Panama, şeffaflık komisyonu kurma kararı aldı

Panama, Mossack Fonseca adlı hukuk firmasından sızan milyonlarca belgenin yarattığı tartışmaların ardından,offshore mali işlemlerde şeffaflığa yardımcı olacak özel bir komisyon kurmayı kararlaştırdı.

Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela, dışişişleri bakanlığının kuracağı bağımsız komisyonun, yerel ve uluslararası uzmanlardan oluşacağını söyledi.

Varela, komisyonun mevcut uygulamaları değerlendireceğini ve Panama’da mali ve hukuki açıdan şeffaflığı artıracak önlemler önereceğini belirtti.

Panama, şeffaflık komisyonu kurma kararı aldı

Mossack Fonseca firmasından sızan belgeler, şirketin bazı müşterilerinin vergi kaçırmalarına yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Vergi ödemekten kaçınmak için Mossack Fonseca’nın hizmetine baş vuranlar arasında birçok yabancı ülkeden zengin ve güçlü insanların da bulunması tüm dünyada şok etkisi yaratmıştı.

‘Diğer ülkelerle birlikte çalışacağız’

Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela, ülkesinin bu konuda diğer ülkelerle birlikte çalışacağını açıkladı.

Gözlemciler ise Varela’nın belgelerin sızmasından sonra haksız yere eleştirildiğini söylediği ülkesini savunma çabasında olduğunu bildiriyorlar.

Mossack Fonseca firması ise ‘hacklendiğini’ görüşünde.

Firmanın ortaklarından Ramon Fonseca, belgelerin sızdırılmasının ‘içeriden birinin işi’ olmadığını söylemişti.

Panama, şeffaflık komisyonu kurma kararı aldı

Şirket, Panama Başsavcılığına bu konuda şikayette bulundu.

Mossack Fonseca medya kuruluşlarını da, belgelere izinsiz erişim sağlamak ve elde ettikleri bilgileri bağlamının dışında sunmakla suçluyor.

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here