Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bugün 101. yılını kutluyor.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da açılan ilk ‘Büyük Millet Meclisi’, Türkiye’nin Milli Mücadele tarihinde bir dönüm noktası niteliğinde.

Her ilin, o ilden seçilen beş vekille temsil edildiği meclis açıldığında ülkenin koşulları nasıldı? Kurulmasına neden ihtiyaç duyulmuştu?

 

100 yıl sonra baktığımızda 1920 Meclisi neden önemli? Bugüne kıyasla ne gibi farklı özelliklere sahip? Meclis’in yetkileri o günden bugüne zaman içinde nasıl değişti?

‘Birinci Mecliste Muhalefet’ ve ‘İlk Meclisin Vekilleri’ kitaplarının yazarı siyaset bilimci Prof. Dr. Ahmet Demirel, geçen yıl, TBMM’nin kuruluşunun 100. yılında BBC Türkçe’nin konuya dair sorularını cevaplamıştı.

‘Atatürk: Türklerin Babası’ belgeseli 47 yıl sonra ilk kez yayında

İngiliz basını BBC tarafından 1970 yılında hazırlanan “Atatürk: Türklerin Babası” belgeseli, BBC Arşivlerinde Türkiye programı kapsamında ilk kez Türkiye’de izleyicilerle buluşuyor.

Belgeselde Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk yıllarındaki gelişmelere paralel olarak anlatılıyor.

Michael Adams tarafından hazırlanan belgesel hem 1970 yılında Çanakkale, Samsun, Amasya, Sivas ve Ankara’da BBC tarafından yapılan kayıtlar, hem de tarihi görüntülerden oluşuyor.

Belgeselde röportajları yer alan isimlerse şunlar:

Türkiye’nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü

– Türkiye’nin ilk kadın avukatı Süreyya Ağaoğlu

– Kurtuluş Savaşı’nı genç bir gazeteci olarak izleyen ünlü İngiliz tarihçi Arnold Toynbee

– Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu kadrolarından, Atatürk’ün yakın arkadaşlarından asker ve siyasetçi Ali Fethi Okyar’ın oğlu Prof. Dr. Osman Okyar

Telif hakları nedeniyle belgeselde, dünyanın çeşitli müzelerinden alınarak kullanılan ve kaynakları tam olarak belirlenemeyen fotoğraflar ile görüntülerin yerine, British Pathé, Getty Images ve Genelkurmay Başkanlığı’nın kamuoyoyla paylaştığı fotoğraf ve görüntüler kullanıldı.

Bu yapılırken belgeselin editoryal bütünlüğünün bozulmamasına dikkat edildi,

Belgeseldeki bazı basit çeviri ve yazım yanlışı hatalarına ise eserin orijinaline sadık kalmak için müdahalede bulunulmadı.

belgeseli izlemek için tıklayın: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-41935211


Kaynak İngiliz basını BBC

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here