Anasayfa / Haberler / Sanayi ciro endeksi 2016 Nisan’a göre yüzde 29.5 arttı
Sanayi ciro endeksi 2016 Nisan’a göre yüzde 29.5 arttı

Sanayi ciro endeksi 2016 Nisan’a göre yüzde 29.5 arttı

Sanayi ciro endeksi 2016 Nisan’a göre yüzde 29.5 arttı


 

Sanayi ciro endeksi Nisan ayında, baz etkisiyle geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29.5 ve bir önceki aya göre de yüzde 2.2 yükseldi.

TÜİK’in Türkiye ekonomisi içerisinde önemli bir paya sahip olan sanayi sektöründeki ciro değişimlerini ortaya koyabilmek amacı ile hesaplanan sanayi ciro endeksi Nisan ayı sonuçları açıklandı. Buna göre takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; yıllık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 48.1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 29.1 arttı. 2016 yılı Nisan ayına göre artış baz etkisinden kaynaklandığı yorumlandı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde aylık bazda yüzde 2.2 artan endeksin alt sektörlerden madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 3.5 ve imalat sanayi endeksi yüzde 2.1 yükseldi.

Fed öncesi ve sonrası piyasalar

AMERİKA Merkez Bankası’nın (FED) yarın akşam açıklayacağı faiz kararı öncesinde Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Murat Tufan, FED’in faiz artışının beklendiğini ancak verilecek mesajların tonunun fiyatlanacağını söyledi. Tufan, FED’in kararının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın(TCMB) da politikalarını etkileyebileceğini belirtti.

Devamını Oku

Devamını Oku

FED yarın akşam faiz kararını açıklayacak. açıklama sonrasında Fed Başkanı Janet Yellen, basın toplantısı düzenleyecek. Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Murat Tufan FED’in faiz kararı öncesinde açıklamalarda bulundu. Piyasaların FED’in faiz yükseltme ihtimalini fiyatlamış olsa da bu toplantı da önemli bilgiler elde edileceğini aktaran Tufan, “Özellikle FED üyelerinin yıl boyunca kaç tane faiz artışı olabileceğine yönelik beklentiler takip edilecek. FED üyeleri mart ayında açıkladığı nokta tahminlerde (Dot-Plots) yıl boyunca üç faiz artışı olabileceğine işaret etmişti. Bu toplantı da üç veya daha fazla faiz artışı olacak mı piyasaların takibinde yer olacaktır. Öte yandan büyüme ve enflasyon rakamlarına yönelik tahminlerde açıklanacak” dedi.

 “FED’İN BU TOPLANTIYI PAS GEÇMESİ DE OLASI”

Düşük bir ihtimalde olsa FED’in faizi yükseltmeyebileceğini bildiren Tufan, “Piyasaların FED’İn faiz yükseltme ihtimalini kesin gözüyle baksa da son zamanlar da açıklanan enflasyon ve birkaç öncü verinin beklentilerin aşağısında kaldığını görüyoruz. Özellikle enflasyon oranında yaşanan yavaşlamayı FED üyelerinin ne kadar dikkate alacağı önemli olacak. Eğer FED üyeleri enflasyonda yaşanan yavaşlamanın kalıcı ve devam edebileceğini düşünürse düşük bir ihtimal de olsa FED’in bu toplantıda faiz yükseltmediğini görebiliriz. Böyle bir senaryo doların küresel anlamda değer kaybetmesiyle sonuçlanabilir. Aynı zamanda FED’in bilanço küçültmeye yönelik söylemleri de belirleyici olacak. Piyasalar FED’in yıl sonuna doğru bilançoyu küçültmeye başlayacağını bekliyor. Bu toplantı FED’in bu konuya açıklık getirmesi için iyi bir fırsat olabilir” diye konuştu.

 “FED KARARI TCMB’NİN SÖYLEMLERİNİ ETKİLEYEBİLİR”

 FED toplantısı şüphesinin TCMB kararını etkileyeceğini vurgulayan Tufan, ” FED faiz artışı gerçekleştirse bile TCMB’nin faiz oranlarında değişiklik yapmasını beklemiyoruz. Mevcut konjonktür de TCMB, geç likidite penceresi faiz oranında fırsat bulması halinde indirime gidecek bir politikaya yönelmeye başlayabilir. Başka bir senaryo olan FED’in faiz yükseltmemesi veya güvercin mesajlar vermesi halinde faiz indirim sürecini hızlandırabilir” ifadelerini kullandı.

“TOPLANTIDAN ÇIKAN MESAJLAR OLDUKÇA ÖNEMLİ OLACAK”

 Piyasaların uzun süredir fiyatlamaya dahil ettiği Fed’in faiz yükseltmesi hamlesinden ziyade bu toplantıdan çıkacak mesajların oldukça önemli göründüğünü dile getiren Tufan, “Önümüzdeki aylarda FED’in faiz adımlarını daha agresif atabileceği ya da bilanço küçültme sürecinin daha yakın vadede başlayabileceği gibi şahin tonda mesajlar para birimlerini dolar karşısında sert değer kaybettirebilir. Tam tersi Fed’în bozulan istihdam verileri veya istenen seviyeye gelmekte zorlanan enflasyon oranları gibi nedenlerle güvercin mesajlar vermesi, bu toplantıda faiz artışı gelse dahi doları zayıflatabilir. Dolar TL FED’in güvercin tonda mesaj vermesi haline 3.50 destek bölgesi kırılarak 3.4750-3.4500 bölgesi gündeme gelebilir. Benzer şekilde BİST 100 endeksinin güvercin tonda mesajlar gelmesi halinde 100 bin seviyesinin üzerinde yeni rekorlar görmek sürpriz olmaz.Ancak, FED yıl boyunca üç veya daha fazla faiz artışı olabileceğine yönelik mesajlar vermesi halinde gelişmekte olan ülke para birimlerinin yıl başında bu güne kadar primli seyrine bir ara vermesine neden olabilir” diyerek sözlerini tamamladı. (DHA)

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 9 ile sermaye malında gerçekleşti.

En yüksek artış diğer ulaşım araçlarının imalatında

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 166,6 ile diğer ulaşım araçlarının üretiminde gerçekleşti.

Bu artışı yüzde 13.4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 7.2 ile mobilya dışındaki ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri üretimi izledi.

En fazla azalış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 15.1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 10.4 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 7.7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.


 

Akademi Portal

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *