Seçim sonuçları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

2019 yerel seçimlerinde oy sayım işlemi tamamlandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, AKP sandıktan birinci parti olarak çıktı ancak başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok yerde büyükşehir belediye başkanlığını kaybetti.

AKP ve MHP’nin Cumhur İttifakı oyların yüzde 52’sini aldı.

Ancak AKP başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok yerde belediyeyi kaybetti. CHP ise “Yedi büyükşehiri almak” hedefiyle girdiği seçimlerden altı büyükşehiri kazanarak çıktı.

Seçimden çıkan 10 sonucu derledik:

1) Ankara Büyükşehir Belediyesi el değiştirdi

Ankara Büyükşehir Belediyesi 25 yıl sonra ilk kez el değiştirdi. 1994 yılında Refah Partisi adayı Melih Gökçek, 6 bin 471 oy farkla SHP adayı Korel Göymen’in önünde yarışı tamamladı. Gökçek bu tarihten sonra da Fazilet Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi adayı olarak girdiği dört seçimi daha kazandı. Gökçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine Ekim 2017’de bu görevinden istifa etti.

CHP adayı Mansur Yavaş ise üçüncü kez aday olduğu seçimleri ilk kez kazandı. Yavaş, Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Mehmet Özhaseki karşısında 125 bin oy farkla, oyların yaklaşık yüzde 51’ini alarak kazandı. Yavaş daha önce bir kez MHP’den, bir kez de yine CHP’den belediye başkan adayı olmuş ancak her ikisinde de kazanamamıştı.

Ankara’da Belediye Başkanlığı seçim sonuçları

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

2) İstanbul’da nefes kesen yarış

İstanbul da nefes kesen bir yarışa sahne oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre kazananın netleşmesi ancak sabah saatlerini bulurken, yaşanan kıran kırana mücadele 1994 yerel seçimlerini hatırlattı.

O dönem Refah Partisi adayı olan Recep Tayyip Erdoğan, birkaç gün süren sayım işleminin ardından 117 bin oy farkla belediye başkanı seçilmişti.

Bu yıl da sonuçlar son ana kadar belli olmadı. Sonunda da gerek Yüksek Seçim Kurulu gerekse de Anadolu Ajansı, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun yarışı 24 bin 408 oy farkla önde tamamladığını duyurdu.

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Binali Yıldırım, sürecin devam ettiğini ve toplam 31 bin 136 sandıktan her birinden bir yanlış oy çıksa bile sonucun değişeceğini söyledi.

İstanbul’da dört ilçe el değiştirdi. MHP, daha önce CHP’nin elinde olan Silivri’de sandıktan birinci parti çıkarak ilk kez bir belediye kazanmış oldu. Esenyurt ve Küçükçekme’de CHP’li adaylar kazanarak AKP’li haleflerini yerinden ederken, 2014’ten bu yana CHP’nin yönettiği Çatalca’da da kazanan AKP oldu.

İstanbul’da son durum
Açılan Sandık: %99

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç
Kaynak: AA

3) İlk 10 büyükşehirden beşi el değiştirdi

Türkiye’nin nüfusuna göre en büyük ilk 10 şehrinin beşinde belediye başkanlığı başka partiye geçti. CHP; İstanbul, Ankara ve Antalya’yı AKP’den, Adana ve Mersin’i de MHP’den aldı.

Böylece Türkiye’nin ilk 10 büyük kentinin beşi CHP, kalan beşi de AKP yönetiminde.

CHP’nin elindeki İzmir, AKP’nin elindeki Bursa, Konya, Gaziantep ve Şanlıurfa ise belediyelerin el değiştirmediği büyük kentler.

Türkiye’nin ilk 10 büyük kenti

Kaynak: TÜİK ve AA

Şehir Seçim ’14 Seçim ’19
İstanbul AKP CHP
Ankara AKP CHP
İzmir CHP CHP
Bursa AKP AKP
Antalya AKP CHP
Adana MHP CHP
Konya AKP AKP
Gaziantep AKP AKP
Şanlıurfa AKP AKP
Mersin MHP CHP

4) Güneydoğu’da kayyum etkisi

HDP, seçim kampanyasını Güneydoğu’da kayyum atanan belediyeleri geri alma, Batı’da da “stratejik oy” tercihiyle “AKP ve MHP’ye kaybettirerek kazanmayı” amaçlıyordu.

HDP’nin elinde olan Iğdır haricindeki tüm belediyelere, 2015 yılındaki çözüm sürecinin sona ermesinin ardından kayyum atanmıştı.

HDP, kayyum atanan 10 belediyeden altısını yeniden kazanmayı başarırken, dört yerde ise kaybetti. Kayyum atanmayan tek HDP il belediyesi olan Iğdır’dan da bir kez daha sandıktan HDP çıktı.

Tunceli’de birinciliği Türkiye Komünist Partisi’nin adayı Fatih Mehmet Maçoğlu’na kaptıran HDP, üç il belediyesini de AKP’ye karşı kaybetti.

Ancak Kürt oyları, özellikle HDP’nin aday göstermediği, İstanbul, Adana, Ankara, Antalya ve Mersin gibi yerlerde seçim sonuçları üzerinde önemli rol oynadı.

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

HDP, kayyum ve yerel seçimler
11
BDP’nin 2014’de kazandığı il belediyesi

10Kayyum atanan BDP/HDP belediyesi

6HDP’nin kaybettiği belediye sayısı

1HDP’nin 2014’te alamayıp 2019’da aldığı yer

5) MHP’ye dönen belediyeler

Seçimin bir diğer dikkat çeken sonucu da Cumhur İttifakı kapsamında olmayan 27 ilin 9’unu MHP’nin kazanmış olması.

MHP, böylece Adana ve Mersin gibi bazı önemli illerde kaybetmiş olmasına karşın AKP’den aldığı yerlerle birlikte toplamda 11 yerde kazandı.

MHP, 2014 yerel seçimlerinde sekiz il belediyesi kazanmıştı.

MHP’nin seçim kazandığı yerler arasında Bayburt ve Çankırı gibi daha önce AKP’nin kalesi olarak nitelendirilen bazı iller de yer alıyor.

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

6) İlk komünist il belediyesi

Tunceli’nin Ovacık ilçesinin Türkiye Komünist Partili Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, bu kez Tunceli’de seçimleri kazandı.

Maçoğlu, oyların yüzde 32,77’sini alarak, yarışı HDP adayı Nurşat Yeşil’in önünde tamamladı.

Maçoğlu, seçimi kazanmasının ardından attığı Twitter mesajında, “Dersim halkı kazandı” dedi.

7) Karadeniz’de değişim rüzgarı

Karadeniz, en ciddi oy kaymalarının görüldüğü bölgeler arasında başı çekiyor.

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve daha önceki seçimlerde AKP ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en yüksek oy oranlarına ulaştığı illerin bazılarında belediyeler el değiştirdi.

Karadeniz Bölgesi’ndeki 18 ilin yedisi bu kez farklı bir partiyi tercih etti.

Bolu ve Artvin; AKP’den CHP’ye geçerken, 2014 yılından bu yana CHP’nin elinde olan Zonguldak ve Giresun’da ise bu kez kazanan AKP adayları oldu.

Cumhur İttifakı dışında olan Kastamonu, Amasya ve Bayburt’ta da MHP adayları kazandı ve bu belediyeleri AKP’nin elinden aldı.

Karadeniz’de değişen iller

Source: AA

İl Seçim ’14 Seçim ’19
Bolu AKP CHP
Zonguldak CHP AKP
Kastamonu AKP MHP
Amasya AKP MHP
Giresun CHP AKP
Bayburt AKP MHP
Artvin AKP CHP

8) Metal yorgunluğu şehirleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılında “metal yorgunluğu” gerekçesiyle altı ilde belediye başkanlarının istifa etmesini istemişti.

İstanbul, Ankara, Düzce, Niğde, Bursa ve Balıkesir, belediye başkanlarının istifa ettiği şehirler olarak sıralanıyor.

AKP, bu altı ilin dördünde tekrar kazanırken, İstanbul ve Ankara’yı ise resmi olmayan sonuçlara göre kaybetti.

Belediye başkanları “metal yorgunluğu” nedeniyle istifa eden altı ilin dördünde seçimlere Cumhur İttifakı olarak girildi ve AKP aday gösterdi.

Cumhur İttifakı olarak seçimlere girilen Balıkesir, yaklaşık sekiz puanla oyların en fazla artırıldığı yer oldu. Diğer ittifak yapılan yerlerden Bursa da oy artışı sadece 0,1, Ankara’da yaklaşık 2, İstanbul’da ise 0,8 puan oldu.

İttifak dışında bırakılan Düzce’de oylarda yaklaşık 7 puanlık, Niğde’de ise 4 puanlık bir düşüş görüldü.

AKP’nin oyları

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç
Kaynak: AA

9) AKP hem belediyede hem il genel meclisinde hafif geriledi

AKP’nin oyları hem belediye başkanlığı hem de il genel meclisinde 2014 seçimlerine kıyasla geriledi. Ancak halen sandıktan birinci parti olarak çıkmayı başardı.

2014 yılında belediye başkanlığında oylarında yüzde 45,5’ini alan AKP’nin 2019’da aldığı oy oranı yüzde 44,3.

İl genel meclisinde kullanılan oylara bakıldığında ise 43,4’ten yüzde 42,7’ye geriledi.

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

Hangi parti kaç belediye aldı, kaç belediye kaybetti?

  • 11AKP’nin belediyelerindeki net düşüş sayısı
  • 8CHP’nin belediyelerindeki net artış sayısı
  • 3MHP’nin belediyelerindeki net artış sayısı
  • 2HDP’nin belediyelerindeki net düşüş sayısı

Kaynak: AA

10) AKP bazı kalelerini kaybetti

Bu seçimlerde 2014’e göre en fazla belediye kaybeden parti AKP oldu. AKP, aralarında İstanbul, Ankara ve Antalya gibi büyük kentlerin de bulunduğu 16 yerde belediyeyi kaybetti. Bunların dokuzunda sandıktan CHP, yedisinde de MHP çıktı.

AKP, beş yeni yerde kazanmayı başardı. AKP adayları, Bitlis ve Şırnak’ta HDP’nin selefi BDP, Giresun ve Zonguldak’ta CHP ve Isparta’da da MHP’den belediyeyi aldı.

Böylece net olarak AKP, 11 ilde belediye kaybetti. AKP’nin 2019 seçimlerinde kazandığı belediye sayısı 39’a geriledi.

Belediye sayısını en fazla artıran parti ise CHP oldu. CHP, 11 yerde belediye seçimlerini kazanırken, 2014’te kazandığı üç yerde ise kaybetti. Böylece, net olarak sekiz yeni ilde belediyeyi kazanmış oldu.

AKP’den aldığı dokuz ile ek olarak Adana ve Mersin’de de belediye MHP’den CHP’ye geçti. Üç yerde de ikisi AKP adaylarına, birinde de bağımsız adaya kaybetti.

MHP ise elindeki belediye sayısını da sekizden 11’e yükseltti.

AKP’nin hem CHP’ye hem de MHP’ye kaybettiği yerler arasında “kalesi” olarak bilinen iller de yer alıyor. İç Anadolu’da yer alan ve bugüne kadar AKP’nin kazandığı Kırşehir’de CHP sandıktan birinci çıktı. Ayrıca Bolu, Bilecik ve Artvin de son yıllarda AKP’yi tercih eden ama 2019’da CHP’ye geçen yerlerden.

AKP’nin kalesi olarak bilinen bazı yerlerde de seçmenin tercihi MHP oldu. AKP’nin ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a en fazla oyun çıktığı yerlerden Bayburt bu illerin başında geliyor.

Ayrıca Çankırı, Erzincan, Kütahya ve Karaman da AKP’nin kalesi olarak bilinmesine rağmen bu kez MHP’ye geçen iller arasında yer alıyor.

Haberin devamı için tıklayın

Ekrem İmamoğlu: Beylikdüzü’nde yaşayanlar eski belediye başkanları için ne diyor?

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

5 yıl İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde belediye başkanlığı yapan Ekrem İmamoğlu, resmi olmayan sonuçlara göre 24 bin bin 408 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. AKP sonuca itiraz etti.

Yaklaşık 30 yıldır Beylikdüzü’nde yaşayan İmamoğlu ilçede genelde “dürüst ve mütevazı” kişiliğiyle hem CHP hem AKP seçmeninin takdirini toplamış durumda.

Beylikdüzü ilk bakışta düzenli binaları, geniş yolları ve yeşil alanlarıyla dikkat çekiyor.

İmamoğlu’nun ilçeye kültür merkezleri de yaptığını söyleyen seçmenleri, sosyal belediyeciliğini övüyor.

Otizmli çocuğu olan Gülcan Akarslan, İmamoğlu’nun engellilerle özel olarak ilgilendiğini anlatıyor.

AKP seçmeninin yoğun olduğu Yakuplu semtinde de İmamoğlu kişiliğiyle takdir topluyor. Ancak Yakuplular, “İmamoğlu’nun semte bir katkısı olmadığından” yakınıyor.

Seçim sonuçları: AKP neden İstanbul ve Ankara’da itiraz etti, YSK’ya itiraz süreci nasıl işleyecek?

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kaybettiği İstanbul ve Ankara’da geçersiz oyların incelenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. AKP’li yetkililer iki kentte “usulsüzlükler tespit ettiğini” söylüyor.

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, kentte 39 ilçede itiraz başvurusu yaptıklarını açıkladı. AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan da “3 bin 217 sandıkta usulsüzlüklere itiraz ettik, 25 ilçede büyükşehir oylarının tümüne itiraz ettik” dedi.

İstanbul’da bazı ilçelerde oylar yeniden sayılacak.

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve Cumhur İttifakı’nın AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre, iktidar partisi “sandıklarda iki farklı usulsüzlük tespit etti.”

Birincisi, geçersiz oylar.

31 bin 186 sandıktan çıkan resmi olmayan sonuçlarına göre Millet İttifakı’nın CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 4 milyon 170 bin 116, Binali Yıldırım ise 4 milyon 145 bin 708 oy aldı. Aradaki oy farkı 24 bin 408.

300 binin üzerinde geçersiz oy olduğunu söyleyen AKP, geçersiz oyların yeniden incelenmesini talep edecek.

‘Partimiz bir haksızlıkla karşı karşıya’

AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, “309 bin geçersiz oyla karşı karşıyayız. Bunun bir bölümü İstanbul’da kazandığımız 25 ilçeye ait. Burada partimiz bir haksızlıkla karşı karşıyadır” dedi.

AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan da, Ankara için “Yaptığımız tespitler neticesinde, 108 bin 680 oyun geçersiz sayıldığını, elimizdeki ıslak imzalı sonuç tutanaklarının büyük bölümünde geçersiz oyların normalden fazla olduğunu, hangi sebeple geçersiz kabul edildiğinin belli olmadığını tespit ettik” dedi.

Özcan, itiraz edecekleri geçersiz oylar için şu örneği verdi:

“Bilhassa zarfın içine, örneğin muhtarlık seçimlerinde iki tane muhtar adayına oy pusulası konulmuş. Lakin diğer pusulalarda herhangi bir tahribat veya iptal gerekçesi olmamasına rağmen iki pusula muhtar adayı çıktı diye bütün oyların hepsini iptal etmişler.”

2014’teki yerel seçimlerde İstanbul’daki geçersiz oy sayısı 422 bin 667, Ankara’daki geçersiz oy sayısı ise 124 bin 156’ydı.

31 Mart’ta Türkiye genelinde 52 milyon 608 bin 398 seçmen, 194 bin 42 sandıkta oy kullandı

Geçersiz oylara sandık kurulları oy çokluğuyla karar veriyor

Seçim günü sandık başkanları, itiraz edilen ya da itiraza gerek kalmadan geçersiz sayılan zarfları bir kenara ayırıyor.

YSK’nın açıklamasına göre sandık kurulu, tüm zarfları kontrol ettikten sonra kenara ayrılan zarfların geçerli veya geçersiz olduğuna oy çokluğuyla karar veriyor.

Sandık kurulu, son seçimde ilçede en fazla oyu alan 5 partinin her birinden birer temsilciyi içeriyor.

Kurul tarafından geçersiz olduğuna karar verilen zarflarla ilgili farklı fikirde olan sandık kurulu üyesi, muhalefet şerhini tutanak defterine yazıyor.

İstanbul ve Ankara’daki geçersiz oyların kaçında AKP ya da MHP üyelerinin muhalefet şerhi bulunduğu açıklanmadı.

AKP İstanbul İl Başkanlığı Basın Danışmanı Hüseyin Türkoğlu, “Bu sayı tespit edildi mi?” sorumuza şu yanıtı verdi:

“Geçersiz oyların kaçında muhalefet şerhi bulunduğu ile kaçında AK Parti’ye veya CHP’ye oy verildiği gibi bilgiler, itirazın sonrasında yapılacak çalışmada ortaya çıkacak.”

Binali Yıldırım da konuyla ilgili olarak “319 bin 500 iptal oy var. Aradaki fark 25 bin. Yani iptal oylar aradaki farkın 10 katından fazla gözüküyor. Bu önemli bir detay. Bunun dışında tabii yapılan bazı usulsüzlükler, yanlışlar, hatalı girişler var” demişti.

AKP’nin itiraz ettiği ‘birleştirme tutanakları’nı ilçe seçim kurulları düzenliyor

AKP’nin “Tespit ettik” dediği ikinci usulsüzlük ise Yıldırım’ın da ifade ettiği, “sandıklarda sayılan ve tutanaklara işlenen oylar ilçe seçim kurullarında toplanarak kayda geçirilirken, AKP’nin büyükşehir belediye başkan adaylarının aldığı oyların farklı adaylar adına kaydedilmiş olması.”

Tutanakların birleştirilmesi süreci nasıl işliyor?

Sandıklarda her bir adayın aldığı oy sayısı sandık başkanı ve kurulu tarafından tutanağa geçiriliyor.

Tüm oylar sayıldıktan sonra sandık başkanı, tutanakları ilçe seçim kuruluna götürüyor.

Burada tüm sandıklardan gelen tutanakları birleştirme ve tek bir tutanakla tespit etme işlemini ilçe seçim kurulları yapıyor.

Son olarak ilçe seçim kurulu başkanı ve en az iki üyesinden oluşan bir ekip tarafından il seçim kuruluna götürülüyor. Bu tutanakların birer kopyası siyasi partilere ve bağımsız adaylara aynı anda teslim ediliyor.

Seçim kanununa göre ilçe seçim kurulunda yapılan sayım, döküm ve birleştirme (tüm sandıkların tutanaklarının bir araya getirilerek tek bir tutanak tutulması) sırasında adaylar ya da siyasi parti müşahitleri işlemleri takip edebiliyor. Bu esnada tasnif ve birleştirme açık olarak yapılıyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da tespit ettiklerini söylediği durumu şöyle açıkladı:

“Sandık sonuç tutanağıyla oy sayım döküm çizelgelerinin karşılaştırılmasında, sandık başkanı ve kurul üyeleri tarafından imza altına alınıyor. Sandık sonuç tutanağına aktarılıyor, partililere veriliyor ve bir örneği ilçe seçim kuruluna veriliyor. Tam oraya aktarılırken kaydırmalar yapılmış. 309 sandıkta 17 bin küsur oy bizim adayımıza yazılacağına başka partinin adayına kaydırılmıştır.”

‘Bazen hatalar olabiliyor’

AKP’nin “Usulsüzlük tespit ettik” ve “Oylar başka partinin adayına kaydırılmıştır” dediği tutanakları birleştirme ve aktarma aşaması, doğrudan ilçe seçim kurullarının sorumluluğu altında.

İlçe seçim kurullarında iki devlet memuru, 4 de siyasi parti temsilcisi bulunuyor, ilçenin en yüksek dereceli hâkim başkanlık ediyor.

Yani hem ilçe seçim kurulundaki, hem de dilerse müşahit olarak siyasi partililer, bu süreçte hazır bulunuyor.

AKP İstanbul İl Başkanlığı Basın Danışmanı Hüseyin Türkoğlu, bu konuyla ilgili sorularımıza şu yanıtı verdi:

“Bazen aktarma ya da yazım sürecinde hatalar olabiliyor, gözden kaçabiliyor. Sorumluluğa dair bir şey söyleyemeyiz, itirazların sonrasında incelemeler yapılacak.”

Şenocak ise, salı günü başvuru yaptıktan sonra düzenlediği basın toplantısında “Burada bu işi hangi memurlar neye dayanarak yapıyorsa, bunlar üzerinde gerekli hukuki noktada ne yapılması gerekiyorsa, yakın olarak takip edeceğiz ve uygulayacağız. İlçe seçim kurullarını bu süreci yönetme noktasında daha gayretli olmaya bir kez daha davet etmiş olayım” dedi.

AKP Genel Sekreteri ve Ankara milletvekili Fatih Şahin, Ankara’da 25 ilçede de birleştirme tutanaklarında maddi hata olduğunu söyledi. İstanbul’da da aynı tespiti yaptıkları bilgisini verdi:

“Örneğin A partisinin 25, B partisinin 125 oyu var. Bunlar yer değiştirilmiş.”

YSK’ya başvuru öncesi ilçe ve il seçim kurullarına gidilecek

Fatih Şahin, başvuru süreciyle ilgili olarak “İlçe seçim kurulları, il seçim kurulu ve daha sonra YSK nezdinde hukuki süreci bütün hukukçu arkadaşlarla birlikte takip edeceğiz” dedi.

Seçim sonuçlarına itiraz süreci nasıl işliyor?

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç Kaynak: seçim kanunu

Süreç nasıl işliyor?

İlçe seçim kurullarının birleştirme tutanaklarına ve geçersiz oylara yönelik olarak yapılacak olan itirazın süresi Salı günü saat 15.00’te doldu.

AKP, Ankara ve İstanbul’un tüm ilçelerinde doğrudan ilçe seçim kurullarına itiraz başvurusu yaptı.

İlçe seçim kurulu, itirazı, kanuna göre iki gün içinde yani Perşembe günü mesai bitimine kadar karara bağlamak zorunda.

İlçe seçim kurulunun kararının ardından, itirazın reddine karar verirse iptali için ertesi gün, yani Cuma günü il seçim kurullarına başvurulacak.

İl seçim kurullarının da karar vermek için iki günü var.

İl seçim kurulunda da karar kesinleşmezse YSK süreci başlıyor. Siyasi partiler 3 gün içinde YSK’ya başvurmak zorunda.

YSK’nın da 3 gün içinde vereceği karar kesin olacak, kararla ilgili başka bir mercie başvurulamayacak.

7 asil, 4 yedek üyeden oluşan YSK’nın üyelerinin 6’sı Yargıtay, 5’i Danıştay tarafından seçiliyor. Ayrıca son seçimde en yüksek oyu almış 4 siyasi parti ve/veya TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin, oy kullanma hakkı bulunmayan ama bazı toplantılara girme hakkı olan YSK temsilcileri var.

Bayram Şenocak da İstanbul’da yapılacak itiraz sürecini anlatırken “10 milyon 560 bin 603 seçmenin olduğu İstanbul’da elbette bindelik oranda sonucun belirlenecek olması, tespit ettiğimiz usulsüzlükleri daha da önemli hale getirmektedir. Tüm itiraz süreçleri tamamlandıktan sonra elbette asıl olan YSK’nın kararıdır” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

Seçim sonuçları – Bahçeli neden yeni yerel seçim sistemi önerdi, yasa değişikliği yeterli mi?

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yazılı bir açıklama yaparak yeni bir yerel seçim sistemi önerdi. Bahçeli, “Öyle bir sistem inşa edilsin ki, sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da üstlendiği görev ve yetkiye dayanarak ilçe belediye başkanlarını belirlesin” dedi.

Bahçeli, “Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi olsun olmasına, ama ilçelerdeki irade büyükşehire istikamet çizmiyorsa, etki etmiyorsa buna ne diyeceğiz, nasıl yorumlayacağız?” ifadelerini kullandığı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Hiç olmazsa büyükşehir ölçeğinde hem bir tutarlılık, hem bir ahenk, hem de bir denge sağlanmış olur. Tıpkı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde olduğu gibi.”

Bahçeli, şu anki yerel seçim sisteminde “bir sistem adaletsizliği” olduğunu da söyledi:

“Ankara’da Cumhur İttifakı 22 ilçede belediye başkanlığını kazandı. Zillet İttifakı ise sadece üç ilçede sonuç aldı. 22 ilçe belediyesinin kazanılmasına rağmen büyükşehir belediye başkanlığına maalesef CHP’li bir isim seçildi. Benzeri bir durum İstanbul’da da yaşandı. Bu nasıl bir iştir? Karşımızda bir sistem adaletsizliği, bir sistem dengesizliği söz konusu değil midir? İlçelerde başarı kazanıp büyükşehirde kaybetmek gerçekten normal ve kabul edilir şey olmayacaktır.”

Anayasa’nın 127. maddesi ne diyor?
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin büyükşehir belediye başkanlarına, ilçe belediye başkanlarını atama yetkisi verilmesini içeren önerisinin yasa değişikliği ile mi anayasa değişikliği ile mi yapılabileceği de tartışma konusu.

Anayasa’nın 127. maddesi “mahalli idareleri” seçimle belirlenen kamu kuruluşları olarak tanımlıyor:

“Mahalli İdareler, il, belediye veya köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kuruluş esasları kanunla belirtilen ve karar organları genel kanunda gösterilen, seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişileridir. Mahalli idarelerin kuruluş ve görevleri ile yetkileri, yerinden yönetim ilkesine uygun olarak kanunla düzenlenir. Mahalli idarelerin seçimleri 67. maddedeki esalara göre 5 yılda bir yapılır.”

MHP: Yasa değişikliği yeterli

MHP yöneticileri ise Bahçeli’nin belediye başkanlığı seçimlerine ilişkin önerisinin bir sonraki seçimlere, yani 2024 sçimlerine yönelik olduğunu belirtirken, önerdikleri yeni sitem için anayasa değişikliği gerekmediğini ifade ediyorlar.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Anayasa’nın 127. maddesinde değişiklik yapmaya gerek olmadığını, Mahalli İdareler Seçim Yasası’nda değişikliğin yeterli olacağını belirtti.

Yıldız, “Bu sistem aslında 1970’li yıllarda sistemimizde vardı. Mesela İstanbul’da, Beşiktaş Belediyesi, Şube Müdürlüğü şeklindeydi. Türkiye’nin yabancı olduğu bir sistem değil” görüşünü dile getirdi. Yıldız, Anayasa’da mahalli idarelere ilişkin genel ilkelerin belirlendiğini, seçim usulününün yasayla düzenlendiğini belirtiyor.

Parlamentoda AKP ve MHP yasal değişiklik için yeterli çoğunluğa sahip. Ancak anayasa değişikliği için diğer muhalefet partilerinin de desteği gerekiyor. 600 üyeli TBMM’de, anayasa değişikliğinin referanduma sunularak yapılması için en az 360, referandumsuz yapılması için 400 üyenin kabul oyu kullanması gerekiyor.

MHP’nin önerisi konusunda henüz AKP bir açıklama yapmadı.

Ancak AKP destek verse bile iki partinin parlamentodaki sandalye sayısı halen 340’ta kaldığı için, diğer partilerin desteği olmadan anayasa değişikliği yapması mümkün görünmüyor.

Bahçeli neden yeni bir sistem önerdi?

MHP kaynakları, Bahçeli’nin bu öneriyi getirmesinin nedeni olarak, ilçe belediyelerinde çoğunluğun muhalefette, yani büyükşehir belediye başkanından farklı bir partide olması halinde, sistemin tıkanmasını önlemek olarak açıklıyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre Ankara ve İstanbul’da CHP’nin büyükşehir belediyesini kazandığını ancak ilçe belediyeleri dikkate alındığında AKP’nin büyükşehir belediye meclisinde çoğunluğu oluşturacağına dikkat çeken MHP kaynakları, yerel seçimlerim hem cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyumlu hale gelmesi, hem de sistem tıkanmasını önlemek için bu önerinin gündeme geldiğini belirtiyorlar.

922 ilçede oy kullanıldı

Yerel seçimler 30 büyükşehir belediyesi, 51 il belediyesi, 922 ilçe, 32 bin 105 mahalle ve 18 bin 306 köyde yapıldı.

Büyükşehirlerde seçmenler Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy kullanıyor.

Büyükşehir olmayan illerde ise İl Genel Meclisi Üyeliği, İlçe Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için oy veriliyor.

Köylerde yaşayanlarsa İl Genel Meclisi Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti için kullanıyor.

Seçim sonuçları – Guardian yazarı Tisdall: ‘Erdoğan’ın sonunun başlangıcı’ demek için henüz çok erken

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

İngiliz Guardian gazetesinin dış politika yazarı Simon Tisdall, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonuçlarına nasıl bir tepki verebileceğini irdeledi. Tisdall, “Erdoğan, muhalefet üzerindeki baskısını artırabilir” yorumunu yaptı.

“Erdoğan’ın, yerel seçimleri kendi liderliği için bir referanduma dönüştürdüğü” ifade edilen analiz şöyle:

“Şimdi asıl soru, Erdoğan nasıl tepki verecek? Türkiye siyasetine 2003’ten bu yana hükmeden Erdoğan kaybetmeyi sevmez. Hiçbir eleştiriye tahammül etmez. Katılım oranının yüzde 84,5 olduğu seçimlerde AKP’den sapan oylar, daha önce görülmemiş bir sitem anlamına geliyor.

“AKP’nin kampanyasını Erdoğan tek başına yürüttü. Cumhurbaşkanı olarak konumunu istismar edip, iki ayda neredeyse her gün miting düzenledi. AKP’nin başarısının ‘ulusal beka meselesi’ olduğunu söyledi ve muhaliflerinin teröristlerle ortaklık yaptığını öne sürdü.

“Geçen ay Christchurch’teki cami saldırılarının videosunu mitinglerde göstermesi ve saldırıların Batılıların Müslümanlara, özellikle Türklere karşı organize bir kampanyanın parçası olduğunu söylemesi büyük eleştiri aldı.

“Seçim sonuçları, Türkiye için 2016’daki darbe girişiminden sonraki en büyük siyasi şok. Darbe girişiminden sonra Erdoğan’ın ilk tepkisi kitlesel gözaltı talimatları vermek ve ülke dışındaki komplocuları suçlamak oldu. Erdoğan darbe girişimini, iktidarını güçlendirme amacıyla, ülke genelinde ayırım yapmadan tüm muhalifleri tasfiye etmek için bir bahane olarak kullandı.

“Benzer bir karşılık yine beklenebilir ama muhtemelen aynı çapta değil. Erdoğan, geçmişte olduğu gibi, kolay etkisi altına giren yargının yardımıyla muhalifleri diskalifiye etmek için haklarında yasal itiraz süreci başlatacak.

‘Selahattin Demirtaş örneği’

“Erdoğan özellikle HDP’nin kazanımlar elde ettiği Güneydoğu’daki Kürt bölgelerindeki kutlamaları bastırmakta kararlı davranacak.

“Erdoğan HDP’yi yasadışı PKK ile ortaklık yapmakla suçluyor, HDP ise bu suçlamaları kesinlikle reddediyor. Seçimden önce bazı HDP aktivistlerinin de terör bağlantılı suçlar nedeniyle gözaltına alındıkları haberleri geldi.

“HDP’nin en karizmatik lideri Selahattin Demirtaş’ın kaderi bunun örneği. Demirtaş 2014 seçimlerinde Erdoğan’a kök söktürdü ve bu yüzden tehdit olarak görüldü. Demirtaş, ‘terör propagandası yapma’ suçu nedeniyle 2016’dan bu yana cezaevinde.

“Geçen yıl kendisine geniş yetkiler tanıyan referandumdan sonra Erdoğan’ın, hükümet, ordu, mahkemeler dâhil Türk kurumları üzerindeki hâkimiyeti olağanüstü. Gazetecilerin araştırma ve inceleme yapabilme imkanları yok edildi.

“Tüm bunlar ana muhalefet partisi CHP’nin başarısını daha çarpıcı kılıyor. CHP’nin zaferleri tüm muhalif partileri için teşvik edici olacak. Bu zaferler Türkiye’de, geçen yıl neredeyse öldüğü düşünülen demokrasinin yenilenmesi umutlarını ölü toprağından çıkarabilir.

“Bu, Erdoğan için sonun başlangıcı mı? Bunu söylemek için çok erken. 2023’e kadar herhangi bir ulusal seçim yok. Erdoğan’ın daha ziyade taşrada olan seçmen tabanı hala güçlü, oy oranı yüzde 44.

“Ama hala kapalı bir kutu var: Ekonominin durumu, seçimlerde belirleyici olan bir faktör.

“Artan gıda fiyatları ve evlerin temel ihtiyaçlarındaki darlık, büyük bir Türk sultanı dahi olsa, her siyasetçi için sorun teşkil eden bir durum. Erdoğan’ın mahvolmasının nedeni, soğan fiyatları olabilir.”

Anadolu Ajansından açıklama: Genel Müdür Kazancı’nın sözleri çarpıtılarak sızdırıldı

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

AA’dan yapılan açıklamada, “Bugün bazı sözde medya mecralarında yer alan ve Genel Müdürümüze atfedilen, özellikle ailesiyle ilgili ifadeler tamamen yalandır, uydurmadır” denildi.

Anadolu Ajansından (AA) yapılan açıklamada, gündem toplantısında AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı’nın personele yaptığı konuşmanın çarpıtılarak sızdırıldığı, kendisine ait olmayan ifadelerin aitmiş gibi gösterildiği belirtilerek, “Bugün bazı sözde medya mecralarında yer alan ve Genel Müdürümüze atfedilen, özellikle ailesiyle ilgili ifadeler tamamen yalandır, uydurmadır” denildi.

Anadolu Ajansından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Dedikodu gazeteciliğinden öteye gidemeyen bazı sözde medya kuruluşları, Anadolu Ajansının tüzel kişiliğine ve yöneticilerine açıkça itibar suikastı yapmaya çalışmaktadır. Bu yalan, iftira ve ithamların yöneticilerimizin ailelerine de yönelmiş olması Türk medyası adına esef verici bir gelişmedir.

Anadolu Ajansı Gündem toplantısında, Genel Müdürümüzün personelimize yaptığı konuşma çarpıtılarak sızdırılmış, kendisine asla ait olmayan ifadeler aitmiş gibi gösterilmiştir. Bugün bazı sözde medya mecralarında yer alan ve Genel Müdürümüze atfedilen, özellikle ailesiyle ilgili ifadeler tamamen yalandır, uydurmadır. Anadolu Ajansı olarak şunu belirtmek isteriz ki, kamuoyunu yanlış yönlendiren insaf, vicdan ve ahlak dışı yayınlara imza atanlar yargı önünde bunun hesabını vereceklerdir”.

Oda tv: AA Genel Müdürü Kazancı ‘YSK başkanının bitiremediği seçimi ben nasıl bitireyim’ dedi

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü Şenol Kazancı, seçim günü yaşananlar hakkında açıklamalarda bulundu. YSK Başkanının kendilerini hedef gösterdiğini belirten Kazancı, “YSK Başkanı’nın bitiremediği seçimi ben nasıl bitireyim” dedi.

Oda tv’nin haberine göre, Kazancı, bugün sabah toplantısında seçim akşamına dair konuştu. Konuşmasında kendisine hem AK Parti’den, hem CHP’den gelen eleştirilere yanıt verdi. Toplantıya Ajans temsilcileri ve editörler de katıldı.

Kazancı özetle şunları söyledi:

“Her iki aday da ayrı ayrı ‘kazandım’ diye açıklama yaptı. Benim veri akışım durdu, ben ne yapabilirdim ki. Veri gelmedi. YSK veri göndermedi. Beni hedef gösterdiler. Ben bunlara şerbetliyim. Ekrem İmamoğlu’nun da Binali Yıldırım’ın da kazandığı sonucu vermedim. Kazandıklarını görmedim ki vereyim. Bu kararı tek başıma aldım.”

İmamoğlu’nun eleştirilerini de hedef alan Kazancı, “kazandığını açıklayan, kazandığını zannediyor” dedi.

Erdoğan yazan şapkalı fotoğrafına da konuyu getiren Kazancı, şöyle devam etti:

“Olanlara kızım çok üzüldü. Ona ‘yanlış hiçbir şey yapmadım’ dedim. Kafama taktığım şapkanın olduğu fotoğraf danışmanken çekildi. Baykal şapkası olsaydı kimse bir şey söylemezdi. O şapkayı ben tasarladım. Erdoğan’ın yanındaydım. Sevsen de, sevmesen de ben onun adamıyım arkadaş. Hakaret ve küfürler yedim. Yediğim küfürler de maaşımın içinde.”

‘BİRİ DE BURAYA GELMEDİ’

“YSK Başkanı bizi neden hedef gösterdi, anlamıyorum” diyen Kazancı, “YSK Başkanı’nın bitiremediği seçimi ben nasıl bitireyim” diye ekleyerek YSK Başkanı’nı eleştirdi. Kazancı “Riski ben aldım. İkisini de vermedim. Biri de gelmedi buraya. Bunlar sadece konuşuyorlar. Ben dayağımı yerim temiz temiz. Doğrusunu yaptım.”

Kazancı kendisinin 17-25 Aralık’ta sızan ses kayıtlarıyla ilgili de konuştu. Kendisinin o dönem AK Parti’de görevde olduğunu söyledi. O dönem Durmuş Yılmaz’ın levhasını söküp, kendi adını koyduklarını anlattı.

‘BAŞIMIZA BİR ŞEY GELİRSE HAYIRLISI OLSUN’

Kazancı, son olarak veda eder gibi sözler de söyledi: “Ben kızıma da anlatamadım. Başımıza bir şey gelirse hayırlısı olsun. Ailelerinize selam söyleyin. Siz de çocuklarınıza durumu anlatın. Muhtemelen onlar da benimki gibi ikna olmayacaklar.”

Kazancı açıklama yapmayacağını, çünkü açıklamasının kimseyi tatmin etmeyeceğini söyledi.

Yerel seçimlerde Anadolu Ajansı tartışması sürüyor: Genel Müdür Kazancı, gelen telefon üzerine yayını durdurma talimatı verdi

Yerel seçimlerin İstanbul sonuçları büyük tartışmalara sahne oldu. Anadolu Ajansı’nın (AA) önce Binali Yıldırım’ı önde gösterip ardından uzun süre boyunca veri paylaşmaması tepki çekerken, Odatv ise Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı’ya gelen telefonun ardından Kazancı’nın yayını durdurma talimatı verdiğini iddia etti.

Dün yurt çapında düzenlenen yerel seçimlerde en çok tartışılan il olan İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin yeni iddialar ortaya çıktı.

Odatv’nin Anadolu Ajansı (AA) kulislerine dayandırdığı habere göre, önce Binali Yıldırım’ı önde gösteren ancak daha sonra Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasının ardından uzun süre veri paylaşmayan Anadolu Ajansı’nın tepki çeken bu hamlesi Genel Müdür Şenol Kazancı’nın talimatı üzerine gerçekleştirildiği iddia edildi.

‘KAZANCI BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİ DİREKTÖRÜNE TALİMAT VERDİ’

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun ilk açıklamasının ardından, İmamoğlu ile AK Parti adayı Yıldırım arasındaki fark 5 bine kadar düşmüştü. O saate tüm seçim verilerinin akışı sağlanıyordu. Bu sırada Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı’ya ‘yukarıdan’ telefon geldi. Kazancı da, AA Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Yakup Şıvka’yı arayarak yayını durdurma talimatı verdi. Yakup Şıvka da bu talimatı yerine getirdi ve tüm Türkiye’nin hatta dünyanın konuştuğu skandal durum ortaya çıktı. AA, saatlerce İstanbul’un seçim sonuçlarını vermedi.

Odatv’nin haberinde ayrıca, AA Genel Müdürü Kazancı’nın geçmişine ilişkin bilgiler de verildi.

HÜKÜMET BAĞLANTILARI VE MEDYA DENEYİMİ TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU

AK Parti İstanbul İl Gençlik Kollarının Kurucu Başkanlığı’nı yapan Şenol Kazancı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da başdanışmanlığını yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da okuduğu Kartal İmam Hatip Lisesi kökenli olan ve üniversite yıllarından itibaren Bilal Erdoğan ile birlikte olan Kazancı, Albayrak Grubu’nun da avukatlığını yaptı. Bilal Erdoğan ile yakın arkadaş olan Şenol Kazancı’nın medya deneyimi de tartışmalara neden olmuştu.

TV Net’te bir süre yayın yönetmenliği yapan Şenol Kazancı, yaklaşık 100 yıllık bir tarihe sahip, Yunus Nadi ve Halide Edip Adıvar gibi isimlerin öncülüğünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile kurulan Anadolu Ajansı’nın başına getirildi.

Haberin devamı için tıklayın

 

Paris Belediye Başkanı’ndan İmamoğlu, Soyer ve Yavaş’a tebrik

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

Paris’in Sosyalist Partili Belediye Başkanı Anne Hidalgo, sosyal medya hesabından resmi olmayan sonuçlara göre 31 Mart seçimlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de zafere ulaşan adayları tebrik etti.

Paris’in Sosyalist Partili Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Türkiye’de yerel seçimlerdeki başarısı nedeniyle Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere CHP adaylarını Türkçe tebrik etti.

Hidalgo, resmi sosyal medya hesabından paylaştığı Türkçe mesajında, “Türkiye’nin ve özellikle Ankara, Istanbul ve Izmir’in çoğulcu demokrasiye, adalete ve temel hak ve özgürlüklere inanan yeni Belediye Başkanlarını kutluyoruz. Paris’in dostluğundan şüpheniz olmasın” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/Anne_Hidalgo/status/1113025537453195264

Kaftancıoğlu: İtirazların kabulüyle İmamoğlu’nun oyu 4 bin 960 daha artacak

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 22 ilçede seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini belirterek, “Bizim de bugün saat 15.00’e kadar il genelinde 300 sandıkta maddi hata tespitimiz oldu ve bu maddi hata tespitlerimize ilişkin itiraz ettik. Bu itirazların kabulü ile birlikte İmamoğlu’nun oyu 4 bin 960 daha artacak” dedi.

YSK’nın resmi olmayan sonuçlarına göre seçimi CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun oylarına AK Parti’den itirazlar geliyor. Seyrantepe’de bulunan CHP 2’inci Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi’nde gazetecilere açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancoğlu, “Bizim de bugün saat 15.00’e kadar il genelinde 300 sandıkta maddi hata tespitimiz oldu ve bu maddi hata tespitlerimize ilişkin itiraz ettik. Bu itirazların kabulü ile birlikte İmamoğlu’nun oyu 4 bin 960 daha artacak” dedi.

‘İMAMOĞLU’NUN OYU 4 BİN 960 DAHA ARTACAK’

Kaftancıoğlu, şöyle konuştu:

”Bizim İstanbul’da topladığım 31 bin 124 değil. 31 bin 186 ıslak imzalı tutanaklarımızla YSK verilerini tek tek karşılaştırdığımızda kazanın Ekrem İmamoğlu olduğunu görüyoruz. Buna rağmen, algı operasyonları oluşturulmaya ve bunun üzerinden bir sonuç alınmaya çalışılıyor. Sanki ilk defa bir seçim yaşanıyormuş gibi oluşturulmak oluşturulmak istenen algı operasyonu ile halkın sandığa yansımış iradesi gasp edilmeye çalışılıyor. Bizler seçim günü, vatandaşlarımız, devletin görevlisinin olduğu her partinin temsilcisi olduğu sandığa giderek oy kullandılar. Oy kullanma işlemi bittikten sonra, yine devletin görevlisinin ve siyasi parti temsilcisinin olduğu ortamda oylar açıldı ve sayıldı. Bu oylar, ıslak imzalı tutanaklarla, kayıt altına alındı ve bu kayıtlarla YSK’ya aktarıldı. Bu verileri aktarılırken kimi tutanaklarda maddi hatalar oldu. Bizim de bugün saat 15.00’e kadar il genelinde 300 sandıkta maddi hata tespitimiz oldu ve bu maddi hata tespitlerimize ilişkin itiraz ettik. Bu itirazların kabulü ile birlikte İmamoğlu’nun oyu 4 bin 960 daha artacak. İmamoğlu oy oranı artacak”.

’22 İLÇEDE İTİRAZIMIZ VAR’

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularının yanıtlayan Kaftancıoğlu’na “Kaç ilçede seçim sonuçlarına itiraz edildi sorusu yöneltildi. Kaftancıoğlu bu soruya, “Biz 39 ilçenin 22 ilçesinde maddi hata tespit ettik ve onunla ilgili 22 ilçede itirazımız var” dedi.

Öte yandan CHP’li vekillerden de İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun oylarının yeniden sayımlar sonrasında arttığına yönelik tweetler gelmeye devam ediyor.

Diğer yandan, geçersiz oylara dair yapılan itirazların çoğunun sonuçsuz kaldığı da iddia ediliyor.

Bloomberg: Bira hisseleri, Erdoğan’ın kaybının en büyük kazananlarından

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

Cumhur İttifakı’nın resmi olmayan kesin sonuçlara göre Ankara ve İstanbul’u kaybetmesinin ardından Türkiye’nin en büyük bira tedarikçisi Anadolu Efes’in hisselerinin değeri yükselişe geçti. Bloomberg, konuyla ilgili haberinde, “Bira hisseleri, Erdoğan’ın kaybının en büyük kazananlarından biri” başlığı kullanıldı.

Seçim sonrası haftanın ilk güne 17.58 TL’den başlayan Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi AŞ (#AEFES) hisseleri, günü 18.41 TL’den kapadı. Yüzde 6.9’luk artışla Anadolu Efes hisseleri pazartesi günü eylülden bu yanaki en yüksek seviyeye ulaştı.

Bloomberg’ten Taylan Bilgiç’e konuşan ICBC’den Burak İşyar, “Bazı yatırımcılar alkol satışları konusundaki yerel sınırlamaların rahatlaması ihtimalini fiyatlıyor olabilir” dedi. Anadolu Efes hisseleri, haftanın ikinci gününde de dalgalı bir hareket izledi. Güne 18.63 TL’den başlayan hisseler, günün ilk yarısında 18.10’a kadar gerilese de daha sonra yeniden yönünü yukarı çevirdi.

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç
Anadolu Efes hisseleri

BIST-100 endeksi geçen yıl yüzde 3.1 değer kazanırken; Anadolu Efes ise yüzde 9.2 değer kaybetmişti. 2018’de 96.9 milyon lira gelir bildiren şirketin performansı uzmanların beklentilerinin altında kalmıştı.

TUBORG HİSSELERİ DEĞER KAYBETTİ

Türkiye’deki bir diğer bira tedarikçisi olan Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayii AŞ (#TBORG) hisseleri ise seçim sonrasında kayıp yaşadı. Pazartesi gününe 10.50 TL seviyesinden başlayan hisseler, yatay seyrederek günü 10.48 TL’den kapattı. Türk Tuborg hisseleri, salı günü açılışta ise sert şekilde 9 TL’ye geriledi.

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuçTuborg hisseleri

Reuters: ABD, F-35 ekipmanlarının Türkiye’ye teslimini askıya aldığını duyurdu

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

Reuters haber ajansı, konuyla ilişkili iki kaynağa dayandırdığı haberinde ABD’nin Türkiye’ye F-35 satışını askıya aldığını duyurdu.

Reuters’ın haberine göre ABD, F-35 uçaklarıyla alakalı olan bazı ekipmanların Türkiye’ye teslimini askıya aldığını duyurdu.

Konuyla ilişkili kaynaklara dayandırılan haberde, ABD’li yetkililerin söz konusu askıya alma işlemini Türk yetkililere bildirdikleri açıklandı.

İsimlerinin gizli kalması koşuluyla konuşan yetkililer, bir sonraki sevkiyatta gönderilmesi planlanan eğitim ve teknik ekipmanların gönderiminin iptal edildiğini söyledi.

‘KARARDA TÜRKİYE’NİN S-400 ISRARI ETKİLİ’

Söz konusu iptal kararında Türkiye’nin S-400 alımındaki ısrarının etkili olduğu belirtildi.

ABD, Türkiye’nin S-400 alımının F-35’leri tehlikeye atacağını belirtirken, Ankara rusya’dan S-400 alımı konusundaki ısrarını koruyor.

Daha önce yine Reuters’a konuşan bir Pentagon yetkilisi, Mart ayında yaptığı açıklamada Türkiye’nin S-400’ler konusundaki ısrarına karşılık olarak teslimatının durdurulabileceği çok sayıda F-35 ekipmanı bulunduğunu açıklamıştı.

PENTAGON YORUM YAPMADI

Öte yandan Pentagon’un, alınan bu son kararla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadığı belirtildi.

Türkiye’ye F-35 teslimatı konusundaki nihai kararın ise Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla Washington’da düzenlenecek NATO zirvesinde alınması bekleniyor.

Günün Haber akışları Özel Okumak için tıklayın

İstanbul İl Seçim Kurulu, bazı ilçelerde tedbiren oy sayımını durdurdu

9:25
31 Mart yerel seçimlerinde sonuçlara yönelik itirazlar için bugün son gün

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

31 Mart yerel seçimlerinde, sandık kurullarının kararları, oy sayımı ve tutanak düzenlenmesine ilişkin işlemlerin aleyhine, ilçe seçim kurullarına yapılacak itirazlar, seçim kanununa göre oy verme gününden sonraki Salı günü 15.00’e kadar yapılabiliyor.

İlçe seçim kurullarının, itirazın yapıldığı tarihten sonraki ikinci gün, yani Perşembe günü 17.00’ye kadar karar vermesi gerekiyor.

Resmi olmayan kesin sonuçlara göre AKP’nin birinci parti olarak çıktığı Muş, HDP’nin sonuçlara itiraz edeceğini duyurduğu illerden biri.

Iğdır’da da Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı İsa Yaşar Tezel, seçim sonuçları için İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu. Iğdır’da 31 Mart’ta Resmi olmayan sonuçlara göre HDP adayı Yaşar Akkuş, geçerli oyların yüzde 50.07’sini alarak belediye başkanlığına seçildi.

İlçe seçim kurullarına itiraz 17.00’ye kadar

İlçe seçim kurullarında yapılan ilçe birleştirme tutanaklarına itiraz için ise, birleştirme tutanağının düzenlenmesini takip eden gün, yani Salı günü saat 17’ye kadar süre var.

İl seçim kurullarının, bu itirazları da en geç iki gün içinde karar bağlaması gerekiyor.

AKP, İstanbul ve Ankara’da büyükşehir belediyesinin oylarını etkilediği için tüm ilçelerde, birleştirme tutanaklarına itiraz edeceğini açıklamıştı.

AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, “Sandıklarda sayılan ve tutanaklara işlenen oyların, ilçe seçim kurullarında toplanarak kayda geçirilirken, AKP’nin büyükşehir belediye başkan adaylarının aldığı oyların, farklı adaylar adına kaydedilmiş olduğunu” gördüklerini söylemişti.

9:49
F-35 açıklamasının ardından dolar güne yükselişle başladı

Türk lirası karşısında 5,49 seviyesiyle pazartesi gününü kapatan dolar, Salı günü 5,56 seviyesinde.

Yerel seçimden bir gün sonra, Pazartesi gün içinde dolar 5,7 seviyesine yükselmiş; yeniden düşüe geçmişti.

Ardından Pentagon’dan F-35 açıklaması geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yarbay Mike Andrews, “Türkiye’nin S-400 teslim almaktan vazgeçtiğine ilişkin net bir karar beklenirken, F-35’lerin operasyonel kapasitesiyle bağlantılı teslimat ve faaliyetler askıya alınmıştır. Türkiye ile bu önemli konudaki diyaloğumuz ise sürmektedir” diye konuştu.

Pentagon’un açıklaması, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alma planı karşısında teslimatı durdurabileceğine ilişkin en somut adım.

Pentagon Sözcüsü, üretimde bir aksama olmaması için ise Türkiye dışında başka ülkelerin de değerlendirileceğini söyledi. Türkiye F-35 savaş uçaklarının bazı parçalarını tedarik ediyor.

10:00
YSK Başkanı Güven: İtiraz olmayan yerlerde mazbatalar verilecek

YSK Başkanı Sadi Güven, bir açıklama yaparak ilçe seçim kurullarına yapılacak itirazların bugün 15.00’te dolacağını söyledi:

“Dünden itibaren itiraz süreci başladı. Bugün saat 15.00’e kadar İlçe Seçim Kurulları’na itiraz süresi var. İlçe Seçim Kurulları’nın 2 günlük bir karar verme süresi var. İtiraz olmayan yerlerde mazbatalar verilecek.”

10:23
İbrahim Kalın: Birileri yine ‘Erdoğan için sonun başlangıcı’ söylemini ısıtmaya çalışıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla “Birileri yine ‘Erdoğan için sonun başlangıcı’ söylemini ısıtmaya çalışıyor. Gerçeklerden uzak senaryolarla kendilerini avutuyorlar. AK Parti oyların 44.3’ünü, Cumhur İttifakı 51.6’sını kazandı. 2023’e kadar seçim yok. Demokrasi yarışını ideolojik körlüğe dönüştürmeyelim” açıklamasında bulundu.

Kalın, Tweet’i İngilizce olarak da paylaştı.

Seçimlerin ardından yabancı basında çıkan haberlerde, “Sonuçlar, Erdoğan iktidarının gerilediğinin işareti” yorumları yapılmıştı.

İngiliz Guardian gazetesinin haberinde “Türkiye genelinde rutin bir belediye seçimleri olması gerekirken, bu seçimler Erdoğan’ın 16 yıllık iktidarı için bir referanduma dönüştü ve ülkedeki ekonomik durum Erdoğan’a olan halk desteğini azaltmaya başladı” denildi.

Financial Times gazetesi ise haberinde “Kimse Erdoğan’ın yakında devrileceğini düşünmüyor. 65 yaşındaki Erdoğan ülkenin açık ara en popüler siyasetçisi ve pek çok kere zor durumlarda çıkış yolu buldu. Ancak Ankara’nın kaybı ve Adana ve Antalya gibi ülkenin güneyindeki ekonomik anlamda güçlü illerdeki kayıplar AKP’nin liderliğindeki siyasi ittifaka açık bir mesaj gönderdi” ifadelerini kullandı.

Amerikan New York Times gazetesi de ilk sonuçların Erdoğan’ın “Ankara ve İstanbul’u kaybettiğine” işaret ettiğini belirtip bu sonuçların Erdoğan’ın iktidarı için “büyük bir gerileme” olarak görülebileceğini yazdı.

12:12
Elektriğe zam geldi, EPDK “tüketiciyi etkilemeyecek” açıklaması yaptı

1 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararına göre, elektriğin toptan satış fiyatına zam geldi.

Dağıtım şirketlerine kayıp enerji satışları ve tedarik şirketlerine yapılan satışlarda ücretin Kilowatt saat başına 17,27 kuruş olacağı, dağıtım şirketlerine aydınlatma kapsamında yapılan satışların da kilowatt saat başına 25,46 kuruş olacağı duyuruldu.

Ardından EPDK yazılı bir basın açıklaması yayımlayarak “zamların tüketiciye etkisi olmayacağını” duyurdu:

“1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak tüm bedeller ve vergiler dahil perakende elektrik satış tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Diğer bir ifadeyle tüketicilerimizin 1 Nisan’dan itibaren geçerli tarifeler kapsamında kWh başına ödeyeceği vergiler dahil bedel mevcut tarifeler ile bire bir aynıdır.”

13:29
Kartal’da çöken bina: 3 kişi hakkına 15 yıla kadar hapis istemi

Kartal’da 8 katlı binanın çökmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Soruşturma sonucunda, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 21 kişinin ölümüne yol açan olayla ilgili olarak 3 kişi hakkında “Taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

13:50
İmamoğlu: Büyükşehir Belediyesi’nden bir sürü ihbar alıyoruz, dosya kaçıranlar, odasını toplayanlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini önde tamamlayan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara’ya yapacağı kısa ziyaret öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmamoğlu son 2 gündür İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde dosya kaçıranlar ve odalarını toplayanlar olduğuna dair ihbarlar aldıklarını, kanıt bulunursa bunları paylaşacağını belirtti ve “İstanbullu’nun bir kuruşunun bile hesabını soracağım” dedi.

İmamoğlu AKP’nin İstanbul’a astırdığı afişlere tepki gösterdi ve sonuçlardan emin olduklarını bir kez daha tekrarladı.

“AK Parti Genel Merkezi’nde ya da il binasında toplantılar, bunlar adayımıza nasıl kazandırırım toplantıları olunca olmuyor… Emek var burada, İstanbul ittifakı, 16 milyon İstanbullu kazanmıştır. Bizde ıslak imzalı tutanaklar var. Sonuç ne biliyoruz, bu kadar inançlı olmamızın arkasında bu var, başka bir şey yok.”

“16 milyon adına kararlıyım, sandık tutanaklarım bugün Sayın Yıldırım lehine bir sonuç verseydi, ben çıkar derdim ki ‘Sayın Yıldırım hayırlı olsun seçimi kazandınız’. Aynı şeyi bekliyorum.”
16 milyon adına kararlıyım, sandık tutanaklarım bugün Sayın Yıldırım lehine bir sonuç verseydi, ben çıkar derdim ki ‘Sayın Yıldırım hayırlı olsun seçimi kazandınız’. Aynı şeyi bekliyorum.”

Anadolu Ajansı’nın seçim gecesi veri yayınlamayı durdurmasına da yeniden tepki gösteren İmamoğlu, “AA’yı artık yok sayıyorum, ismini de değiştirsin” dedi.

İmamoğlu Ankara’da ailesiyle Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra CHP Genel Merkezi’ni ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret edeceğini söyledi.

14:08
Seçimi kaybeden muhtar çocuk parkını söktü

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Yenidoğanlar köyünde 20 yıldır muhtarlık yapan Mehmet Akyol, 31 Mart’taki seçimi kaybetti.

Muhtarlık binasını terk etmeden önce elektrik sayacını, bazı eşyaları ve odunla kömürü aldığı iddia edilen Akyol, seçimden bir hafta önce yaptırdığı çocuk oyun parkını da sökerek kullanılamaz hale getirdi.

Seçimde 79 oy alan Akyol, muhtarlığı 153 oy ile Rıdvan Onay’a kaptırdı. Köyün üçüncü adayı da 14 oy aldı.

Köylülerin anlattığına göre sonuca sinirlenen Akyol, salıncak ve kaydırakları testereyle söktü. Söktüğü parçaları aracına yüklemeye çalışırken köylüler tepki gösterince, olay yerini terk etti.

Köylüler olayın ardından muhtarlık binasına gittiklerinde, elektrik sayacı, kapı kilidi ve panonun da söküldüğünü gördü.

“Oy almak için takıyor, kaybedince söküyor”

Yeni seçilen muhtar Onay da, Akyol’un yaptırdığı çocuk parkının malzemelerinin belediye tarafından hibe edildiğini söyledi.

Köylülerden İzzet Çelik, “Kaybedince ‘bana oy vermediniz’ diyerek, söküyor. Oy almak için takıyor, kaybedince söküyor” dedi.

Yasemin Çelik ise çocukların çok üzüldüğünü ifade ederek, “Yirmi yıl muhtar yaptık biz onu. Çok üzüldük. Çocuklarımızın boynunu büktü” diye konuştu.

Eski muhtar Akyol: Kaymakamlık ifademi alınca sökmem icap etti

Mehmet Akyol ise, çocuk parkının kurulu olduğu arazinin sahibinin kendisini CİMER’e şikayet ettiğini, söyledi:

“Kaymakamlık, ifademi alınca parkı sökmem icap etti. Mahkeme bitince tekrar kuracaktım. Seçimi kaybettiğim için sökmedim. Kendi imkanlarımla aldım çocuk parkını.”

Akyol, muhtarlık binasından sökerek götürdüğü malzemelerin tümünü “kendi parasıyla aldığını” söyledi, “Belgeleri var” dedi.

15:31
Yerel seçimlere itiraz süresi sona erdi, AKP İstanbul’da 39 ilçede itiraz başvurusu yaptı

İlçe seçim kurullarına itiraz başvurularının süresi Salı günü saat 15.00 itibariyle sona erdi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, bir basın toplantısı düzenleyerek İstanbul’daki 39 ilçede itiraz başvurusu yaptıklarını söyledi.

“Tüm itirazlarımızı 39 ilçe seçim kurulunda saat 15 itibariyle teslim ettik.”

İlçe seçim kurullarındaki birleştirme tutanaklarına yanlış bilgi girilmesine dair itirazlarla ilgili örnekler veren Şenocak, “bu işi yapan memurlarla ilgili hukuki sürecin işleyeceğini söyledi:

“2106 numaralı sandıkta Yıldırım 127 olarak işlenmiş sandık seçim tutanağına. Burada ilçe seçim kurulunda bu verileri giren memurlar ya da görevliler bu verileri sadece sıfır olarak kayda girmişler. Şu anda bizim bu şekilde bir kısım tespit ettiğimiz yaklaşık 2675 oydan bahsediyorum. Şu an bunlar YSK’da sıfır olarak görünüyor.”

“Burada bu işi hangi memurlar neye dayanarak yapıyorsa, bunlar üzerinde gerekli hukuki noktada ne yapılması gerekiyorsa, yakın olarak takip edeceğiz ve uygulayacağız.”
Burada bu işi hangi memurlar neye dayanarak yapıyorsa, bunlar üzerinde gerekli hukuki noktada ne yapılması gerekiyorsa, yakın olarak takip edeceğiz ve uygulayacağız.”

“İlçe seçim kurulunu bu süreci yönetme noktasında daha gayretli olmaya bir kez daha davet etmiş olayım. Tüm ilçe seçim kurullarını zan altında bırakmamak için tümünde böyle oluyor diye bir tabir kullanmıyoruz. Görevini hakkıyla yerine getiremeyenler ve sorumluluğunu farklI şekilde yansıtanlar hakkında söylüyorum.”
İlçe seçim kurulunu bu süreci yönetme noktasında daha gayretli olmaya bir kez daha davet etmiş olayım. Tüm ilçe seçim kurullarını zan altında bırakmamak için tümünde böyle oluyor diye bir tabir kullanmıyoruz. Görevini hakkıyla yerine getiremeyenler ve sorumluluğunu farklI şekilde yansıtanlar hakkında söylüyorum.”

“Geçersiz oyların yeniden sayılmasıyla ilgili olarak da “Seçim sonucunu etkileyecek 319 bin 578 geçersiz oy durumuyla karşı karşıyayız. Seçim kanunun değişmesiyle ilk kez muhtarlık pusulalarının dahil tümünün bir zarfta uygulanması bu seçimde uygulanmıştır. Bir pusulanın eksikliği ya da fazlalığı sebebiyle geçerisz sayıldığını tespit ettik.” dedi.

“Büyükşehir belediyesi oylarımızda bin sandıkta 25 bin geçersiz oy kaydedilmiştir. İstanbul’da 31 bin 124 sandıkta geçersiz oyların diğer oy pusulalarından farklı olarak büyükşehir oy pusulalarında yoğunlaşması tespit ettiğimiz önemli bir başka husustur.” from Bayram Şenocak AKP İstanbul İl Başkanı

“Büyükşehir belediyesi oylarımızda bin sandıkta 25 bin geçersiz oy kaydedilmiştir. İstanbul’da 31 bin 124 sandıkta geçersiz oyların diğer oy pusulalarından farklı olarak büyükşehir oy pusulalarında yoğunlaşması tespit ettiğimiz önemli bir başka husustur.”

Bayram Şenocak
AKP İstanbul İl Başkanı

15:48
CHP’liler genel merkez önünde İmamoğlu’nu bekliyor

Fundanur Öztürk
BBC

Henüz resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu Ankara’ya geldi ve ailesiyle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

İmamoğlu’nun Anıtkabir ziyaretinin ardından, resmi olmayan kesin sonuçlara göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş ve partililerle, CHP genel merkezinde bir araya gelmesi bekleniyor.

İmamoğlu ve Yavaş’ın gelmesini bekleyen partililer erken saatlerden itibaren genel merkezin önünde toplanmaya başladı.

Partinin çok sayıda il ve ilçe teşkilatlarının da genel merkezi doldurduğu görülüyor.

CHP genel merkezini ziyaretinde İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek ve ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret edecek.

15:55
Ümit Özdağ, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa etti
Ayşe Sayın

Ankara

Yerel seçimlere CHP ile ittifak yaparak giren ancak il belediyesi kazanamayan İYİ Parti Başkanlık Divanı’ndan ilk istifa geldi. CHP ile ittifaka karşı olduğu bilinen Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, görevini bıraktı.

Özdağ’ın yerel seçimlerden yaklaşık 2 ay önce genel başkan yardımcılığından istifa kararı aldığı, ancak seçimler öncesinde parti aleyhine olumsuz algı oluşmaması için istifasını seçim sonrasına bıraktığı öğrenildi.

İYİ Parti kaynakları, Özdağ’ın parti yöneticilerine, “Bulunduğum pozisyonda verimli olamıyorum, TBMM çalışmalarında daha yararlı olacağımı düşünüyorum” diyerek istifa kararını ilettiği bilgisini verdi.

Ümit Özdağ, 24 Haziran 2018’deki genel seçimler sonrasında, CHP ile yerel seçimlerde de ittifak yapılması kararına karşı çıkmış ve bunu açıkça da parti yönetimine ifade etmişti.

BBC nin ulaştığı Özdağ, istifasını parti yönetimine sunduğunu, ancak gerekçesine ilişkin bir açıklama yapmayacağını bildirdi.

Aydın yalanladı

Özdağ’ın istifasının açıklandığı saatlerde, CHP ile ittifak görüşmelerini yürüten teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Koray Aydın’ın da görevinden istifa ettiği iddiaları ortaya atıldı. Ancak hem parti yönetimi, hem de Aydın, iddiayı yalanladı.

Partimizin kurulduğu günden bu yana İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Sayın Ümit Özdağ, bugün itibarıyla, bu görevinden ayrılmıştır. Sayın Özdağ bu kararı, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ile geçtiğimiz ay yaptığı istişarenin ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki çalışmalara yoğunlaşmak üzere almıştır. Aziz Milletimizin bilgisine sunarız.

Cihan Paçacı
İYİ Parti Genel Sekreteri

16:14
AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan: 3 bin 217 sandıkta usulsüzlüklere itiraz ettik, 25 ilçede büyükşehir oylarının tümüne itiraz ettik

Elde edilen hataları ve eksiklikleri tespit ettik, ilçe seçim kurullarına itirazlarımızı gerçekleştirdik. Maksadımız şudur, vatandaşın iradesi ne ise sandığa o yansısın. Bütün mücadelemiz onun içindir. Oyların heba edilmesine razı gelemeyiz.

“3 milyon 362 bin 39 oy kullanıldı. Bu oyların 108 bininin geçersiz sayıldığı tespit edildi. Bunun yanında pek çok sandıkta sandık tutanaklarının farklı bir şekilde birleştirildiği ve bunun sayım döküm cetvellerimizle uyuşmadığı tespit edilmiştir.
3 milyon 362 bin 39 oy kullanıldı. Bu oyların 108 bininin geçersiz sayıldığı tespit edildi. Bunun yanında pek çok sandıkta sandık tutanaklarının farklı bir şekilde birleştirildiği ve bunun sayım döküm cetvellerimizle uyuşmadığı tespit edilmiştir.

“Ankara’da 25 ilçede itirazlarımızı öncesinde seçim kurullarına şimdi de ilçe seçim kurullarına gerçekleştirdik. Bariz usulsüzlükler var. Bunların itirazlarımız neticesinde aydınlanacağını ve hiçbir oyun boşa gitmeyeceğini umuyorum. 3 bin 217 sandıkta, bu da sandıkların üçte birine tekabül ediyor, usulsüzlüklere itiraz ettik. Büyükşehirdeki oyların tümüne de itiraz ettik.

Ankara’da 25 ilçede itirazlarımızı öncesinde seçim kurullarına şimdi de ilçe seçim kurullarına gerçekleştirdik. Bariz usulsüzlükler var. Bunların itirazlarımız neticesinde aydınlanacağını ve hiçbir oyun boşa gitmeyeceğini umuyorum. 3 bin 217 sandıkta, bu da sandıkların üçte birine tekabül ediyor, usulsüzlüklere itiraz ettik. Büyükşehirdeki oyların tümüne de itiraz ettik.

16:41 2 Nis
İş Bankası’nın yönetim kurulu başkanlığına ilk defa bir kadın seçildi: Füsun Tümsavaş, Ersin Özince’nin yerini aldı

İş Bankası’nda Ersin Özince’nin ayrıldığı Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Füsun Tümsavaş seçildi.

Bankanın KAP’a yaptığı açıklamaya göre başkan vekilliğine ise Ertuğrul Bozgedik seçildi.

Füsun Tümsavaş kimdir?

1957 yılında Ankara’da doğan Füsun Tümsavaş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat ve Maliye Bölümü mezunu.

İş hayatına 1979 yılında T.C. Merkez Bankası Ankara Şubesi’nde başlayan Füsun Tümsavaş, İş Bankası’ndaki kariyerine 1981 yılında I. Krediler Müdürlüğü’nde Memur olarak başlamıştır.

28 Mart 2008, 31 Mart 2011, 28 Mart 2014 ve 31 Mart 2017 tarihlerinde Türkiye İş Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Sayın Tümsavaş, 30 Mayıs 2011 tarihinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 1 Nisan 2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir.

30 Mayıs 2011 tarihinden itibaren Risk Komitesi Başkanı, Denetim Komitesi Başkanı ve KKTC İç Sistemler Komitesi Başkanı, 04 Nisan 2017 tarihinden itibaren de Kredi Komitesi Yedek Üyesi ve 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren de Ücretlendirme Komitesi Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Tümsavaş banka dışında Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır.

16:49 2 Nis
İstanbul Büyükşehir Belediyesi: CHP adayının ‘Büyükşehir Belediyesi’nden dosya kaçırıldığı ihbarları geliyor’ şeklindeki açıklaması tamamen iftiradır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini önde tamamlayan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, son 2 gündür İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde dosya kaçıranlar ve odalarını toplayanlar olduğuna dair ihbarlar aldıklarını, kanıt bulunursa bunları paylaşacağını belirtmiş ve “İstanbullu’nun bir kuruşunun bile hesabını soracağım” demişti.

31 Mart 2019’da Türkiye büyük bir demokrasi şöleni yaşamıştır. İstanbul’da YSK’nın belirlediği sürecin devam ettiği bilinmektedir. Fakat bu zaman zarfında, CHP adayının son açıklamalarında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni siyasete malzeme ettiği görülmektedir. ‘Büyükşehir Belediyesi’nden dosya kaçırıldığı ihbarları geliyor’ şeklindeki açıklaması tamamen iftiradır.

“Akıllı Şehir Yönetim Modeli ile örnek olan İBB’nin dijital ortamda denetime açık uygulamaları dururken, ‘doysa kaçırılıyor’ şeklinde iftira atmak, basit ve komik bir algı operasyonudur. Büyükşehir Belediyesi, İstanbullulara hizmet etme görevini aksatmadan sürdürmektedir. YSK’nın tüm takvimi tamamlanıp mazbata teslim anına kadarki süreçte de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gönülden çalışan tüm personeli kamu yönetimi bilinciyle görevlerini sürdürmektedir

“Akıllı Şehir Yönetim Modeli ile örnek olan İBB’nin dijital ortamda denetime açık uygulamaları dururken, ‘doysa kaçırılıyor’ şeklinde iftira atmak, basit ve komik bir algı operasyonudur. Büyükşehir Belediyesi, İstanbullulara hizmet etme görevini aksatmadan sürdürmektedir. YSK’nın tüm takvimi tamamlanıp mazbata teslim anına kadarki süreçte de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gönülden çalışan tüm personeli kamu yönetimi bilinciyle görevlerini sürdürmektedir”

17:18 2 Nis
Bahçeli: Öyle bir sistem inşa edilsin ki, sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da üstlendiği görev ve yetkiye dayanarak ilçe belediye başkanlarını belirlesin

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yazılı bir açıklama yaparak yeni bir yerel seçim sistemi önerdi: Öyle bir sistem inşa edilsin ki, sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da üstlendiği görev ve yetkiye dayanarak ilçe belediye başkanlarını belirlesin.

Bahçeli, “Seçim sonuçlarına itiraz elbette hukuki bir haktır. Eğer usulsüzlük varsa, eğer kullanılan oylar tutanaklara geçirilmemişse bunun mutlaka tamir ve telafisi şarttır. Geçersiz oyların kuyumcu titizliğiyle incelenmesi zarurettir. Bilhassa İstanbul, Ankara, Iğdır gibi illerimizde milli iradenin tam ve eksiksiz şekilde sandığa yansıması, sandık hilelerine, oy dolandırıcılığına, demokrasi kalpazanlarına fırsat verilmemesi asıldır, esastır.” ifadelerini kullandı.

HDP’nin yüzde 50,1 birinci parti olarak çıktığı Iğdır’da MHP’nin adayı yüzde 46,68 oyla ikinci olmuş, MHP, ilçe seçim kuruluna itirazda bulunmuştu.

“Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi olsun olmasına, ama ilçelerdeki irade büyükşehire istikamet çizmiyorsa, etki etmiyorsa buna ne diyeceğiz, nasıl yorumlayacağız? Öyle bir sistem inşa edilsin ki, sadece büyükşehir belediye başkanını seçelim, o da üstlendiği görev ve yetkiye dayanarak ilçe belediye başkanlarını belirlesin. Hiç olmazsa büyükşehir ölçeğinde hem bir tutarlılık, hem bir ahenk, hem de bir denge sağlanmış olur. Tıpkı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde olduğu gibi.” diyerek yeni bir belediye başkanlığı seçimi önerisinde bulunan Bahçeli, önerisini şu sözlerle destekledi:

“Mesela Ankara’da Cumhur İttifakı 22 ilçede belediye başkanlığını kazandı. Zillet İttifakı ise sadece üç ilçede sonuç aldı. 22 ilçe belediyesinin kazanılmasına rağmen büyükşehir belediye başkanlığına maalesef CHP’li bir isim seçildi. Benzeri bir durum İstanbul’da da yaşandı. Bu nasıl bir iştir? Karşımızda bir sistem adaletsizliği, bir sistem dengesizliği söz konusu değil midir? İlçelerde başarı kazanıp büyükşehirde kaybetmek gerçekten normal ve kabul edilir şey olmayacaktır.”

“Bu sistem sorununun ele alınıp çözüme kavuşturulması önümüzdeki gündem konularından birisi olmalıdır. İlçelerde sandığa yansıyan iradeyle büyükşehir belediyesi seçiminde sandıktan çıkan neticenin çelişmesi demokrasi açığı, bir sistem arızasıdır. Bu kadar yorulmaya gerek yoktur. Pek çok oy pusulasıyla kafaların karışmasına da gerek yoktur.” from Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanı

“Bu sistem sorununun ele alınıp çözüme kavuşturulması önümüzdeki gündem konularından birisi olmalıdır. İlçelerde sandığa yansıyan iradeyle büyükşehir belediyesi seçiminde sandıktan çıkan neticenin çelişmesi demokrasi açığı, bir sistem arızasıdır. Bu kadar yorulmaya gerek yoktur. Pek çok oy pusulasıyla kafaların karışmasına da gerek yoktur.”

Devlet Bahçeli
MHP Genel Başkanı

17:37 2 Nis
CHP’nin Siverek adayı Fatih Bucak adli kontrol şartıyla serbest

Fatih Bucak, adliye çıkışında kendisini bekleyen kalabalık tarafından omuzlara alındı.

Şanlıurfa’da, AK Parti’li belediye meclis üyesi Nusret Kaya’nın darbedilmesi olayına karıştıkları iddiasıyla seçim günü gözaltına alınan, aralarında CHP’nin Siverek Belediye Başkan adayı Fatih Bucak’ın da bulunduğu 5 kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

31 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde, AK Parti Haliliye Belediye Meclis Üyesi ve aynı göreve yeniden aday Nusret Kaya’nın şikayeti üzerine gözaltına alınan Bucak, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Pazartesi günü yeniden gözaltına Bucak, yeniden ancak bu kez adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Siverek’te AK Parti adayı Şehymus Aydın, resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını kazandı.

17:56 2 Nis
CHP’de ortak miting: Bu barışma seçimidir
Fundanur Öztürk

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Başkanı seçilen Mansur Yavaş, CHP genel merkezi önündeki ortak miting düzenledi.

Ortak mitingde ilk olarak konuşan Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da barışçıl bir seçim süreci yürüttüklerini ve bundan sonra da öyle olmasını temenni ettiklerini belirtti:

“Bu sandığın kaybedeni yoktur. Bu uzlaşma sandığı, buluşma seçimidir. Bu aynı zamanda barışma seçimidir. Sevgiyle saygıyla, dayanışmanın seçimidir. Kazanma coşkusu kadar iş birliğine ihtiyacımız var, kimseye nispet yapmadan kol kola omuz omuza bir millet olmak konusunda iş birliği yapmanızı yürekten istiyorum. İyi ki varsınız, hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Ekrem İmamoğlu
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı

İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret edeceğini bir defa daha yineledi.

Ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, ‘yerel seçimin mimarı, hak hukuk ve adalet mücadelesini lideri’ diye anons edilerek konuşmaya davet edildi.

Kılıçdaroğlu konuşmasına, kazandıkları büyükşehirlerde kapsayıcı olacakları vurgusuyla başladı:

“Güzel günler göreceğiz, kimsenin endişesi olmasın. Bir yola çıktık, mücadele yaptık, kavgasız gerilimsiz bir mücadele. Bizim mücadelemiz demokrasi, hak hukuk adalet mücadelesiydi. Bu mücadeleyi yaptık ve başarı elde ettik. Ben ve arkadaşlarım hiçbir zaman kırıcı bir dil kullanmamaya özen gösterdik. Türkiye’nin en önemli 11 büyükşehir belediyesini insan sevgisiyle yöneteceğiz. Başkanlarımızın seçimden önce verdiği sözlerin takipçisi olacağız. Bu kentlerde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek.”

Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı

“Buradan bütün Ankara, İstanbul, Adana, Mersin’e seslenmek isterim, bizim belediye başkanlarımız oy versin vermesin, bütün halkı kucaklayacaklar.” diyen Kılıçdaroğlu’nun sözlerine destekçilerinin ‘hak, hukuk, adalet’ sloganları eşlik etti.

Ankara’nın Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de ortak mitinge katıldı.

18:16 2 Nis
AKP İstanbul: 2675 oyumuz YSK sistemine ‘sıfır oy’ olarak girilmiş

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kaybettiği İstanbul’da, 39 ilçenin hepsinde sonuçlara itiraz etti.

AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın resmi Twitter hesabından paylaşılan mesajda Büyükşehir Belediye Başkan adayı oylarında 2675 oylarının YSK sistemine “sıfır oy” olarak girildiğini iddia etti.

18:21 2 Nis
CHP’den İstanbul’da seçim itirazı: İmamoğlu’nun oyu 4 bin 960 daha artacak

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP’nin de bazı sandıklardan çıkan sonuçlara itiraz ettiğini, 39 ilçenin 22’sinde maddi hata tespit ettiklerini söyledi.

Gazetecilere açıklama yapan Kaftancıoğlu, İstanbul il genelinde 300 sandıkta maddi hata tespit ettiklerini ve Salı günü 15.00’e kadar itirazda bulunduklarını belirtti. “Bu itirazların kabulü ile birlikte İmamoğlu’nun oyu 4 bin 960 daha artacak” dedi:

İstanbul seçmenine oylarını koruyacağımız sözünü vermiştik. Kimsenin hakkının kimseye geçmemesi için elimizden geleni yapacağımızı belirtmiştik. Şu ana kadar bunu fazlası ile başardık ve yapılmak istenen algı operasyonlarına karşı başaracağız.”

“Bizim İstanbul’da topladığımız 31 bin 124 değil. 31 bin 186 adet ıslak imzalı tutanağın YSK verilerini tek tek karşılaştırdığımızda kazanın Ekrem İmamoğlu olduğunu görüyoruz. Buna rağmen, algı operasyonları oluşturulmaya ve bunun üzerinden bir sonuç alınmaya çalışılıyor.”

“Bizim İstanbul’da topladığımız 31 bin 124 değil. 31 bin 186 adet ıslak imzalı tutanağın YSK verilerini tek tek karşılaştırdığımızda kazanın Ekrem İmamoğlu olduğunu görüyoruz. Buna rağmen, algı operasyonları oluşturulmaya ve bunun üzerinden bir sonuç alınmaya çalışılıyor.”

“Vatandaşlarımız, devletin görevlisinin olduğu her partinin temsilcisi olduğu sandığa giderek oy kullandılar. Oy kullanma işlemi bittikten sonra, yine devletin görevlisinin ve siyasi parti temsilcisinin olduğu ortamda oylar açıldı ve sayıldı. Bu oylar, ıslak imzalı tutanaklarla, kayıt altına alındı ve bu kayıtlarla YSK’ya aktarıldı.”

“Vatandaşlarımız, devletin görevlisinin olduğu her partinin temsilcisi olduğu sandığa giderek oy kullandılar. Oy kullanma işlemi bittikten sonra, yine devletin görevlisinin ve siyasi parti temsilcisinin olduğu ortamda oylar açıldı ve sayıldı. Bu oylar, ıslak imzalı tutanaklarla, kayıt altına alındı ve bu kayıtlarla YSK’ya aktarıldı.”

“Bütün geçersiz oyların yeniden sayılmasının hukuki dayanağı yoktur”

Kaftancıoğlu, sandık kurullarının geçersiz saydığı ve hiçbir siyasi parti temsilcisinin muhalefet şerhi koymadığı zarfların yeniden sayılmasının hukuki olmadığını söyledi:

“İlçe seçim kuruluna geçersiz oyların sayımı ile ilgili dilekçelerin verilmesinin hukuki dayanağı olması lazım. Hukuki dayanağın da sandıkların kapandığı anda geçersiz oylar sayıldığında ıslak imza tutanaklarının altı oluşturulurken, altına geçersiz oylarla ilgili bir şerh düşülmesi lazım ki, geçersiz oyların yeniden sayılması için hukuki bir gerekçe oluşmuş olsun. Bu olmadan seçim günü sandıklar açıldığında biraz önce dediğim gibi bütün siyasi partilerin temsilcisi oradaydı, bir şerh yazılmadan bütün geçersiz oyların sayılması talebi tamamen mesnetsiz ve bir hiçbir hukuki gerekçeye dayandırılmayan bir yaklaşımdır. Eğer, herhangi bir sandıkta geçersiz oyların sayılması ile ilgili not düşüldüyse bunun sayılmasında sıkıntı yok. Ama tüm geçersiz oyların yeniden sayılmasının hiçbir gerekçesi ve hukuki dayanağı yoktur.”

YSK’nın açıklamasına göre sandık kurulu, tüm zarfları kontrol ettikten sonra kenara ayrılan zarfların geçerli veya geçersiz olduğuna oy çokluğuyla karar veriyor.

Sandık kurulu, son seçimde ilçede en fazla oyu alan 5 partinin her birinden birer temsilciyi içeriyor.

Kurul tarafından geçersiz olduğuna karar verilen zarflarla ilgili farklı fikirde olan sandık kurulu üyesi, muhalefet şerhini tutanak defterine yazıyor.

İstanbul ve Ankara’daki geçersiz oyların kaçında AKP ya da MHP üyelerinin muhalefet şerhi bulunduğu açıklanmadı.

BBC’ye konuşan AKP İstanbul İl Başkanlığı Basın Danışmanı Hüseyin Türkoğlu, “Bu sayı tespit edildi mi?” sorumuza şu yanıtı verdi:

“Geçersiz oyların kaçında muhalefet şerhi bulunduğu ile kaçında AK Parti’ye veya CHP’ye oy verildiği gibi bilgiler, itirazın sonrasında yapılacak çalışmada ortaya çıkacak.”

18:31 2 Nis
İstanbul’da bazı ilçelerde yeniden sayım kararı

AKP İstanbul İl başkanlığı tarafından seçim usulsüzlüklerine ilişkin yapılan itiraz Beykoz ve Çekmeköy İlçe Seçim Kurulları tarafından kabul edildi.Bu ilçelerde geçersiz oylar yeniden sayılacak.

İHA, bu ilçelere Fatih’in de eklendiğini duyurdu. Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu ise AKP’nin başvurusunu reddetti.

Yerel seçimleri sonucunda sandıklardan Beykoz’da 5 bin 352, Çekmeköy’de ise 5 bin 684 geçersiz oy vardı.

Seçim kanununa göre itiraz halinde, geçersiz oyların yeniden sayılması için sandık kurulu üyelerinden en az birinin “geçersiz sayılma kararına” yazılı olarak muhalefet şerhi koyması gerekiyor.

18:38 2 Nis
Üsküdar’da ilçe seçim kurulu önünde bekleyenler arasında kavga çıktı, polis havaya ateş açarak olayı yatıştırdı

Üsküdar’da ilçe seçim kurulu önünde bekleyenler arasında kavga çıktı. Polis havaya ateş ederek olayları yatıştırdı. DHA’nın haberine göre Üsküdar’da bulunan 3 ayrı sandık toplama merkezlerinden biri olan Üsküdar Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde bekleyen iki grup arasında kavga çıktı.

Olay sonrası bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. İki grup arasında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan sözlü tartışma kavgaya dönüştü.

Ardından iki grup arasında yumruk ve tekmeler uçuştu. Bazı kişiler üzerine çıktıklara araçlara zarar verdi.

Grup kavgaya devam edince polis havaya ateş ederek olayları yatıştırdı.

18:51 2 Nis
AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz: Bu seçim demokrasi tarihimizin en büyük şaibelerinden biridir

“Baştan beri diyoruz ki İstanbul’da durum hiç anlatıldığı ve görüldüğü gibi değildir; çünkü kendi verilerimize güveniyoruz. Verileri bir sisteme aldık, baştan beri çok hızlı sonuçlara ulaştığımızı söylüyoruz, hata ve eksiklikleri de bu sistem üzerinden kolay belirleyelim diye istemiştik.

“Hemen sürece ilişkin hazırlıklar yapıldı daha ilk incelemede çok ilginç verilerle karşılaştık. Bu seçim demokrasi tarihimizin en büyük şaibelerinden biridir dersek yeri olur. Daha ilk incelemelerden itibaren söyleyebiliriz ki çok büyük hatalar ve usulsüzlükler var. Oy farkı şu anda 20 bin 509, düşmeye devam ediyor.
Hemen sürece ilişkin hazırlıklar yapıldı daha ilk incelemede çok ilginç verilerle karşılaştık. Bu seçim demokrasi tarihimizin en büyük şaibelerinden biridir dersek yeri olur. Daha ilk incelemelerden itibaren söyleyebiliriz ki çok büyük hatalar ve usulsüzlükler var. Oy farkı şu anda 20 bin 509, düşmeye devam ediyor.

“Verilere bakan bize karşı çekilen bu usulsüzlüğü ve operasyonu anlar. Biz partilere diyoruz ki gelin bu süreci şeffaf bir şekilde yönetelim. Biz milli iradenin doğru bir şekilde gerçekleşmesi arzusundayız. Bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz. Biz verilerimize ve sistemimize güveniyoruz, gerçek ortaya çıksın istiyoruz.
Verilere bakan bize karşı çekilen bu usulsüzlüğü ve operasyonu anlar. Biz partilere diyoruz ki gelin bu süreci şeffaf bir şekilde yönetelim. Biz milli iradenin doğru bir şekilde gerçekleşmesi arzusundayız. Bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz. Biz verilerimize ve sistemimize güveniyoruz, gerçek ortaya çıksın istiyoruz.

19:13 2 Nis
Milli Savunma Bakanlığı’ndan İmamoğlu’nun Anıtkabir ziyaretiyle ilgili açıklama: “Tören usül ve esaslarına uygun olmayan şekilde hareket edilmiştir”

Milli Savunma Bakanlığı, YSK’nın resmi olmayan sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun Anıtkabir’i ziyaretiyle ilgili bir açıklama yayımladı.

“Anıtkabir’de düzenlenen bütün törenler “Anıtkabir Hizmetleri Yönergesine” uygun olarak icra edilmektedir. Bugün Anıtkabir’de icra edilen törende, törene katılım sağlayanlar tarafından tören usül ve esaslarına uygun olmayan şekilde hareket edilmiştir. Konuya ilişkin ilgili personel ikaz edilmiştir.”

Günün Kritik haber başlıkları: Sandıktan çıkan 10 sonuç

19:38 2 Nis
CHP, Bursa’da sonuçlara itiraz edildiğini açıkladı
CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Bozbey, yerel seçimin kesin olmayan sonuçlarına itiraz ettiklerini açıkladı.

Mustafa Bozbey, “Bazı sandıklarda sorun olduğunu ortaya koyması üzerine arkadaşlarımızla birlikte ıslak imzalı tutanakların takibini, birleştirme tutanakları ile karşılaştırılmasını ve iptal edilen oyların yeniden incelemesini yaptık. İncelemeler sonucunda bazı sandıklarda sorun tespit ettik.” dedi.

YSK’nın Bursa için açıkladığı verilere göre, seçimde, AKP’nin adayı Alinur Aktaş yüzde 49.62, CHP’nin adayı Mustafa Bozbey yüzde 46.66 oranında oy aldı.

19:44 2 Nis
AA: İstanbul’un 5 ilçesinde geçersiz oylar yeniden sayılacak

Anadolu Ajansı İstanbul’da Beykoz, Çekmeköy, Şile, Bayrampaşa ve Çatalca İlçe Seçim kurullarının, yapılan itirazlar üzerine geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdiğini duyurdu.

Geçersiz oylar yeniden ve tüm partilerin müşahitleri huzurunda sayılacak.

AA’nın haberine göre, Beykoz İlçe Seçim Kurulu, seçim sonuçlarına ilişkin AK Parti, CHP ve Vatan Partisi tarafından verilen itiraz dilekçelerini inceledi. İnceleme sonucunda, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimleriyle ilgili tüm sandıklardaki oy pusulalarının yeniden sayılmasına ilişkin talebinin kısmen kabulü ile oylama sırasında şikayet edilen ve tutanağa geçirilen oyların sayılmasına karar verildi.

Çekmeköy’de de AKP Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı’nin itiraz dilekçesinin kabulüne karar veren İlçe Seçim Kurulu, itiraza konu olan İBB Başkanlığı sandık kurulu tutanakları ile sayım döküm cetvellerinin ve SEÇSİS’e girişlerinin kontrolünün de aynı anda yapılması için 3 Nisan saat 09.00’da Çekmeköy Seçim Müdürlüğü’nde toplanılmasına hükmetti.

19:46 2 Nis
CHP vekilleri, bazı ilçe ve bölgelerdeki son durumu paylaşıyor

İstanbul’da AKP ve CHP, kent genelinde birçok ilçede seçim sonuçlarına itirazda bulundu. Anadolu Ajansı, 5 ilçede geçersiz oyların yeniden sayılacağını duyurdu.

CHP milletvekilleri, itirazlarla ilgili başlatılan sürece yönelik paylaşımlarda bulunuyor.

20:34 2 Nis
Goldman Sachs: TL’nin yabancı piyasalarda yaşadığı sıkışıklık Türkiye ekonomisinin büyümesine negatif etki edebilir
ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, yerel seçimlerden önce Londra swap piyasasında TL’nin gecelik faizinin yüzde 1.300’lerin üzerine çıkmasına yol açan TL likidite sıkışıklığının ekonomik büyüme üzerinde negatif etkisi olabileceğini söyledi.

TCMB’nin de aldığı önlemlerle geçen hafta içinde bu faiz oranı yüzde 25’lere kadar geri inmişti.

Reuters’ın haberine göre 1 Nisan tarihli olarak Clemens Grafe ve Murat Unur imzalı yatırım notunda yurt dışı piyasalardaki Türk lirası likidite sıkışıklığının ve oynaklığının Türkiye ekonomisine zarar vermesinin beklendiği ifade edildi.

Londra swap faizi: Gecelik Türk Lirası swap faizi neden yüzde 1300’ü aştı?

“Swap piyasasının zaman içinde normalleşmesi mümkün olsa da son zamanlardaki oynaklığın likidite priminin daha yüksek kalmasına neden olacağından şüpheleniyoruz. Bu durum da iç finansal koşullarda sıkılaşmaya yol açıyor. Bu, 2019 için beklentilerin altında olan yüzde 2,5 daralma tahminimiz üzerinde aşağı yönlü riskleri ifade ediyor.”

20:43 2 Nis
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal: Dosyaların kaçırılması fiilen mümkün değil

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini önde tamamlayan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun “son 2 gündür İBB’de dosya kaçıranlar ve odalarını toplayanlar olduğuna dair ihbarlar aldıklarına” yönelik iddialara CNN Türk televizyonunda yanıt verdi.

“Hukukçuyum 19 sene avukatlık yaptım. Birçok konuda dijital imzaya geçtik. Dosya kaçırmak, bu çağda bu tarihte öyle kavram olarak yok. Verilerin hepsi orada duruyor. Evrak kaçırmanın cezası daha ağır. Bu açıklama şık olmadı. Kendisi mazbatayı alıp da Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturursa oradaki arkadaşlarla nasıl beraber çalışacak?

“Siz buradan dosya kaçırdınız” çok ağır bir suçlama. Fiilen de imkanı yok. Seçim kurullarına yapılan itirazlarla ilgili olarak kamuoyu oluşturmak adına böyle açıklamalar yapılmamalı. 39 tane ilçe belediyesi ve bir tane de büyükşehir belediyesi var, halka hizmet için var. Bu kurumları yıpratmamak gerek.
“Siz buradan dosya kaçırdınız” çok ağır bir suçlama. Fiilen de imkanı yok. Seçim kurullarına yapılan itirazlarla ilgili olarak kamuoyu oluşturmak adına böyle açıklamalar yapılmamalı. 39 tane ilçe belediyesi ve bir tane de büyükşehir belediyesi var, halka hizmet için var. Bu kurumları yıpratmamak gerek.

“YSK’ya yapılan itirazlar var, bu süreçler değerlendiriliyor. Geçmişte örnekleri oldu seçimler de iptal edildi. İmamoğlu, “Herkesi sorumluluğa davet ediyorum, herkesi devlet adamlığına çağırıyorum” dedi, bu çok doğru bir şey. Ancak daha sonra belediye çalışanı arkadaşlarımızı, kurumlarımızı yıpratıcı açıklamalar yaptı. Dijital imza denen bir şeye geçti devlet, o yüzden bu fiilen mümkün değil.

“YSK’ya yapılan itirazlar var, bu süreçler değerlendiriliyor. Geçmişte örnekleri oldu seçimler de iptal edildi. İmamoğlu, “Herkesi sorumluluğa davet ediyorum, herkesi devlet adamlığına çağırıyorum” dedi, bu çok doğru bir şey. Ancak daha sonra belediye çalışanı arkadaşlarımızı, kurumlarımızı yıpratıcı açıklamalar yaptı. Dijital imza denen bir şeye geçti devlet, o yüzden bu fiilen mümkün değil.

21:18 2 Nis
CHP: Geçersiz oylar sayılamaz, AKP: En büyük seçim şaibelerinden biri

İstanbul’da kesin olmayan yerel seçim sonuçlarına itiraz süreci devam ederken AKP ve CHP yönetimi, peş peşe açıklamalar yapıyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, yaşananları,”Demokrasi tarihinin en büyük seçim şaibelerinden biri” olarak tanımlarken, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Algı operasyonu yapılmak istendiğini açıkladı.

AKP’li Yavuz, itirazlarına gerekçe olan örnekler verirken, Kaftancıoğlu, şerh düşülmemiş “geçersiz oyların
sayılamayacağını” savundu.

Basım saati 21:25 2 Nis21:25 2 Nis
Anadolu Ajansı: Genel Müdürümüz Şenol Kazancı’ya atfedilen, özellikle ailesiyle ilgili ifadeler tamamen yalandır, uydurmadır

Anadolu Ajansı’ndan (AA) yapılan açıklamada, kimi medya kuruluşlarına AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı’nın personele yaptığı konuşmanın çarpıtılarak sızdırıldığı, bu medya kuruluşlarında kendisine ait olmayan ifadelerin aitmiş gibi gösterildiği belirtildi.

Dedikodu gazeteciliğinden öteye gidemeyen bazı sözde medya kuruluşları, Anadolu Ajansının tüzel kişiliğine ve yöneticilerine açıkça itibar suikastı yapmaya çalışmaktadır. Bu yalan, iftira ve ithamların yöneticilerimizin ailelerine de yönelmiş olması Türk medyası adına esef verici bir gelişmedir.

“Anadolu Ajansı Gündem toplantısında, Genel Müdürümüzün personelimize yaptığı konuşma çarpıtılarak sızdırılmış, kendisine asla ait olmayan ifadeler aitmiş gibi gösterilmiştir. Bugün bazı sözde medya mecralarında yer alan ve Genel Müdürümüze atfedilen, özellikle ailesiyle ilgili ifadeler tamamen yalandır, uydurmadır. Anadolu Ajansı olarak şunu belirtmek isteriz ki, kamuoyunu yanlış yönlendiren insaf, vicdan ve ahlak dışı yayınlara imza atanlar yargı önünde bunun hesabını vereceklerdir.

“Anadolu Ajansı Gündem toplantısında, Genel Müdürümüzün personelimize yaptığı konuşma çarpıtılarak sızdırılmış, kendisine asla ait olmayan ifadeler aitmiş gibi gösterilmiştir. Bugün bazı sözde medya mecralarında yer alan ve Genel Müdürümüze atfedilen, özellikle ailesiyle ilgili ifadeler tamamen yalandır, uydurmadır. Anadolu Ajansı olarak şunu belirtmek isteriz ki, kamuoyunu yanlış yönlendiren insaf, vicdan ve ahlak dışı yayınlara imza atanlar yargı önünde bunun hesabını vereceklerdir.

22:22 2 Nis
AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Zaman zaman bizim oylarımızın arttığı yerler olduğu gibi CHP adayının oylarının arttığı yerler de var, sonuçta vatandaş kazanmış oluyor

“Erdoğan’ın siyasi hayatı bitti” gibi kara propaganda yapılıyor, bugün daha da yoğunlaşmış durumda. Bu propaganda odakları ile Yeni Zelanda’daki katil arasında sadece dost farkı vardır. Bu odaklar Türkiye geri gitsin isterler, bu olmadığı zaman da bu faaliyetleri başlatırlar.

“Bir panik içerisine girmemek lazım. CHP adayının bu süreç hemen durdurulsun açıklaması mevcut, bu süreç hukuk içinde yürürken bunun manası nedir? Herkes rahat olsun, sakin olsun. Sürece ve sonuca saygı göstereceğiz. Seçim kurulları çok şeffaf. Keşke o kurumların olduğu yerde kamerayla herkesin izleyeceği şekilde yayın yapılsa. Herkesin soğukkanlılıkla yürütmesi gereken bir süreç. Vatandaşları temsilen zaten siyasi partiler bu süreci yönetiyor ve görüyor, bundan korkmamak gerek.

“Kime verilmiş olursa olsun her oy sonuca yansısın istiyoruz, mücadelemiz bununla ilgilidir. Ak Parti tarihinde her zaman demokratik süreçlerin şeffaflığından yana olduk. Açık oy gizli tasnif gibi bir geleneğimiz olmadığı gibi asıl bu geleneğin CHP’nin olduğu biliniyor. Bu tür şeffaf olmayan süreçler, bize bu eleştiriyi yönelten CHP’nin bir parçasıdır. Önce kendi tarihleriyle yüzleşmeleri gerekir.

“Sürecin patronu YSK’dır ve hukuk işlemektedir. YSK nihai sonucu yayınladığında da hepimiz buna saygı duyacağız. Bazı yerlerde gerginlikler duyuyoruz, lütfen bütün vatandaşlarımız müsterih olsun. Bu partiler arası bir kavga değildir. Bunu hukuki prensiplere uygun olarak yürütüyoruz. Her vatandaşımızın oyu yerini bulacaktır, sakın ola ki hiçbir vatandaşımız bir gerginliğe dahil olmasın. Sonuç ne olursa olsun hiçbir vatandaşımızın incinmesini istemiyoruz, her hal ve şart altında milletimizin tamamı kazanır, hiçbir fert kaybetmez. Sonuçta millet ve demokrasimiz kazanacaktır.

“Islak imzalı ve mühürlü sandık tutanaklarıyla YSK sonuçları arasında maddi hatalar görülmüş ve bunun için YSK’ya başvurulmuştur. Çeşitli seçim kurulları geçersiz oyların yeniden sayılması için karar verdi, vatandaşlarımızın müsterih olması gereken bir süreç yönetilmektedir. Gayet açık ve rahat bir süreç yürüyor. Zaman zaman bizim oylarımızın arttığı yerler olduğu gibi CHP adayının oylarının arttığı yerler de var, sonuçta vatandaş kazanmış oluyor.

“CHP adayının Anıtkabir’e attığı imzada saygıyı zedeyelen ve istismara yönelik bir ifade ortaya çıkmıştır. YSK kesin kararını vermedi, süreç devam ediyor. Ancak buna rağmen CHP adayı imzasını atarken İBB Başkanı diyerek imza atılmıştır. Anıtkabir defterinin, aziz hatıranın, saygının ötesine taşınarak, kişisel çıkarlar için kullanılması bir istismardır. Bu ziyaret CHP heyeti olarak yapılmıştır, bir şahsın kendisine mazbata verilmeden İBB Başkanı olarak imza atması açık bir istismar durumudur. Anıtkabir Komutanlığı’nı da kandırmak suretiyle zor duruma düşürmüşlerdir. Hukuki süreç devam ederken Atatürk istismarcılığı yapılmasını kınıyoruz. Bu şekilde istismarların son bulduğunu zannediyorduk, böyle bir saygısızlığın ortaya çıkmasından ve Anıtkabir Komutanlığı’nın zor duruma düşürülmesinden ötürü büyük bir üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isteriz.

23:19 2 Nis
İstanbul İl Seçim Kurulu, CHP’nin itirazı üzerine bazı ilçelerde oy sayma işlemlerinin tedbiren durdurulmasına karar verdiğini açıkladı

İstanbul İl Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamada CHP’nin itirazı üzerine bazı ilçelerde gerçekleştirilen oy sayma işlemlerinin tedbiren durdurulmasına karar verildi. Bu ilçeler arasında Şile, Bayrampaşa, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Fatih ve Gaziosmanpaşa yer alıyor.

https://twitter.com/CandanYceer/status/1113172727739953153

https://twitter.com/MuharremErkek17/status/1113168442847301633

Haber kaynak ağırlığı BBC

Haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here