Sağlık Bakanı Koca: 2 ay direnelim, yazın virüsün etkisi azalıyor

Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan koronavirüs toplantısının ardından, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü aşağıdaki önlemleri açıkladı. Buna göre, okullar 16 Mart’tan itibaren bir hafta tatil edilecek, daha sonra bir hafta uzaktan eğitime gidilecek. Üniversiteler de 3 hafta tatil edilirken, spor karşılaşmaları Nisan sonuna dek seyircisiz oynanacak.

Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan koronavirüs toplantısının ardından, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü aşağıdaki önlemleri açıkladı.

İlk ve orta okullar ile liseler 16 Mart’ta 1 hafta tatil edilecek. 23 Mart’tan itibaren öğrenciler uzaktan eğitime tabi tutulacaklar

Üniversiteler 3 hafta tatil edildi. Eğitimin nasıl telafi edileceğine YÖK karar verecek.

Spor karşılaşmaları Nisan sonuna dek seyircisiz oynanacak.

Kamu görevlilerinin yurtdışı ziyaretleri fevkalade bir durum olmadıkça izne tabi olacak
Yurtdışı seyahatlerinin ertelenmesi tavsiye edildi

Koronavirüs İstanbul’da trafiği artırdı

Sağlık Bakanı Koca: 2 ay direnelim, yazın virüsün etkisi azalıyor

DHA, koronavirüs nedeniyle İstanbul’da trafik yoğunluğunun arttığını yazdı.

Ajans, normalde sabah 08.30 civarında yüzde 50 doluluğa sahip olan İstanbul yollarında bugün bu oranın yüzde 60’a çıktığını aktardı.

Ajansın trafikte konuştuğu sürücüler, toplu taşınmadan kaçınmaya çalıştıklarını anlattı.

Türkiye’de ilk koronavirüs tespitinin ardından test yapma kriterleri genişletildi

Sağlık Bakanı Koca: 2 ay direnelim, yazın virüsün etkisi azalıyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özsu, Türkiye’de ilk pozitif vakanın tespit edilmesiyle birlikte test kriterlerinin de değiştiğini söyleyerek “Eskiden son 14 gün içinde riski yüksek ülkelerden gelmiş olan ve belirtileri gösteren kişilere test yapıyorduk. Artık hangi ülke olduğu fark etmeksizin son 14 gün içinde gelmiş ve belirtileri göstermiş olmak yeterli. Ayrıca bu kişilerle teması olmuş kişiler de teste tabi tutulacak . İlerleyen günlerde bu kriter daha da genişletilebilir ve yurt dışına çıkmış olma şartı da aranmayabilir. Yani artık daha çok kişiye test yapma gündemimize girmiştir” dedi.

Antalya’daki Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi’ne katılan Özsu, “Daha çok vakayı yakalamak önemli. Ancak şöyle bir durum var, bunu vurgulamamız lazım. Türkiye’de henüz bir salgın yok. Şüpheli olguların hepsine bu test yapıldı ve şimdiye kadar da tek bir pozitif vakamız çıktı. Eğer pozitif çıkması gereken kişiler olsaydı, bunlar da zaten risk grubu olan ve vaka tanımına uyan kimselerdi ve bunları da yakalardı.” diye konuştu:

Bu test bir tarama aracı olarak kullanılamaz. Yani herkese test, uygun değil, ekonomik de değil, böyle kullanan da yok dünyada. Ancak semptomu olan kişilere bunu yapabiliriz. Ama ilerleyen süreçte yerli olgular da çıkmaya devam ederse yurtdışı ile teması olmayan olguların sayısı artarsa, Türkiye’de virüsün dolaşıma girdiğini fark edersek, daha fazla kişiye test yapmak gündemimize girebilir ve bu tanım değişebilir”

CHP kurultay için Sağlık Bakanlığı’nın kararını bekleyecek, MHP belediye başkanları toplantısını erteledi

Koronavirüs salgını siyasi partilerin etkinliklerini de etkiliyor.

AK Parti’nin 3-4-5 Nisan 2020 tarihlerinde Kızılcahamam’da yapılması planlanan 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, koronavirüs önlemleri dolayısıyla ertelendi. AKP Başkanvekili Numan Kurtulmuş, kampın Ramazan sonrasında yapılmasının planlandığını duyurdu.

Koronavirüs salgını nedeniyle MHP 27-29 Mart tarihlerinde yapılacak belediye başkanları istişare toplantısını ertelerken; CHP, 28-29 Mart’a yapılacak 37. Olağan Kurultay’ı erteleyip erteleme konusunda, Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı açıklamayı bekleyeceğini duyurdu. Ardından da tarih belirlemesi için Merkez Yönetim Kurulu’na yetki verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Parti Meclisi’nde (PM), koronavirüse karşı alınacak önlemler de konuşuldu. Toplantıda, PM Üyesi ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Prof. Dr. Gaye Usluer, salgınla ilgili bilgi verdi.

PM toplantısı sürerken açıklama yapan Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP’li belediyelerin koronavirüse karşı her türlü önlemi almak için seferber olduğunu, parti olarak alınan ve alınacak önlemleri yakından izlediklerini bildirdi. Öztrak, koronavirüs konusunda 37. Olağan Kurultay’ın ertelenip ertelenmeyeceği yönündeki soru üzerine, “Sağlık Bakanlığı’nın alacağı önlemleri yakından takip ediyoruz, bu önlemleri izlemeye devam edeceğiz ve bu önlemler çerçevesinde ülkemizin, üyelerimizin sağlığı için yapılması gerekenleri yapacağız, Ama kurultayın ertelenmemesi bizim en büyük isteğimizdir, talebimizdir” dedi. Öztrak, kurultayın seyircisiz yapılıp yapılmayacağı yönündeki soru üzerine de “Bunların hepsi olabilir ama şu anda, toplantılarla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın herhangi bir yönlendirmesi yok. Ülkenin ciddi bir tehdit altında olduğunu görüyoruz. Bu yönlendirmeleri takip edeceğiz” yanıtını verdi.

Ardından CHP Parti Meclisi, 37’nci Olağan Kurultay ile ilgili çalışmaları yürütmek ve ‘erteleme’ dahil gerekli kararları almak için Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) yetki verdi.

MHP belediye başkanları toplantısını erteledi

MHP de 27-29 Mart’ta yapılacak belediye başkanları toplantısını erteledi. MHP Genel Başkanı Sadir Durmaz, “27-29 Mart tarihinde yapmayı planladığımız, geleneksel belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantımız, koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir” bilgisini paylaştı.

TBMM Genel Kurulu dezenfekte edildi

Türkiye’nin her yerinden binlerce ziyaretçiyi ağırlayan TBMM’de de koronavirüs önlemleri artırıldı. TBMM’ye ziyaretçi kısıtlaması ve termal kamerası konulması da tartışılan konular arasında. Önlemler kapsamında TBMM kampüsü içindeki binalar dezenfekte edilirken, koridorlara da el temizleme dezenfektanları yerleştirildi.

Son olarak TBMM Genel Kurulu da dün gece görevliler tarafından hidrojen peroksit kullanılarak dezenfekte edildi. TBMM’de dezenfekte işlemleri aralıklarla devam edecek.

Sağlık Bakanı Koca: 2 ay direnelim, yazın virüsün etkisi azalıyor

Sağlık Bakanı Koca: 2 ay direnelim, yazın virüsün etkisi azalıyor

Sosyal medya hesabından kameralar karşısında yaptığı açıklamayı paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kışın kapalı ortamlarda yakın birliktelikler olduğu için koronavirüsün daha hızlı yayıldığını, yazın etkisinin azalacağını söyledi:

Yaz döneminde bu virüsün etkisinin azalacağı genel olarak bilim kurulunun da öngörüsü. Aslında kışın bu enfeksiyonun yoğunluğu, kapalı ortamlarda yakın birlikteliklerin fazla olması, bu yaygınlığı daha çok artıran unsur. Önümüzdeki bir, bir buçuk, bilemediniz en fazla 2 aylık süreç bizim için son derece önemli ve bu dönemde panik asla oluşturmadan alacağımız kararlar daha çok ertelemeye yönelik; bir, bir buçuk ay sonrasına ötelemeye yönelik olmalı. Bu dönemin geçici olması için de salgının yaygınlığını önlemek gerekiyor.”

Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı

Ticaret Bakanı Pekcan: 1 milyar 300 milyon üretim kapasitesi varken piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum

Sağlık Bakanı Koca: 2 ay direnelim, yazın virüsün etkisi azalıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ankara’daki bakanlık binasında piyasada maske bulunamamasıyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan incelemeler sonucunda 9 firmanın ceza aldığını, bundan sonra bu firmaların savcılığa da bildirileceğini söyledi:

“Bakanlık olarak maskelerle ilgili ciddi çalışma yapıyoruz. Geçen hafta 13 firma denetim altına alınmış 9’una ceza kesilmişti. Son iki günde 5 bin 170 şikayet geldi. Bu şikayetlere tek tek geri dönüş yapacağız. Sağlık Bakanlığı’yla koordineli çalışıyoruz. Maske gibi tıbbi bazı malzemelerin ihracat izinlerini Sağlık Bakanlığı’nın ön iznine tâbi tuttuk.

“Bizim maskeler için 1 milyar 300 milyon üretim kapasitesi varken piyasada maske bulunamaması gerçekten olağanüstü bir durum. Biz burada yetkilerimizi kullanarak gerekirse haksız fiyat artışlarına, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri doğrultusunda gereğini yapacağız. Fiyatları etkileme, kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olma, mal veya hizmet satımından kaçınma fiilleri suç olarak tanımlanıyor. Gerekli tespit ve incelemeri yapıp idari cezaları kesiyoruz. Bundan böyle bu bilgileri savcılıkla da paylaşıyor olacağız.

“İç piyasaya gerekli malzemenin temin edilmesi konusunda firmalara bir kez daha sesleniyorum: İhracatı her zaman destekliyoruz ama önceliğimiz kendi vatandaşımızın ihtiyacı. N95 maskeleri piyasada bulunmakta, cerrahi maskeler bulunmamaktadır. Öncelikle iç piyasaya bu tedariği yapmayalara, buna öncelik vermeleri konusunda bir kez daha sesleniyorum.”

Pekcan, perakende satıçıların dışında internet ortamında fahiş fiyatlarla satış yapanlar için de benzer denetlemelerin olduğunu söyledi.

Çin’den koronavirüs yayını yapan Türk öğretmenin Çin’e girişi yasaklandı

Sağlık Bakanı Koca: 2 ay direnelim, yazın virüsün etkisi azalıyor

Çin’in Xi’an kentinde İngilizce öğretmenliği yapan ve koronavirüs hakkında yaptığı yayınlar yüzünden polis tarafından tehdit edildiğini söyleyerek Türkiye’ye dönen Burak Teoman, Çin’e girişinin yasaklandığını duyurdu.

Çin’in Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan koronavirüsün dünyaya yayılımını ve Çin’deki yaşamı sosyal medya hesabından ve televizyon kanallarından yayımlayan Türk vatandaşı İngilizce öğretmeni Burak Teoman, bir süre önce Türkiye’ye döndü. Teoman, Çin’den ayrıldıktan sonra Çin Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalıştığı kuruma gönderdiği yazıyla, ülkeye girişinin yasaklandığını öğrendiğini sosyal medya hesabı üzerinden anlattı:

“Çin’deyken rahat konuşamıyordum, video paylaşmıyordum son zamanlarda çünkü orada uzaktan tanıdığım arkadaşıma beni sormuşlar. Ben çok fazla önemsemedim, o sırada yayınlara çıkıyor ve videolar paylaşıyordum. Daha sonra komşularıma da beni sormuşlar. Nerede çalıştığımı, basından olup olmadığımı, neden dış basına Çin’le ilgili kötü şeyler söylediğimi sormuşlar. Hastalık nedeniyle kentlerin hayalet şehre döndüğünü söylemiştim. Bu sırada Çin iyi veya kötü haber yapılmasını istemiyordu. Sosyal medya hesaplarında virüsle ilgili açıklama yapanlara 500 Yuan para cezası olduğu açıklanmıştı. Bir gün polis eve geldi. Ben hastalıkla ilgili zannederken pasaportumu istediler, fotoğrafını çektiler. Vizelerime baktılar ve ‘ne kadar daha buradasın’, ‘ne iş yapıyorsun’ gibi sorular sordular. Virüsle ilgili görüşlerimi aldılar. Daha sonra video paylaşıp paylaşmadığımı sordular. Tedirgin oldum. Daha sonra ‘herhangi bir şekilde dış basına haber yaparsan bunun sorumluğu sende’ dediler. Tam da o zamanlar 4-5 haberci ortadan kaybolmuştu. Neler olacak diye düşünürken dönmem gerektiğine karar verdim, herhangi bir paylaşım yapmamam konusunda beni açık açık tehdit ettiler.”

Teoman, Türkiye’ye döndükten sonra Çin’e giriş yasağını Çin Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalıştığı kuruma gönderdiği yazıyla öğrendiğini belirtti.

↘ KoronaVirüs Rehberi


  

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here