İngiltere kraliyet tahtının varisi Galler Prensi Charles’ın geçmişte bazı bakanlara yazdığı mektuplar yayınlandı.

Prens Charles’ın 7 bakanlığa yazdığı 27 mektup açıklandı.
Guardian gazetesi tarafından 2000 tarihli “Bilgiye Erişim Özgürlüğü Yasası” kapsamında açıklanması talep edilen mektuplardan birinde, Prens Charles, dönemin başbakanı Tony Blair’e “yeterli kaynaklar olmadan orduya zorlu görevler verildiğinden” yakınıyor.
Charles mektubunda mevcut Lynx helikopterleriyle çok sıcak havalarda mühimmat dağıtımının zor olduğuna dikkati çekiyor ve “Korkarım ki bu, ordumuzun yeterli kaynaklar olmadan Irak’taki gibi çok zorlu görevler yapmak zorunda kaldığı örneklerden biri daha” ifadesini kullanıyor.
Bir diğer mektupta ise Prens Charles, porsukların tüberküloza neden olduğunu ve buna acil çözüm bulunması gerektiğini belirtiyor.
Prens Charles’ın yazı şeklinden dolayı “siyah örümcek notları” olarak adlandırılan ve yedi bakanlığa gönderilen toplam 27 mektupta hastanelerin yenilenmesi, bitkisel ilaç sektörü, askeri kaynaklar gibi konulara değiniliyor. Mektuplar Eylül 2004-Nisan 2005 dönemini kapsıyor.
Mektupların yayınlanmasıyla ilgili Prens Charles’ın resmi konutu Clarence House’dan yapılan açıklamada, “Mektuplar Galler Prensi’nin ülkesi ve dünya için duyduğu endişeleri göstermiştir. Galler Prensi bu ülkeye çok değer vermekte ve diğerlerine yardım etmek için pozisyonunu kullanmaya çalışmaktadır” denildi.
İngiliz basını, PrensCharles’ın mektuplarıyla, “kraliyetin siyasi konularda tarafsız olması gerektiği” kuralının ihlal edildiğinin ortaya çıkabileceğini bildirmişti.
İngiliz Yüksek Mahkemesi geçen mart ayında, PrensCharles’ın hükümet yetkililerine gönderdiği mektupların yayınlanabileceğine hükmetmişti.
Guardian gazetesi, 2012 yılında savcılık tarafından yayımlanması engellenen mektupların 2000 tarihli “Bilgiye Erişim Özgürlüğü Yasası” kapsamında açıklanması talebinde bulunmuştu.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here