı. 22 Mart sabahı ve öğle saatlerinde yurt ve evlere yapılan baskınlarda yedi öğrenci gözaltına alınmıştı.

Uluslararası Af Örgütü öğrencilerin eyleminin barışçıl olduğunu savundu.

Erdoğan, 23 Mart’ta “Bu terörist öğrencileri kamera çekimlerinden bulup, çıkarıp, onlara da gereğini yapacağız” demişti. Boğaziçili öğrencilere tepkisini ertesi gün de sürdüren Erdoğan, “Orada imanlı, milli, yerli gençlik Afrin’le ilgili lokum dağıtıyor. Bu gençlik orada lokum dağıtırken o komünist, vatan haini gençler onların bu masalarını dağıtmaya yelteniyorlar. Bu terörist gençlerle her türlü çalışmayı yapıyoruz. Üniversitede okuma hakkını vermeyeceğiz” demişti.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından öğrencilere yönelik gözaltı dalgası devam etmişti. Avukat İnayet Aksu, Alman basını Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada, halen gözaltında bulunan öğrenci sayısının 11 olduğunu açıklamıştı.

Polis sorgusundalar

Öğrencilerin avukatının Uluslararası Af Örgütü’ne verdiği bilgiye göre, öğrenciler büyük olasılıkla önümüzdeki günlerde polis tarafından sorgulandıktan sonra savcılığa sevk edilecek. Avukat, öğrencilerin, “terörle mücadele” yasaları kapsamında yargılanma ve üniversiteden atılma tehlikesi altında olduğunu aktardı.

O güne dair diğer ilgili haber

Boğaziçi Üniversitesi’nde 19 Mart’ta Afrin operasyonuna destek olan grubu protesto eden öğrencilerin gözaltına alınmasıyla başlayan gerginlik sürüyor. Kampüste, öğrenciler de akademisyenler de tedirgin.

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde bir grup öğrenci, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin şehir merkezine girmesinin ardından 19 Mart’ta “Afrin Lokumu” dövizi ile lokum dağıttı. Bir başka grup öğrenci ise “İşgalin ve Katliamın Lokumu Olmaz” pankartı açarak tepki gösterdi. İki grup arasında yaşanan gerginlik kısa sürdü ancak lokum dağıtan öğrencileri protesto eden gençler gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Mart’ta Samsun’da yaptığı konuşmada, Boğaziçi Üniversitesi’nde protesto eylemi yapan öğrencileri kastederek, “Orada imanlı, milli, yerli gençlik Afrin’le ilgili lokum dağıtıyor. Bu gençlik orada lokum dağıtırken o komünist, vatan haini gençler onların bu masalarını dağıtmaya yelteniyorlar. Bu terörist gençlerle her türlü çalışmayı yapıyoruz. Üniversitede okuma hakkını vermeyeceğiz” dedi. Erdoğan’ın açıklamasının ardından öğrencilere yönelik gözaltılar devam etti.

https://twitter.com/ozkankayatmdk/status/975871851116326912

Çevik kuvvet Boğaziçi kampüsünde

22 Mart sabahı ve öğle saatlerinde yurt ve evlere yapılan baskınlarda yedi öğrenci gözaltına alınmıştı. Üniversite kampüsüne yıllar sonra çevik kuvvet polisi ilk kez giriş yaptı ve yedi arkadaşının serbest bırakılması talebiyle eylem yapmak için kampüste bir araya gelen öğrencilere yönelik gözaltı işlemi yapıldı. Kampüste gözaltına alınan öğrenciler, Sarıyer Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

“Darp raporu aldık”

İsmini vermek istemeyen, 22 Mart’ta gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan bir öğrenci, polis aracında darp edildiklerini öne sürdü. DW Türkçe’ye konuşan 23 yaşındaki genç, kampüs içinde gözaltı beklemediklerini ifade ederek, “Basın açıklamasını bile okuyamadık, her şey birkaç saniye içinde olup bitti” dedi. Polis aracında kendilerine, “Kafanıza vurursak daha az zeki olursunuz” denildiğini ileri sürerek, “Araçta gözümü bağladılar. Vücudumda darp izi var. Yedi kişi de darp raporu aldı. Bazılarımızda kelepçe izleri var, birinin burnu çatladı. Darp raporu aldık, şikayette bulunacağız” diye konuştu.

Çevik kuvvetin halen üniversite kampüsünde olduğunu dile getiren öğrenci, “Hocalar da öğrenciler de gergin… Polisler kütüphaneye, yurtlara ve kafelere giriyor. Okul girişinde GBT (Genel Bilgi Tarama) yapıyorlar” diye konuştu. Boğaziçi Üniversitesi’nin “kurtarılmış bölge” imajına yönelik bir saldırı süreci yaşandığını düşünen öğrenci, Erdoğan’ın açıklamalarının da bu bağlamda dile geldiğini savunuyor. “Hocalar da korkuyor. Çok sayıda barış imzacısı akademisyen var. Ancak yaşananları takip ediyor ve bizi sürekli arıyorlar” dedi.

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here