Topbaş: İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez

Topbaş’ın istifasını açıklamak için İBB binasında düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmadan satırbaşları.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, görevinden istifa ettiğini açıkladı

Topbaş, istifasını açıklarken ‘insanın adam yerine konmamayı affedemeyeceğini’ vurguladı.

Topbaş, 3 dönemdir yürüttüğü belediye başkanlığı görevini ‘hep emanet olarak gördüğünü’ söyleyerek istifa ettiğini duyurdu.

[toggle title=”Hürriyet yazarı Ahmet Hakan: İstifanız tarihin en sıkıcı istifası oldu ” state=”close” ]Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifa kararıyla ilgili “İstifanız tarihin en sönük, en heyecansız, en zayıf, en sıkıcı, en belirsiz, en tantanasız, en tuhaf istifası oldu” ifadelerini kullandı.

Hakan’ın yazısının ilgili bölümü:

“Sevgili Kadir Abi…

Ardınızdan sıralayacağımız kelimelerimiz şunlar olacak: Ilımlıydı… Güler yüzlüydü… Nazikti… Efendiydi… Düzgündü…

Fakat Kadir Abi… Aynı zamanda talihsizdiniz de.  Hem de feci talihsiz!  Talihsizdiniz. Çünkü… Bütün bir belediye başkanlığı döneminizde… Şahsiyetinizi ortaya koyabilmenizin önünde devasa bir engel vardı.

Talihsizdiniz. Çünkü… Maalesef… Devasa engeli aşmaya ve şahsiyetinizi ortaya koymaya hiç de meraklı ve hevesli değildiniz.

e işte bu iki talihsizlik nedeniyle… İstifanız… Tarihin en sönük, en heyecansız, en zayıf, en sıkıcı, en belirsiz, en tantanasız, en tuhaf istifası oldu.

Düşünün Kadir Abi…

Doğru dürüst… Neden istifa ettiğinize dair tek bir gerekçe bile sunamadınız size oy verenlere ya da vermeyenlere.  Ülkenin en büyük şehrini 13 yıl yöneten bir siyasetçi, koltuğunu böyle mi bırakır Kadir Abi? Müjdelenmiş bir şehre halkın oylarıyla reis olmuş bir siyasetçi, siyaset sahnesinden böyle mi çekilir Kadir Abi?

Yahu Kadir Abi! İnsan hiç değilse… Namık Kemal Bey’in ‘Hürriyet Kasidesi’ne başvurur ve oradan şu iki dizeyi güngörmüş bir eda ile patlatırdı: ‘Görüp ahkâm-ı asrı münharif sıdk u selametten / Çekildik izzet ü ikbal ile bab-ı hükümetten…'”

‘ÇOK KESİN, ÇOK NET: BİNALİ BEY İSTANBUL’A BAŞKAN ADAYI OLACAK’

“Yerel seçimde Binali Yıldırım, AK Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olacak. * Teklif gitti… Teklif kabul edildi… Yani şüphe yok, belirsizlik yok.

Muhalefet partileri şimdiden hesaplarını buna göre yapsalar iyi olur.“[/toggle]

Topbaş‘ın istifasını açıklamak için İBB binasında düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmadan satırbaşları:

Görevime hep emanet olarak baktım

Özellikle sayın genel başkanıma, partimin her kademesindeki görevlilerine teşekkür ediyorum. Beni İstanbul sathına çıkarttılar, buradan Türkiye ve dünya tanıdı ve İstanbul gibi emanet bir şehre, müjdelenmiş bir şehre başkanlık yapma onurunu bana yaşattılar. Bundan dolayı yanımda duran, destek veren, bana gönlünde yer ayıran herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Üzerimde hakları var bunu biliyorum. Hatırlarım dün gibi hemen şurada medya kayıtlarımızda vardır, bundan 13 yıl 5 ay 20 gün önce yine bir cuma günü dönemin belediye başkanlığını yapmış olan Ali Müfit Gürtuna’dan mührü almak üzere buradaydım.

O zaman konuşmalarımda ifade ettim, ’emanet bir şehir ve emaneti devralıyorum, emanetin ne olduğunu bilenlerdeniz’ dedim. Bütün siyasi hayatımda ve buradaki görev sıramda da hep emanet olarak baktım.

Hata ile ihanet bir birine karıştırılamaz

Biliyoruz ki hata yaparsak telafisi zordur.

Özellikle ifade etmek isterim ki hata ile ihanet, birbirine karıştırılmaması gerekir. İhanet edenler asla affedilemez.

Asla affetme duygusunu gösteremeyiz.

Görevim sırasında çok değerli meclis üyelerim, belediyemin değerli çalışanları, üst düzey yetkilileri ve işçilerimiz, herkes ve özellikle dönemimde il başkanlığı yapan başkanlar, son başkan olarak da sayın Selim Temurci ile birlikte partimin her kademesinde mahallesine kadar, ilçesine kadar bir gönül bağı içerisinde bu kente hizmet etmeye çalıştık.

Arkamda borçlu bir belediye bırakmıyorum

Gerçekten bir kuruşa muhtaç olan belediye, şu anda günü gelmiş bir lira borcu yok.

Borçlu bir belediye bırakmıyorum, bunu özellikle ifade etmek isterim.

Bu süreçte kendisinden istifade ettiğim sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, bakanlarımıza çok teşekkür ederim. Parti mensuplarıma özellikle teşekkür ediyorum, beni hiç yalnız bırakmadılar. Şunu da söyleyeyim, hayatımda yorgunluk kelimesini asla kullanmadım. Hiçbir yerde yorgunum demedim.

İnsan her şeyi affeder belki ama…

Bu bir nasip, kısmet ve takdir meselesi. Yüce Rabbime hamdediyorum.

Her duamda İstanbullulara, idari ve siyasi mesai arkadaşlarıma devamlı dua ettim ve etmeye de devam edeceğim. Çünkü bu şehir başka bir şehir.

Bu şehir beni Türkiye Belediyeler Birliğine taşıdı. Tüm belediyelerin abisi olduk yol gösterdik ve onlarla bilgi, deneyim paylaşımı yaptık.

Bu şehir beni Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı dediğimiz 4 milyarı yöneten insanların başkanı yaptı. İki dönem ancak olabiliyor 3’er yıllık ve onurla bu görevi taşıdım.

‘Başkanım senden sonrası dönem çok sıkıntılı’ deniyor. Çünkü orada da yönetim tarzım şu; İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez. Hep bunu yeğledim, dünya platformunda da. BM’de konuşmalar yaptım, toplantılara katıldım ve hala BM’de yerel yönetimlerden sorumlu olan UNACLA’nın da başkanlığını yürütmekteyim. Bırakmak istedim, ‘bırakmayın’ dediler, devam etmemi söylediler. Şu anda görevimi sürdürüyorum.

Bugünkü gördüğümüz hali ile siyaset, geleceği karartır

Yalnız bu arada bir şey söylemek istiyorum. Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor.

Buna müsaade etmem, asla müsaade etmem. Ben bugün itibarıyla buradaki başkanlık görevimden ayrıldım, istifa ettim.

Ama asla siyasi partimle bir bağ eksikliğim yok. Şu anda partimin üyesiyim.

Buradan muhalefete ekmek çıkmaz. Demagojik bir siyasetle geleceğe yürüyemezler.

Tavsiyem şudur; 40 yıla aşkın siyasette olan birisi olarak sakin, tepkisi çok az olan, iyi düşünen bir yapım var, herkesin kendine göre özellikleri vardır. Benim de özelliğim bu.

Yalnız şunu söyleyeyim, bugünkü Türkiye’nin gördüğümüz şekliyle siyaseti, geleceğini karartır.

Kırgınlık küskünlük yok partimin üyesiyim

Asla siyasette kırgınlık olmaz. Hiç kimseyle kırgınlığım yok. Gönül dolusu sevgilerle ayrılıyorum, her zaman partimin yanındayım, siyasetin içindeyim. Partimin üyesiyim. Asla öyle birtakım söylentilere fırsat vermek istemem. Bunu da net söylüyorum.

Ya bir idealiniz olur yada menfaatiniz

Yoksa her yere muhalefet etmek, muhalefet etmek değildir.

Partimin üyesiyim ve partimin bütün çalışmalarında her daim yanında ve destekçisi olacağım.

Hükümetin başarısı çok önemli.

Esasında benim gündemim Türkiye’nin gündeminde küçük bir gündem. Şu anda Milli Güvenlik Kurulu toplanmış, Kuzey Irak meselesini konuşuyor.

Bizim gündemimiz, şahsen ben neyim ki esas, Türkiye’nin gündemi, yarınlarıdır.

Yine önemli olan yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi olağanüstü toplanacak.

Bu olağanüstü toplantıda karar alınacak.

Bu Türkiye’nin gündemidir, çok önemlidir. Bizim burada gündem işgal etmemiz çok doğru değil.

Bunu da özellikle söylemek istiyorum ve hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın yanında olmak zorundayız 80 milyon olarak. Türkiye’nin geleceği tartışılıyor.

Ortada bu varken, kalkıp da sakın ola ki bireysel, düşüncelerimizi ortaya koyamayız.

Hep siyasette şunu söyledim. Daha önceki konuşmalarımda da bilinir.

Siyaset iki şekilde olur, ya idealiniz vardır ya da menfaatiniz vardır arası yok.

Biz ideal adamıyız. Ortaya koyduğumuz ideal uğruna gitmekteyiz.

Görevini bırakma sebebini açıklamayan Topbaş, basın toplantısında gazetecilerden soru da almayacağını söyledi.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Topbaşın istifasını değerlendirirken, “Sanırım sağlığıyla ilgili hususlardan dolayı affını istedi” dedi.

NTV’ye konuşan Kaya şunları söyledi…

Değerlendirmesi kendisine aittir ve buna saygı duyuyoruz. 10 gün içinde yeni bir belediye başkanımız için süreç başlamış olacak ve seçilmiş olacak. Sayın başkanımız AK Parti’de gayretini sürdüreceğini ifade etti. Başkanlıkla da ilgili sanırım sağlığıyla ilgili hususlardan dolayı affını istedi. İstanbul Valisi, belediye kanuna göre 10 gün içinde İBB meclisini toplantıya çağıracak. Bu toplantıda bir arkadaşımız aday olacak bir oylama olacak. Birinci ve ikinci turda üçte iki, son turda ise salt çoğunlukla yeni başkan seçilmiş olacak.”

YERİNE KİM GELECEK?

Belediye mevzuatına göre Topbaş’ın yerine gelecek olan ‘vekalet başkan’ belediye meclisi tarafından seçilecek. Başkan seçilebilmek için meclis üyesi olmak yetiyor. Ancak Topbaş’ın koltuğu için 2 güçlü aday var. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Birinci Başkan Vekili Ahmet Selamet. İkinci Başkan Vekili ise Göksel Gümüşdağ. Kulislerde bu iki isimden birisinin 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na vekalet edeceği konuşuluyor. Bu tercihe en yakın olan isim ise yine kulislere göre Göksel Gümüşdağ.

Sorunun kaynağı neydi?

Topbaş, AK Partili İBB Meclisi üyelerinin hazırladığı imar dosyalarını ‘meclis zarar görebilir’ diyerek iade etmişti. Bunun üzerine ‘Topbaş’tan AK Partili üyelere veto’ haberleriyle ilgili Topbaş bir açıklama yapmış, “Partimle aramda sorun yok” demişti. Ancak, bu açıklamadan kısa bir süre sonra Topbaş’ın veto ettiği dosyalar İBB Meclisi’nde kabul edilmişti.

Bu gelişmeler üzerine CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Topbaş’ın istifa ettiğini, konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildiğini öne sürmüştü. Yarkadaş, Erdoğan’ın Topbaş’a ‘Beklesin’ dediğini öne sürerken bugün Başbakan Binali Yıldırım, istifa iddiasıyla ilgili bugün açıklama yapılacağını söylemişti.

Öte yandan Topbaş, geçtiğimiz günlerde bir daha aday olmayacağını da açıklamıştı.

Kadir Topbaş istifa sonrasında bir açıklama daha yaptı

Görevinden istifa eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “3 dönemdir bana güvenen ve yetki veren İstanbullular’a teşekkür ediyorum. Beni aday göstererek bu onurlu görevi yapmamı sağlayan Sn. Cumhurbaşkanımız’a ve AK Partim’e şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Kadir Topbaş, görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Topbaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yeni açıklamalarda bulundu.

Topbaş, “3 dönemdir bana güvenen ve yetki veren İstanbullular’a teşekkür ediyorum. Beni aday göstererek bu onurlu görevi yapmamı sağlayan Sn. Cumhurbaşkanımız’a ve AK Partim’e şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Topbaş’ın açıklamaları şöyle:

“Bugün itibariyle büyük bir şerefle sürdürdüğüm İstanbul Belediye Başkanlığı görevimden istifa etmiş bulunuyorum.

3 dönemdir bana güvenen ve yetki veren İstanbullular’a teşekkür ediyorum.

Beni aday göstererek bu onurlu görevi yapmamı sağlayan Sn. Cumhurbaşkanımız’a ve AK Partim’e şükranlarımı sunuyorum.

Haksız ithamlarda bulunanlar da dahil olmak üzere herkese hakkımı helal ediyorum.

Göreve başladığımda “Hayatım İstanbul” demiştim. Gönüllerinizde güzel izler bırakmış olmayı umuyorum.

Her zaman dualarımda olan İstanbullular’ın dualarında olabilmek ümidiyle…

Allah’a emanet olun.”

CHP: Topbaş , Niçin istifa ettiği hemen açıklanmalıdır

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın belediye başkanlığı görevinden istifa etmesini ‘dramatik bir gelişme’ olarak niteledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstifası ne kişisel bir olay, ne de parti içi bir mesele, ne de nöbet değişikliği olarak geçiştirilemez.

Açıktır ki; ortada en büyük şehrin belediye başkanın istifaya götüren hayati bir sorun vardır; Sayın Başbakan, şimdi çıkıp bu büyük sorunun ne olduğunu açıklamak göreviyle karşı karşıyadır. Aksi taktirde; yapılan bu müdahale, demokratik mekanizmaları hiçe sayan bir başka AKP darbesi olarak tarihe geçecektir” dedi.

‘1,5 YILI VARKEN İSTİFA ETMİŞ, ETMEK DURUMUNDA KALMIŞTIR’

İstifa edenin herhangi bir devlet görevlisi ya da siyasi olmadığını kaydeden Torun, Topbaş’ın 2004 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’u yönetme görev ve sorumluluğunu yüklenmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu söyledi. Torun, “Dahası; kendisi 2014 yılında 2019 yılına kadar İstanbul’u yönetmek için yetki almışken ve bu görevin tamamlanmasına 1.5 yıl varken istifa etmiş; etmek durumunda kalmıştır” dedi.

‘GENEL MERKEZ TARAFINDAN GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLMİŞTİR’

Son günlerde büyükşehir belediye meclisinde bazı dosyaların Kadir Topbaş’a rağmen geçmesinin istifayı getirdiği yönünde bilgi ve yorumların medyaya yansımış bulunduğunu vurgulayan CHP’li Torun, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Bu gelişme istifaya götüren son nokta olabilir; ancak ortada bir kaç dosya ile açıklanamayacak bir durum vardır. Yakın dönemde AKP üst yönetiminin Kadir Topbaş’ın da içinde olduğu bazı belediye başkanlarından rahatsız olduğu ve görevden çekilmelerinin isteneceği bilgisi medya organlarına yansımıştır. Son dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimine ve aldığı kararlara, Kadir Topbaş’ın otoritesini kıracak biçimde, AKP Genel Merkezi tarafından müdahale edildiği de bilinmektedir. Açıkça görülmektedir ki, bugün itibariyle, halkın oyları ile İstanbul’u yönetmek için büyükşehir belediye başkanlığına seçilmiş bir büyükşehir belediye başkanı, AKP Genel Merkezi tarafından görevden el çektirilmiştir.

‘BAŞBAKAN AÇIKLAMALI AKSİ TAKTİRDE BU MÜDAHALE AKP DARBESİ OLARAK TARİHE GEÇEÇER’

Bu bilgi ve değerlendirmelerin ışında; seçilmiş bir belediye başkanının parti içi çekişmeler neticesinde görevi bırakmak zorunda bırakılması demokratik değerler açısından kabul edilebilir değildir. Öte yandan, eğer ortada Kadir Topbaş’ın görevi bırakmasını gerektirecek nitelikte gerekçeler varsa, böylesi bir durumda da, Sayın Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın kamuoyunu bu gerekçeler konusunda ivedilikle bilgilendirmesi ve gerekli yasal süreçleri başlatması gerekir.

Ne yazık ki AKP parti sözcüsü Mahir Ünal, yaptığı resmi açıklamada bu olağanüstü istifayı, ‘kavgasız gürültüsüz bir nöbet değişimi’ diyerek geçiştirmeye yeltenmektedir. Hatırlatmak isteriz ki; demokrasilerde, seçimle gelmiş yöneticilerin nöbet değişimi bir sonraki seçimde olur; aksi bir durumun kabul edilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası ne kişisel bir olay, ne de parti içi bir mesele, ne de nöbet değişikliği olarak geçiştirilemez. Açıktır ki; ortada en büyük şehrin belediye başkanın istifaya götüren hayati bir sorun vardır; Sayın Başbakan, şimdi çıkıp bu büyük sorunun ne olduğunu açıklamak göreviyle karşı karşıyadır. Aksi taktirde; yapılan bu müdahale, demokratik mekanizmaları hiçe sayan bir başka AKP darbesi olarak tarihe geçecektir.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’den Topbaş’a ‘yanındayız’ mesajı: Sana kumpas kuruyorlar, cesur ol

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasıyla ilgili olarak “Kendi partililerin sana kumpas kuruyorlar. Cesur ol ve kararı idare mahkemesine taşı. Yanındayız” dedi.

Topbaş, ‘İnsan adam yerine konmamayı affedemez’ ifadelerini kullanarak görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Bunun üzerinde CHP’li Tekin, AK Partililerin Topbaş’a kumpas kurduğunu savunarak, kararı idare mahkemesine taşımasını önerdi.

Topbaş’a ‘Yanındayız’ diyerek destek veren Tekin, şunları yazdı:

“Sayın Kadir Topbaş, kendi partililerin sana kumpas kuruyorlar. Cesur ol ve kararı idare mahkemesine taşı. Yanındayız…

Sayın Kadir Topbaş, ‘Ali Müfit Gürtuna’dan emanet aldım’ dediğiniz şehri emanet edemeden gittiniz. İstanbul bizim sevdamız, sahipsiz değildir…”

Kadir Topbaş Kimdir?

[1945 senesinde dünyaya gelen Kadir Topbaş aslen Artvinlidir. Doğduğu günden bugüne İstanbul’da yaşayan Topbaş, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Lise öğrenimini Işık Lisesi’nde başlayıp İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konulu doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde tamamlamıştır.

Bir süre “serbest mimar” olarak çalışan Kadir Topbaş 1994 senesi ile 1998 senesi arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yapmıştır.

1999 senesinde Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçilen Kadir Topbaş, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu tarihten beri İBB’nin başında olan Kadir Topbaş, 22 Eylül 2017’de başkanlık görevini bıraktı.

TAÇ Vakfı (Tarih ve Çevre Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyesi olan Topbaş, evli ve üç çocuk babasıdır.]

Kadir Topbaş’tan ‘AK Parti’ye veto’ iddialarına yanıt

Topbaş: İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB Belediye Meclisi’nde CHP’nin muhalefetine karşın AK Parti grubunun oylarıyla kabul edilen 5 imar dosyasını meclise iade etmesi ile ilgili açıklamada bulundu. Dosyaların iadesi ile ilgili “Doğrudur” yanıtını veren Topbaş, dosyalarda eksiklikler olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi İnşaatı Sözleşme imza törenine katıldı.

Tekrar görüşülmesi adına iade ettim

İBB Başkanı Topbaş, gazetecilerin, İBB Meclisi’nde AK Parti’nin çoğunluk oylarıyla kabul edilen ve CHP’nin muhalefet ettiği 5 imar dosyasının ‘Ak Parti’ye veto’ olarak yorumlandığı yönündeki iddialara yanıt verdi.

Topbaş, “Teknik adam olmam sebebiyle bir başka hassasiyet göstermekteyim. ‘Veto’ olarak değerlendirmek doğru değil. ‘Tekrar görüşülmek üzere iade etmek’ daha doğru. Evet, doğrudur. 5 dosyanın tekrar gözden geçirilmesi için meclise iade ettim” dedi. Daha önce de Yedikule Bostanları ve bazı imar dosyalarını iade ettiğini hatırlatan Topbaş, “Dosyalarda bazı eksiklikler ve hatalar var. Bir teknik adam ve mimar olarak gözden geçirdiğimde bazı şeyler gözden kaçırılmış olabilir, düzeltilmesi gerekir. Yarın aldığı bu karardan dolayı bu meclis de sorgulanır. Bunu gözlemledim, imzayı ona göre attım ve geri iade ettim, tekrar görüşülecek” dedi.

Partimiz ile aramızda bir polemik yok

CHP’nin demagoji yaptığını, ‘dumanlı bir ortam çıkartmaya’ iddia eden söyleyen Topbaş, şöyle konuştu:

“Yanlışları hatırlattıklarında değerlendiririz. Ama ‘her şey kötü’, ‘her şey yanlış’, ‘25 yıldan beri İstanbul’da bulunuyorlar, ne yaptılar ki’ denildiği taktirde cevap dahi verilmez. Dikkate alınmaz. Zaten yurttaşlarımız dikkate almadıkları için şu anda muhalefetin ana bölümünde seyredip duruyorlar” diyerek CHP’yi eleştirdi.

Topbaş sözlerine şöyle devam etti

“Siyasi partimizle aramızda hiçbir polemik yok, olamaz. Bu partinin kurucuları arasında sayılırım. İlk Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde bu adımlar atıldı. O dönemden beri bunun içindeyim. Yıllardan beri siyasi hayatım var. Hep bu ülkenin geleceği için çalıştık, hak ettiği yere taşınması konusunda kendimizi ortaya koyduk. Kendi iş hayatımızda göstermediğimiz gayreti sorumluluk alanlarımızda göstermeye çalıştık.”

‘Kadir Topbaş’ın 15 Temmuz’da FETÖ’cülerle fotoğrafları savcılıkta’

Topbaş: İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez

İBB Başkanı Topbaş’la ilgili bir suç duyurusunda Topbaş’ın FETÖ’yü finanse ettiği, darbe girişimi günü de ABD’de FETÖ’cülerle birlikte olduğu öne sürüldü. Öte yandan İBB, Topbaş’ın ‘FETÖ’cülerle kol kola olduğu’ söylenen fotoğrafların eski tarihli, iddiaların da gerçek dışı olduğuna dair bir açıklama yaptı.

Aydınlık’ın aktardığına göre Fetullahçı Terör Örgütü ile Sivil Mücadele Platformu adlı dernek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçe ile İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında suçlamalarda bulundu.

Topbaş’ın FETÖ’ye ihale yoluyla parasal yardım yaptığı ve 15 Temmuz’da ABD’de FETÖ’cü vakıfların davetlisi olarak ABD’de bulunduğu fotoğraflarla anlatıldı.

Dilekçede ayrıca Topbaş’ın TUSKON davasından tutuklu damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın nasıl tahliye edildiğine ilişkin iddialar da yer aldı.

Topbaş: İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bugün yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanmıştı:

“Aydınlık gazetesinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ı hedef alan ‘Darbe günü Fetöcülerle ABD’de kol kola’ başlığı ile yayımladığı haber gerçek dışıdır. Yayımlanan fotoğraflar Sayın Kadir Topbaş’ın Mart/2013 tarihinde Türk-Amerikan Birliği Kongresi için ABD’de bulunduğu sırada Maryland Senatosu ve Temsilciler Meclisinde yaptığı konuşmalar ile Washington Belediye Başkanı Vincent Gray’i ziyaretleri sırasında çekilmiştir. Özetle, Aydınlık Gazetesi, Mart/2013 tarihli fotoğrafları 15 Temmuz 2016 gününe aitmiş gibi gösterip ‘Darbe günü fetöcülerle ABD’de kol kola’ başlığını kullanarak yalan haber yayınlamıştır.”

‘Fethullah Gülen, 3 bin subayın ihraç edilmesini engellemek için darbe istiyor’

Topbaş: İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez

FETÖ üyeliğinden tutuklanan Jandarma Yarbay A.K. ifadesinde her şeyi anlattı: “Cemaat evlerinde yetiştim. Fethullah Gülen ile 2 kez görüştüm. Kod adım olan ‘Baki’ ismini bana kendisi verdi. Bir abi ağustos YAŞ’ında 3 bin subayın atılacağını, bunu önlemek için darbe yapılıp sıkıyönetim ilan edileceğini söyledi. Darbeyi Gülen’in istediğini anlattı.”

Sözcü gazetesinden Asuman Aranca’nın haberine göre, darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan Yarbay A.K. ifadesinde bir cemaat abisinin kendisine “Gülen, YAŞ toplantısı yapılmasını istemiyor, 3 bin subayın ihraç edilmesini engellemek için darbe istiyor” dediğini anlattı.

Savcılık ifadesinde FETÖ’cü olduğunu kabul eden, Fethullah Gülen ile 2 kez görüştüğünü anlatan MİT Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi’nde görevli Jandarma Yarbay A.K., ismini vermediği bir orgeneralin de darbe girişimi içerisinde olduğunu söyledi.

Yarbay A.K. ifadesinde şunları söyledi

Maddi durumumuz çok kötüydü

Cemaatle orta 3. sınıfta tanıştım. Dershaneye gidecek maddi durumumuz olmadığından cemaat evlerinde abilerle ders çalıştım. Onların tavsiyesiyle askeri lise sınavına girip Maltepe Askeri Lisesi’ne kayıt oldum. 1989’da Kara Harp Okulu’na (KHO) başladım. Son sınıfta şu an MİT TIR’ları davasından tutuklu Albay Özkan Çokay’ın da arasında olduğu kişilerle, o dönemdeki abinin evinde tanıştık.

Kod adımı gülen belirledi

Gülen ile yüz yüze iki kez görüştüm. İlk görüşmem 1985’te İstanbul Anadolu yakasındaki bir yurt binasının en üst katındaydı. Vaaz verdi. Yüzümüze bakarak, tek tek kod isimlerimizi verdi. Bana ‘Baki’ kodunu verdi. İkinci görüşmemizde bire bir görüşme yapmadık. Geceyi yurtta geçirdik. Sabah kalktığımızda Gülen imam olarak sabah namazını kıldırdı.

Devleti ele geçirdi

(…) Temmuz 2014’te MİT’te konuşlu Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi’nde görevlendirildim. Temmuz 2016’ya kadar da burada görev yaptım. 15 Temmuz olaylarından yaklaşık 1 hafta önce, (…) isimli bir yarbay, beni arayıp görüşmek istediğini söyledi. Tandoğan’da buluştuk. Bir binaya girdik, içeride 35 yaşlarında biri oturuyordu. Bana 17-25 olayları sonrası cemaatin yaşadığı sıkıntıları anlattı ve Ağustos YAŞ toplantısında 3 bin askerin ihraç edileceğini, Gülen’in YAŞ toplantısını istemediğini, gidişata dur deme zamanı geldiğini, darbe yaparak cemaat mensubu subayların TSK ve devlet yönetimini ele geçireceklerini söyledi.

Komutanların hepsi ikna edilecek

Darbeyi Gülen’in istediğini belirtti. Jandarma imamı olduğunu düşündüğüm bu şahıs, TSK’daki FETÖ subaylarının atılması konusunda ‘Son kalemiz de elimizden gitmesin’ dedi. Şahsa, darbeyi TSK’nın mı, yoksa cemaatin mi yapacağını sordum. Bir orgeneralin işin içinde olduğunu, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının darbe başladıktan sonra ikna edileceğini söyledi. ‘Var mısın’ diye sordu. Cemaatle bağım olduğundan kabul ettim.

ABD’de birkaç kanalda yayına ‘kıyamet’ arası verildi

Topbaş: İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde birkaç televizyon kanalında, yayına ‘kıyamet’ ilanı ile ara verildi.

ABD medyasında çıkan habere göre, Kaliforniya’nın güneyindeki Orange bölgesinde birkaç televizyon kanalında, önce ‘Acil uyarı’ yazısı belirledi, ardından da bir erkek sesi konuşmaya başladı. Birkaç izleyici, yaşananların ‘televizyondan yapılan radyo yayınına’ benzediğini kaydetti.

Erkek sesi, “Anlayın, çok acımasız zamanlar geliyor” diye duyurdu.

Orange sakini Erin Myers, “Televizyonun sesi aniden kat kat yükseldi. Beklenmedikti ama ben korkmadım çünkü bunun arkasında muhtemelen hackerlerin durduğunu biliyordum” diye anlattı.

Kanalların yöneticileri, sorunu öğrenir öğrenmez duyuruyu engellediklerini bildirdi. Yayının büyük ihtimalle radyodaki programlardan biri için hazırlandığı ama teknik hata yüzünden televizyon yayınına standart ‘acil durum’ mesajıyla çıktığı aktarıldı.

Dünyanın ilk ‘helal seks rehberi’

Topbaş: İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez

Dünyanın ilk ‘Müslüman kadınlar için seks rehberi’ internette satışa sunuldu.

İngiliz medyasının haberine göre, rehberin yazarı ismini açıklamak istemedi ve Umm Muladhat lakabını kullandı. 54 sayfalık kitapta öpüşme ve seks pozisyonları ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Sadece eşleri ile seks yapmalılar

Müslüman kadınlarının seks hayatından zevk alması gerektiğini ifade edilen ‘helal seks rehberinde’, Müslüman kadınların sadece eşleriyle seks yapması gerektiği vurgulanıyor.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan yazar, kitabın ahlaksızlığı teşvik ettiği yönünde yoğun eleştiriler aldığını belirterek, “Bir kadın, buna ihtiyaç olmadığını, genç kızların her şeyi annelerinden öğrendiğini söyledi. Bir annenin kızına böyle bir şeyi benim gibi anlattığına inanmıyorum” dedi.

‘ESKİ ALİMLER CİNSEL ZEVKİN ÖNEMİNİ VURGULUYORDU’

Ama bazı Müslüman kadın örgütleri kitabı olumlu karşılayarak, rehberin kadınlara özgürlük sunacağı ve cinsel olarak aşağılayıcı ilişkilerden koruyacağını açıkladı. İngiltere Müslüman Kadınlar Ağı sözcüsü Shaista Gohir, “İslam’da seksi konuşmak yeni bir şey değil. Eski alimler, kadınlar için cinsel zevkin önemini vurguluyordu” dedi.

‘IŞİD’ciler helal seks vaat eden poster erkekleri’

Arşiv 22.02.2016

Topbaş: İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez

Pakistan asıllı İngiliz komedyen Shazia Mirza, yüzlerce genç Müslüman kadının evlerinden kaçıp IŞİD’cilere gelin olarak gitmeyi tercih etmesinin nedenlerini anlattı.

AFP’ye konuşan Mirza, “Evet, IŞİD’ciler barbar ve gözünü kan bürümüş psikopatlar olabilir” deyip ekledi:

‘KILLI VE MAÇOLAR, BUNLAR BİRÇOK KIZI ETKİLİYOR’

“Ama aynı zamanda kıllı ve maçolar. Ellerinde silah var ve heyecan vericiler. Bunlar birçok kızın ‘düğmesine basıyor’, yani onları uyandırıyor” dedi.

Topbaş: İnsan her şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez
Shazia Mirza, Müslüman kızlar için IŞİD’cilerin birer ‘kötü çocuk fantezisi’ olduğunu söyledi.

RADİKALLEŞMEYLE DEĞİL CİNSELLEŞMEYLE İLGİLİ’

Batı’nın, genç kadınları IŞİD’e katılmaya iten nedenleri anlayamadığını savunan Mirza, “Bunun radikalleşmeyle hiçbir ilgilisi yok. Bu, cinselleşmeyle ilgili bir şey” ifadelerini kullandı.

‘IŞİD’CİLER İSLAM’IN ONE DIRECTION’I’

Cihatçılara aşık olan ‘bastırılmış, isyankar ve azgın Müslüman genç kızların’ fantezi dünyasında kaybolduğunu ve gerçekliklerle bağlarının koptuğunu söyleyen Mirza, “Onlar için IŞİD’ciler birer ‘kötü çocuk fantezisi’, İslam’ın One Direction’ı ve Allah’ın onayladığı, suçluluk duymalarına gerek bırakmayacak helal seks vaat eden poster erkekleri” dedi.

[divider]

ANA SAYFA | Haber | Dünya | Bilim | Teknoloji | Sağlık-Yaşam

Dergi | Eğitim | Tanıtım | Shop | Video News | Paranomi

Twitter | Facebook | Pinterest | Akademi Portal Arşiv |  Akademi Portal 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here