Seçim sonuçları – İstanbul’da Ekrem İmamoğlu önde, AKP ‘itiraz edeceğiz’ diyor

Günün ilk saatlerinden bu yana İstanbul’a ait seçim sonuçlarını güncellemeyen Anadolu Ajansı, son güncellemesinde CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 48,79 oy oranıyla önde olduğunu aktardı.

İmamoğlu “Bu işin matematiksel süreci sona erdi” dedi. AKP ise İstanbul’da usulsüzlükler yapıldığını iddia ederek ‘Sonuçlara itiraz edeceğiz’ açıklamasını yaptı.

Yerel seçimlerde kavgalar: 6 ölü, 100’den fazla yaralı

Yerel seçimlerde muhtarlık yarışında bazı köy ve mahallelerde çıkan kavgalarda 6 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı.

 • Gaziantep’in merkez Şehitkamil ilçesine bağlı kırsal Köksalan Mahallesi’nde dün muhtarlık seçimleri nedeniyle çıkan silahlı kavgada muhtar adayı Süleyman Kaplan (43) ile kardeşleri Adem (29) ve Eyyüp Kaplan (34) hayatını kaybetti.
 • Yozgat’ta da muhtar adaylarının yakınları arasında çıkan silahlı kavgada 1 kişi yaşamını yitirirken, 2 kişi de yaralandı. Hastanede tedavi altına alınan yaralıların hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.
 • Malatya’nın Pötürge ilçesinde AKP adayının yeğenlerinin silahlı saldırısında Saadet Partisi sandık kurulu üyesi ve müşahidi 2 kişi yaşamını yitirdi.
 • Adıyaman’da, seçimi kaybeden muhtar adayı ve seçilen muhtar adayı ile yakınları arasında çıkan kavgada, 7 kişi yaralandı. Olayla ilgili 12 kişi gözaltına alındı.
 • Samsun’un Çarşamba ilçesinde muhtarlık seçimiyle ilgili çıkan kavgada bir kişi bıçaklanarak yaralandı.
 • Şanlıurfa’da, farklı semtlerde muhtar adayları ve yakınları arasında çıkan kavgalarda 25 kişi yaralandı.
 • Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesine bağlı Bozbağlar Mahallesi’nde muhtar adayları arasında çıkan kavgada 2’si ağır 14 kişi yaralandı.
 • Mardin’in Midyat ilçesinde muhtar adayları arasında çıkan kavgada 2 kişi bıçakla yaralandı. Polis kavgaya karışan 2 kişiyi gözaltına aldı.
 • Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde Karakaya ve Karabat aileleri arasında iddiaya göre, muhtarlık adaylığı nedeniyle çıkan kavgada 2’si ağır, 5 kişi yaralandı. Olayla ilgili 7 kişi gözaltına alındı.

AKP İstanbul İl Başkanı: Elimizdeki verilere göre İstanbul’da sonuç, AK Parti ve sayın Binali Yıldırım’dır

Seçim sonuçları ve seçimlerde yaşanan olaylar

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, seçimlerde “sonucu etkileyecek usülsüzlükler” tespit ettiklerini söyledi.

“Geçersiz oyların sonucu değiştireceği aşikar” diye konuşan Şenocak, “Elimizdeki verilere göre İstanbul’da sonuç, AK Parti ve sayın Binali Yıldırım’dır” dedi.

İstanbul’da sonucu etkileyecek usulsüzlükler fazlasıyla mevcut. Bunu ispat etmeye fazlasıyla hazırız. Partimizin bir haksızlıkla karşı karşıya kaldığını tespit ettik. “

YSK’nın kesin sonuçlarını olgunlukla beklemeye devam ediyoruz. Biz başkaları gibi her seçim sonuçlarında mızmızlanan, hazımsızlıkla sağa sola saldıran taraf olmadık. Şeffaf bir sonucun peşine düşmemize farklı anlamlar yüklemesinler. Bizim elimizdeki verilere göre İstanbul’da sonuç, AK Parti ve sayın Binali Yıldırım’dır. ” Bayram Şenocak AKP İstanbul İl Başkanı

YSK’nın kesin sonuçlarını olgunlukla beklemeye devam ediyoruz. Biz başkaları gibi her seçim sonuçlarında mızmızlanan, hazımsızlıkla sağa sola saldıran taraf olmadık. Şeffaf bir sonucun peşine düşmemize farklı anlamlar yüklemesinler. Bizim elimizdeki verilere göre İstanbul’da sonuç, AK Parti ve sayın Binali Yıldırım’dır. “

Bayram Şenocak
AKP İstanbul İl Başkanı

Bursa CHP adayı Bozbey: Verileri karşılaştırma çalışması devam etmekte

CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Twitter’dan attığı mesajlarda “Her ne kadar medyaya yansıyan sonuçlar az bir oy farkı ile geride olduğumuzu gösterse de bizdeki veriler ile karşılaştırma çalışması devam etmektedir” yazdı.

Seçim sürecinde kampanyasında çalışanlara “Bursa’nın kaderini değiştirmek için yüreğini, emeğini ortaya koyan herkese binlerce kez teşekkür ediyorum” diyen Bozbey, “Bu süreçte inanılmaz bir mücadele verdik. Siyasetin ne denli kirlenebileceğine hep beraber tanıklık ettik. Yoğun bir karalama ve iftira bombardımanına maruz kaldık. Bu iftira ve karalama kampanyasını yapanlara hakkımı asla helal etmeyeceğim” diye devam etti.

Islak imzalı tutanakların takibi, birleştirme tutanakları ile karşılaştırılması, iptal edilen oyların yeniden incelenmesi gibi yasal olarak yapılabilecek her şeyi değerlendirdiklerini belirten Bozbey, “Sonuç ne olursa olsun, halkımızın iradesinin sandığa tam olarak yansıdığından emin olmak zorundayız” dedi.

Bursa’da AKP’nin adayı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş oyların 49.62’sini alarak seçimi önde tamamladı.

AA’nın açıkladığı verilere göre Bozbey ise oyların yüzde 48.98’ini aldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Bursa’da 17 ilçenin 13’ü AKP’nin, 3’ü CHP’nin, 1’i de MHP’nin oldu.

Binali Yıldırım: Ekrem İmamoğlu bizden daha fazla oy almış gözüküyor

Seçim sonuçları ve seçimlerde yaşanan olaylar

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, resmi olmayan sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Geldiğimiz noktada Ekrem İmamoğlu bizden daha fazla oy almış gözüküyor.” dedi.

Binali Yıldırım, İstanbul’da gazetecilerin “kazandık” açıklamasına ilişkin de sorularını yanıtladı ve “Biz YSK’dan önce resmi sonuçları belirleriz. Dün 23.15 itibariyle gelen sonuçlarda da böyle bir durum gördük ve çıkıp sonuç açıkladık. Ondan bu yana yaşananlar ise bu bizim için yeni bir durumdu.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, İstanbul Belediye Başkanı’nın YSK tarafından tespit edileceğini söyleyerek, itiraz sürecini işleteceklerini açıkladı:

“Önemli bir ayrıntı var. 319 bin iptal oy var. Aradaki fark 25 bin. Aradaki farkın 10 katından fazla iptal oy var. Bu önemli bir detay. Bunun dışında yapılan bazı usulsüzlükler, hatalı girişler var. Bunları da parti teşkilatlarımız tespitini yaptılar. “Şimdi ne olacak, onu söyleyeyim. Şüphesiz YSK mazbatayı kime verirse başkan o olacak. Biz tebrik etmesini biliriz, ancak sürecin devam ettiğini hatırlatmak gerekiyor. 2014 seçimlerinde iptal oylar 440 bin aradaki fark 660 bindi. İptal oyların tamamını kaybeden adaya yazsanız bile yetmiyordu. Buradaki iptal oylar sonucu değiştirebilir. Her sandıkta bir tane oy yanlış yazılmış olsa 31 bin oy eder. Bu da aradaki farktan fazladır.”

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin: Ankara’da sonucun lehimize dönüşeceğini düşünüyoruz

Seçim sonuçları ve seçimlerde yaşanan olaylar

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, Ankara’da resmi olmayan sonuçlara göre Mansur Yavaş’ın kazandığı seçimlere ilişkin yaptığı değerlendirmede, “birleştirme tutanaklarında hatalar olduğunu” iddia etti ve seçim sonuçlarının lehlerine döneceğini savundu.

Şahin, “Ankaralı seçmenin iradesinin başkalaştırılarak kamuoyuna yansıtıldığını tespit etmiş bulunmaktayız.” dedi.

AKP Genel Sekreteri Şahin, 25 ilçenin, 25’inde itiraz edeceklerini söyledi ve maddi hatalar ve usulsüzlükler olduğunu iddia etti.

Gazetecilerin, 3 puanlık farkın kapanıp kapanamayacağına ilişkin sorusuna ise, “Biz aradaki farkın azalacağını ve lehimize pozitif bir sonuca dönüşeceğini düşünüyoruz” dedi.

Anadolu Ajansı’nın son güncellemesine göre Ankara’da CHP’nin adayı Mansur Yavaş oyların yüzde 50.90ını, AKP’nin adayı Mehmet Özhaseki ise yüzde 47.10’unu aldı.

(Ayrıca, Anadolu Ajansı bu seçimde güvenilirliğini yerle bir etmiştir. Onurlu bir duruş sergileyememiştir.)

İmamoğlu: Biz bir an önce İstanbul’a hizmete başlamak istiyoruz

Seçim sonuçları ve seçimlerde yaşanan olaylar

“Oy farkı 25158. Şimdi bizim için en değerli, en hassas durum bugün itibariyle YSK’nın bir ara açıklamayla bizim de açıklamış oluğumuz giriş yaptıkları sonuçları toplumla paylaşmış olması demokrasimiz adına ülkemizde bu sürece katkı sunması adına çok değerliydi. O bakımdan YSK’ya yürekten teşekkür ediyorum.”

“YSK’nın son girişiyle beraber 16 sandık kalmış. yüzde 99.95’i girilmiştir, şu an itibarıyla 4.168.546 bize verilen oy 4.142. 791 de rakibimizde verilen oy, dolayısıyla aradaki fark 25.755’tir. Bizim elde etitğimiz veriye çok yakın veridir. Bu fark kalan 16 sandıkla beraber örtüşecektir. “

“AK Parti’nin geçersiz oylarla ilgili bir açıklaması oldu. 290 bin geçersiz oydan bahsedilmekte. Bununla ilgili işlemden bahsedilmektedir. hemen bir örnek vermek istiyorum: 2014 yerel seçimlerindeki 422667’dir, bu seçimdeki ise 290 bin. Dolayısıyla şu anda yüzde 3’ün biraz üzerinde olan geçersiz oy oranı, 2014’te yüzde 4’ün üzerindedir. Her seçimde var olan geçersiz oy oranıdır, bunu irdelemek dipsiz kuyuda bir süreç arayışına girer, bu da süreci baltalar, sıkıntıya sokar. Bizim beklentimiz sürecin tamamlanması, bir an önce toparlanması, ülkenin gerçek gündemine oturmasıdır.”

“Biz de bir an önce İstanbul’a hizmete başlamak istiyoruz. İstanbulun ihtiyaçlarını hızlıca karşılamak için tüm kurumlarla işbirliği yapmak istiyoruz. Bir an önce normalleşmesini istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bir an önce bu sürecin başlamasını desteklemesini diliyorum. “

Ekrem İmamoğlu
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı

Anadolu Ajansı İstanbul verilerini güncelledi: İmamoğlu yüzde 48.79, Yıldırım yüzde 48.51

Seçim sonuçları ve seçimlerde yaşanan olaylar

Anadolu Ajansı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sonuçlarının verilerini güncelledi.

Buna göre CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu oyların yüzde 48.79’unu alarak birinci oldu.

AKP’nin adayı Binali Yıldırım ise yüzde 48.51’ini aldı.

AA verilerine göre İstanbu’da açılan sandık oranı yüzde 99.

39 ilçeden 24’ü AKP’nin, 14’ü CHP’nin, 1’i ise MHP’nin oldu.

Seçim sonuçları ve seçimlerde yaşanan olaylar

İmamoğlu seçim koordinasyon merkezinde, açıklama yapması bekleniyor

YSK’nın son açıklamasına göre 27.889 oyla Binali Yıldırım’ın önünde olan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, kısa bir dinlenme arasından sonra CHP’nin seçim koordinasyon merkezine geri döndü.

İmamoğlu’nun kısa süre sonra açıklama yapması bekleniyor.

HDP Muş’ta seçim sonuçlarına itiraz edecek
HDP Muş Milletvekili Mensur Işık GazeteDuvar’a yaptığı açıklamada, geçersiz sayılan oylar nedeniyle seçim sonucuna itiraz edeceklerini söyledi.

48.311 geçerli oyun kullanıldığı Muş’ta AKP’nin adayı Feyat Asya oyların yüzde 34.71’ini, HDP’nin adayı Sırrı Sakık yüzde 33.53’ünü aldı.

AA’nın paylaştığı verilere göre Muş’ta 2442 geçersiz oy var.

Duvar’a açıklama yapan HDP Muş Milletvekili Işık, itiraz etmeye hazırlandıklarını söyledi. Işık, “Yaklaşık 600 oyla kaybetmiş görünüyoruz ancak elimizdeki veriler bunu böyle göstermiyor. Muş’ta 192 sandık var. Elimizdeki verilere göre 100’ün üzerinde sandık problemli, sorunlu, maddi hatalar. Dün gece bunları tespit ettik ve itiraz etmek için hazırlık yaptık” dedi.

Işık geçersiz sayılan oyların büyük kısmının HDP’ye ait olduğunu iddia etti.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi gözlemcileri: Türkiye’nin özgür ve adil seçim ortamına sahip olduğuna dair ikna olmuş değiliz

Avrupa Konseyi’ne bağlı Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin Türkiye’deki yerel seçimleri gözlemlemek üzere gönderdiği ekibin başkanı Andrew Dawson seçimlerin ardından bir açıklama yaptı.

20 Avrupa ülkesinden 22 gözlemcinin 10 ekip halinde 140 oy kullanma noktasında gözlem yaptığını belirten Dawson, seçim günü yaşanan ölüm olayları dışta tutulursa seçimlerin düzenli bir şekilde yapıldığını gözlemlediklerini belirtti.

Yüzde 84 olan seçime katılma oranının sağlıklı bir demokratik ilginin göstergesi olduğunu, tüm bölgelerde toplam 280 bin adayın yarıştığını ifade eden Dawson, seçim günü 60 bin güvenlik görevlisinin görev yaptığını, ancak oy kullanma noktalarında silahlı jandarmaların dolaşmasını yadırgadığını söyledi.

Dawson, seçimlerin gerçekten demokratik ve Avrupa Konseyi’nin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına uygun bir şekilde olması için gerçek ifade özgürlüğünün olduğu bir siyasi ortam; medyanın çoğulculuğa açık olması ve tüm siyasi partilere objektif ve adil yaklaşması, medya özgürlüğünün sağlanması, sağlam bir yargı sistemi ile hukukun üstünlüğünün sağlanması, devlet kaynaklarının bir parti lehine kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Dawson şöyle devam etti:

“Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi olarak, Türkiye’nin bugün Avrupa ilke ve değerlerine uygun demokratik seçimleri gerçekleştirmesi için gereken özgür ve adil seçim ortamına sahip olduğuna dair ikna olmuş değiliz.”

Türkiye’nin terörizm tanımının Avrupa Konseyi standartlarına uymadığını belirten Dawson, “Türkiye’nin bütünlüğünü ve güvenliğini koruma hakkı ve ihtiyacını görmezlikten gelmiyoruz… Ancak HDP’li her belediye başkanının terrorist olduğunu veya terrorist bağlantıları olabileceği iddialarını kabul etmiyoruz. ‘Normalleşme’ politikanızı sürdürmelisiniz” dedi.

İmamoğlu Twitter’daki profil bilgilerini ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ olarak güncelledi

YSK’nın son açıklamasına göre 27.889 oyla Binali Yıldırım’ın önünde olan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, resmi Twitter hesabındaki profil bilgisini güncelleyerek “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” yazdı.

CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu seçim koordinasyon merkezinden ayrıldı

Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul 2. Bölge Koordinasyon Merkezi’nden alkışlar eşliğinde ayrıldı. Dinlenip 1-2 saat içinde geri dönmesi bekleniyor.

Saat 10:20 YSK Başkanı Sadi Güven son verileri açıkladı: Ekrem İmamoğlu, 27.889 oyla Binali Yıldırım’ın önünde

Seçim sonuçları ve seçimlerde yaşanan olaylar

YSK Başkanı Sadi Güven’in İstanbul’a ilişkin açıkladığı son verilere göre, Ekrem İmamoğlu 4.159.650, Binali Yıldırım ise 4.131.761 oyda bulunuyor.

Buna göre, Ekrem İmamoğlu, 27.889 oyla Binali Yıldırım’ın önünde.

Sadi Güven, İstanbul’un netleşip netleşmediğine ilişkin soruya, “Ben netleşip netleşmediğini bilemiyorum çünkü bir itiraz süreci var. Yüzde 80’in üzerinde bir veriyi siyasi partilerle paylaştık.” dedi.

Güven, “31 bin 186 sandığın 31 bin 102’si sisteme girdi. 84 sandık şu anda sisteme itiraz nedeniyle taranmamış vaziyette. Sisteme yükleme devam ediyor.” dedi.

‘Benim üzerimden bir polemik yaratılmasın.’

YSK Başkanı, Anadolu Ajansı’nın veri akışını durdurması ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise, “AA benim müşterim değil. Dolayısıyla bilgi servisi yapmıyorum. Benim üzerimden bir polemik yaratılmasın.” dedi.

Saat 10:11 – AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan: Millet ne derse o. Kim kazanıyorsa eyvallah
AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, klesin olmayan seçim sonuçlarına ilişkin Twitter üzerinden bir değerlendirme yaptı ve Millet ne derse o. Kim kazanıyorsa eyvallah” mesajını paylaştı.

saat 09:38 DHA: YSK verilerine göre İmamoğlu 27 bin 315 oyla önde

Demirören Haber Ajansı (DHA), Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) göre İstanbul’da sandıkların yüzde 99,69’unun açıldığını, Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 48,80 oyla önde olduğunu bildirdi.

DHA’nın YSK’dan aktardığı son veriler şöyle:

 • Sandık sayısı: 31 bin 186
 • Açılan sandık sayısı: 31 bin 88
 • Açılmayan sandık sayısı: 98
 • Ekrem İmamoğlu: 4 milyon 157 bin 505 (Yüzde 48,80)
 • Binali Yıldırım: 4 milyon 130 bin 190 (Yüzde 48,48)

Türkiye Erdoğan’ın liderliğinde ne kadar değişti? Bu süre içinde hangi başarılar elde edildi?

Seçim sonuçları ve seçimlerde yaşanan olaylar Erdoğan, politik kariyerinde, İstanbul Belediye Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı görevine kadar oldukça uzun bir yol kat etti. Türkiye Erdoğan’ın liderliğinde ne kadar değişti? Bu süre içinde hangi başarılar elde edildi?
Devamını okumak için tıklayın


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here