Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim yarışında muhalefeti Türkiye’nin uzaya çıkmasını engellemekle de suçlamıştı.

Ana muhalefetten bu suçlamaya itiraz var.

Bilim adamları ise “bizim de Hubble gibi bir teleskopumuz olacak mı” diye soruyor. Kamuoyunda Türk Uzay Ajansı’na ilişkin merak büyüyor.

Türkiye Uzay Ajansı kuruldu

Türkiye Uzay Ajansı’nın resmen kurulduğuna ilişkin haberler sosyal medyada farklı tepkilere yol açtı. Ankara’da meydana gelen tren kazasının ardından pek çok kullanıcı uzaydan önce ülkedeki sorunlara dikkat çekti.

Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulduğunu bildiren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararla, Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluş, görev ve yetkilerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Ajans, Cumhurbaşkanınca belirlenen politikalar doğrultusunda “Milli Uzay Programı”nın hayata geçirilmesi için çalışmalar yürütecek.

Twitter kullanıcıları Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasına ilişkin farklı tepkiler gösterdi.

NASA’da çalışmalarını yürüten astrofizikçi Dr. Umut Yıldız “Yıllardır özlemle beklediğimiz Türkiye Uzay Ajansı nihayet kuruldu!” diyerek gelişmeleri paylaştı.

https://twitter.com/umutayildiz/status/1073018828764807169

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise “Her alanda bağımsızlık en büyük hedefimiz” diyerek gelişmeleri duyurdu.

Kaza haberinin ardından eleştiri yağdı

Türkiye Uzay Ajansı’nın resmen kurulduğuna ilişkin paylaşımların ardından Ankara’dan gelen tren kazası haberi ise Twitter’da eleştirilere neden oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Tren yolunda bizim kadar insanını kaybeden ülke var mı? Arka arkaya gelen tren kazalarını bile önleyemeyenler, ajans kurarak uzaya gidileceğini sanıyorlar!!” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Haber


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here