Anasayfa / Dergi / “MÜZELERİN DİLİ”
Müzelerin Dili Yazar : Sevda Seven

“MÜZELERİN DİLİ”

Müze denildiğinde aklınıza ilk olarak ne gelir? Lahit, Resim,Heykel benim aklıma ilk gelenler bunlar.

Geleneksel anlayıştan uzak pek çok müze var dünyada, daha kapsamlı düşününce değişik müzeler olarak Moma ve Loure müzesi gelir. Bazıları kapılarını sınırsız hayal gücünüze açarken bir çoğu soğuk sıradan taş ve boyadan oluşan sıkıcı görsellikten öteye geçemez. Hayal gücünüzü harekete geçiren müzelere gitmeniz dileği ile bir kaç müze sizlere paylaşmak istedik.
Frank Gehry İmzalı Müze
Geniş camları sayesinde doğal ışık ile aydınlanan mimarinin çağdaş sanatla buluştuğu bir güzel sanatlar müzesi. Müzenin, Afrika ve Okyanusya, baskı ve desen, Avrupa ve İtalyan Rönesans dönemi ile özellikle Toronto ve Ontario bölgesinden Kanadalı sanatçılara ait çeşitli koleksiyonları var.
İstanbul Archaeo Logıcal Museums (Arkeoloji Müzesi)
Tarihin farklı dönemlerine izler bırakmış uygarlıklardan kalan çeşitli eserlere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alır. Gülhane Parkı‘ndan Topkapı Sarayı‘na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda yer almaktadır. Müzenin muhteşem güzellikteki bahçesini ve bahçenin içinde yer alan Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi’ni ziyaret etmek mümkündür. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, tarihin koridorlarında bir yolculuk yapmak ve uygarlıkların izlerini sürmek isteyenlere kapılarını sonuna kadar açmaktadır.

Milwaukee Art Museum (MAM)
Müze nerdeyse 20 bin metrekare genişliğinde bir alanı kaplıyor. 20 bin uluslar arası sanatçının eserinden oluşan dev koleksiyona sahip. Santisgo Calatrava tarafından, hareket eden bir heykel gibi tasarlanan mimarisi ile dikkat çekiyor. Müzeye bağlanan Reiman Köprüsü sayesinde yayalar yürüyerek müzeye ulaşabiliyorlar.

Museum Of Bad Art (MOBA)
Boston’daki müze, dünyanın en kötü sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahip. Sergi alanının

sınırlı olmasından dolayı 60 civarında eseri meraklısına sunabiliyor. Kötü eserleri web sitesinde “Görmezden Gelinmeyecek Kadar Kötü Sanat” sloganı altında sergiliyor. Ayrıca “Kötü Sanat Müzesi Şaheserler” isimli kitap yayımladı. Müzede Natürmort, berbat portreler, manzara resimleri gibi işler bulmak mümkün. www.museumofbadart.org

Mattress Factory Art Museum
Her yıl Pittsburg’a gelerek müzede kalan sanatçılar yeni işler üretiyor. Sanatçılar bu müzede yaşıyor. Risk alarak denemeler yapan sanatçılara müze destek oluyor. Aynı zamanda müze düğün dahil her tür özel davetler için kiralanabiliyor.

Günümüz insanlarının sadece paraya değer verdiğini düşünecek olursak bugünden gelecekteki müzelerde hangi değerler sergilenecek çok merak ediyorum.

Yazar : Sevda Seven

Sevda Seven

Sevda Seven

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

Hakkında Akademi Portal

Akademi Portal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Güvenlik *