Sanat dünyasından #herşeyçokgüzelolacak paylaşımları

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini iptal etme kararı sonrası bir çok ünlü karara tepki gösterdi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini iptal etme kararı sonrası Twitter’da yapılan çok sayıda paylaşım arasında, ünlü isimlerin yorumları da öne çıkıyor.

Komedyen Cem Yılmaz’ın paylaşımına gelen tepkiler sonrası, Ekrem İmamoğlu da Beylikdüzü’nde yaptığı konuşmada, sanatçıları konuşmaya çağırdı.

Twitter’da sanat dünyasından çok sayıda isim YSK kararını eleştiren, Ekrem İmamoğlu’na destek veren paylaşımlar yapıyor.

https://twitter.com/mvoofficial/status/1125500059280343040

YSK, İstanbul’da seçimlerin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verdi

Karar, AKP’nin sandık kurullarının oluşumuna yönelik itirazı üzerine 4’e karşı 7 oyla alındı. Binali Yıldırım, 15 milyon İstanbulluyu kucaklayacaklarını söyledi. Ekrem İmamoğlu, “İptal gerekçesi seçim kurullarıysa, o zaman anayasa da şaibelidir, cumhurbaşkanlığı seçimi de” dedi. Dolar/TL kuru karar sonrası 6,15’e kadar yükseldi.

CHP’nin YSK Temsilcisi Yakupoğlu: Karar hukuki değil, tamamen siyasi

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu yaptığı yazılı açıklamada, tüm delilleri incelediğini ancak “kumpas, şüphe, şaibe ve organize bir yolsuzluk görmediğini” söyleyerek, YSK’nın kararının “hukuki değil siyasi” olduğunu savundu.

Yakupoğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“YSK kurulduğu 1950 yılından bu yana böyle bir itiraz sürecine ve böylesine siyasi bir karara imza atmadı. Yasaların ve yerleşik uygulamaların dışına bugünkü gibi çıkarsanız, nerede ve zaman duracağınızı bilemezsiniz. Artık her konuda YSK’nın, ne zaman ve nerede duracağını kestirmek imkansız hale geldi. Oysa 16 Nisan halkoylamasında alınan mühürsüz oy pusulasını geçersiz kılan YSK kararı, türünün tek örneği idi. Artık 31 Mart kararı yasa ve yerleşik uygulamaları, yerle yeksan ettiği gibi bildik tüm seçim ezberlerini bozdu.”

“Artık her seçim sonrasında kısıtlı, hükümlü, asker ve ölü seçmen arayıp, seçim sonuçlarıyla karşılaştırmanın yanısıra yepyeni bir uygulama getirilerek; kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı ve üyesi de aranacak. Böylece kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanı ve üyesinin görev yaptıkları sandıklarda hiçbir usulsüzlük olmamasına rağmen, seçmen sayısı seçim sonucundaki oy farkından fazla ise o sandıklardaki tüm oylar iptal edilip, tüm seçmenlerin iradeleri çöpe atılacak. Yani ilçe seçim kurulu tarafından yapılan hatanın faturası, günahsız seçmene kesildi ve kesilecek. Oysa aynı YSK, sandık kurullarının hatasını 16 Nisan’da seçmene fatura etmemişti. Yani ‘Dün dündür, bugün bugündür’ dedi.”

“Toplantıda, sandık kurulu teşkiline ilişkin itirazların, oy verme günü sandık başında yapılan iş ve işlemlere yapılan 298 S.K. 130. maddesine göre olağanüstü itiraz olmadığını ısrarla tekrarladım. Bu itirazın seçim takvimi sürecinde 2 Mart itibariyle kesinleşmiş bir seçim işlemi olmasıyla ancak ve ancak TAM KANUNSUZLUK itirazı kabul edilerek karar verilmesini talep ettim. Nitekim Mustafakemalpaşa ve Pasinler ile 3 üyeli sandık kurulu kararlarını aynı kurul, tam kanunsuzluk incelemesine göre aldı. Ancak bu kez ısrarla olağanüstü itiraz sürecini işletti. Bunun anlamı, diğer 3 İstanbul seçiminin ve 24 Haziran seçiminin, kanuna aykırı sandık kurulu oluşumu sebebiyle iptallerinin önüne geçme gayreti oldu. Çünkü tam kanunsuzluk halinde; süre, itirazda bulunma şartı dahi yoktur. YSK resen dahi muttali olduğu tam kanunsuzluk halini tespit ettiğinde inceler ve karar verir. İşte bunun önü kesilmek istendi.”

“Ben tüm delilleri inceledim. Ama kumpas, şüphe, şaibe ve organize bir yolsuzluk görmedim. Kanunsuzluk olduğu kabul edilen sandık kurullarında seçmen iradesini sakatlayan, seçim sonucunu etkileyecek tek bir AK Parti şikayet ve itirazı da görmedim. YSK bu durumda bugüne kadar gerek olağanüstü gerek tam kanunsuzluk itirazlarını reddetmişti.”

“Bugün İstanbul’da hukuki değil tamamen siyasi bir kararla seçimin yenilenmesine karar verildi. CHP, 31 Mart öncesi ve sonrasında hiçbir açık kapı bırakmadı. AK Parti’ye geçecek bir delik dahi bırakmadı. Bula bula ileride çok ama çok ayaklarına dolaşacak olan bu siyasi KARARI buldular. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın en güzel göstergesidir.”

CHP Sözcüsü Öztrak: Sandığa darbe yapıldı

Sanat dünyasından #herşeyçokgüzelolacak paylaşımları

CHP Sözcüsü Faik Öztrak partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada “31 Mart’ta sandıktan çıkan irade dün masa başında gasp edildi. Bir hukuk cinayeti işlendi. Bu kararla sandığa darbe yapılmıştır. ” dedi.

“YSK’nın bugünkü kararıyla 16 Nisan’daki içtihadını görmezden geldiğini ve seçmen iradesinin hiçe sayıldığını” söyleyen Öztrak şöyle devam etti.

“YSK iktidarın baskı ve tehdidine karşı duramamıştır. Siyaset, ekonomi ve ülke güvenliği çok daha derin bir belirsizliğe sürüklenmiştir. Tarih, millet ve hukuk öününde bunun hesabını vereceklerdir. Ramazanın ilk iftarını kul hakkı yiyerek yapmış olmanın utancını ömür boyu taşıyacaklardır.Millet iradesine darbe yapanlara izin vermeyeceğiz”

İYİ Parti lideri Meral Akşener: “Üniformalı darbe günlerini bile geride bırakan bu sivil darbenin mağduru milletimizin iradesidir”

“Bugün 6 Mayıs 2019 Pazartesi, gerçi Salı’ya döndük. Bu tarihi unutmayın, bu tarih aziz milletimizin iradesinin çiğnendiği tarihtir, demokrasi tarihimizin çiğnendiği tarihtir, ülkemizin dünyaya rezil edildiği tarihtir. Demokrat Parti’nin bundan tam 72 yıl önce ilan ettiği hürriyet misakıyla önünü açtığı millet iradesi o kahramanları dilinden düşürmeyen muktedirler tarafından bir kez daha tıkanmıştır.”

“Üniformalı darbe günlerini bile geride bırakan bu sivil darbenin hedefi ve mağduru hangi partiye oy vermiş olursa olsun aziz milletimizin iradesidir. Demokrasimize vurulan bu darbe karşısında sessiz kalmayacağız. Millet İttifakı olarak istişarelerin ardından milletin iradesine darbeye teşebbüs edenlere atanlara karşı atacağımız adımları sizinle paylaşacağız.”

Demokrasimize vurulan bu #SivilDarbe karşısında sessiz kalmayacağız. #CanlıYayın

Çelik: CHP adayı önüne geleni suçluyor, kendinden emin olanın sukünetini koruması lazım

Sanat dünyasından #herşeyçokgüzelolacak paylaşımları

Çelik ayrıca, “Tüm bunlar karşısında saygılı tutum takınacakları yerde karar çıkar çıkmaz Türkiye’yi yabancılara şikayet ediyorlar.” diye konuştu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenme kararına ilişkin yaptığı açıklamada Milletin iradesine başvurmak her zaman için yegane pusulamızdır. İstanbul seçimlerinde sıkıntılı bir tablo vardı. Sürece ve sonucuna saygı gösterdiğimizi sürekli söyledik.” dedi.

Partinin Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısının ardından konuşan Çelik ” Mesele milli iradenin ortaya çıkmasıdır. Sürece saygı gösteren, sonuca da saygı gösterir. Ankara’da da benzer tartışmalar yaşandı. Kazanan adayı tebrik ettik. Milletten başka amirimiz yoktur. Demokrasi anlayışımızın temeli budur.” diye konuştu.

YSK’nın mazbatayı birinin elinden alıp birine vermediğini” belirten Çelik, Milletimiz kararını verecek, bu kadar tehdit cümlelerine gerek yok.” ifadelerini kullandı.

‘CHP adayı önüne geleni suçluyor’

AKP Sözcüsü açıklamasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarına da yüklendi ve “CHP’nin adayı saldırganlıkla önüne geleni suçluyor. Bu kadar kine, öfekeye, telaşa, tehdit cümlelerine hiçbir şekilde gerek yok. Kendinden emin olanın sukunetini koruması lazım.” dedi.

Ömer Çelik TÜSİAD’ın seçim iptalinden sonra yaptığı açıklama konusunda da “TÜSİAD sürekli kaygılanmakla meşgul. TÜSİAD açısından kaygı vermesi bizim açımızdan kaygı vericidir. Tüm kurumlar birbirinin işine karışırsa asıl kaygı verici durum odur.” ifadelerini kullandı.

‘Çözüm süreci gündemi yok’

“Cumhur ittifakı konusunda hiçbir sorun olmadığını” söyleyen Çelik “Cumhur ittifakıyla ilgili çeşitli kesimlerden yaklaşım ve eleştirinin ortaya çıktığını görüyoruz. Bunların hepsine cevap verecek değiliz. Cumhur ittifakı güçlenerek devam etmektedir.” dedi.

Ömer Çelik, çözüm sürecinin yeniden başlayacağı iddialar konusunda ise “Gündem yok. Belli çevrelerin çıkardığı bir gündem. Hendek, çukur meselelerinde Türkiye bir kararlılık ortaya koydu. Bahsettiğiniz gibi bir görüşme trafiği olmamıştır. Öyle bir gündemimiz olmadığını, terörle mücadele konusunda kararlı olduğumuzu ifade etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu: Bu alınan kararların altına imza atan, yargıyı tehdit eden insanları bu mübarek ramazan ayında Allah’a havale ediyorum

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği 31 Mart seçimleri YSK tarafından iptal edilen Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü’nde yaptığı konuşmadan bazı satır başları şöyle:

“Biz asla vazgeçmeyeceğiz. Biz süreci en sağlıklı şekilde yönetmeye kararlıyız. İstanbul’un her yerinde insanlarımız bir an için kaygı duymuş olabilirler. Bir an için umutsuz olabilirler. O mahallede gözyaşı döken genç kızlarımız, erkeklerimiz vardı. Ağlamasınlar. buradayız, hep beraber çalışacağız.”

“Artık konuşma vakti. Ben niye kabul görmedim, söyleyeyim mi size. Ben bir kişiden talimat almayacağım dedim, 16 milyon insandan talimat alacağım. Ne dedim ben? ‘Bana hizmet etmeyin’ dedim, ’16 milyon insana hizmet edeceksiniz’ dedim. ‘Artık büyükşehirde israf yok ‘dedim. 15 günde elde ettiğimiz bilgilerle. alacağımız tedbirlerle sizin haklarınızı nasıl koruyacağımı bildiğim için israfa ‘Artık yok’ dedim. Onun için beğenmediler. ‘Artık kişilere, gruplara, derneklere, vakıflara, cemaatlere yer yok’ dedim. İşte onun için sevmediler. Onun için istemediler. Size söz veriyorum. Sizi temin ediyorum ki, onun için istemediler.”

“Ben YSK’da o hain kararı alanlara sesleniyorum. Ben onların bile çocuklarının, torunlarının hayatlarını kurtaracağım. Buradan herkese söz veriyorum. Bugün Türkiye’nin ekonomik olarak düştüğü durumu, dünyaya karşı düştüğü bu durumları, pisliklerini örtmek 40-45 gün kazanmış olabilirler. Umutla sevgiyle saygıyla hakkımızı söke söke alacağız. Hep birlikte kazanacağız, göreceksiniz.”

“Bu alınan kararların altına imza atan, yargıyı tehdit eden insanları bu mübarek ramazan ayında Allah’a havale ediyorum. Bizim demokrasi ruhumuz, onlardan hesap soracak. Ben kendimi ve bu mücadelemi de sizlere emanet ediyorum.”

İmamoğlu: İptal gerekçesi seçim kurullarıysa, o zaman anayasa da şaibelidir, cumhurbaşkanlığı seçimi de

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği 31 Mart seçimleri YSK tarafından iptal edilen Ekrem İmamoğlu, YSK’yı kınadığını söyledi.

Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Yeşil Vadi’de yaptığı konuşmada, “İptal gerekçesi seçim kurullarıysa, aynı kurullarla geçen yıl Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı seçtin, aynı kurullarla referandum yaptın, anayasa değişti. O zaman anayasa da şaibelidir, cumhurbaşkanlığı seçimi de” dedi.

İmamoğlu, “Belki canınız sıkkın ama umudunuzu yitirmeyin, buradayız, asla vazgeçmeyin” diye konuştu.

“Demokrasi mücadelesi verdiniz, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir dediniz. Tek doğru hakimiyet-i milliye dedik. Bu ilkelerimizden asla taviz vermedik, vermeyeceğiz. Bu ülke, cumhuriyet için demokrasi için son anına kadar mücadele edecek 82 milyon vatanseverle dolu.”

Ekrem İmamoğlu

Binali Yıldırım: Seçimlerin tekrarının anlamı aynı seçmen listeleriyle, aynı adaylarla seçime gidilmesidir. 15 milyon İstanbulluyu kucaklayacağız

“Nihayet YSK’ya bu konu getirildi ve uzun bir süreden beri de YSK bildiğiniz gibi gerekli çalışmaları ve araştırmaları yapıyordu. Nihayet bugün elde edilen rapor görüşüldü ve seçimlerin yenilenmesine karar verdi. YSK’nın yazılı kararı, resmi açıklaması henüz yayınlanmadı o yüzden gerekçeleri henüz bilmiyoruz o yüzden bu konuda bir açıklama yapmak doğru olmaz.”

“İstanbul için hayırlı uğurlu olsun. Baştan beri Türkiye bir hukuk devleti diyoruz, seçimin patronu olan YSK kararını vermiştir. Şahsım da rakibim de YSK’nın kararının bağlayıcı olduğunu ve herkes için geçerli olacağını ifade etmiştir.”

“Zaten bu seçimlerin tekrarının anlamı şudur, aynı seçmen listeleriyle aynı adaylarla seçime gidilmesidir, bunun istisnası bir vefat olması durumundadır. Hukuki yanı bu. Siyasi yanı da biz başından beri İstanbul’a hizmet için bu yola girdik, inşallah bu kararımız yenilenecek seçimlerde de olacak. Gerginlikten ayrıştırmadan yana değiliz. 15 milyon İstanbulluyu kucaklayacağız, birleştireceğiz.”

İstanbul seçimlerinin iptali kararı tencere tava sesleri ile protesto ediliyor

CHP: Tüm seçenekler masada

Sanat dünyasından #herşeyçokgüzelolacak paylaşımları Ayşe Sayın Ankara

YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal kararının ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan MYK toplantısı sürüyor.

CHP Yönetimi, seçimin iptal kararını ardından, bütün seçenekleri masaya yatırdı.

Edinilen bilgiye göre, CHP, seçimleri boykot dahil, bütün seçenekleri değerlendiriyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantıda MYK üyelerinin önerilerini dinleyip önerilerini aldığı öğrenildi.

CHP’den üst düzey bir kaynak, BBC Türkçe’nin, “boykot kararı alınabilir mi?” sorusuna, “Tüm seçenekler masada, her olasılığı tartışıyoruz. Ama bu akşam buradan MYK bir karar almayacak. Yarın Parti Meclisi ve milletvekilleri ile yapılacak toplantıda, bütün seçenekler görüşülecek ve karar oradan çıkacak. Boykot diyen de var, farklı bir kampanya yapıp seçime girelim diyen de var. Ama nihai karar yarınki toplantıda alınacak” bilgisini verdi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yarın Parti Meclisi üyeleri ve milletvekillerini, İstanbul seçiminin iptali üzerine olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

CHP’de seçimlerin boykot edilmesi kararını savunanlar olmasına karşın, böyle bir kararın alınmasının kolay olmayacağı ifade ediliyor.

CHP kaynakları, seçimin iptali kararı öncesinde, iptal halinde kendilerine boykot baskısı olabileceğini değerlendiriyordu.

CHP’de bazı yöneticiler, İstanbul seçimini boykot kararı alınmasının CHP’nin Meclis’teki varlığının da sorgulanmasına yol açacağını, o nedenle boykot gii önemli bir kararı almanın kolay olmayacağına dikkat çekiyorlardı.

MHP: İBB Başkanının mazbatası geri alınacağından mazbata tartışması da ortadan kalkacaktır

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Başkanlık Divanı bu akşam saat 20:45 itibariyla bir toplantı yaparak Yüksek Seçim Kurulunun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine ilişkin verdiği kararı değerlendirdi.

YSK’nın gerekçeli kararının açıklanmasının ardından daha geniş bir açıklama yapılacağı belirtilerek ilk aşamada şu açıklama geçildi.

“Milliyetçi Hareket Partisi; Yüksek Seçim Kurulunun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararını saygı ile karşılamaktadır. Ülkemizin yararına olduğunu düşündüğümüz bu kararın ter türlü tartışmaya son vermesi memnuniyet vericidir.”

“YSK’nın seçimi yenileme kararı gereğince İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının mazbatası geri alınacağından, mazbata tartışması da ortadan kalkacaktır.”

“Seçimin yenilenmesi kararı ve mazbatanın geri alınması ile birlikte, belediye hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi için 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak seçimin sonuçlanmasına kadar ilgili mevzuat uyarınca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının belirlenmesi gerekecektir.”

“YSK kararına, toplumun her kesiminin saygılı olması demokrasi ve hukukun üstünlüğünün bir gereğidir. Bu karar karşında, hiç kimsenin Türkiye’yi kaosa, kargaşaya, krize sürüklemeye kalkmaması, bu yöndeki girişimlerin güvenlik güçlerince engellenmesi gerekmektedir.”

“Milliyetçi Hareket Partisi; yenilenme kararı verilen seçimde Cumhur İttifakının başarısı için tüm teşkilat birimleri ile her türlü gayretin içerisinde olacaktır. 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan İstanbul seçimlerinin ülkemize, milletimize ve İstanbul halkına hayırlı olmasını diliyoruz.”

YSK: İlçe seçim kurulları bazı sandık kurullarını kanuna aykırı oluşturdu

Sanat dünyasından #herşeyçokgüzelolacak paylaşımları

Yüksek Seçik Kurulu, İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin kararında, “bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle” seçimin iptal edildiğini vurguladı.

YSK ayrıca, kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiğini açıkladı.

TKP: Partimizin İBB Başkan adayı Zehra Güner Karaoğlu, 23 Haziran’da yapılacağı duyurulan oylamada hiçbir biçimde aday olmayacaktır

“YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi yolundaki kararı açıklandı. Daha doğru bir ifade ile, Erdoğan’ın 31 Mart’ta tamamlanmış olan İstanbul seçimlerinin iptal edilmesine yönelik kararı YSK eliyle kesinleştirildi. Kararın kesin olması, onun hukuksuz ve mantıksız olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kimse aksini söyleyemez: Bu karar YSK’nın kararı değildir, Erdoğan’ın kararıdır.”

“Doğru tavır, bu hukuksuzluğun boykotla yanıtlanmasıdır. Halkımızı bu tutuma destek vermeye çağırıyoruz. Etkisiz bir boykot girişiminin siyasi iktidarın ekmeğine yağ süreceğini bildiğimiz için, gelişmeleri takip edecek ve nihai kararımızı buna göre vereceğiz. Her durumda TKP bu girişime karşı kararlı bir duruş sergileyecektir. Partimizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zehra Güner Karaoğlu, 23 Haziran’da yapılacağı duyurulan oylamada hiçbir biçimde aday olmayacaktır.”

Türkiye Komünist Partisi

HDP: YSK, hukuku çiğneyerek, kendini inkar ederek ve iktidar baskısına boyun eğerek, zerre kadar demokratik meşruiyeti olmayan bir karar almıştır

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’ndan ‘CHP’lilere sağduyu çağrısı’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı sonrası yapılan olağanüstü toplantıda, CHP üyelerine sağduyu çağrısı yaptı.

Kaftancıoğlu mesajında “31 Mart’ta İstanbul’da halk sandığa giderek iradesini ortaya koymuş, kararını vermiştir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’dur. Siyasi iktidarın sopası haline getirilmek istenen kamu kurumları eliyle halkın iradesinin gasp edilebilmesi mümkün olmayacaktır. Herkesi süreci sükûnetle takip etmeye, partimizin alacağı kararlara uygun hareket etmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantıya CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri, milletvekilleri, ilçe başkanları ve belediye başkanları da katıldı.

Tüm haberler


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here