Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekât’ında “kullanılan silah ve mühimmat dâhil tüm faaliyetlerin Silahlı Çatışma Hukuku’na uygun ve meşru zeminlerde sürdürüldüğünü” açıkladı.

Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının Suriye sınırında birlikleri denetlemesinden sonra gelen açıklama, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) internet sitesinden yayımlandı.

Açıklamada ayrıca “Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak harekâtın başarılı bir şekilde devam ettiğini” belirtildi.

Sivillerin korunmasına yönelik “her türlü hassasiyetin gösterildiği” ifadesi de açıklamada yer aldı.

‘Türkiye kimyasal silah kullannıyor’ iddiası

Suriye’deki Kürt güçleri ve Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk ordusunun Cuma günü sivillerin yaşadığı bir köye gaz saldırısı yaptığını ve altı sivilin yaralandığını iddia etmişti.

Halk Savunma Birlikleri (YGP) sözcüsü Birusk Hasaka Reuters’a yaptığı açıklamada, Afrin’in kuzeybatısındaki köye yapılan saldırıda yaralanan altı kişinin nefes alma güçlüğü çektiğini ve kimyasal saldırı belirtileri taşıdığını belirtmişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk ordusunun vurduğu köyde yaralananların ayrıca göz bebeklerinde büyüme olduğunu iddia etti.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan bir doktor da iddialara destek verdi.

Beyaz Saray: Son derece olasılık dışı

Beyaz Saray ise Zeytin Dalı Harekâtı’nda Türkiye’nin kimyasal silah kullanmasını “son derece olasılık dışı” olarak nitelendirdi.

Associated Press haber ajansına konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, konuya ilişkin haberleri gördüklerini, ancak ellerinde bunu teyit edecek bir kanıt olmadığını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nden Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklama yapan bir yetkili de benzer bir değerlendirmede bulundu.

Yetkili, “Türk kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığını son derece olasılık dışı olarak değerlendiriyoruz. Afrin’de sivillerden uzak durulması ve sivillerin korunması çağrısında bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

1925 tarihli Cenevre Protokolü, savaşlarda kimyasal ve biyolojik silahların kullanılmasını yasaklıyor.

Türkiye de Cenevre Protokolü’nün imzacıları arasında yer alıyor.

Times’a konuşan İngiliz YPG’li: Afrin’de Türkiye’yi durduramayacağız, kesinlikle kazanacaklar

İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesine konuşan İngiliz bir YPG üyesi, Afrin’de Türkiye’yi durduramayacaklarını bildiğini söyledi.

Huang Lei adlı Çin kökenli İngiliz, Afrin’de YPG’ye katılan beş İngilizden biri.

Birliğindeki 15 yabancı savaşçıyla birlikte ilk çarpışmalardan kurtulduklarını söyleyen Lei, Türk ordusunun büyüklüğüne kıyasla YPG’li birkaç bin savaşçının hiçbir şansı olmadığını belirtti.

Gece gündüz bombalandıklarını anlatan Lei, “Türk birliklerini durdurabileceğimiz konusunda gerçekten şüpheliyim. Tankları, zırhlı araçları, jetleri ve uyduları var” dedi ve ekledi:

“Türkiye büyük bir ülke, adeta bir savaş makinası.”

“Zaman alsa da, bir gün savaşı kesinlikle kazanacaklar.

“Ama ben ve birliğim direneceğiz.

“Bu savaşı kazanamayacağız. Ama en azından savaşın durması için elimizden geleni yapmak istiyoruz. En azından bombardımanı durdurmak için.”

24 yaşındaki Huand Lei, Çin’de doğduktan sonra ergenliğinde İngiltere’ye göçmüş ve Manchester’da eğitim görmüştü. Lei üç yıldır Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG birliklerinde IŞİD’e karşı savaşıyordu.

[divider]

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal  YouTube

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here