Erdoğan: Adım atılmaması durumunda anlaşmaya uymayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin (AB) göçmen krizinin çözümü için vardıkları Geri Kabul Anlaşması’ndaki taahhütlerini yerine getirmemesi halinde, Türkiye’nin de anlaşmayı uygulamayacağını söyledi.

Polis teşkilatının 171. kuruluş yıldönümünde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda polisleri kabul eden Erdoğan yaptığı konuşmada, anlaşmanın herşeyden önce Ege’de can kaybını önlemeyi ve yasadışı göçün yerini yasal göçün almasını sağlamayı amaçladığını belirtti.

“Burada takip edilmesi gereken bir süreç vardır, belli şartlar vardır” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şayet Avrupa Birliği, atması gereken adımları atmaz, taahhütlerini yerine getirmezse, Türkiye de anlaşmayı uygulamaz. Şahsen, benim onayımdan geçecek olan bu tür şeylerde asla bir iade, onay almaz. Çünkü her şey verilen söz neyse, mutabakat metni neyse o metne göre olur.”

Erdoğan, AB’nin bugüne dek hangi adımları atmadığını ve atması gerektiğini ise söylemedi.

‘Milletimizi tedirgin etmeye çalışıyorlar’

Erdoğan ayrıca “Türkiye’nin Avrupa’dan gönderilenlerin tamamını alacağı” gibi yanlış bir algı yaratıldığını söyledi.

“Türkiye tampon bölgeye dönecek” şeklindeki yorumlara da tepki gösteren Erdoğan, “Aslı astarı olmayan ifadelerle, yalanlarla milletimizi tedirgin etmeye çalışıyorlar. Geri Kabul Anlaşması’nın sorgusuz, sualsiz, şartsız iadeyi mümkün kıldığını iddia ediyorlar” diye konuştu ve şunları ekledi:

“Bu da hakikati tahrif etmektir, böyle bir şey yok. Zira geri kabul ancak ilgili ülkenin onayı ve rızasıyla yapılabilir. Bu onay ve rıza olmadan böyle bir şey yapılamaz.

Anlaşma neyi öngörüyordu?

Türkiye ile AB arasında varılan anlaşmaya göre, Yunanistan’a ulaşan göçmenlerden sığınma başvuruları reddedilenler Türkiye’ye geri gönderilecek.

Bunun karşılığında da AB ülkeleri, Türkiye’den göçmenleri kendi ülkelerine alacak.

Anlaşma ayrıca Türkiye’ye mali destek sağlanmasını ve AB’yle tam üyelik müzakerelerinin hızlandırılmasını da öngörüyor.

AB-Türkiye anlaşması

AB ve Türkiye arasında göçmen kriziyle ilgili üzerinde mutabakata varılan anlaşma resmen yürürlüğe girdi.

Anlaşma kapsamında kaçak yollardan Yunanistan’a geçen göçmenler, eğer iltica başvurusu yapmıyorlarsa ya da başvuruları reddedilmişse Türkiye’ye geri gönderilecek.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden hemen önce Yunan adalarına göçmen akışı hızlandı.

Erdoğan: Adım atılmaması durumunda anlaşmaya uymayız

Yunanistan anlaşmayı hayata geçirip, bu akışı durdurmanın hemen mümkün olamayacağını, zaman alacağını söyledi.

Bu arada anlaşmaya karşı, Avrupa’nın farklı kentlerinde binlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlendi.

Anlaşmaya göre AB, Türkiye’ye geri gönderilen her bir göçmen karşılığında, hâlihazırda Türkiye’de bulunan bir göçmeni kabul edecek.

Aralarında güvenlik ve göç konusundaki yetkililerle çevirmenlerin de bulunduğu 2300 uzmanın Yunanistan’a gelerek anlaşmanın uygulamaya geçirilmesine yardım edeceği bildirildi.

Yunan yetkililer bu uzmanlardan hiçbirinin henüz ülkeye gelmediğini, anlaşmanın da hemen uygulamaya geçirilemeyeceğini çünkü hâlâ kilit bazı detaylar üzerinde çalışılması gerektiğini belirtiyor.

 

Yunan hükümetinin göç konusundaki sözcüsü Giorgos Kyritsis AFP’ye, “Böylesi bir plan sadece 24 saat içinde devreye sokulamaz” dedi.

Yetkililer, Cuma günü yaklaşık 1500 kişinin Ege’deki Yunan adalarına yasa dışı geçiş yaptığını, bunun bir önceki günkü sayının iki katı olduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı, anlaşmanın hayata geçmesine birkaç saat kala, göçmenleri taşıyan bir teknenin Türk kara sularında battığını ve olayda dört aylık bir bebeğin öldüğünü söyledi.

Ocak 2015’ten bu yana yaklaşık bir milyon göçmen ve mülteci Türkiye’den yasa dışı yollarla Yunanistan’a geçti.

 

Facebook Hesabınız Üzerinden Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here