Suruç Katliamı anmasında gazetecilere müdahale: ‘Özellikle hedef alındık’

Şanlıurfa Suruç’ta 33 kişinin yaşamını yitirdiği intihar saldırısının 6. yılında İstanbul Kadıköy’de gerçekleşen anma eylemine polis müdahalesi sırasında basın mensupları da darp edildi.

Alanda bulunan gazeteciler, müdahalenin öncekilerden farklı olarak doğrudan kendilerini hedef aldığını söylüyor.

Görüntüler de gazetecilerin bu söylemini doğruluyor.

Müdahale sırasında bazı gazetecilerin vücutlarında ezikler oluşurken, bazıları da plastik mermilerin hedefi oldu. Serbest gazetecilik yapan Emre Orman ise TOMA ile polis kalkanı arasında sıkıştırıldığında bir polisin yumruklu saldırına maruz kaldı.

Gazetecilerin iddialarını sorduğumuz Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden haber yayına girene kadar bir yanıt alamadık.

Serbest çalışan gazeteci Emre Orman, Birgün muhabiri Meral Danyıldız, Dokuz8 muhabiri Fatoş Erdoğan ve AFP foto muhabiri Yasin Akgül yaşananları BBC’ye anlattı….

Basın örgütleri ve sendikalardan tepki

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yaşananlar üzerine yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada “Son olarak IŞİD’ in 20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısı sonucu ölen 33 genci anmak için İstanbul Kadıköy’de yapılan anmayı izlemeye çalışan gazeteciler güvenlik güçlerinin şiddetine maruz kalmıştır. Güvenlik güçlerinin görevi gazetecileri engellemek değil, görevlerini yaparken can güvenliğini sağlamaktır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, bu ülkede her görüşten insanın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatı olduğunu hatırlatıyoruz. Gazetecilere şiddet uygulayan ve suç işleyen güvenlik güçlerini kınıyor ve en kısa sürede cezalandırılmalarını istiyoruz” denildi.

Disk Basın-İş de “İstanbul’daki Suruç anmasını takip eden gazetecilere plastik mermi sıkıldı, gazeteciler kafaları tomaya vurularak yumruklandı. Gazetecilerin işini yapmaları engellendi. Suçluları da haklıları da yazmaya devam edeceğiz!” açıklamasını yaptı.

“Hiç böyle bir şeye şahit olmadım”

4 yıldır gazetecilik yapan Birgün muhabiri Meral Danyıldız, birçok eylemi takip ettiğini ancak “gazetecilerin topyekün hedef alınmasına” ilk kez şahit olduğunu söylüyor.

6 yıldır gazetecilik yapan Emre Orman da ilk baştaki emrin “basını süpürün” olduğunu aktarıyor ve “vahşice saldırdılar” diyor.

Gazeteciler tüm basın çalışanlarının basın kartlarının boynunda asılı olduğunu da ekledi.

Polisin tavrı eylemin niteliğine göre değişiyor mu?

Emre Orman “Polisin en sert müdahalede bulunduğu eylemler Kürtlerin ya da Kürtlere yakın solcuların eylemleri ve LGBTİ+ eylemleri” diyor.

10 yıldır görev yapan AFP’nin foto muhabiri Yasin Akgül de “Türkiye’de iktidarı rahatsız edeceği düşünülen eylemlerde bu şekilde sert müdahaleler her zaman oluyor” diyor, polislerin bu eylemleri haberleştirmek için orada bulunan gazetecileri “basın mensubu” olarak değil, eylemci gibi algıladığını ifade ediyor:

“Seni kurum olarak, orada görevlendirilmiş olarak düşünmüyor, eyleme geldiysen sen de onunla aynı düşüncedesin gibi düşünüyor. Sıkıntı burada.”

Suruç’ta katliamın 6. yılı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Kobani’ye yardım götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada intihar saldırısı düzenlendi. IŞİD’in saldırısında 33 kişi hayatını kaybetti, 100’ü aşkın kişi yaralandı.

Saldırıya uğrayan topluluğun Kobani’ye giderek, yerel halka yardım götürmek istediği belirtiliyordu. Kobani etkinliği kapsamında bir kütüphane inşa edileceği, bir çocuk yuvasının boyanacağı ve oyun parkı yapılacağı açıklanmıştı.


Suruç katliamının 6. yılında düzenlenen eylemlere polis müdahale etti, onlarca kişi gözaltına alındı

Suruç’ta 33 kişinin yaşamını yitirdiği intihar saldırısının 6. yılında İstanbul Kadıköy’de gerçekleşen anma eylemine polis müdahale etti. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı müdahalede, basın mensupları da darp edildi.

20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde düzenlenen saldırıyı anmak için düzenlenen eylemde, olayla ilgili soruşturmanın etkin yürütülmediğine dikkat çekildi. Yaşamını yitirenlerin aileleri, adalet arayışına devam ettiklerini kaydetti.

Polis, “suç unsuru içeren sloganlar atıldığını” söyleyerek eyleme müdahale edileceği uyarısında bulundu. Ardından polisin plastik mermi ve biber gazı kullanarak müdahale ettiği eylemciler, darp edilerek gözaltına alındı. Cumhuriyet’in haberine göre bir üniversite öğrencisinin de burnu kırıldı.

Polisin müdahalesi sırasında basın çalışanlarının da yaralandığı görüldü. AFP muhabiri Bülent Kılıç, kendisinin ve diğer gazetecilerin şiddete maruz kaldığını belirtti.

Gazeteci Emre Orman Twitter’da yayınladığı görüntülerle, kendisinin ve diğer gazetecilerin şiddete maruz kaldığını söyledi.

Müdahale sırasında HDP Kadıköy İlçe Başkanlığı binasına da biber gazı atıldı.

İstanbul’daki eyleme Suruç Aileleri İnsiyatifi, Suruç patlamasından yaralı kurtulanlar, HDP Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya ve Züleyha Gülüm de katıldı. Anmada konuşan aileler 6 yıldır adalet aradıklarını, adalet aramaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Ankara ve İzmir’de de anma eylemlerine polis izin vermedi, çok sayıda kişi gözaltına alındı. İzmir’deki eyleme, HDP’li milletvekilleri Murat Çepni ve Serpil Kemalbay da katıldı.

Suruç Katliamı anmasında basın mensupları da darp edildi
GETTY IMAGES

Suruç’ta katliamın 6. yılı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Kobani’ye yardım götürmek üzere toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada intihar saldırısı düzenlendi. IŞİD’in saldırısında 33 kişi hayatını kaybetti, 100’ü aşkın kişi yaralandı.

Saldırıya uğrayan topluluğun Kobani’ye giderek, yerel halka yardım götürmek istediği belirtiliyordu. Kobani etkinliği kapsamında bir kütüphane inşa edileceği, bir çocuk yuvasının boyanacağı ve oyun parkı yapılacağı açıklanmıştı.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here